Najlepsze lokaty marzec 2017

Ostatniego dnia lutego miłą niespodziankę zrobił nam Idea Bank oferując Lokatę Niespodzianka na 2,5% bez haczyków. Osoby przeglądające bloga zdążyły z niej skorzystać, jednak następnego dnia rano po lokacie nie było już żadnego śladu. Znów więc sprawdziła się zasada, że najwięcej zyskują osoby, które podejmują szybkie decyzje i śledzą bloga na bieżąco. Na szczęście oprocentowanie od 2,5% w górę dostępne jest również w innych bankach, choć trzeba będzie nieco pokombinować. Powinno się to jednak opłacać.

Lokaty dla nowych klientów BEZ zakładania konta osobistego (2,75% – 4%)

Tradycyjnie nasz ranking rozpoczynamy od lokat o najwyższym oprocentowaniu, które na dodatek nie wymagają zakładania konta osobistego w danym banku. Mowa o lokatach dla nowych klientów.

Zdecydowanym liderem zestawienia jest tu (ciągle) Idea Bank. Do zgarnięcia, zależnie od środków i czasu trwania lokaty, mamy od 3% do 4% w skali roku. Dla mniejszej sumy najlepszym wyborem będzie 2- lub 3-miesięczna Lokata Happy. Dla większej: 3-miesięczna Lokata Happy Plus. Warto jedynie pamiętać, że z jednej z lokat możemy skorzystać tylko raz, jako całkowicie nowy klient Idea Banku (brak naszego PESEL w bazie banku).

Kolejnym bankiem oferującym ponadprzeciętne oprocentowanie jest BGŻOptima. Tu do zgarnięcia mamy 3% dla kwoty do 20 000 zł, o ile założymy Lokatę Bezkarną wraz z bezpłatnym kontem oszczędnościowym 2,3% (możemy je później zamknąć przez internet). Co ciekawe lokatę możemy założyć po 12-miesięcznym okresie karencji (nieposiadania umowy ramowej BGŻOptima). Realnie więc możemy z niej korzystać co około 16 miesięcy.

Na koniec jeszcze jedna oferta z wysokim oprocentowaniem, choć z kilkoma haczykami, czyli Lokata Welcome. Po pierwsze: dostępna jest tylko od kwoty 100 000 zł w górę. Po drugie: trwa tylko 40 dni. Po trzecie: wymaga wizyty w oddziale Lion’s Banku. Wreszcie po czwarte: ponieważ Lion’s to oddział Idea Banku – wykluczone są osoby znajdujące się już w bazie tego banku.

Lokaty dla klientów otwierających konto osobiste (3,5% – 4%)

W porównaniu do poprzedniego miesiąca niewiele zmieniło się w depozytach dla osób zakładających konto osobiste.

Ciągle najwięcej oferuje czwórka banków, z czego trzy oferty są warte rozważania. Mowa o koncie zakładanym w Nest Banku, Alior Banku i mBanku – nie zapłacimy bowiem ani złotówki, o ile nie zamówimy i nie będziemy korzystać z karty debetowej.

Nieco gorzej jest w Plus Banku – tu zamówienie karty debetowej jest obowiązkowe, a jej koszt to 9 zł miesięcznie (z opłaty zwalniają transakcje kartą na 500 zł – a przecież nie o to nam chodzi w zakładaniu lokat).

Co ciekawe żaden bank nie wyklucza nas dożywotnio, więc z ofert możemy korzystać praktycznie w kółko (a może ktoś ma inne doświadczenia?). Zakładać konto, zakładać lokatę, wypowiadać umowę i zakładać ponownie. Jest to pracochłonne, ale dla osób z niewielkim kapitałem możliwość zyskania niezłych odsetek może być warta tej „zabawy”.

Co dla przeciętnego czytelnika bloga?

Wadą powyższych ofert jest fakt, że dostępne są po założeniu konta, tylko dla nowych klientów albo ograniczone kwotą maksymalną (lub minimalną) lokaty. A gdzie pieniądze mają ulokować stali czytelnicy bloga?

Tu, zamiast skupiać się na pojedynczych ofertach, warto patrzeć bardziej pakietowo: ile środków i na jaki procent możemy ulokować zakładając tylko jedno konto w jednym banku. Propozycji jest kilka.

Po pierwsze: Toyota Bank z Lokatą Plan Depozytowy na 160 dni 2,5%. Tu, oprócz dobrej lokaty, nowi klienci mogą zgarnąć 140 zł premii za sam fakt otwarcia konta i ulokowania środków! Nie zapomniano również o wielu obecnych klientach, dla których przewidziano premię w wysokości 70 zł.

Lokat Plan Depozytowy 160 dni możemy założyć maksymalnie 10, każda od 3000 zł do 13 000 zł. Razem nawet 130 000 zł. Sam, korzystając z promocji, ulokowałem tam część swoich oszczędności.

Druga opcja to Bank Millennium, który proponuje świetną Lokatę Mobilną do 10 000 zł (oprocentowanie wynosi 2,75%, ale możemy je podnieść o 0,25 pp. dzięki rozszerzonej rzeczywistości). To jednak nie wszystko. Bank pozwala na założenie konta oszczędnościowego Profit, które daje 2,5% dla nowych środków do 100 000 zł przez okres 3 miesięcy. Ponieważ promocja podwyższonego oprocentowania przeprowadzana jest cyklicznie, to prędzej czy później znów powinniśmy trafić na 3-miesięczny okres promocyjny (o ile wcześniej wycofamy środki do innego banku, aby znów mogły wrócić jako „nowe”). Sam tak lokuje swoje środki już od roku.

To jednak ciągle nie wszystko. Tu również do zgarnięcia jest premia na start: w zamian za założenie Konta 360 (potrzebnego do prowadzenia lokaty i posiadania konta oszczędnościowego) zgarnąć możemy zwrot za płatności kartą w sklepach – nawet 360 zł. Warto skorzystać i zainkasować dodatkowy zysk.

Wreszcie trzecia, dobra opcja – zwłaszcza dla tych, którzy swoje oszczędności liczą w setkach tysięcy. Mowa o nieśmiertelnym koncie oszczędnościowym w BGŻOptima, które obecnie oferuje 2,3% w skali roku dla kwoty do 150 000 zł. To właśnie to konto otwieramy wraz z Lokatą Bezkarną 3%, o której wspominałem wyżej.

Na koniec standardowo dodam, że pełny ranking najlepszych lokat bankowych znajdziecie zawsze w naszej porównywarce finansowej.

A już niedługo na blogu nieco więcej o mojej taktyce oszczędzania, uwzględniającej nie tylko lokaty bankowe i konta oszczędnościowe. Tak bowiem wyszło w ankiecie, którą przeprowadziłem przy okazji poprzedniego wpisu. 3/4 z was było za powstaniem działu „Laboratorium”, a dla 20% było to obojętne. Tylko 5% było przeciw. Te liczby mówią same za siebie.

Nie przegap!

Komentarze

 • Do DQdlM
  Czy 2 PESELE można wykorzystać do przekazu bankomatowego Euronet z jednej karty kredytowej?

  Waldemar Odpowiedz
  • do jednego numeru pesel możesz przypisać x kart ( limity obowiązują dla numeru pesel )
   jedna karta nie zadziała z dwoma peselami
   uważał bym również z przekazami z kk …

   pozdrawiam

   kruczi
  • dlaczego?? 2000 można spokojnie z KK przekazać i wypąłcić w innym bankomacie nikt nie dzwonił nikt nie robił problemów – minus jest taki że tylko raz w roku można tak zrobić

   zenek64
  • można 2x2k
   np. z kk paribas/sygma jest problem, blokują przekazy

   pozdrawiam

   kruczi
  • kruczi odebrać można 2x2k na jeden pesel ale wysłać z jednego nr pesel tylko 2000 w roku kalendarzowym (1 stycznia-31 grudnia)

   zenek64
  • można wysłać 2k skutecznie i 2k nieskutecznie

   pozdrawiam

   kruczi
 • Czy ktoś testował jako co księguję się przekaz bankomatowy euronet na karcie kredytowej millenium ?
  Czy będzie to operacja gotówkowa, czy bezgotówkowa ?

  mbo Odpowiedz
 • W Millennium jest to traktowane jako transakcja bezgotówkowa.

  Waldemar Odpowiedz
  • Czy ktoś korzystał ostatnio z przekazu z kk mille? Operacja jeszcze się nie zaksięgowała, w blokadach nie ma żadnego rzeczowego opisu, ale zaraz po transakcji przyszło powiadomienie z aplikacji na telefonie zatytułowane „wypłata gotówkowa”. Coś się zmieniło ostatnimi czasy? Czy jest jakiś sposób aby podejrzeć typ transakcji przed zaksięgowaniem?

   bikerboy
 • ktoś może wie jaki MCC ma przekaz bankomatowy?? Pewnie z karty TMUB nie zwróci 5 % bo ma „zakazany MCC” ale lepiej się upewnić….

  zenek64 Odpowiedz
 • MCC ma zakazany przez TMUB, tzn. bank liczy transakcje przekazu bankomatowego Euronetem jako bezgotówkowe, zalicza je do obrotu ale nie uznaje do zwrotu moneybecku.

  Waldemar Odpowiedz
 • Nie jest dobrze. Lokata Deklasująca VIII w BGŻoptima spadła do 2,2%. Co nie wróży dobrze również KO w Optimie.

  [email protected] Odpowiedz
 • Lekcje odrobine , słupki ( kilka , naście do jutra ) rozwiązane ? To się pytam , kto zapchał wplatomat , bo gotówkowej nie widzę ? xyz

  prawdziwy-xyz Odpowiedz
  • wrzuciłem „tacę” po rekolekcjach to może się zapchało – skąd miałem wiedzieć że on nie przyjmuje dwuzłotówek ??
   A tak serio to miesiąc się konczy więc normalne w IDEI że wszystko co podwyższone znika :-(

   zenek64
  • ping pong 1,8 szał po prostu SZAŁŁŁŁŁŁŁŁŁ

   zenek64
 • Czy u was w bzwbk są odsetki tylko na jednym koncie? Zmienili coś?

  tofik Odpowiedz
  • Jest 10.99 × 6 (choć to jakby grosik w dół niepoprawnie zaokrąglone).

   Don Quijote de la Mancha
  • U nich to rodzinne , od wieku wieków tak liczą bez względu jakie konto to by nie było . Może lepiej niech tak zostanie , bo przy probie regulacji jeszcze coś innego rozreguluja . xyz

   prawdziwy-xyz
  • U mnie jest po 11,00 zł na 3 kontach.

   dxg
  • Cóż za niesprawiedliwość… ?

   Zdradzisz, jakie saldo miałeś? Ja miałem okrągłe 4 k, a o ile mnie LibreCalc nie myli, to już od 3998,82 odsetki brutto powinny wynosić już 13,59… Chyba, że zaokrąglają je w dół, wtedy min. saldo dla 13,59 (czyli 11 netto) przy 4% to 4000,29 (ale tu powyżej 4 k jest niższy %)…

   Don Quijote de la Mancha
  • Dla 4k w tym miesiącu wyjdzie 13,15, więc jeśli obcinają końcówkę, to graniczne wychodzi: 3999,7916… Z ciekawości na jednym koncie zostawię 3999,79 – to się okaże, czy 0,00999 zaokrąglają do zera.

   iks
 • Nie na jednym, ale też nie na wszystkch …

  mbo Odpowiedz
 • Poczekajcie trochę. Bank nalicza odsetki partiami. Do 24-tej a nawet wcześniej odsetki będą dopisane do wszystkich kont oprocentowanych.

  Waldemar Odpowiedz
  • Przy okazji: ING już dziś rano naliczył mi odsetki na k.o., dzięki czemu mogłem od razu wylać i odsetki i kapitał — podoba mi się to, ciekawe, czy tak zawsze robią, czy tylko dlatego, że teraz 1. wypada w weekend? A może dlatego, że chyba do końca marca miałem tam promocyjne 2%?

   Don Quijote de la Mancha
 • A czy przelew zaksięgowali Ci też dzisiaj?

  Waldemar Odpowiedz
  • Jednak chodzi o te promocyjne 2%, które mi się skończyło.

   Miałem tam jakieś grosze (100–200 zł) i 31 III naliczono mi UDZ.W MARŻY ODSETK-OSZCZĘDN OP tytułem Odsetki-BONUS NA START — zgodnie z § 5 promocji „Bonus na start” po jej zakończeniu naliczyli mi promocyjne 1,3%, a przed chwilą (1 IV) naliczono standardowe 0,7%.

   Don Quijote de la Mancha
  • sprawdz za miesiac czy za ten 1 dzien nie wyksieguja Ci jakiegos grosza w debet rachunku, tak kiedys robil mBank gdy 1szy wypadal w sobote, naliczal z gory za ostatni dzien, zakladajac, ze nie wyplacisz.

   Dzikus
 • Tylko dzisiaj na 3% do 1000000 , tylko nie wiadomo o której uruchomia , to najnowsze info z infolinii . Tylko jak tam dzisiaj wrzucić , jakoś da się przelać a może przez wplatomat ? xyz

  prawdziwy-xyz Odpowiedz
 • Czy mogę założyć Nest lokatę witaj jeśli miałem kiedyś Nest konto i je zamknąłem a teraz po paru miesiącach otworzyłem je ponownie?
  Regulamin mówi, że promocyjne oprocentowanie dotyczy „pierwszego” Nest konta i nie wiem jak to interpretować.

  sebeksk Odpowiedz
  • Myślę że dość logicznie jest w regulaminie, bo tak to każdy co 3 miesiące zamykał i od nowa zakładał powitalną (a ją można tylko do 30 dni, potem znika…. swego czasu w mbanku można było wiele razy zakładać powitalną, ale już nie można). Zresztą wejdź w zakładanie lokat w nest na swoim koncie i jeśli się nie wyświetla ta do wyboru – a raczej tak będzie- to masz odpowiedź dlaczego…

   Pola33
  • No właśnie się wyświetla, że można założyć :) tylko nie widzę jej oprocentowania…

   sebeksk
  • zaryzykuj jak się otworzy na słabe oprocentowanie to najwyżej zerwiesz lokatę …

   zenek64
 • Dotyczy % KGP w BZWBK
  Przy miesięcznym saldzie 4000 system liczy odsetki w wys.10,99/dla miesiąca 31 dniowego/
  Jeżeli chociaż jednego dnia saldo przekracza 4000 to dla małych kwot dolicza 1 gr. i wychodzi 11zł / dla mnie na jednodniowym saldzie 4085 doliczył 1 grosz a na drugim 4216,45 tez doliczył 1 grosz/.

  Waldemar Odpowiedz
  • Reszta powyżej 4K jest przecież oprocentowana na 1% więc zależy ile powyżej i ile dni trzymasz to dostaniesz odpowiednio więcej.

   Bolo
  • Jeśli odsetki zaokrąglają normalnie to w miesiącu 31-dniowym do kapitału 3998,81 będzie 13,58 odsetek brutto, a od 3998,82 już 13,59. Jeśli zaokrąglają w dół, to dla 13,59 trzeba by mieć 4001,13. W miesiącu 30-dniowym 3998,27 powinno dać 13,14 odsetek brutto, a 3998,28 już 13,15; przy zaokrąglaniu w dół dla 13,15 trzeba by mieć 3999,8 (stąd 3999,79 we wpisie 1 kwietnia 2017, 19:17 • iks).

   Don Quijote de la Mancha
 • Skomentuj

  Chcesz mieć pewność, że nikt inny nie podpisze się twoim nickiem? Zarejestruj się (lub zaloguj) na LiveSmarter!

  Ostatnie wpisy