VW Bank wypowiada umowy rachunków i proponuje przenosiny do Eurobanku. Czy warto?

Volkswagen Bank Polska poinformował w tym tygodniu o zmianach, jakie w najbliższym czasie czekają jego klientów. Ze względu na relatywnie niewielką ilość rachunków indywidualnych bank postanowił zaprzestać ich prowadzenia. Skupi się natomiast na rozwoju oferty firmowej. Co to oznacza dla klientów indywidualnych VW Bank?

Wypowiedzenie umowy przez Volkswagen Bank

Najważniejsza informacja dla obecnych posiadaczy Konta e-direct oraz Plus Konta jest taka, że w ciągu najbliższych dni ich posiadacze otrzymają pismo wypowiadające umowę. Aby wszystko przebiegło „na spokojnie” bank zapowiada zakończenie umowy dopiero 30.11.2017 (czyli za ponad 3 miesiące). Pisma nie otrzymają jedynie pracownicy koncernu – dla tej grupy osób oferta kont, lokat i kredytów zostanie utrzymana.

Przenieś konto do Eurobanku z Volkswagen Bank Polska

(Niekoniecznie?) atrakcyjna oferta Eurobanku

Co proponuje Volkswagen Bank tym, których chce pożegnać? Przeniesienie konta do Eurobanku. Jeśli „wyklikamy” przenosiny w serwisie bankowości internetowej VW Bank, to otrzymamy promocyjne warunki otwierając Konto Active:

 • 0 zł za prowadzenie nowego konta i posiadanie karty płatniczej w pierwszym roku,
 • automatyczne przekazanie środków i przekierowanie przelewów do Eurobanku (do marca 2018),
 • możliwość założenia promocyjnej lokaty 3-miesięcznej z oprocentowaniem 2,5% do 50 000 zł

Pierwszy punkt jest dość standardową propozycją Eurobanku. W wielu promocjach startowych tego banku otrzymujemy to samo, więc jest to pewnego rodzaju ukłon w stronę nowego klienta – niezależnie skąd by był. Wygoda w postaci przekierowania przelewów dobrze fajnie, choć większość pracowników etatowych specjalnie dużo nie zyska – w końcu zmiana konta na nowe wymaga zazwyczaj przekazania nowego numeru pracodawcy oraz zaktualizowanie danych w Urzędzie Skarbowym – tak, aby zwrot podatku trafił do nowego banku. Nie wspominam o tym, że i tak finalnie trzeba będzie podać nowy numer – bank będzie przekazywał środki jedynie do marca 2018.

Ostatnia oferta, czyli 2,5% na lokacie, to również nic nadzwyczajnego. W ostatnim czasie wiele banków daje tyle w różnych mniej lub bardziej wymagajacych ofertach. Ba, nawet sam Eurobank oferuje 3% swoim nowym klientom! Jeśli ktoś chce mądrze ulokować swoje po-volkswagenowe oszczędności, to lepiej na tym wyjdzie korzystając właśnie z tej oferty startowej.

Na koniec jeszcze jeden istotny szczegół – posiadanie Konta e-direct w VW Bank było do tej pory darmowe. Nie płaciliśmy nic za konto, kartę oraz wypłaty z bankomatów (jeśli wynosiły min. 400 zł). W Eurobanku owszem, nie zapłacimy nic przez pierwszym rok, jednak później może być z tym różnie. Bank pobierze bowiem 9 zł opłaty miesięcznej, jeśli na konto nie wpłynie min. 1500 zł (co akurat łatwo spełnić). Gorzej będzie z kartą debetową – zapłacimy za nią 4,9 zł jeśli nie wykonamy transakcji kartą na min. 400 zł.

Co więc sugeruję? Skoro klienci Volkswagen Banku i tak muszą przenieść swoje konto, to być może znajdą dla siebie lepszą ofertę w innym banku. Ponieważ Konto e-direct było darmowe, to najbardziej zbliżoną propozycją będzie otwarcie bezpłatnego Nest Konta. Nic nie zapłacimy tu za obsługę miesięczną konta, karty ani za wypłaty z bankomatów. Dodatkowo nowi klienci mogą złożyć 3-miesięczną Lokatę Witaj z oprocentowaniem 4%, a osoby, które zapewnią wpływ wynagrodzenia – nawet 6-miesięczną.

Bardzo dobrą alternatywą jest również Konto 360° w Banku Millennium. Tu konto jest bezpłatne po zapewnieniu wpływu 1000 zł, a karta – po wykonaniu zaledwie jednej transakcji bezgotówkowej (np. płącąc w piekarni za bułki). Wszystkie bankomaty – darmowe. Pamiętajmy jedynie o wyłączeniu płatnych ubezpieczeń (Pakiet Bardzo Pomocny i Bezpieczna Karta).

Jeśli nie pasuje wam żadna z powyższych propozycji to nie pozostaje mi nic innego, jak odesłać do naszej porównywarki kont osobistych. Tam wyszukacie najlepsze konto dla siebie na podstawie swoich wydatków i wpływów.

Nie przegap!

Komentarze

 • Zabrakło informacji o największej zalecie Eurobanku: moneybacku w programie Rodzina i Przyjaciele, za wydatki w kilku kategoriach (m.in. hotele, bilety dalekobieżne, knajpy, kina) dostaje się 5% zwrotu maks. 60 zł/mc. https://www.eurobank.pl/files/docs/Regulamin_Programu_Rodzina_i_Przyjaciele.pdf

  Karty plastikowej można nie brać, HCE jest bezpłatna, a moneyback też na niej działa.

  Don Quijote de la Mancha Odpowiedz
  • Tylko niestety program RiP został mocno obcięty i ilość kategorii z moneybackiem spadła. Zakładam też, że klienci VW Bank niekoniecznie będą chcieli się rozstać z kartą debetową na rzecz HCE… ale może to tylko mylne wyobrażenie o tej garstce osób. Ja akurat nigdy nie miałem konta w VW (z depozytów antybelkowych korzystałem w Polbanku i u Czarneckiego) więc ciężko mi powiedzieć, na ile nowoczesny jest ten bank.

   Michał
 • A odnośnie ubezpieczeń w millenium. Ja je wziąłem przy okazji zakładania konta , oferta ubezpieczeniowa na rok za darmo więc chyba warto jeśli ktoś założy konto na krótszy okres. Tylko się zastanawiam jak jest z wypowiedzeniem umowy ubezpieczenia, czy trzeba osobno czy razem z rachunkiem…

  Lenio Odpowiedz
  • Ja to ubezpieczenie wyłączałem od razu, bodajże przez infolinię albo w oddziale. Jeśli ktoś potrzebuje, to faktycznie można korzystać przez pierwszy rok (ale polecam zapisać w kalendarzu aby ubezpieczenie wyłączyć przed upływem 12 miesięcy).

   Michał
 • „Pisma nie otrzymają jedynie pracownicy koncertu – dla tej grupy osób oferta kont, lokat i kredytów zostanie utrzymana.”
  — jak rozumiem, błąd muzyczny w tym zdaniu wynika z autokorekty, która zawsze wie lepiej od nas, co chcieliśmy napisać… :-) Jednakowoż, nie chodzi o jakichkolwiek „pracowników”, ale o „przedsiębiorstwa”.
  Czyli konta firmowe – zostają bez zmian, a konta indywidualne – zostaną zamknięte z końcem listopada.

  Be@ Odpowiedz
 • A co z osobami, które miały limit kredytowy w koncie?
  Opłata została pobrana i chyba powinna ona obowiązywać do końca okresu rocznego?

  Progeno Odpowiedz
  • Progeno – pewnie to samo, jak w przypadku opłaty za token. Opłata pobrana za cały rok, ale w chwili przejścia na SMS – policzyli „zużycie” proporcjonalnie i oddali resztę na konto.
   W przypadku zamykania konta, zawsze podaje się numer rachunku w innym banku, na który bank może zwrócić środki z zamykanego konta. To jest standardowa procedura.

   Be@
 • a co z klientami, ktorym trwaja lokaty i zapadaja po 30 listopada, zakladam, ze moga tacy byc ?

  Dzikus Odpowiedz
  • Lokaty? W VWbanku? Na1%? Biegiem karnie w szeregu na przeszkolenie do livesmartera!

   fgty
  • Dzikus raczej z tych przeszkolonych – pytanie raczej teoretyczne, statystycznie pewnie ktoś się znajdzie z taką lokatą wśród tych kilkudziesięciu tysięcy klientów. Szczerze? Nie wiem. Oczekiwałbym na list od banku z wyjaśnieniami, choć pewnie bardziej odpowiedni byłby regulamin i poszukanie co sie stanie, jak bank wypowie umowę. Kto ma wolną chwilę? ;)

   Michał
  • oczywiscie teoretycznie :) jak ktos ma list, ja chetnie przestudiuje ;)

   Dzikus
  • Infolinia poinformowala mnie ze nie po przeniesieniu konta do EB lokaty w VW beda zamykane z obecnym naliczonym procentem – bez zadnych karnych odsetek

   Ello
 • Cóż – pozostaje podziękować za kino domowe i kilkaset złotych z programu MGM. Klientem jestem od samego początku i nie miałem zastrzeżeń.

  cto Odpowiedz
 • Wg mnie bank dużo straci, marka tego banku była głównie rozpoznawalna poprzez klienta indywidualnego. Ale cóż nic na siłę, nic nie trwa wiecznie.

  asdfg Odpowiedz
 • Dziś dostałam pismo z banku. Bank informuje, że faktycznie rezygnuje z usług dla klientów indywidualnych, ale będzie rozwijał ofertę dla przedsiębiorców i zamierza:
  – zrezygnować z opłaty za wydanie karty podstawowej,
  – zmniejszyć opłatę za bankomaty (0zł za wypłaty powyżej 200zł i 1,5zł za niższe kwoty),
  – wprowadzić mobilną wersję bankowości internetowej,
  – wprowadził lokatę Max Biznes na 2% (szału nie ma).

  Czyli ktoś się wreszcie obudził w tym banku. Choć nie do końca… bo oferta nadal w każdym miejscu gorsza od konkurencji.

  Be@ Odpowiedz
 • Złożyłem wniosek o konto w Eurobanku za pośrednictwem formularza, który udostępnia po zalogowaniu się VWbank. Po dwóch dniach dostałem maila z Eurobanku o odrzuceniu wniosku z powodu niespełnienia kryteriów dla konta Active :) Super działa ten transfer ;)

  Kajko Odpowiedz
  • Jakich kryteriów? ?

   Don Quijote de la Mancha
  • Wszystko przebiega wzorcowo , pewnie masz już coś lub miałeś i nie zamkneli w tym euro , bo przecież możesz mieć tylko jedno konto jednego rodzaju. xyz

   prawdziwy-xyz
  • Miałem kiedyś, ale dawno zamknięte. Komedia z tym jest. Dostałem maila z Eurobanku z informacją, że nie spełniam kryteriów i komunikatem, że zadzwonią. Zadzwonili i… pytają mnie o co chodzi, bo… wg poprosiłem o kontakt, o który w rzeczywistości nie prosiłem. Doszli, że chodzi o VW bank i odesłali mnie… do VW banku, bo oni nie wiedzą o co chodzi.

   Kajko
 • W VB mam rachunki od początku jego powstania, zostałem jednym z pierwszych jego klientów. Uważam, że mają najlepszy interfejs użytkownika. Ten bank jest dla mnie podstawowym, więc nie tyle przeniesienie rachunków, ile wszystkich zleceń będzie kłopotliwe i pracochłonne. Nie zadowala mnie przekazanie do Eurobanku. Trudno mi zrozumieć chęć pozbycia się wiernych od blisko 20 lat klientów, o których inne banki raczej zabiegają. Teraz Problemy VB układają mi się w pewną całość: wcześniej nastąpiło m.in. znaczne obniżenie oprocentowania lokat, zlikwidowano możliwość korzystania z tokenów, wprowadzono opłaty za wpłaty gotówkowe w kasie banku. Przedtem wszystko było za darmo. Ta polityka miała zapewne za cel zniechęcenie klientów do banku i cel swój osiągnęła.

  Jot Odpowiedz
  • Dasz radę. Około 40 zdefiniowanych i z 10 zleceń stałych prze niosłem w jedną deszczową noc do Mille. Dla mnie mistrzem jest WBK – rewelacyjny system już w 2001, WAP, token – podczas gdy mbank (fakt, rok wcześniej) miał TAN-y i kanarkowy interfejs, za to fantastyczne forum… To se ne vrati.

   fgty
  • @Jot, dokładnie miałem tak samo i takie same odczucia, dwa lata temu przeniosłem „bank główny” do WBK, muszę przyznać, że WBK jest chyba fajniejszy w obsłudze od VW, zobacz i posmakuj :) Moim zdaniem jest najbardziej ergonomicznym ze wszystkich paneli bankowych, chociaż ostatnie zmiany sprzed tygodnia zupełnie nie były potrzebne. Ustawienie nowych płatności zaufanych zajęło mi nie więcej jak pół godziny. VW był fajny, ale jechał po równi pochyłej, był nawet epizod kilka lat temu kiedy to przez moment chyba wprowadzili 5 zł opłaty za prowadzenie, ale szybciutko się wycofali. Likwidacja darmowego tokena to duży minus, a wprowadzenie haseł maskowanych to już porażka, absolutnie nie mógłby być to już mój bank główny, nie trawie logowania maskowanego.

   jacck
  • Otwierając konto w nowym banku możesz złożyć dyspozycję przeniesienia dotychczasowej relacji (konta) i w tedy automatycznie na nowym ROR pojawiają się Twoje zlecenia stałe, polecenia zapłaty (nowy bank informuje instytucje o zmianie konta), wysyłana jest informacja do pracodawcy, a nawet do US. W Credit Agricole fajnie to działa, w dodatku za takie przeniesienie dostajesz 100 lub 200 zł (zależy od wpływów).

   Tedi
 • Ostatnie piętnaście minut. Robić printscreeny… 2004-2017 RIP.

  qq Odpowiedz
 • Byłem klientem indywidualnym od samego początku, łezka w oko się zakręciła, prekursor taniej bankowości elektronicznej, szkoda ….

  Zenon Odpowiedz
 • Skomentuj

  Chcesz mieć pewność, że nikt inny nie podpisze się twoim nickiem? Zarejestruj się (lub zaloguj) na LiveSmarter!

  Ostatnie wpisy