Najlepsze lokaty bankowe i konta oszczędnościowe – październik 2023

Choć analitycy spodziewali się przedwyborczej obniżki stóp procentowych, to jej wysokość i tempo zaskoczyła niemal wszystkich. RPP zdecydowała się na obniżenie stóp aż o 75 pb, a to wcale może nie być jej ostatnie słowo – o czym dowiemy się jeszcze dzisiaj. Dlatego warto kuć żelazo póki gorące i lokować swoje środki na ciągle jeszcze wysokie oprocentowania – choć napewno nie tak wysokie, jak jeszcze pare miesięcy temu.

7,1% w Nest Banku

7,1% w skali roku oferuje Nest Bank na swojej Lokacie Witaj. Tak wysokie oprocentowanie dotyczy wersji 6-miesięcznej (5,25% w wersji 3-miesięcznej) do 25 000 zł. Aby z niej skorzystać należy być nowym klientem, który nigdy wcześniej nie posiadał Lokaty Witaj oraz złoży dyspozycje jej otwarcia w ciągu maksymalnie 30 dni od daty otwarcia rachunku osobistego. Konieczne jest jeszcze posiadanie udzielonych zgód marketingowych.

Co ważne: lokata w wersji 3-miesięcznej nie ma żadnych dodatkowych warunków, natomiast lokata 6-miesięczna wymaga od nas zapewnienia w każdym miesiącu kalendarzowym po otwarciu lokaty wpływów na rachunek osobisty min. 2000 zł oraz wykonanie 3 dowolnych czynności spośród: płatność BLIK, płatność kartą, przelew.

6,9% do 50 000 zł dostępnie jest dodatkowo na koncie oszczędnościowym Nest Banku. Oferta dostępna jest dla osób, które zakładają pierwsze takie konto i jest ograniczona czasowo – 90 dni od jego założenia.

7% w Pekao

7% na 5 miesięcy oferuje konto oszczędnościowe Pekao S.A. Oferta kierowana jest głównie do nowych klientów, ale przy odrobinie szczęścia skorzystają z niej też obecni. Kwota maksymalna to 100 000 zł, a czas trwania promocyjnego oprocentowania to 5 miesięcy. Zyskać też możemy 200 zł w gotówce.

W dobie spadków oprocentowań zaklepanie sobie 7% na aż 5 miesięcy wydaje się świetnym rozwiązaniem.

7% w Inbanku

Wysokie oprocentowanie oferuje również estoński Inbank. Co istotne: nie ma tu praktycznie haczyków – nie jest wymagane zakładanie konta ani przynoszenie nowych środków. 7% zyskamy na lokacie dla nowych klientów, która dostępna jest dla kwoty do 50 000 zł. Nieco mniej otrzymamy na lokatach standardowych – praktycznie bez limitów kwotowych, bo kwota lokat to maksymalnie 1 000 000 zł (max. 50 000 zł per lokata):

7% na koncie oszczędnościowym i 5,8% na lokacie w VeloBanku

7% do 300 000 zł (i 5% dla kolejnych 100 000 zł) oferuje VeloBank na swoim Elastycznym Koncie Oszczędnościowym. Oferta obowiązuje 3 miesiące od ulokowania nowych środków (względem 20.09). Zaletą konta oszczędnościowego jest to, że możemy z niego przelewać i dorzucać środki kiedy chcemy bez kosztów (pod warunkiem posiadania konta osobistego, na który zlecamy przelewy).

5,8% w skali roku dostępne jest na Lokacie na nowe środki – w wersji 2-miesięcznej. W wersji 3-miesięcznej zgarniamy już „tylko” 5,5%, a w półrocznej – 4,5%. Kwota pojedynczej lokaty to maksymalnie 150 000 zł, a lokat możemy założyć 3 (dla danego czasu trwania). W zasadzie jedynym warunkiem założenia lokaty jest przyniesienie do banku nowych środków, czyli nadwyżki nad saldo z dnia 20.09.2023.

3,5 lub 7% na koncie oszczędnościowym Banku Millennium

7% na koncie oszczędnościowym oferuje Bank Millennium dla osób, które przyniosą do banku nowe środki (względem 29.09.2023). Premiowane jest maksymalnie 100 000 zł przez okres 90 dni. Problem w tym, że wymagane jest również wykonanie min. 5 transakcji kartą lub BLIKiem – inaczej oprocentowanie spada do 3,5%.

6,25% na lokatach Banku Facto

6,25% oferuje działający na podstawie wewnątrzunijnych przepisów włoski bank Facto. Jeśli nie przeszkadza nam, że gwarancje środków (do równowartości 100 000 euro) zapewnia włoski odpowiednik BFG, to mamy tu do zdobycia 6,25% na 3 i 6 miesięcy, a 6% na 9 i 12 miesięcy. Innych haczyków brak – po prostu przelewamy pieniądze i zarabiamy.

Aktualna lista lokat Facto prezentuje się następująco:

6,5% do 250 000 zł w PKO BP

Ciekawą ofertę ma również PKO BP. Zyskamy tam 6,5% na koncie oszczędnościowym Plus – pod warunkiem, że będą to nowe środki, czyli nadwyżka nad saldo z dnia 28.09.2023. Okres oprocentowania wynosi 90 dni, a kwota maksymalna to 250 000 zł.

6,5% + 500 zł w Alior Banku

6,5% mogą zgarnąć klienci Alior Banku na koncie Mega oszczędnościowym dla kwoty do 200 000 zł. Wystarczy, że przyniesiemy do banku nowe środki, czyli nadwyżkę nad saldo z dnia 8.09, a oprocentowanie będzie obowiązywało przez 3 miesiące. Oprócz tego bank wymaga od nas wykonywania min. 5 płatności kartą (stacjonarnie) na dowolne kwoty miesięcznie – inaczej oprocentowanie spadnie do 4%.

Oprócz tego czeka na nas również 500 zł na start za założenie konta osobistego.

6% w ING Banku

6% dla nowych klientów banku oraz 6% dla nowych środków oferuje również ING Bank. Pierwsza oferta dostępna jest na Otwartym Koncie Oszczędnościowym (do 200 000 zł) a druga na OKO Bonus (dla kolejnych 200 000 zł). Dodatkowo zakładając konto osobiste w banku (potrzebne do pierwszej promocji) możemy zgarnąć 250 zł.

5,78% na IKO + do 7% na lokatach w Toyota Bank

Ciekawą ofertę depozytową ma ciągle Toyota Bank. 5,78% do 100 000 zł możemy zyskać na Indeksowanym Koncie Oszczędnościowym, którego oprocentowanie oparte jest o stawkę WIBOR 3M. Powyżej 100 000 zł od WIBORu odejmujemy już 3 punkty procentowe marży, co daje nam w tej chwili 2,78%. Oprocentowanie ustalane jest raz na kwartał (a dokładnie w przedostatni dzień), a za prowadzenie konta pobierana jest z góry opłaca 30 zł i oddawana dopiero do 10. dnia roboczego kolejnego miesiąca – pod warunkiem, że nie wycofaliśmy z konta żadnych środków (choć do tego limitu nie wliczają się opłacone lokaty, np. 3-dniowe). Pamiętajmy więc aby na koncie trzymać min. 60 zł, żeby nie wpaść w debet. I dobrze zaplanować ewentualne zamknięcie rachunku w przyszłości.

7% zyskamy natomiast m.in. na kwartalnej Lokacie Plus, a 6,3% na 200-dniowej Lokacie Sprint.

5,5% bez zakładania konta

Nieco mniej od konkurencji, ale na dużo prostszych zasadach, oferuje Santander Consumer Bank. Tu na lokacie 3-, 4- i 6-miesięcznej zarobimy 5,5% – ale bez zakładania konta i bez dodatkowych warunków – oprócz jednego: konieczne jest przyniesienie nowych środków, czyli nadwyżki nad saldo z dnia 6.09.2023. Kwota lokaty to maksymalnie 400 000 zł, a lokat możemy zakładać dowolną ilość.

Alternatywnie możemy też skorzystać z lokaty rocznej lub kwartalnej, z nieco niższymi oprocentowanie:

PS. Przypominam, że pełny i aktualny ranking lokat oraz kont oszczędnościowych dostępny jest zawsze w zakładce „Rankingi”.

Nie przegap!

Komentarze

 • Kolejna obniżka stóp duetu glapa-kacza mimo, że ten pierwszy po szokującej poprzedniej obniżce zarzekał się, że następnej nie będzie. Po co on w ogóle twarz otwiera, jak tam wyziera jedno wielkie śmierdzące łąjno.
  Więc łapać lokaty dłuższe lub jeszcze lepiej obligi październikowe.

  Bolo Odpowiedz
  • O których obligacjach mówisz?

   przemoo7
  • EDO1033 lub COI1027

   Bolo
  • Bardzo dobrze, ze obnizyli stopy. Przynajmniej kredyty potanieja. A lokaty/KO to juz od lat dno totalne zupelnie nieoplacalne.

   keton
  • Bolo, gdzie się zarzekał?

   Cytat z 7.09
   Wrześniowa obniżka stóp procentowych o 75 pb była „gwałtownym dostosowaniem” ich poziomu, zaś dalsze decyzje banku centralnego w tej kwestii będą uzależnione od oceny sytuacji, zapowiedział prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.

   To, że często robi z siebie pośmiewisko, nie znaczy że Ty możesz wciskać głupoty.
   Większa część ekonomistów przewidywała kolejną obniżkę. Powiem więcej – jeszcze w tym roku przewidują następną.

   jamj
 • 7% do 300 000 zł (i 5% dla kolejnych 100 000 zł) oferuje VeloBank na swoim Elastycznym Koncie Oszczędnościowym. Oferta obowiązuje 3 miesiące od ulokowania nowych środków (względem 20.09). Zaletą konta oszczędnościowego jest to, że możemy z niego przelewać i dorzucać środki kiedy chcemy bez kosztów (pod warunkiem posiadania konta osobistego, na który zlecamy przelewy).

  Na EKO w Velo tylko jeden przelew własny na ROR jest darmowy – pierwszy w miesiącu. Pozostałe, to już koszt 9 zł

  degrabs Odpowiedz
  • Jeśli ciągle masz „stare” EKO to tak. Ale każde EKO otwarte od 6 lutego to już „nowe”, które ma wszystkie przelewy na ROR darmowe.
   Jeśli masz ciągle „stare”, to możesz je przekonwertować na „nowe”, na pewno kontaktując się z bankiem. Kiedyś była też ta opcja dostępna w bankowości elektronicznej, ale nie wiem czy jeszcze jest.

   Przemysław
 • santander consumer bank oferuje 6,7% dla nowych srodkow na oszczednosciowym

  Bartass89 Odpowiedz
 • Cześć, potrzebuję przetrzymać ~370k zł na dwa tygodnie poza PKO BP, Velo, Alior czy ktoś ma rozeznanie gdy dostanę najkorzystniejsze oprocentowanie dla tej kwoty? Im mniej dziwnych warunków do spełnienia tym lepiej:)

  Adoszk Odpowiedz
 • Velo na EKO (edycja 11/2023 do 30.10) pozostawiło 7 proc.

  Duris Odpowiedz
 • pekao, lokata 7% 3M max 50 tyś, wymagane: posiadać ror lub założyć przekorzystne/świat premium oraz do 2 października nie można było mieć zrobionej ankiety inwestycyjnej którą teraz trzeba wypełnić; zgody marketingowe

  adaś Odpowiedz
 • Velo daje zawrotne lokaty na 6% na 2 i 3 miesiące. Przelew do Aliora

  Franek333 Odpowiedz
 • To KO w Aliorze pozostaje bez zmian? 6.5% do 200tyś?

  Ew@ Odpowiedz
  • Jednak niekoniecznie. Myślałam że limit na lokaty pokrywa się z limitem na KO ale sprawdziłam wcześniejsze tabele i wygląda na to, że 200tyś przy lokatach to jest jakiś standardowy limit i wcale nie musi oznaczać, że taki sam będzie na KO. Kiedy ostatnio obniżyli limit na KO do 100tyś to na lokatach cały czas było 200tyś.
   I znowu jestem w kropce:)

   Ew@
  • Znalazłam w necie info, że limit KO w Alior Banku się nie zmieni (200tys.) Sprawdziłam na ile wiarygodne są przepowiednie na tym blogu i 28.08.23. jest wpis, który zapowiada 38 edycję promocji rozpoczynającą się 30.08.23. i zapowiedź obniżenia limitu z 300tys. do 100tys. co się potwierdziło. Ciekawe.

   Ew@
  • Ok, już wiem, jakieś zaćmienie miałam:)

   Ew@
  • Nie czaje, już od tylu lat w AB publikują nową Tabelę oprocentowania na dzień lub kilka przed nową promocją i tam jest podany % oraz kwoty limitu oraz data badania salda (ta akurat do lokat, ale zawsze jest taka sama), a tutaj jakieś domysły, przepowiednie… Przecież w AB to zawsze najłatwiej i najpewniej sprawdzić, a sposób ten jest znany tutaj od dawna. Gorzej z resztą banków…

   Paweł
  • Czy R wlicza się do tych 300zł obrotu kartą Aliora?

   Łuki
 • Aion Bank podał nowe oprocentowanie na KO:
  6,25 % bez limitu kwotowego do 15 grudnia 2023

  g.romek Odpowiedz
 • Co tam na zawrotnych w Velo słychać? :)

  Daw Odpowiedz
 • Pytanie do oferty PKO BP. Korzystałem w przeszłości z promocji na KO Plus oraz z Lokaty Urodzinowej. Tą drugą cały czas mam otwartą. Czy żeby skorzystać z oferty na nowej środki muszę otwierać nowe KO czy wystarczy jak przeleję na istniejące?

  Wojtus Odpowiedz
 • W ING OKO 5,5%.

  Łuki Odpowiedz
 • Czy Mille daje jeszcze jakiś % zwrotu za przytrzymanie klienta?

  martynka428 Odpowiedz
 • Eksperci od obligacji mam kilka pytań. Zamierzam w to dopiero wejść teraz, o ile na listopad będzie ogłoszona gorsza oferta, jeśli pozostanie bez zmian zostaje na promocyjnych KO/lokatach 7%. Mam zamiar po prostu kupić obligacje. Nie żadne IKE/IKZ,E bo planuje krótki horyzont inwestycji maks 10lat. Gdzie najlepiej to ogarnąć online? Da radę za pośrednictwem PKO BP mając tam konto?

  jankos Odpowiedz
  • Też przed chwilą byłem w podobnej sytuacji i zakupiłem obligi poprzez PKO właśnie. Wszystko online i żadnych problemów po drodze. Zakładasz konto na stronie obligacji, dostajesz tam rachunek techniczny, na który następnie robisz przelew i z tego rachunku kupujesz obligacje. Nie widzę natomiast możliwości podejrzenia zakupionych obligacji bezpośrednio z poziomu apki PKO. Podejrzewam, że takowej nie ma.

   sak
  • Można od razu przejść do swojego rachunku obligacji z poziomu e-bankowości iPKO. Tylko nie wiem, czy jest to dostępne od razu dla każdego po pierwszym zakupie, czy musi być złożona dyspozycja ( chyba tylko osobiście ) w biurze maklerskim PKOBP , które prowadzi rachunek obligacji. Wtedy też saldo na rachunku obligacji jest wliczane do aktywów konta PKOBP i można mając co najmniej 150K w obligach mieć za darmo konto aurum bez żadnych innych operacji.

   Bolo
  • Rzeczywiście z poziomu przeglądarki www też mam je widoczne. Nie składałem uprzednio żadnej dyspozycji. A wcześniej sprawdzałem z poziomu apki mobilnej. I ze smartfona wygląda na to, że wglądu w obligi nie ma. A przynajmniej ja takowej możliwości nie widzę.

   sak
  • Nie, z apki nie ma.

   Bolo
  • Dziękuję za odzew. Czyli reasumując jak chcę mieć przez bankowość PKO to musze podpisywać umowę z ich biurem maklerskim?
   @sak Ty rejestrowałeś się na obligacjeskarbowe za pośrednictwem logowania do PKO i po zakupie widzisz w bankowości PKO te obligacje?

   jankos
  • Zakupić zdalnie możesz bez wizyty w biurze maklerskim PKOBP, ale wizyta u nich powoduje, że środki zainwestowane w obligi są jakby podpięte pod konto i liczą się do salda środków od których jest zwolnienie z opłat dla konta Aurum. Jak wynika z wypowiedzi @sak zakładał zdalnie i widzi w iPKO obligacje.

   Bolo
 • Czyli to dobry moment na zakup 4 latek?

  Bogusia Odpowiedz
  • Poczekaj do jutra. Będziemy znać ofertę na listopad. 10 latki chyba lepsze.

   Duris
  • Jak dobrze poszukasz to można znaleźć w internetach wyliczenia, że bardziej opłaci się zerwać 10 letnie po 4 latach i zapłacić karę niż trzymać 4 letnie do końca.

   sak
  • jesteś pewien ?

   JoX
  • To dobry moment na zakup 12 latek, a za resztę 10 latki, które i tak w perspektywie 2-4 lata biją wszystko, czyli lokaty, i obligacje skarbowe o krótszym terminie! Nawet przy zerwaniu, po tych 2-4 latach. Trzymane do końca, w ostatnim 15 leciu, zarobiły wobec lokat, nawet o 30% więcej …

   Anonymous
 • Czy Facto daje jeszcze coś na „zatrzymaniowej”?

  jojo Odpowiedz
 • Skomentuj

  Chcesz mieć pewność, że nikt inny nie podpisze się twoim nickiem? Zarejestruj się (lub zaloguj) na LiveSmarter!

  Ostatnie wpisy