Gdzie wyrobić kartę walutową w Euro? (+ rabat dla czytelników)

Kilka miesięcy temu w jednym z artykułów opisywałem swoje sposoby na bezprowizyjne płatności w każdym miejscu na świecie. I o ile patent z kartą dolarową jest ciągle jak najbardziej aktualny (sam z niego korzystałem podczas ostatniego urlopu), to w świecie kart rozliczanych w euro zaszły pewne zmiany. Na początku lipca tabelę opłat postanowił zmienić mBank, którego karta świetnie nadawała się do nielimitowanych, darmowych wypłat w krajach strefy Euro. Od września wydanie karty będzie kosztowało 30 zł, przez co karta może stać się mniej opłacalna. Jakie alternatywy proponują inne banki i jaką strategię najlepiej obrać?

Korzystałeś z karty w mBanku? Zamów ją jescze raz!

Najnowsza tabela opłat mBanku wprowadzona 10 lipca mówi, że wyrobienie karty walutowej do konta eMax EUR będzie kosztowało 30 zł. Dobra informacja jest taka, że bank musi zachować 2 miesięczny okres przed wprowadzeniem tej opłaty, więc opłata będzie obowiązywała dopiero od 11 września. Jeśli więc posiadacie taką kartę i przeczytacie ten artykuł przed 11 września, to najlepiej kartę zamknąć i zamówić nową.

Przypomnijmy: patent z kartą Visa Classic do rachunku eMax w EUR polegał na tym, że możliwe było wyrobienie darmowej karty, za którą bank pobierał opłatę dopiero po roku (z góry, za kolejny rok korzystania z karty). Jeśli jednak kartę zamknęliśmy przed upływem roku i zamówiliśmy następną, to karta nic nas nie kosztowała (a pozwalała m.in. na darmowe wypłaty w bankomatach w strefie Euro bez żadnych opłat i przewalutowań). Zamawiając więc swoją kartę przed 11 września będziemy mogli cieszyć się darmową obsługą przez kolejne 12 miesięcy – a później będziemy musieli zadecydować co dalej.

T-Mobile Usługi Bankowe od czerwca również oferuje darmowe wypłaty z bankomatów

W kwietniu zmiany w tabeli opłat wprowadził również dawny Alior Sync, czyli T-Mobile Usługi Bankowe. Choć dla klientów banku najważniejszą zamianą było wprowadzenie opłaty za kartę do konta złotówkowego, to bank postanowił również zmodyfikować prowizje od karty do konta w euro. Od czerwca karta ta umożliwia nielimitowane, darmowe wypłaty z bankomatów w strefie Euro. Jej wadą jest natomiast fakt, że wydanie plastiku kosztuje obecnie 10 zł. Mimo wszystko nie jest to duża kwota jak na kartę wydawaną na okres 4 lat (przy założeniu, że Alior nie zepsuje tabeli opłat i będzie pozwalał na darmowe wypłaty z bankomatów przez kilka lat).

Aby założyć konto walutowe konieczne jest otwarcie darmowego konta w PLN. Nie trzeba zamawiać do niego karty debetowej.

Warto dodać, że w maju można było nieco przechytrzyć bank i uniknąć opłaty za wydanie karty. Ciągle obowiązywała bowiem stara tabela opłat banku (wydanie karty: 0 zł), ale było wiadomo, że od czerwca obowiązywać będzie nowa tabela i wypłaty z bankomatów będą darmowe. O możliwości wyrobienia karty informowaliśmy was wtedy w newsletterze i na facebooku.

Alior Kantor ciągle umożliwia darmową wypłatę z bankomatów

Trzecia opcja to wersja dla tych, którzy euro za granicą wypłacają sporadycznie, nie chcą płacić za wydanie karty i nie chcą „bawić się” w przelewanie pieniędzy między bankiem, a kantorem internetowym. Mowa o Kantorze Walutowym Alior Banku, który łączy możliwość wymiany środków (jaką dają nam kantory) z obsługą transakcji kartą (jaką dają nam banki). W ten sposób rejestrując się w jednym miejscu mamy możliwość wymiany walut i natychmiastową możliwość wydawania pieniędzy w walucie. Prowadzenie konta nic nas nie kosztuje, tak samo jest w przypadku karty (o ile wykonamy dowolną transakcję bezgotówkową kartą w pół roku od jej wydania). Alior Kantor pozwala również na wypłatę gotówki w bankomatach strefy Euro raz w miesiącu bez opłat (liczy się data zaksięgowania transakcji). Kolejna wypłata kosztuje nas 9 zł, ale jeśli odpowiednio dobrze przewidzimy swoje wydatki, to nie zapłacimy ani grosza. Być może dobrym pomysłem przed urlopem jest wzięcie ze sobą części pieniędzy w gotówce, by resztę wypłacić na miejscu (lub płacić w sklepach bezgotówkowo kartą).

Warto przypomnieć, że Kantor Walutowy Alior Banku oferuje (moim zdaniem) najlepszą kartę do płatności w egzotycznych walutach (oraz dolarach). Jeśli wybieracie się do krajów takich jak Chorwacja, Bułgaria, Rumunia, Turcja, Egipt, Tajlandia (i tak dalej) prawdopodobnie dzięki tej karcie będziecie mogli zaoszczędzić sporo pieniędzy. Więcej do poczytania w artykule o bezkosztowych płatnościach w dowolnym miejscu na świecie – część o karcie w dolarach jest ciągle jak najbardziej aktualna!

Na koniec prezent, który przygotowaliśmy dla czytelników wspólnie z Alior Bankiem. Osoby, które zarejestrują się Kantorze w tym tygodniu używając kodu CHY1X9SY4277 przez najbliższe 3 miesiące będą mogły korzystać z obniżonego o 30% spreadu. Nie ma górnego limitu wymiany walut dla promocyjnych kursów – możemy wymienić tyle, ile tylko chcemy (o ile wymiany dokonamy w godzinach 9 – 17 w dni robocze).

Poniżej dokładne warunki promocji:

1. 30% korzystniejsze warunki (spread węższy od wyjściowych spreadów dostępnych w godzinach 9 – 17 w dni robocze).
2. Tylko dla klientów indywidualnych.
3. Tylko dla tych, którzy zarejestrują się od 3.08 do 9.08.2015 roku.
4. Preferencyjne warunki ustawiane następnego dnia roboczego.
5. Preferencyjne warunki obowiązują do 30.11.2015 roku.
6. Pytania należy zgłaszać przez skrzynke kontaktową Kantoru Walutowego.

Podsumowując: z perspektywy czasu najlepiej wygląda obecnie pozycja osób, które w maju wyrobiły kartę walutową do konta walutowego w T-Mobile. Ciągle nienajgorzej jest w mBanku, bo przynajmniej przez rok możemy korzystać z karty za darmo bez limitów. Osoby, które nie wypłacają aż tak dużo z bankomatu mogą skorzystać z oferty Alior Kantoru – zwłaszcza, że wtedy całe „centrum dowodzenia” walutami będą miały w jednym miejscu. Alior Kantor może nam się również przydać w momencie, kiedy na wakacje pojedziemy poza strefę euro – wtedy raczej nikt nie przebije oferowanych warunków.

PS. Dlaczego w artykule nie ma konta europejskiego Smart Banku? Ten rachunek jest dobry jedynie dla tych, którzy zarabiają w euro. Więcej: Smart Konto EU – rachunek dla osób pracujących w strefie euro z… haczykami

Nie przegap!

Komentarze

 • W Czarnogórze lepiej w euro.

  ziberro Odpowiedz
 • ziberro, zagalopowałem się – zgadza się, usunięte :)

  Michał Odpowiedz
 • TAk dorzuce swoje trzy grosze. W banku BPH zakłądając konto maksymalne (darmowe za wpływ 7500) można mieć konta walutowe z kartą w EUR, USD z darmowymi wypłatami z bankomatów na świecie za darmo (plus dodatkowy atut w postaci konta oszczędnościowego 2.75% do 50000 z dwoma darmowymi wypłatami w miesiącu). Pewnie to brzmi jak reklama, ale tak nie jest.

  jakub Odpowiedz
 • Czy ten kod promocyjny może być użyty przez osoby, które już mają konto kantorze Alior, a teraz założą drugie? Przejdzie to, czy nie?

  Remi Odpowiedz
 • Remi, pewnie po peselu rozpozna i nie pozwoli założyć :/

  Jakub, o koncie maksymalnym pisałem też przy okazji kont oszczędnościowym – generalnie wygląda całkiem nieźle ;)

  Michał Odpowiedz
 • @Remi, w Aliorze robią dokładną weryfikację. Jak ja zakładałem konto w Kantorze Aliora, to na drugi dzień do mnie zadzwonili, że nie mogą przyjąć wniosku, bo mam konto w TMUB z wpisanym innym adresem. Trzeba było poprawiać.

  Co dziwne – przy rejestracji trzeba wybrać czy jest się klientem Aliora i w przypadku pozytywnej odpowiedzi należy podać numer klienta i numer telefonu. Na dane z TMUB taki formularze nie przechodzi. Zatem klient TMUB nie jest klientem Alira, ale do założenia konta dane osobowe w obu bankach muszę się zgadzać ;)

  konrad Odpowiedz
 • A ja polecam konto Priority w Citi Banku. Przy wpływach 5000 konto jest bezpłatne (może być przelew ze swojego konta w innym banku). Kartę debetową można podpiąć do kont walutowych (euro, dolary, funty) bezpłatnych kont rzecz jasna. Oczywiście np. przy płatności w strefie euro przy podpiętej karcie do konta w euro brak przewalutowania oraz co istotne wypłaty w strefie euro ze wszystkich bankomatów bez opłat za darmo. Testowałem – działa ok.

  Miachał Odpowiedz
 • A może lepsza karta wielowalutowa?

  Jahan Odpowiedz
 • Jedno pytanie, może dziwne, ale dla mnie istotne, czy obniżony różnica w kursach jest „z obu stron” to znaczy po 15% wyższy kurs sprzedaży i niższy kupna, czy może (fajniej) o 30% niższe kupno ?

  Maciek Odpowiedz
 • A co myślicie o Raiffeisenie i promocji „Wymarzone wakacje z Kartą”? Regulamin:
  http://raiffeisenpolbank.com/documents/30393755/31878714/Regulamin+sprzeda%C5%BCy+premiowej+Wymarzone+wakacje+z+Karta.pdf
  Karta w Euro przez rok darmowa a w następnych latach po wykonaniu 3 transakcji zagranicznych. Chyba dobra propozycja dla tych którzy jeszcze nie zamknęli konta po Comperii.

  michalo Odpowiedz
 • Maciek, 30% na całym spreadzie, co efektywnie obniża różnice między kupnem a sprzedażą z 3 gr do około 2 gr (przykład dla euro). Czyli kupując walutę płacisz mniej więcej grosz więcej, niż wynosi realny kurs – całkiem nieźle i bez ograniczeń.

  Michał Odpowiedz
 • Czy jest w którymś banku możliwość wyrobienia karty EURO „na już”?

  compfan Odpowiedz
 • a co myslicie o kredytówce BZWBK która nie ma prowizji za przewalutowanie?
  Więcej info tutaj: http://www.bzwbk.pl/karty-platnicze/karty-kredytowe/karta-world-mastercard/karta-kredytowa-world-mastercard.html#tab_najwazniejsze_korzysci
  Do końca miesiąca chyba w pełni darmowa, ale może @admin prześwietli tę ofertę?

  damian Odpowiedz
 • Problem z kredytówką jest taki, że bez prowizji można nią płacić tylko bezgotówkowo. Wyciągnięcie pieniędzy z bankomatu już będzie obarczone prowizją (transakcja gotówkowa, nie ma grace period, od razu się płaci odsetki)

  Michał Odpowiedz
 • A propos karty w mBanku do rachunku walutowego eMax: aby uniknac oplaty liczy sie data zlozenia wniosku czy data wydania karty? Innymi slowy: jesli zloze w systemie wniosek 10.09 to czy oplata zostanie naliczona?

  PS
  Chetnie bym przeczytal podobna analize dla rachunkow/kart funtowych.

  Jarek Odpowiedz
 • Wszystkie Visy Getin mają przewalutowanie po kursie tej organizacji płatniczej bez dodatkowej prowizji. Do tego aż do końca września nie ma prowizji za wypłatę z bankomatów na całym świecie.
  Po co bawić się z kartami walutowymi i kupowaniem waluty, skoro na kartach Getin waluta przeliczana jest po kursie Visa, który jest mocno zbliżony do średniego kursu NBP, czyli lepszy niż w kantorach internetowych.

  Ewa Odpowiedz
  • Nie jest lepszy jesli kupujesz np. spolecznosciowo w Cinkciarzu. Zawsze kupi sie taniej niz najnizszy kurs.

   keton
 • a co myślicie o tym wynalazku – karcie vpay? bank smart oferuje taką.

  jeremi Odpowiedz
 • MBank pobrał za nową kartę 7,1 Euro :(
  Niestety koniec z fajnym patentem.

  Mateusz Odpowiedz
 • Ktoś podpowie jaką kartę wyrobić do płatności w zagranicznych sklepach internetowych?
  Karta miałaby być w usd lub euro.

  Anonymous Odpowiedz
 • Wkrótce będę dostawał wypłatę w EUR, pozostając jednak wciąż w Polsce, i muszę podać numer konta rozliczanego w EUR.
  Otrzymywaną walutę planuję wymieniać na PLN, zapewne przy użyciu kantoru internetowego (mam u siebie w mieście kantor stacjonarny z b.dobrymi spreadami, ale uciążliwe będzie chodzenie z gotówką i czekanie w kolejce). Wciąż jeszcze nie wiem, z jakiego kantoru skorzystać (to inna sprawa, sporo tego jest…), ale tutaj chciałbym się poradzić w sprawie konta walutowego – które będzie najlepsze, żeby korzystać z jakiegoś polecanego kantoru internetowego? Czy dobrze kombinuję, że – oprócz oczywistego wymogu braku opłat miesięcznych – ważne jest tu, by darmowe były przelewy wewnętrzne, którymi będę przesyłał pieniądze do kantoru (a kantor z kolei musi mieć konto w tym samym banku)?
  PS Mam obecnie konto (także w EUR) w Kantorze walutowym Alioru, ale na rynku są obecne kantory z lepszymi spreadami, dlatego pytam o inne rozwiązanie.

  Rogir G Odpowiedz
  • Alior ma darmowe przelewy wewnętrzne w danej walucie więc konto w EUR w kantorze walutowym jest OK

   Michał
  • Michał, masz to przetestowane?
   Sprawdziłem w TOiP i wg tabeli darmowe są przelewy krajowe w PLN, a przelewy walutowe są za darmo jedynie do wysokości „licznika”, pokazującego ile wymieniło się waluty u nich.
   W starszym artykule na livesmarter ktoś w komentarzach faktycznie pisał, że za przelew w EUR na inne konto w Aliorze opłaty nie pobiera, ale czy tak jest w rzeczywistości?

   Rogir G
  • Dlaczego w PLN? Ja widzę: „Przelew Krajowy za pośrednictwem bankowości internetowej/mobilnej: 0 zł”
   Niezależnie od waluty. Z resztą ja zawsze testuje pierwsze niewielką kwotę żeby mieć pewność (w końcu to przelew w innej walucie i drobny błąd np. w numerze konta może dużo kosztować).

   Michał
  • Przelewy zewnętrzne są bezpłatne do wysokości licznika (tzn. przelać można tyle waluty, ile się tam kupiło), ale przelew wewnętrzny do Alior Bank (zapewne do TMUB też) jest bezpłatny bezwarunkowo.

   Ja kupuję tam waluty, żeby:
   – zdeponować je na lokatach Alior Banku,
   – płacić kartami walutowymi w sklepach internetowych,
   – płacić kartami walutowymi w sklepach za granicą,
   – wypłacać gotówkę w bankomatach zagranicznych,
   – czasem wypłacać gotówkę w oddziale
   — i chyba żadna z tych operacji nie zmniejsza licznika, więc terazmam tam już niezły zapas nabity.

   Don Quijote de la Mancha
  • Zasugerowałem się definicją „przelewu krajowego” ze strony Aliora z sekcji FAQ (https://kantor.aliorbank.pl/faq/informational): „Czym są przelewy krajowe? – Przelewy krajowe to przelewy w PLN wykonywane pomiędzy bankami polskimi. „

   Rogir G
 • Dzięki, Michał. Czyli rozwiązanie czaiło się tuż za rogiem – nie muszę otwierać nowego konta walutowego, pozostaję przy koncie w EUR w Kantorze Aliora, tylko muszę znaleźć jakiś inny, korzystniejszy kantor internetowy, który też ma konto w Aliorze. A zdaje mi się, że większość „wiodących na rynku” ma tam swoje konta.

  Rogir G Odpowiedz
  • Ja używam bodaj największy na naszym rynku walutomat. Kursy ustalają sami klienci a serwis pobiera prowizję 0,2% (czyli mniej niż grosz dla większości par walutowych).

   Michał
  • Dobrze wiedzieć!
   PS Zauważyłem, że na dużej części blogów/stron w necie pod pytaniem o kantory internetowe szybko pojawia się mnóstwo komentarzy pisanych niemal „z szablonu”, gdzie od razu widać, że ktoś ma interes w promowaniu danej platformy wymiany. Tym bardziej cenię głos admina :)

   Rogir G
  • zgadza się, jest mnóstwo spamu i mnóstwo kantorów, bo to bardzo ciekawa branża gdzie przy odpowiednim ruchu można zarobić spooooro. Ja od dawna korzystam z duetu walutomat (do wymiany, bo relatywnie tanio) i Alior Banku (do wydawania, bo dla mnie najwygodniej i najtaniej). No i z karty T-Mobile w EUR ze względu na nielimitowane bankomaty w strefie Euro. Oczywiście nie mówię, że to najlepsze rozwiązanie, ale na dłuższą metę ma według mnie jeden z lepszych współczynników wygody do prowizji/spreadu.

   Michał
 • Jak Ci konto potrzebne jest tylko do przyjecia EUR i jego zamiany na PLN to najpierw wybierz sobie kantor, ktorego chcesz uzywac do wymiany waluty, potem zobacz z ktorych bankow maja darmowe przelewy i wtedy zostanie Ci juz ograniczona lista bankow do wyboru. Ja np. korzystam z cinkciarza i mbanku wiec w obie strony EUR za free. O ile nie potrzebujesz karty do EUR bo jest platna.

  nexus Odpowiedz
  • to też dobra opcja, ja nie korzystam z cinkciarza głównie dlatego, że kilka lat temu wymieniał w pieniądze nie 24h/dobę, ale bodajże od 8-16. Przyznaję bez bicia, że nie wiem jak teraz.

   Konto w mBanku również jest OK (sam z niego sporo korzystałem), ale przez opłatę za kartę bardziej opłaca się mieć (do płacenia!) kartę w T-Mobile. Do przyjmowania przelewów wychodzi w zasadzie tak samo.

   PS. Przelew walutowy w mBanku może być płatny – na stronie walutomatu widze, że transfer np. EUR od nich na prywatne konto to koszt 5 zł przeliczane na walutę (zapewne oni mają inną tabelę opłat dla dawnych rachunków firmowych BRE, bo przelew z eMax EUR do nich już powinien być darmowy – 11 strona)

   Michał
  • W Cinkciarzu najlepszy jest nie tyle kantor (choc ceny ma chyba najlepsze na rynku jak kiedys porownywalem), a transakcje spolecznosciowe, gdzie podajesz wlasna cene i czesto udaje sie kupic taniej niz w kantorze. To samo ze sprzedaza. Cinkciarz dziala cala dobe, ale przelewy do i z sa ograniczone do godzin pracy, widac ktos recznie to kontroluje.
   Co do kantoru to mozna wykonac zakup waluty po okazyjnym kursie nawet bez posiadania srodkow na koncie Cinkciarza. Wystarczy pozniej oplacic takie zlecenie.

   keton
 • jeżeli potrzebuje tylko kartę do euro żeby skorzystać z opcji pół na pół (pół gotówka z tradycyjnego kantoru pół karta do opłat za obiady bilety czy ewentualna jedna wypłata z bankomatu za granicą na wyjazd na dwa tygodnie – czy opłaca się wyrabiać kartę i rachunek w Kantor walutowy Aliora ? Czy muszę mieć u nich jakieś konto dodatkowo czy są zakładane tylko konta w ramach kantoru ?
  Poza tym czy to jest jedno konto czy dwa (jedno w zł drugie w wybranej walucie? Ile czasu czeka się na kartę w euro ? i czy w związku z tym za konta w ramach kantoru są jakieś ukryte opłaty ?

  piotro Odpowiedz
 • Co proponujecie z kont walutowych w Polsce na EUR i USD, czy są karty którymi można bez przewalutowań wypłacać te waluty, orientuje się ktoś?

  Janekos Odpowiedz
 • Wybieram się do Rumunii (na około 2 tygodnie). Zastanawiam się jaka karta, w jakim banku i w jakiej walucie (eur, usd, ron) będzie najbardziej korzystna?

  Anonymous Odpowiedz
 • najtaniej będzie mieć kartę z kantora aliora w USD, wtedy rozlicza kurs po kursie hurtowym mastercarda.

  conrad_88 Odpowiedz
  • Dzięki za szybką odpowiedź :)
   Spróbuję jeszcze poszukać różnic w cenie zakupu eur usd w Rumunii. Może lepiej wyjdzie jakieś konto walutowe …

   Anonymous
 • no to właśnie przyda się konto walutowe USD z karta w USD, kupujesz dolary na walutomacie. Taniej nic nie znajdziesz raczej. Tylko trzeba uważać przy płaceniu czy płacimy w lokalnej walucie, bo szczególnie w restauracjach terminale proponują swoje przeliczenie na PLN , mimo że to karta USD- wtedy jest niekorzystnie

  conrad_88 Odpowiedz
 • Trochę czasu minęło od tego wpisu, pojawiło się np. konto walutowe nest banku. Można prosić o jakieś aktualne porównanie kont walutowych?

  haha Odpowiedz
 • Jaką kartę walutową używać w Szkocji? Dolarową czy w euro? Mam obie w TMUB.

  broker Odpowiedz
 • Może jakiś update? Pojawiły się karty wielowalutowe itd

  Wybrzeże Kości Słoniowej Odpowiedz
 • ktoś wie czy jest możliwość wpłaty euro kartą t-mobile we Francji ?

  kruczi Odpowiedz
 • Skomentuj

  Chcesz mieć pewność, że nikt inny nie podpisze się twoim nickiem? Zarejestruj się (lub zaloguj) na LiveSmarter!

  Ostatnie wpisy