Najlepsze lokaty bankowe i konta oszczędnościowe – marzec 2019

Przed nami kolejny miesiąc kalendarzowy, a to na LiveSmarter oznacza tradycyjne zestawienie najlepszych lokat bankowych i kont oszczędnościowych. Sprawdźmy które oferty znajdują się najwyżej w aktualnym rankingu.

Lokaty BEZ zakładania konta osobistego (3,5% – 4%)

Liderem zestawienia jest ponownie, po ponad 2-miesięcznej przerwie, świetna Lokata Happy Idea Banku. Możemy na niej ulokować do 20 000 zł na okres 3 miesięcy, a oprocentowanie wynosi 4% w skali roku. Co istotne: lokatę możemy zerwać wcześniej bez utraty naliczonych już odsetek!

Wada? Lokatę Happy możemy założyć tylko raz w życiu, będąc nowym klientem banku. Co to oznacza? Wykluczone są osoby, których PESEL znajduje się juz w bazie banku (i to nawet, jeśli wnioskował o jakikolwiek produkt, ale ostatecznie go nie założył!). Zwracam też uwagę, że przelew środków na Lokatę Happy powinien pochodzić z naszego konta, a wszystkie dane przelewu (np. adres) muszą być identyczne jak te, które podaliśmy we wniosku.

Alternatywa? Lokata mobilna Getin Banku, która dostępna jest zarówno dla nowych, jak i obecnych klientów. Ci pierwsi muszą jednak uzyskać pierwsze dostęp do bankowości elektronicznej Getin Banku – a to najprościej zrobić wnioskując o jakiś produkt, np. e-Lokatę na nowe środki.

Dobrym wyborem jest również Lokata Bezkarna BGŻOptima, która oferuje 3,5% w skali roku. Tu konieczne jest bycie nowym klientem (brak produktów w Optimie w ciągu ostatnich 12 miesięcy), a wraz z lokatą zakładane jest bezpłatne konto oszczędnościowe, które możemy w łatwy sposób zamknąć przez internet. Wracając do lokaty: jej czas trwania to 3 miesiące, kwota maksymalna to 20 000 zł, a jeśli będziemy potrzebować środki wcześniej, niż wynika z czasu trwania, to zerwiemy ją bez utraty odsetek.

3,5% na 3 miesiące oferuje również Idea Bank na alternatywnej wersji Lokaty Happy, czyli Lokacie Happy Pro. Tam kwota maksymalna wynosi nawet 400 000 zł. Jeśli wolimy niższe oprocentowanie w zamian za wyższą kwotę maksymalną, to zamiast zwykłej Lokaty Happy możemy wybrać wersję Pro.

Ostatnia świetna opcja to wspomniana już wcześniej e-Lokata na nowe środki. W chwili obecnej pozwala ona na ulokowanie nawet 1 000 000 zł na okres 4 miesięcy, o ile będą to nowe środki (względem 27.01.2019). Z oferty możemy oczywiście skorzystać bez zakładania RORu, a najprawdopodobniej 4.03 bank przedstawi kolejną edycję tej oferty.

Lokaty dla klientów otwierających konto osobiste (3% – 4%)

Druga kategoria lokat to oferty dla osób, które skłonne są do otwarcia konta osobistego w zamian za wysokie oprocentowanie. Tu królują oferty dla nowych klientów, zazwyczaj na niewielkie kwoty.

Od wielu miesięcy najlepszym wyborem pod względem lokat dla klientów otwierających konto jest Nest Bank ze swoją Lokatą Witaj. W ciągu 30 dni po otwarciu Nest Konta możemy na niej ulokować do 10 000 zł z oprocentowaniem 4% w skali roku. Czas trwania lokaty to 3 miesiące, choć teoretycznie możemy wybrać wersję 6-miesięczną – jednak wtedy do zgarnięcia promocyjnego oprocentowania wymagany jest wpływ wynagrodzenia, dlatego jeśli nie chcemy aż tak mocno wiązać się z bankiem, to lepiej skorzystać z wersji krótszej lokaty (bez dodatkowych warunków).

Pamiętajmy również, że w Nest Banku oferowane jest również konto Nest Rodzinne Oszczędności, które za sprawą fajnego bonusa pozwala na zyskanie jakichś 5,7% w skali roku – przy czym musimy dorzucać środki co miesiąc. O szczegółach tego mechanizmu pisałem ponad 2 lata temu, kiedy rachunek debiutował na rynku.

4% na lokacie oferuje również Plus Bank. Ta oferta ma jednak spory haczyk – karta (obligatoryjnie wydawana do konta) kosztuje 9 zł, o ile nie wydamy nią 500 zł miesięcznie. Dlatego zdecydowanie bardziej opłaca się skorzystać z oferty mLokaty na wejście w mBanku, która jest bardzo podobna do lokaty w Neście – kwota maksymalna to 10 000 zł, a czas trwania lokaty to 3 miesiące. Jedyna różnica jest w oprocentowaniu – spada do 3,5%. A konto mamy za darmo.

Lokaty dla wyjadaczy

Co, jeśli powyższe oferty nam nie pasują, bo nie jesteśmy nowym klientem lub nie chcemy zakładać nowego konta?

Sensowne opcje wydają się być trzy. Po pierwsze – Lokata na nowe środki Plus dla posiadaczy konta osobistego w Idea Banku. Tu, oprócz RORu, wymagane jest jeszcze przelanie do banku nowych środków, czyli nadwyżkę nad saldo z 20. dnia poprzedniego miesiąca.

Jeśli natomiast nie mamy konta osobistego ani nowych środków, to bardzo dobrą opcją jest ciągle Lokata nr 1. Do zgarnięcia 2,9% w wersji 3-miesięcznej oraz 2,8% w wersji półrocznej.

Ostatnia dobra oferta to Nest Lokata na nowe środki. Możemy na niej zyskać około 2,7 – 2,8% zależnie od długości trwania.

Najlepsze konta oszczędnościowe

Jeśli powyższe propozycje nam nie pasują, to w zasadzie jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest skorzystanie z konta oszczędnościowego z promocyjnym, podwyższonym oprocentowaniem.

Tu ciągłym liderem jest Getin Bank ze swoim kontem oszczędnościowym 3,5% do 400 000 zł – zarówno dla nowych, jak i obecnych klientów. Szczegółowo o tej ofercie pisałem tutaj.

Coś innego?

3,2% do 20 000 zł dostępne jest na Koncie Idealnie Prostym w Idea Banku. Możemy posiadać aż 3 takie konta, prowadzenie których jest bezpłatne. Pamiętajmy jedynie, aby nie przekraczać progu 20 000 zł – wtedy oprocentowanie wszystkich środków na danym rachunku spada do 2,5%! Aktualnie promocyjne oprocentowanie przewidziane jest do końca marca 2019.

Dobrą opcją może też być 3% do 20 000 zł na Koncie Jakże Osobistym od Alior Banku w ramach „korzyści”. Pamiętajmy tylko, że tam dochodzą dodatkowe warunki do spełnienia do bezpłatności konta osobistego.

2,7% do 100 000 zł oferuje ciągle konto oszczędnościowe Banku Millennium oraz Konto Mocno Oszczędnościowe Alior Banku. Pierwsza z ofert ma taki plus, że jest cykliczna i można z niej korzystać w zasadzie non-stop. Druga natomiast nie wymaga zakładania konta osobistego, a z rachunku środki możemy wyciągać bez opłat dowolną ilość razy.

PS. Pamiętajcie, że aktualne zestawienie lokat zawsze znajdziecie na lokaty.livesmarter.pl oraz w formie wygodniej wyszukiwarki – w naszej porównywarce finansowej depozaur.pl.

Nie przegap!

Komentarze

 • Konto Mocno Oszczędnościowe w Aliorze umożliwia darmowe wypłaty na posiadane konto osobiste więc jeśli nie mamy konta osobistego to bez opłat mamy jedną wypłatę.

  magcin Odpowiedz
 • Proponuję zawody na zgadywanie promocyjnego % na oszczędnościowym Getina w poniedziałek.
  Ja obstawiam 3%

  iks Odpowiedz
 • Ja obstawiam 3,3%

  zuza Odpowiedz
 • ja obstawiam 3,1%

  adaś Odpowiedz
 • Podobno będzie 3,4%

  Zbigniew Odpowiedz
 • Ja stawiam na 3,5%.

  Eugeniusz Odpowiedz
 • na pewno będzie mniej.

  krabar Odpowiedz
 • Jeżeli już to 3,4%. Nie mają wyjścia.

  Eugeniusz Odpowiedz
  • A masz jakieś racjonalne wytłumaczenie, dlaczego po zejściu Idei o 0,7% Getin miałby tylko o 0,1%?

   Iks
 • @Iks
  Bo będzie się bał, że klienci z kasą odejdą. A może to nie tylko pobożne życzenie?

  Eugeniusz Odpowiedz
  • Tak, z jednej strony niemal na pewno obniżą, bo już ten trend się rozpoczął, panika minęła, wyraźnie widać to w Idea, do tego w trudniejszej promocji „Bonus za aktywność – IV edycja” też dają 3,5% (10 k 12M), a można się spodziewać, że tam powinno być więcej; z drugiej strony nie mogą gwałtownie obniżyć, bo znowu grozi im odpływ depozytów, tym razem nie spanikowanych dziadków, a wyrachowanych wyjadaczy. Reasumując: ja stawiam na 3,3–3,4%.

   Don Quijote de la Mancha
  • „Bonus za aktywność” jest chyba wciąż niezbyt dobrze zbadany z powodu okresowego niwelowania go przez drugą promocję (do dzisiaj 3,5%). Nie wiem, czy ktokolwiek tu potrafi powiedzieć, jak getin liczy „bonus” dla np takiego stanu: 5k starych, 15k nowych – podwyższa 5k starych i 5k nowych, czy 10k nowych.
   Niezorientowanym przypomnę, że wbrew temu, co admin od zeszłego roku pisze w artykułach, zestawienie obu promocji powoduje oprocentowanie tych samych środków (czyli max nie 410k, a tylko 400k).

   Iks
 • Dzisiaj zerwałem większość kończących mi się za kilkanaście dni Bestroskich 3,9%, i założyłem Zawrotną 3,5% (miało iść na elokatę Getinu). Jak dla mnie przewidywana jutrzejsza nowa promocja KO Getinu, na którą wpadnę, na pewno sporo spadnie, więc nie skorzystam. Natomiast zagadką jest dla mnie, ile Idea będzie dawała Zawrotnej od jutra (będę mógł sprawdzić dopiero w środę).

  Iks Odpowiedz
  • Oplacalo ci sie zrywac swietne 3.9% na rzecz 3.5%, ktore nadal jest osiagalne w Getinie na KO (az do 2.08 jak uruchomisz dzisiaj)? No chyba, ze nie masz szans na nowe srodki.
   Ja w takiej sytuacji dociagam 3.9% do samego konca (2 kwietnia), bo w zaden sposob nie oplaca mi sie zrywac tych lokat przed czasem.

   keton
  • @keton, ale Ty masz to 3,9% wyjątkowo długo, aż do kwietnia, @Iks zostało tylko kilkanaście dni (mi też); na ko Getin ciągle jestem w edycji XIV (kończy mi się w marcu), lokaty na nowe środki i mobilne też mam tam już wykorzystane. Różnica między 3,9% a 3,5% to od 100 kzł w 17 dni tylko 15 zł, choć tu powinno się liczyć procenty: np. zerwanie 3,9% 17 dni przed końcem i przeniesienie na 3,5% 3M da po tych 92 dniach zysk taki, jakby do dnia zapadalności poczekać i na pozostałe 75 dni przenieść środki na depozyt 3,41%. Czyli: jeśli za te przykładowe 17 dni będą dostępne oferty min. 3,41%, to zrywanie się nie opłacało. Przy 10 dniach do końca 3,9% będzie to 3,45%; przy Twoich 30 — już tylko 3,31%.

   Don Quijote de la Mancha
 • 3,4%. Brawo Zbig.
  A ja dobrowolnie skazuję się na zakaz wygłaszania wszelkich prognoz do końca roku….

  Iks Odpowiedz
 • GB KO 3,4% / 4M (122D) / nowe środki
  można przystąpić od dziś do 7 kwietnia
  saldo liczone z 24 lutego

  adaś Odpowiedz
 • To mnie zaskoczyli, nie liczyłem, że może jeszcze być oprocentowanie powyżej 3,5%, a ja wpakowałem się w 3,4% :(. Ciekawi mnie coś innego: obie lokaty zawrotne na 2,9% i 3,6% mają tę samą nazwę i nigdzie w ich regulaminach nie ma, że obowiązują tylko gdy była próba przelewu do konkretnego banku, a na dodatek ta na 3,6% jest z nowszą datą, to czy nie ma tu luki, że ktoś mógłby dochodzić, że powinien mieć 3,6% mimo, że założył na 2,9%?

  keram7m Odpowiedz
  • A to oprocentowanie nie wyswietla sie podczas zakladania zawrotnej? Jesli tak, to „widzialy galy co braly” :)

   keton
  • Chyba mnie nie zrozumiałeś, chodzi mi o to że regulaminy powinny być jednoznaczne, a tak i w drugą stronę może być, że bank na koniec doliczy odsteki z niższym oprocentowanie bo przecież w tym czasie był też i taki regulamin lokaty na 2,9%, mimo że skorzystałeś z oferty na 3,6% i jak nie pobierzesz sobie potwierdzenia lokaty, to nie masz jak udowodnić?

   keram7m
 • Czy mając w idei tylko konta oszczędnościowe da się zerwać lokatę tak, żeby przelać ją od razu do getinu? Bo jak wybieram zerwanie, to mam tylko opcje na inną lokatę albo na konto oszczędnościowe

  Aleksy Odpowiedz
 • Getin → Alior apką:

  3,00%
  Lokata Specjalny Procent
  3 miesiące od 10 000 PLN
  Oferta specjalna

  Don Quijote de la Mancha Odpowiedz
 • @Don
  @Waldemar
  @wyjadacze
  Czy po ściągnięciu aplikacji Getin Banku i założeniu lokaty mobilnej na 20 tys. z 4% można będzie aplikację odinstalować z telefonu?

  Karolina Odpowiedz
 • @Michał Admin
  Dzięki. Mam mało pamięci a i trochę boję się aby ktoś mi się nie włamał. 20k to duża kasa. Rozumiem, że jak lokata założona mobilnie na 4% to po odinstalowaniu apki oprocentowania już nie zmienią?

  Karolina Odpowiedz
  • Przecież bank nie będzie widział, że usunąłeś aplikacje ;) nawet jak ja usuniesz z poziomu ustawień bankowości to liczy się moment założenia lokaty ;)
   bezpieczeństwo – pojęcie względne, dla jednych brak aplikacji mobilnych to bezpieczeństwo, dla drugich ich brak to zmniejszenie bezpieczeństwa, o ewentualnych fraudach na koncie w przypadku używania wyłącznie www dowiesz się ostatni

   Dzikus
 • @Dzikus
  A dlaczego w przypadku używania wyłącznie www dowiem się ostatnia ? Czy Getin ma apkę do zainstalowania na komputerze stacjonarnym/ laptopie ?

  Karolina Odpowiedz
  • Bo w apce telefonicznej możesz włączyć powiadomienia np. o obciążeniu konta, więc jest szansa, że zauważysz, że Ci ktoś czyści konto. Bez apki musiałabyś używać płatnych powiadomień sms.

   Don Quijote de la Mancha
 • Jeśli ktoś chciałby założyć lokatę w Euro/USD to 14 03 pojawiła się lokata powitalna w Getin euro 2% usd 2,5% na 3 m-ce lub 1,7% i 2% na 6 m-cy nie limitowana liczba lokat na jednego klienta

  Krzysztof L. Odpowiedz
  • Super, dzięki za info!
   Jak rozumiem, wpłata i wypłata tylko w kasie banku (szczególnie USD, bo te przelewy na pewno drogie), wypłata pewnie bez bilonu, więc po zakończeniu (o ile się lokaty nie przedłuży) końcówkę trzeba będzie ta zostawić lub zamienić na PLN po ich marnym kursie? (Spoko, już w paru bankach mam takie resztki, zawsze to jakaś rezerwa na piwo.)

   Don Quijote de la Mancha
  • Lokaty do założenia w oddziałach i punktach franczyzowych /tylko bezgotówkowo/ale fakt przelew sepa np. w Nest i Idea jeszcze darmowy a swift w Nest 15zł

   Krzysztof L.
  • Chyba nie ma sensu brać wyżej oprocentowanych 3-miesięcznych, bo nawet 6-miesięczne są na tyle atrakcyjne, że za 3 miesiące nic porównywalnego się nie znajdzie… A może jednak? A może Getin co jakiś czas taką promocję ponawia (bo ona wbrew nazwie nie jest chyba dla nowych klientów, a „dla Klientów którzy na dzień 10.03.2019 r. nie posiadali aktywnej lokaty walutowej w zakładanej walucie” — „na dzień”, a nie „do dnia”) — jak sądzicie?

   Czy założenie lokaty wiąże się z założeniem ror walutowego? Jeśli tak, to czy jest on bezpłatny?
   Jeśli nie, to jak później wypłacić kapitał z odsetkami? „Lokata niepodjęta przez Posiadacza w dniu zakończenia umownego okresu lokaty jest automatycznie odnawiana (bez odrębnej dyspozycji Posiadacza) na taki sam okres z oprocentowaniem równym obowiązującej w dniu odnowienia Lokaty terminowej w danej walucie o takim samym okresie lokowania” — to by wskazywało na to, że lokata działa bez ror walutowego, ale może można ją „podjąć” przelewając na ror walutowy przez system internetowy?
   Czy wypłacając środki z ror lub lokaty walutowej Getin używa też bilonu, żeby wypłacić odsetki? Ale po co mi amerykańskie monety, a np. z $1000 odsetki netto po 184 dniach wyniosą $6,94…

   Don Quijote de la Mancha
  • Mialem kiedys (jakies 2-3 lata temu) lokaty USD w Getinie. Nie musialem wtedy miec zadnego konta. Wszystko zalatwialo sie w placowce. Niestety troche to czasu zajmuje, bo w oddzialach zwykle sa kolejki i wolno idzie. Ale pozbylem sie waluty podczas zwyzkowania kursu, bo PLN jest zwykle lepiej oprocentowane, a walute zawsze mozna kupic jak bedzie potrzebna.

   keton
  • Uff, dobrze, że mi sie do tego banku iść nie chciało, teraz Citi daje 2,5% na 12-miesięcznej lokacie USD; nie dość, że to dłużej, to jeszcze można kasę wygodnie we wpłatomacie wpłacić…

   Don Quijote de la Mancha
 • witajcie, mam pytanie.
  założyłem w marcu lokaty na nowe środki oraz zawrotną. orientuje się ktoś może którą z nich można zerwać w dowolnym momencie bez utraty wypracowanych odsetek?

  Kacperzasty Odpowiedz
  • Na nowe środki — nie (też takie mam).
   Zawrotna — nie wiem (ja na takie nie zasłużyłem), ale chyba niestety też nie…

   Don Quijote de la Mancha
  • Lokata Zawrotna zakładana 20.03 – bez odsetek przy wcześniejszym zrywaniu,
   Lokata na nowe środki Plus zakładana też 20.03 – dopis odsetek przy wcześniejszym zrywaniu

   Grażka
  • OK, prostuję, moje „Na nowe środki Plus” są jednak nie z marca, a z początku kwietnia, w tych „W przypadku zerwania Lokaty przed upływem Okresu Umownego Bank nie nalicza ani nie wypłaca odsetek”; regulaminu marcowych nie mam…

   Don Quijote de la Mancha
  • faktycznie Grażka, uświadomiłaś mnie – jednak mam lokatę na nowe środki plus ;-) i dostałem oświecenia że jak zakładałem prawie 2 miesiące temu to specjalnie kilka zakładałem żeby w razie W likwidować przed czasem tyle ile mi potrzeba zamiast wszystko na raz ;-)

   Kacperzasty
 • A tak z innej beczki, 8% zniżki na booking od revoluta, link krąży w internecie, wpisać w wyszukiwarkę obie firmy, płatność niekoniecznie revolutem, może być inna karta

  Kate Odpowiedz
  • Dla ułatwienia wklejam: booking.com/index.html?aid=1737540&label=Facebook
   Nie sprawdzałem, ale jak zawsze polecam sprawdzić na innych portalach (trivago, agoda itd) czy zniżka faktycznie jest zniżką ;)

   Michał
  • Booking ma strasznie duze marze. Jak tylko sie da to kontaktuje sie bezposrednio z hotelem i dostaje -15-20% tego co krzyczy Booking.

   keton
  • Mój hotel podaje taką samą cenę jak Booking, ale i tak znalazłam na Trivago gdzie indziej jeszcze taniej, nawet uwzględniając tę zniżkę, więc najpierw Trivago, a potem kalkulator w dłoń i liczymy, co się bardziej opłaca

   Kate
  • Na swojej stronie podaje wyzsza, ale co szkodzi zapytac jaka dadza znizke. Jesli Booking daje 8% i jeszcze na tym zarabia to w sumie hotel traci przynajmniej 15%.
   A najlepiej miec karte danej sieci hotelowej, np. na karte Accora juz na start jest 10% mniej niz na np. Bookingu a mozna jeszcze negocjowac.

   keton
 • Jest to zniżka natychmiastowa i nalicza się od razu przy rezerwacji (widoczna na panelu podsumowania płatności). Tylko hotele oznaczone „nagroda Revolut” (taki zielony pasek na karcie hotelu). Ponoć karta eurobanku działa. Tydzień temu, jak tej promocji jeszcze nie było, sprawdzałam hotel za 4000 pln i w tej promocji też było 4000 pln od czego odliczono 8% czyli jakieś 350 zł. Chociaż pewnie, że najpierw lepiej sprawdzić na Trivago, itp. bo może się okazać, że gdzie indziej i tak będzie taniej nawet bez zniżek… :-(

  Kate Odpowiedz
 • Widzę, że z rankingu zniknęło KO Getinu na 3,4% do 400k PLN. Oferta jest już nieaktywna?

  ktos Odpowiedz
 • Skomentuj

  Chcesz mieć pewność, że nikt inny nie podpisze się twoim nickiem? Zarejestruj się (lub zaloguj) na LiveSmarter!

  Ostatnie wpisy