Najlepsze lokaty bankowe i konta oszczędnościowe – maj 2023

Przed nami kolejny miesiąc, a to na blogu oznacza przegląd najlepszych lokat bankowych i kont oszczędnościowych. Sprawdźmy więc, gdzie ulokować swoje środki w maju 2023.

8,1% (+20 zł) w Citibanku

Najwyższe oprocentowanie, bo wynoszące 8,1% do 100 000 zł, oferuje w tej chwili Citibank. Mogą je jednak uzyskać tylko nowi klienci, którzy założą konto osobiste, a oferta wymaga od nas dodatkowego zaangażowania w postaci comiesięcznego przelewania sobie 2000 zł oraz wykonywania transakcji kartą na min. 100 zł. W zamian za to nasze środki będą oprocentowane promocyjnie przez 4 miesiące.

8% w Pekao

Prawdopodobnie najlepszą ofertą w dzisiejszych czasach jest konto oszczędnościowe Pekao S.A. Dlaczego? Oferta pozwala na zapewnienie sobie 8% w skali aż przez pół roku – co w momencie spadków oprocentowań jest dość istotne. Co więcej: ponieważ jest to konto oszczędnościowe, a nie lokata, to środki mamy praktycznie zawsze pod ręką i możemy je wypłacić w dowolnej kwocie.

Oferta kierowana jest głównie do nowych klientów, ale przy odrobinie szczęścia skorzystają z niej też obecni. Kwota maksymalna to 100 000 zł, a czas trwania promocyjnego oprocentowania to 6 miesięcy. Zyskać też możemy 250 zł w gotówce.

8% na Koncie Max Oszczędnościowym

Bardzo dobrą ofertę nie tylko dla nowych, ale obecnych klientów posiada Santander Bank Polska. Wystarczy, że przyniesiemy do banku nowe środki (nadwyżkę nad 3.03.2023) i 8% do 100 000 zł nasze – oczywiście pod warunkiem, że otworzymy Konto Max Oszczędnościowe (wymagane jest wyrażenie zgody na kontakt drogą elektroniczną w celu marketingu). Mamy na to czas do 9.06.2023, a oprocentowanie będzie obowiązywało do 29.06.2023. Pamiętajmy, aby nie przekroczyć salda 100 000 zł – inaczej z promocyjnego oprocentowania nici!

Przy okazji przypomnę, że na nowych klientów banku czeka aż 480 zł na start – warto korzystać!

8% w Inbanku

Wysokie oprocentowanie oferuje również estoński Inbank. Co istotne: nie ma tu praktycznie haczyków – nie jest wymagane zakładanie konta ani przynoszenie nowych środków. 8% zyskamy na lokacie dla nowych klientów, która dostępna jest dla kwoty do 50 000 zł. Nieco mniej otrzymamy na loktach standardowych – praktycznie bez limitów kwotowych, bo kwota lokat to maksymalnie 1 000 000 zł (max. 50 000 zł per lokata):

8% na koncie oszczędnościowym i 7,5% na lokacie w VeloBanku

8% do 200 000 zł (i 6% dla kolejnych 200 000 zł) oferuje VeloBank na swoim Elastycznym Koncie Oszczędnościowym. Oferta obowiązuje 3 miesiące od ulokowania nowych środków (względem 4.04). Zaletą konta oszczędnościowego jest to, że możemy z niego przelewać i dorzucać środki kiedy chcemy.

7,5% w skali roku dostępne jest na Lokacie na nowe środki – w wersji 2-miesięcznej. W wersji 3-miesięcznej i półrocznej zgarniamy już „tylko” 7 i 6,5%. Kwota pojedynczej lokaty to maksymalnie 150 000 zł, a lokat możemy założyć 5 (dla danego czasu trwania). W zasadzie jedynym warunkiem założenia lokaty jest przyniesienie do banku nowych środków, czyli nadwyżki nad saldo z dnia 4.04.2023.

Od 7,5% do 8% w Nest Banku

7,5% do 100 000 zł oferuje ciągle Nest Bank na swoim koncie oszczędnościowym. Oferta dostępna jest dla osób, które zakładają pierwsze takie konto i jest niestety ograniczona czasowo – do końca drugiego pełnego miesiąca kalendarzowego (dlatego warto założyć to konto na początku miesiąca).

Jeśli nie mamy jeszcze rachunku w tym banku to warto przy okazji skorzystać z programu poleceń oraz założyć Lokatę Witaj. Ta oprocentowana jest na 8% w skali roku w wersji 6-miesięcznej (oraz 6% w wersji 3-miesięcznej) do 20 000 zł. Aby z niej skorzystać należy być nowym klientem, który nigdy wcześniej nie posiadał Lokaty Witaj oraz złoży dyspozycje jej otwarcia w ciągu maksymalnie 30 dni od daty otwarcia rachunku osobistego. Konieczne jest jeszcze posiadanie udzielonych zgód marketingowych.

Co ważne: lokata w wersji 3-miesięcznej nie ma żadnych dodatkowych warunków, natomiast lokata 6-miesięczna wymaga od nas zapewnienia w każdym miesiącu kalendarzowym po otwarciu lokaty wpływów na rachunek osobisty min. 2000 zł oraz wykonanie 3 dowolnych czynności spośród: płatność BLIK, płatność kartą, przelew. Jak widać warunki ponownie pokrywają się z programem poleceń.

6 – 7,5% na koncie oszczędnościowym Banku Millennium

7,5% na koncie oszczędnościowym oferuje Bank Millennium dla osób, które przyniosą do banku nowe środki (względem 7.04.2023). Premiowane jest maksymalnie 300 000 zł przez okres 91 dni. Problem w tym, że wymagane jest również wykonanie min. 5 transakcji kartą lub BLIKiem – inaczej oprocentowanie spada do 6%.

8% na start + 7,5% BEZ limitów w PKO BP

Ciekawą ofertę ma również PKO BP. Od niedawna zyskamy tam 8% do 200 000 zł na start, a oprócz tego 7,5% na koncie oszczędnościowym Plus – pod warunkiem, że będą to nowe środki, czyli nadwyżka nad saldo z dnia 27.04.2023. Okres oprocentowania wynosi 60 dni, a kwoty maksymalnej… brak!

7% na lokatach Banku Facto

7% oferuje działający na podstawie wewnątrzunijnych przepisów włoski bank Facto. Jeśli nie przeszkadza nam, że gwarancje środków (do równowartości 100 000 euro) zapewnia włoski odpowiednik BFG, to mamy tu do zdobycia 7% na 3-, 6-, 9- i 12-miesięcy. Innych haczyków brak – po prostu przelewamy pieniądze i zarabiamy.

Aktualna lista lokat Facto prezentuje się następująco:

7% + 650 zł w Alior Banku

7% mogą zgarnąć klienci Alior Banku na koncie Mega oszczędnościowym dla kwoty do 200 000 zł. Wystarczy, że przyniesiemy do banku nowe środki, czyli nadwyżkę nad saldo z dnia 31.03, a oprocentowanie będzie obowiązywało przez 3 miesiące. Oprócz tego bank wymaga od nas wykonywania min. 5 płatności kartą (stacjonarnie) na dowolne kwoty miesięcznie – inaczej oprocentowanie spadnie do 5%.

Oprócz tego czeka na nas również 650 zł na start za założenie konta osobistego.

6,9% na IKO + do 7,6% na lokatach w Toyota Bank

Ciekawą ofertę depozytową ma ciągle Toyota Bank. 6,9% do 100 000 zł możemy zyskać na Indeksowanym Koncie Oszczędnościowym, którego oprocentowanie oparte jest o stawkę WIBOR 3M. Powyżej 100 000 zł od WIBORu odejmujemy już 3 punkty procentowe marży, co daje nam w tej chwili 3,9%. Oprocentowanie ustalane jest raz na kwartał (a dokładnie w przedostatni dzień), a za prowadzenie konta pobierana jest z góry opłaca 30 zł i oddawana dopiero do 10. dnia roboczego kolejnego miesiąca – pod warunkiem, że nie wycofaliśmy z konta żadnych środków (choć do tego limitu nie wliczają się opłacone lokaty, np. 3-dniowe). Pamiętajmy więc aby na koncie trzymać min. 60 zł, żeby nie wpaść w debet. I dobrze zaplanować ewentualne zamknięcie rachunku w przyszłości.

7,4% zyskamy natomiast na rocznej Lokacie Plus, 7,3% na 200-dniowej Lokacie Sprint, a 7,6% na półrocznej Lokacie Standard.

7% w ING Banku

7% dla nowych klientów banku oraz 7% dla nowych środków oferuje również ING Bank. Pierwsza oferta dostępna jest na Otwartym Koncie Oszczędnościowym (do 100 000 zł) a druga na OKO Bonus (dla kolejnych 100 000 zł). Dodatkowo zakładając konto osobiste w banku (potrzebne do pierwszej promocji) możemy zgarnąć 250 zł.

6,75% bez zakładania konta

Nieco mniej od konkurencji, ale na dużo prostszych zasadach, oferuje Santander Consumer Bank. Tu na lokacie półrocznej zarobimy 6,75% – ale bez zakładania konta i bez dodatkowych warunków – oprócz jednego: konieczne jest przyniesienie nowych środków, czyli nadwyżki nad saldo z dnia 27.02.2023. Kwota lokaty to maksymalnie 400 000 zł, a lokat możemy zakładać dowolną ilość.

Alternatywnie możemy też skorzystać z lokaty rocznej lub kwartalnej, z nieco niższymi oprocentowanie:

PS. Przypominam, że pełny i aktualny ranking lokat oraz kont oszczędnościowych dostępny jest zawsze w zakładce „Rankingi”.

Nie przegap!

Komentarze

 • Warto jeszcze wspomnieć o Facto Bank. Na pierwszy rzut oka nie oferuje nic szczególnego, ale podczas wypłacania większej kwoty oferuje lokaty promocyjne 3 i 6 mies. na 8%. Praktycznie bez limitów

  Damian_ Odpowiedz
 • Był u mnie błąd w Millennium KO – skończyła mi się promocja w środku kwietnia i nie dostałem bonusowych odsetek. Jestem przekonany że spełniłem warunki, ale może jest gdzieś jakiś kruczek – na czacie nie znaleźli rozwiązania, reklamacja u mnie w trakcie, sprawdźcie u siebie.

  jbc Odpowiedz
  • Bonusowe odsetki u mnie zaksięgowane 2.05, standardowe 29.04.

   Joana
  • Mam taką samą sytuację. U mnie gdzie promocja jeszcze trwa jest wszystko ok. U żony gdzie się kończyła w trakcie kwietnia nie naliczyli tych promocyjnych. Napisałem im wiadomość – póki co odpisali, że na odpowiedź mogę liczyć w trakcie 30/60 dni…

   Maciek
  • Naliczyli mi odsetki z opóźnieniem 5.05, a dziś tj. w niedzielę odpisali na moją reklamację z informacją, że odsetki już są – ciekawe, że ktoś tam pracuje w niedzielę.

   Maciek
 • no i jest chyba jeszcze mBank – moje cele 8%/3m+/50k dla starych co 1 lutego mieli w banku mniej niż 1k, jeśli dobrze rozumiem (tylko +100zł trzeba co miesiąc dopłacać)

  keram7m Odpowiedz
 • Toyota Bank ściął od dzisiaj oprocentowanie lokat…

  diego Odpowiedz
 • ktoś coś wie co Alior planuje od piątku?

  zenek64 Odpowiedz
 • W Credit Agricole jest lokata 8,5 % na start, ale tylko na 20 tys.

  g.romek Odpowiedz
 • Nest Konto Oszczędnościowe 8,25 % do 50 tys.

  g.romek Odpowiedz
 • Drobna nieścisłość: ING jest w opisówce z błędem (prawidłowo do 100k PLN, nie do 200k PLN). Dodatkowo brakuje tej oferty w rankingu.

  ktos Odpowiedz
 • Może opłaca się wpłacać więcej na emeryturę, bo jak donosi ZUS…

  …W związku z tym (inflacją) 1 czerwca kapitał zgromadzony na koncie emerytalnym ZUS wzrośnie aż o 14,4 proc. To wyraźnie więcej niż w ubiegłym roku, gdy waloryzacja wyniosła 9,33 proc. i była kilkukrotnie wyższa niż w poprzednich latach, zanim inflacja zaczęła rosnąć. ..

  Ja123 Odpowiedz
 • Co to za licho ? W mille brak po zalogowaniu info o obecnej promocji na profit mimo , że czas na przystąpienie jest jeszcze dzisiaj. Wczoraj jeszcze było . To można jeszcze dzisiaj coś wpłacić czy już za póżno na starą edycję ? Ktoś jeszcze tak ma ? xyz

  prawdziwy-xyz Odpowiedz
  • „Konto oszczędnościowe Start
   Tabela oprocentowania, opłat i prowizji
   Oprocentowanie standardowe do 29 wrzesnia 2023 r. 3,5% w skali roku dla kwoty poniżej 30 000 zł
   Oprocentowanie promocyjne do 29 września 2023 r. 6,5% w skali roku do kwoty poniżej 30 000 zł
   Otwarcie i prowadzenie konta 0 zł
   Przelewy wewnętrzne między kontem osobistym Raiffeisen Digital Bank a kontem oszczędnościowym 0 zł
   Liczby przelewów między kontem osobistym Raiffeisen Digital Bank a kontem oszczędnościowym w miesiącu Brak ograniczeń
   Minimalne i maksymalne salda na koncie oszczędnościowym Brak
   Minimalna kwota wpłaty na konto oszczędnościowe 0,01 zł
   Minimalna kwota wypłaty na konto osobiste 0,01 zł ” Najbardziej cieszą mnie te min. kwoty a martwi wysoki podatek aż 25 % od zysków kapitałowych w ich kraju. xyz

   prawdziwy-xyz
  • Oprocentowanie wyniesie 9,4 % .

   Romuald
  • Z tego co widzę to bank podlega nie pod polski a pod austriacki BFG :(

   Dobcio
 • 25% podatku ale dla Austriaków jak rozumiem
  wg regulaminu:
  Szczegółowe Warunki Umowy dla Rachunku Oszczędnościowego Start
  (3) Klienci, którzy nie mają rezydencji podatkowej lub zamieszkania w Austrii zgodnie z sekcją 1 Rozporządzenie o drugim miejscu zamieszkania [Zweitwohnsitzverordnung] (Austriacki Federalny Dziennik Ustaw II [BGBl. II] Nr. 528/2003), mogą ubiegać się ozwolnienie z austriackiego Podatku od Zysków Kapitałowych, dostarczając do Banku wystarczający dowód braku rezydencji w Austrii, jak określono na stronie internetowej Banku

  Romuald Odpowiedz
  • Tylko nie wiem czy strona banku jest prawdziwa tak ja jestem prawdziwy , może bardziej zaprawieni w bojach np: z aionem i im podobnymi czytelnicy coś prześwietlą ? xyz

   prawdziwy-xyz
  • Nie wiem też czy zgoda prezesa nie jest potrzebna aby mieć tam konto ? xyz

   prawdziwy-xyz
 • Czy oświadczenie o braku rezydencji podatkowej w Austrii wystarczy?
  @Romuald
  Jak wyliczyłeś te 9,4% ?

  Beata2 Odpowiedz
 • Chyba nie warto. Aby być zwolnionym z podatku austriackiego trzeba z miejscowego urzędu skarbowego dostarczyć zaświadczenie, o tym że nie jest się austriackim rezydentem podatkowym. Kwota do ulokowania niewielka / 30 000 /, a zyski obniży pewnie opłata pobrana przez US/ najpewniej znaczki skarbowe/ za wydanie zaświadczenia. Nie wiadomo czy austriacki odpowiednik polskiego BFG ma jakieś porozumienie z Polską o współpracy w razie upadku banku i gwarantowania depozytów. Po ok. 6500 euro warto jechać do Austrii?
  Ja nie wchodzę.

  Waldemar Odpowiedz
 • czy pkobp co miesiąc organizuje promocje z kontem oszczędnościowym czy dopiero po zakończeniu poprzedniej 2mc promocji?

  pozawe Odpowiedz
 • Skomentuj

  Chcesz mieć pewność, że nikt inny nie podpisze się twoim nickiem? Zarejestruj się (lub zaloguj) na LiveSmarter!

  Ostatnie wpisy