100 zł za regularne inwestowanie w ING Banku Śląskim (i 100 zł za otwarcie konta)

Wystartowała kolejna edycja promocji regularnego inwestowania w ING Banku Śląskim. Tym razem inwestując łącznie 750 zł możemy zyskać 100 zł premii. A ponieważ do wyboru mamy fundusze bezpieczne, to ryzyko straty jest niewielkie w porównaniu do potencjalnej premii. Jak więc zgarnąć 100 zł?

Premia 100 zł za regularne inwestowanie w ING

100 zł dla nowych i obecnych klientów

Aby skorzystać z promocji należy być klientem ING Banku Śląskiego posiadającym Otwarte Konto Oszczędnościowe lub rachunek osobisty. Osoby, które nie posiadają tego typu konta mogą skorzystać z trwającej do końca lipca promocji i zgarnąć 100 zł na start. Bank zastrzega również, że konieczne jest również wyrażenie zgody na przetwarzanie danych w celach marketingu i utrzymanie jej do dnia 15.12.2017 – czyli dnia wypłaty premii.

A jak zgarnąć tytułowe 100 zł? Bardzo prosto. Wystarczy, że wypełnimy ankietę inwestycyjną oraz podpiszemy umowę o świadczenie usług przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia tytułów uczestnictwa w instytucjach wspólnego inwestowania. Ciężko mi powiedzieć co z osobami, które już taką umowę mają zawartą (np. z poprzedniej promocji). Teoretycznie podpisanie umowy jest wymagane, więc albo należy ją wypowiedzieć i podpisać ponownie, albo liczyć na to, że bank nie potraktuje tego warunku dosłownie. Wskazywać by na to mógł fakt, że zdefiniowany jest jeszcze jeden warunek określający kto z promocji może skorzystać, a kto nie:

W momencie rozpoczęcia Promocji [Uczestnicy] nie będą posiadali jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych na rejestrach otwartych na podstawie zawartej z Bankiem Umowy pośrednictwa

Warto tu dodać, że promocja rozpoczęła się 17.07 i trwa do 29.09.2017, dlatego wykluczone są osoby, które posiadały jednostki uczestnictwa na dzień 17.07.2017.

100 zł za zainwestowanie 3 x 250 zł

Co dalej? Aby zyskać 100 zł należy (w okresie trwania promocji) złożyć zlecenie otwarcia nowego rejestru w funduszach inwestycyjnych na kwotę min. 250 zł. Następnie należy złożyć Dyspozycję Regularnego Inwestowania w ramach powyższego funduszu na kwotę min. 250 zł miesięcznie i skorzystać z niej dwukrotnie. Jeśli mnie pamięć nie myli cały proces możemy przejść raz, uruchamiając regularne inwestowanie:
Dyspozycja Regularnego Inwestowania w ING

Jak to wygląda w praktyce? Przykładowo składając zlecenie zakupu jednostek we wrześniu kolejne jednostki zostaną zakupione w październiku, a kolejne – w listopadzie. Bank zaznacza, że jeśli spełnimy te warunki, to premia w wysokości 100 zł zostanie wypłacona do 15.12.2017 na Otwarte Konto Oszczędnościowe lub konto osobiste.

Jaki fundusz wybrać, by nie stracić?

A jaki fundusz inwestycyjny wybrać? Do wyboru mamy każdy fundusz oferowany przez platformę ING. Osobiście wybrałbym jeden z funduszy bezpiecznych, np. oferowany przez bank Pakiet Ostrożny. W poprzednim artykule wskazywałem również, że dobrym wyborem powinny być np. Investor Gotówkowy czy Investor Płynna Lokata. Ryzyko straty na tego typu funduszach jest minimalne, choć potencjalny zysk również nie rozpieszcza. Z drugiej strony w promocji chodzi o zgarnięcie 100 zł premii (która da jakieś 13,33% zysku z inwestycji), a nie o sam fakt zarobienia na funduszach.

Pamiętajcie, że wybór funduszy musi zostać podjęty przez was samych, a powyższy wpis nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

Na koniec jeszcze jedna uwaga – promocja wymaga od nas zadeklarowania regularnego inwestowania przez okres 12 miesięcy, jednak nie ma żadnych zapisów penalizujących zakończenie operacji po zgarnięciu premii. Oznacza to, że po 15.12 spokojnie możemy wycofać swoją dyspozycję regularnego inwestowania, co zresztą potwierdzili już czytelnicy bloga w poprzednich edycjach promocji. Generalnie odsyłam do komentarzy pod poprzednim, bardziej szczegółowym opisem oferty ING – znajdziecie tam kopalnię wiedzy :)

Ważne dokumenty

Nie przegap!

Komentarze

 • Kupiłem nowy fundusz i nie zmieniłem sposobu inwestowania z „dowolne wpłaty” bo nie miałem żadnego przycisku „zmień”.
  Próbuję kupić inny fundusz i to samo, zmienić mogę jedynie konto z którego chcę zasilić fundusz.
  Miał tak ktoś?

  falusinski Odpowiedz
 • Czy już pobrali dzisiaj komuś z RI , bo wpłaciłem o 7,59 dzisiaj na OKO i dalej nie pobrane a ustawione na 20.10. . Ktoś może wie w jakich godz. pobierają? xyz

  prawdziwy-xyz Odpowiedz
  • Tego nie pobierają z samego rana. Zdążą przelewy przychodzące jeszcze dojść I sesją, gdyby ktoś zapomniał, to sprawdzone.

   abc
 • Teraz można zyskać 100 zł za IKE – https://www.ingbank.pl/lp/ike100

  Mahyn Odpowiedz
  • niestety mamy IKE gdzie indziej

   karampuk
  • IKE można zamknąć w dowolnym momencie i sprzedać czy nie?

   Rask
  • A czy to jest to samo IKE, co w NN TFI (dawniej ING TFI)?

   W szczególności: czy wszystkie fundusze NN są zwolnione z opłaty manipulacyjnej za nabycie i są to jednostki K z obniżoną prowizją za zarządzanie? Jeśli tak, to jest to jedno z najlepszych IKE funduszowych, warto może drobną część oszczędności tam ulokować (mi się szczególnie podoba dostęp do dobrych funduszy rynków zagranicznych). Z drugiej strony IKE może lepiej mieć bankowe (można dostać 3% albo i więcej), a funduszowe to IKZE (bo bankowe są raczej IKE, a nie IKZE).

   Zakładanie IKE tylko dla 100 zł premii chyba mi ja się z celem, za dużo zachodu z przeniesieniem później gdzieś indziej.

   Don Quijote de la Mancha
 • można IKE przenieść ale ja mam w biurze maklerskim i najpierw trzeba sprzedać wszystko i przenosić gotówkę. Zamknąć można, ale traci się nienaliczone podatki belki

  karampuk Odpowiedz
  • Moze jakas szybka analiza ile mozna zyskac po odjeciu nieuniknionych „kosztow”?

   koles
  • Kosztów PRZENIESIENIA IKE do innego banku nie ma, o ile w poprzednim banku miałeś konto IKE ponad 12 m-cy. Przeniesienia dokonuje się na specjalnym formularzu banku. A jeśli chcesz ZAMKNĄĆ konto IKE, to tracisz podatek belki i pewnie są jakieś koszty banku z tego tytułu.

   Katarzyna
  • Spoko możesz zrobić, nie ma problemu ;)

   abc
  • no jak bym jakas wiedze na ten temat to bym sie nie pytal…

   koles
 • A propos, w Millenium jest konto IKE na 3% (normalne nie inwestycyjne), nie wiem, jakie są zyski z inwestycji, ale chyba nie tyle?

  Katarzyna Odpowiedz
  • To oczywiście zależy, jak zainwestujesz, ostatni rok akurat był korzystny, przykładowe wyniki 12M z mojego portfela w NN TFI IKZE:
   – NN (L) Japonia — 32,46%;
   – NN Akcji — 29,57%;
   – NN Akcji Środkowoeuropejskich — 24,73%;
   – NN (L) Europejski Spółek Dywidendowych — 20,1%;
   – NN (L) Spółek Dywidendowych USA — 17,9%;
   – NN (L) Globalny Spółek Dywidendowych — 14,22%;
   – NN Zrównoważony — 15,73%;
   – NN Stabilnego Wzrostu — 9,72%;
   – NN (L) Dynamiczny Globalnej Alokacji — 8,94%;
   – NN (L) Stabilny Globalnej Alokacji — 5,6%;
   – NN (L) Globalny Długu Korporacyjnego — 7,35%;
   – NN (L) Obligacji Rynków Wschodzących (WL) — 4,25%;
   – NN Lokacyjny Plus — 3,21%.
   Za to na NN (L) Obligacyjny Globalnej Alokacji w sumie straciłem już 3,16% wpłat (zmiana 12M — −3,78%).

   Oczywiście zupełnie niezależnie IKE 3% też mam (w banku spółdzielczym).

   Don Quijote de la Mancha
 • Ja wrzuciłem 100 zł w ramach DRI i w ciągu 2,5 miesiąca zarobiłem na czysto 5,8% :-)

  broker Odpowiedz
 • Obecnie inwestujacy w ramach innej promocji z DRI tez może liczyć na stówe i zakładać to IKE ? A czy poprzednio inwestujacy po rozwiązaniu DRI i juz odkupieniu jednostek jakiś czas temu też mogą startować w tej promo z IKE ? Może ktoś już przeswietlil i wie , bo na nowoczesnym urządzeniu wyświetlić się regulamin nie chce a po poprzednich promocjach do tego hazardu ciągnie mnie. xyz

  prawdziwy-xyz Odpowiedz
 • Czy ktoś już dostał premię?

  Bea Odpowiedz
 • o północy jeszcze pewnie :)

  JoX Odpowiedz
 • Potwierdzam, przyszło o 1:40 :)

  ls5 Odpowiedz
 • można już dzisiaj likwidować czy jutro?

  Romek Odpowiedz
 • No właśnie czy ktoś może punkt po punkcie opisać proces likwidacji Pakietu Ostrożnego?

  Beata2 Odpowiedz
 • Solidny bank, co obiecali dziś przysłali:)

  aircrash Odpowiedz
 • Ktoś bawił się w tą 100zł za IKE …? Może podzieli się jakie są koszty założenia, a następnie zlikwidowania?

  Kacper Odpowiedz
 • A u mnie jest inaczej. Na jednym koncie zapłacono 100 zł, a na dwóch pozostałych nie (w obu jest ING Ostrożny). Jeszcze się dzień nie skończył, ale coś czuję, że będzie reklamacja.

  dadadaq Odpowiedz
  • Zanim złożysz reklamację, sprawdź w serwisie transakcyjnym, czy zgody są.

   ls5
  • Dzięki. To chyba może być przyczyna, bo na tych dwóch kontach jest inaczej ze zgodami.

   dadadaq
  • Zaznacz zgody i złóż reklamację. Mi uznali i już mam 100 zł na koncie. To solidny bank :)

   Andrzej
 • u mnie 2x przelew, ale na obu funduszach po 5,5 straty :(
  jeden rejestr otwarty od nowa, a w drugim zamknięty po poprzedniej promocji :P

  asdf Odpowiedz
  • @asdf jak zamykałeś/likwidowałeś fundusz po poprzedniej promocji?
   U mnie po odkupieniu jednostek po poprzedniej promocji fundusz mam nadal, tyle, że z zerowym stanem i w systemie nie widzę opcji likwidacji funduszu

   erde
 • 100 jest. Tylko się zastanawiam czy takie zbiorowe umarzanie jednostek w jednym czasie nie popsuje odrobinkę notowań. Swoją drogą ile nas jest korzystających z eksperymentu – kilkadziesiąt czy może kilkaset osób? Ciekawe.

  Bufon Odpowiedz
  • Nie, te 750 zł (× np. 1000 osób) to ciągle drobna kwota (i to rozłożona na różne fundusze), dla porównania Analizy podają, że saldo wpłat i wypłat funduszy detalicznych w listopadzie wyniosło ponad 2 mld zł, a np. PKO Skarbowy zyskał ponad 410 mln zł.

   Don Quijote de la Mancha
 • U mnie również jest 100. A dodatkowo jeszcze fundusz 4 zł. wypracował:)

  Kac78 Odpowiedz
 • Nie moge sie nachwalic tego ING :) konto otwarte TYKO dla 100 za zalozenie a tu juz chyba 4 promocja leci: 2 x premia za fundusz, premia za wynagrodzenie, premia za BLIka, bedzie tez premia za platnosci zblizeniowe! Nie warto zamykac ;)

  Zgłębił ktos temat tego IKE i moglby rozpisac szczegolowo?

  koles Odpowiedz
 • Dri z saldem zero bedzie wisialo rok chyba ze je sie zamknie – ja zamykalem w oddziale.

  asd Odpowiedz
 • Na jednym weszło, fundusz juz sprzedany Płynna Lokata – zysk ponad 5 zeta :)
  Z funduszem ostroznym sprawdze pozniej … tam raczej minimalna strata … ale mam nadzieje ze 100 weszla :) Teraz chyba jednak wszyscy zaczna sprzedawac … chociaz my inwestowalimsy grosze jakies wiec nie sadze ze zachwieje to rynkiem ;)

  Pytka Odpowiedz
  • No co TY, na ostrożnym 1,40 zł do przodu! w ostatnich dniach „zwyżkował” hehe

   aircrash
 • Chyba straciłem premię przez brak zgód. Szczerze mówiąc już nie pamiętam jak z tymi zgodami było czy się je zaznaczało przy kurierze czy podczas rozmowy z bankiem. Pamięta ktoś?

  Andrzej Odpowiedz
  • zaznacz zgody w bankowości internetowej i złóż reklamacje. U mnie w poprzedniej edycji zadziałało.

   march
  • Dzięki. Spróbuję.

   Andrzej
  • Dziękuję Ci #march. Po zaznaczeniu zgód i złożeniu reklamacji bank zgodził się wypłacić premię. Bardzo duży plus u mnie dla ING za podejście do klienta.
   pozdrawiam

   Andrzej
 • hej
  mozna skorzystac z promocji Credit agricole i przeniesc rachunek z ING?

  michal1607 Odpowiedz
 • Sprzedałem jednostki, teraz zobaczymy kiedy pieniądze trafią no OKO, bo 25.12 na jednym koncie mam ustawione regularne inwestowanie z pobraniem 250 PLN a jak wiadomo tego wyłaczyć sie nie da.

  Wojak Odpowiedz
 • Zamykać czy nie zamykac to całe ING lada dzień po wpływie z odkupienia ? Będą jeszcze jakies gry hazardowe tym roku lub inne promo , ktoś coś wie ? xyz

  prawdziwy-xyz Odpowiedz
 • Może ktoś ma tam jakieś znajomości wsrod wysoko postawionych ? xyz

  prawdziwy-xyz Odpowiedz
 • Da się wszystko odwołać bez problemu, Regularne inwestowanie, wybieramy NASZ PAKIET, wchodzimy, klikamy Usuń, kod sms i wsio :) Premie ładnie powchodziły, nie przechwalić ale ING pod tym względem jest super :) Teraz czekamy tylko do lutego (?) na stówki za założenie konta i wydanie 1000 :)

  JoX Odpowiedz
  • Masz racje da się ale juz 1k wydawalem wczesniej i dostalem 120 zl a na innym Direct pozniejszym 150 zl z poleceniem.

   Wojak
  • Cholera, spojrzalem szybka na 100 z dzisiejszej wyplaty, zadzialalem za szybko i przekonany ze to ta 100 za zalozenie konta co do konca lutego miala przyjsc …zamknalem karte ….I teraz zonk … bez karty dostane ta 100 za zalozenie czy nie … a jak nie to jak mam to odwrocic i bezkosztowo najprosciej zalozyc karte zeby spelniac warunki na dzien wyplaty premii ??? Czy jak zamknalem to po zawodach ? :)

   JoX
  • Otwórz „kartę” HCE „Mastercard w telefonie”.

   Don Quijote de la Mancha
 • Nie wiem dlaczego ale nie dostałam nagrody. Sprawdziłam i było brak zgód. Zgody zaznaczyłam. Chcę napisać reklamację. Co w niej napisać? Pomoże ktoś? Don może Ty?

  Beata2 Odpowiedz
 • Czy po sprzedaży funduszy DRI się samo zdezaktywuje ?
  Czy coś trzeba usunąć ?

  asdf Odpowiedz
 • No i wróciło już na konto 752,13 zł (niestety aż złotówkę pochłonął podatek).

  Don Quijote de la Mancha Odpowiedz
  • Co ciekawe wcześniej nie było tego podatku, za mała zainwestowana kwota? Wtedy było po 50 zł.

   Pytajnik
  • Ja się wcale nie chwalę , ostatni zakup w samiuskim dolku a sprzedaż na samym wierzchołku , chyba mam jaki talent. Zaraz po sprzedaży na kolejny dzień raptownie kursu załamanie , chyba te 5,5 j.u. to był pakiet strategiczny . Tylko 3,65 zysku , bo ktoś zabrał całą złotówkę i się nie rozdrabnial a w szczegółach nic nie można znaleźć , kto to taki z imienia i naźwiska . xyz

   prawdziwy-xyz
  • A w szczegółach piszą :SUB. INVESTOR GOTOWKOWY

   INVESTOR PARASOL SFIO . To już i spod parasola tez te złotówki skubia ? xyz

   prawdziwy-xyz
  • A może parasol jest jaki dziurawy? xyz

   prawdziwy-xyz
  • Parasol chroni przed skubnięciem podatku tylko dopóki się środki pod nim przekłada; wyjmując je na zewnątrz takiej ochrony już oczywiście nie ma…

   Don Quijote de la Mancha
 • Ja trochę w innym temacie. Gdzieś tu na forum był poruszany temat inwestowania ze stówką premii. Niestety nigdzie teraz nie mogę tego znaleźć. Podeśle ktoś link do tego tematu? I czy to w ogóle jeszcze aktualne?

  drudar Odpowiedz
 • W ogóle to trudno się szuka na blogu komentarzy pod starymi artykułami, jeśli nie pojawiają się z boku w najnowszych… jak sobie z tym radzicie, bo ręczne szukanie zajmuje sporo czasu, a przez szukaj nie zawsze się znajdzie się to o co chodzi…

  abc Odpowiedz
  • Wujek G. często pomaga (jeśli wiadomo czego się szuka), można dopisać site:livesmarter.pl.

   Don Quijote de la Mancha
  • mozna tak: http://livesmarter.pl/komentarze/
   ale najlepiej subskrybowac interesujace cie promocje.

   koles
  • Jeśli dobrze pójdzie już za kilka dni będzie odświeżony wygląd bloga i nieco poprawiona obsługa komentarzy (tak, aby można było doładować starsze, jeśli już nie będą widoczne na stronie głównej bloga)

   Michał
  • To ja bym prosił o wyróżnienie Michała-admina tam, żeby np. po kolorze można było poznać, co to za Michał się odezwał…

   Don Quijote de la Mancha
  • To dobry pomysł , od razu byłoby widać , że to ktoś wysoko usadowiony i jeszcze do tego kolor np: zielony lub czerwony w zależności od humoru . xyz

   prawdziwy-xyz
 • Trzymać czy zamykać to ING , będzie jeszcze jakieś promo wiernym klientom , może jakiś ślązak ma tam blisko i może coś wie ? xyz

  prawdziwy-xyz Odpowiedz
  • Raczej Holender:) Ja mam tam konto z 8 lat, zastrzeżona karta by nie trzeba robić „pustych” przebiegów i rzadko tam jakaś promocja dla stałych klientów, ten rok był dobry, same dwie akcje z funduszami to 200 zł, oby w przyszłym też coś podrzucili.

   Pytajnik
  • No dla mnie ten rok całkiem udany: premia za otwarcie, premia „za pensję” i 2 × premia za regularne inwestowanie… Może zrobią trzecią edycję 3 × 1000 zł? ?
   No i OKO Bonus też się może przydać… A gdyby ktoś chciał „normalnie” używać, to karta HCE jest bezpłatna, wprowadzają nawet wpłatomaty na Blik.

   Don Quijote de la Mancha
  • Oko bonus b. fajna rzecz bo można przelewać w każdej chwili, za placenie tel. też mam nadzieję jeszcze wpadnie do końca mca:)

   Pytajnik
 • ING Bank Slaski: 29.12.2017 i 5.03.2018 zmienimy Tabele Oplat i Prowizji. To coś ważnego , bać się należy i szybko uciekać ? xyz

  prawdziwy-xyz Odpowiedz
  • Nawet chyba lepiej bo przedlużają promkę na mastercarda w telefonie o rok z tego co pomiętam – czytalam kilka dni temu…. niech mnie ktos poprawi jeśli nieprawdę mówię….

   Pola33
  • xyz poczytaj to nie boli, naprawdę… ;-)

   Pola33
 • Miałem zlecenie stałe ustawione na 25-go każdego miesiąca. Zapomniałem zapewnić środki i system nie pobrał. Dziś przelałem/ dzień po/ i też nie pobrał. Co robić?

  Eugeniusz Odpowiedz
 • Na stronie ING jest już nowa promocja z regularnym inwestowaniem.

  Mahyn Odpowiedz
 • najsensowniej jest zakupić jednostki np.10 kwietnia i ustawić regularne inwestowanie na datę np. 22 dzień miesiąca

  Romek Odpowiedz
  • Dokładniej: zlecenie otwarcia rejestru, pierwsza wpłata (zlecenie, nie księgowanie) i złożenie Dyspozycji Regularnego Inwestowania muszą być zrobione do 15 kwietnia (można więc np. 10 albo w piątek 13). Datę regularnego inwestowania najlepiej wybrać w przedziale 17–29.

   Don Quijote de la Mancha
  • Co to jest ten rejestr? Czy dobrze rozumuję, że najpierw przy tworzeniu tego rejestru trzeba wpłacić na niego 150 zł, a czy później trzeba go jakoś zasilać, czy środki w ramach Dyspozycji Regularnego Inwestowania będą pobierane z Ror’u?

   chmiel
  • Rejestr uczestnika funduszu to jakby rachunek, na którym są zapisane posiadane jednostki (wraz z historią transakcji); w praktyce nie trzeba go zakładać jakąś dodatkową operacją, stanie się to automatycznie przy pierwszym zleceniu kupna jednostek (to „zasilenie” rejestru polega właśnie na wpłaceniu środków albo wykonaniu DRI, często można w TFI kupować jednostki wykonując odpowiedni przelew, ale w przypadku tej promocji środki zostaną automatycznie pobrane z ror). Nie pamiętam dokładnie, jak to w ING jest, ale chyba czynność złożenia DRI też można wyklikać razem z pierwszym zleceniem kupna; tak samo niezbędne do promocji wypełnienie ankiety i inne formalności można od razu wypełnić (dokładniej: będzie trzeba, bo po zapisaniu się do promocji najpierw chce „podpisania” tych umów i wypełnienia ankiety).
   Mówiąc krótko: wystarczy kliknąć w „Zapisuję się do promocji” i system poprowadzi przez te wszystkie kroki.

   Don Quijote de la Mancha
  • System sam prowadzi łącznie z wyborem rachunku do zasilania, wyborem funduszu i ustawieniem parametrów stałego zlecenia. Aby się nie rozdrabniać pierwszej wpłaty dokonałem z miejsca a następne ustawiłem na 15 każdego kolejnego m-ca.

   Bufon
  • „pierwszej wpłaty dokonałem z miejsca a następne ustawiłem na 15 każdego kolejnego m-ca”
   — niestety oznacza to konieczność kupna jednostek funduszu za aż 6 × 150 zł = 900 zł, choć można kombinować (np. opróżniać ror na dzień wykonania DRI lub sprzedawać część zakupionych jednostek).

   Don Quijote de la Mancha
  • Generalnie. Dobra i czytelna promocja. Regulamin napisany jasno przez kogoś bez dysfunkcji umysłowych (a to już rzadkość w polskiej bankowości).
   Samo zakładanie też proste, bez zasadzek i idiotyzmów.
   Mnie się podoba.

   Bufon
  • Don Quijote de la Mancha. Faktycznie nie zoptymalizowałem inwestycji.
   Dzięki za wskazówki. Jeśli zajdzie potrzeba, skorzystam.

   Bufon
  • Dzięki za wyjaśnienia, czyli w skrócie przy rejestracji kupuję jednostki za 150 zł, a później co miesiąc do czerwca włącznie poprzez DRI (przynajmniej 3 miesiace), na dzień wypłaty nagrody aktywne DRI i niezerowa ilość jednostek.

   chmiel
 • Skomentuj

  Chcesz mieć pewność, że nikt inny nie podpisze się twoim nickiem? Zarejestruj się (lub zaloguj) na LiveSmarter!

  Ostatnie wpisy