Getin Bank przejęty przez VeloBank – ruszyła przymusowa restrukturyzacja BFG

Dosłownie kilkanaście minut temu Bankowy Fundusz Gwarancyjny poinformował o przymusowej restrukturyzacji Getin Banku, który 3.10.2022 zostanie przejęty przez utworzony przez Fundusz Bank BFG S.A., który docelowo ma działać pod nazwą VeloBank. Co dla nas istotne: wszystkie depozyty, jak i zobowiązania kredytowe, zostaną w całości przeniesione do nowego tworu. Nic nie stracimy (jako oszczędzający).

Koniec Getin Banku

Getin Bank przejęty przez BFG

Jak czytamy w komunikacie:

Transakcja ta ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa depozytów i zachowanie ciągłości obsługi klientów. Stanowi rozwiązanie pozwalające uniknąć negatywnych skutków upadłości GNB, która w przypadku niewdrożenia przymusowej restrukturyzacji byłaby nieunikniona i którą odczuliby klienci tego banku, a także cały sektor bankowy w Polsce.

Spełnia się więc scenariusz, o którym mówiono już od dawna. Co warto jeszcze raz podkreślić: nie mamy tu do czynienia z upadłością, kiedy środki (do 100 000 EUR) musi wypłacić Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Następuje przejęcie (resolution) wszystkich depozytów i kredytów przez inny bank, dlatego osoby posiadające większe oszczędności nic nie tracą (jak w przypadku „zwykłej” upadłości). Stratni są natomiast akcjonariusze i obligatariusze Getin Banku:

Zgodnie z zasadą pokrywania przez właścicieli strat zagrożonego upadłością banku akcje Getin Noble Bank S.A., podobnie jak obligacje podporządkowane zostały umorzone. Zarząd Getin Noble Bank S.A. uległ rozwiązaniu, a kompetencje rady nadzorczej zostały zawieszone. Administratorem GNB został wyznaczony przez BFG pan Paweł Małolepszy. Pracami zarządu nowego banku będzie kierował pan Adam Marciniak

Przejęcie następuje w okolicach weekendu – tak, aby klienci nie mogli podejmować pochopnych decyzji. Scenariusz ten nie jest jednak niczym wyjątkowym – dokładnie tak samo postąpiono w 2017 roku w Hiszpanii, kiedy Banco Popular przejął Santander praktycznie z dnia na dzień. Również identycznie postąpiono dwa lata temu w przypadku innego banku z grupy Czarneckiego – Idea Bank.

Jestem klientem Getin Banku. Co teraz?

Póki co: nic. Nasze depozyty formalnie będą znajdować się w Banku BFG S.A., którego właścicielem od 3 października będzie obok Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) także System Ochrony Banków Komercyjnych (SOBK), utworzony przez osiem największych banków komercyjnych działających w Polsce. Docelowo nowy twór ma działać pod nazwą VeloBank.

Dostęp do bankowości internetowej i aplikacji mobilnej Getin Banku będzie nadal aktywny. Hasła i loginy pozostają bez zmian. Możemy ciągle korzystać z kart płatniczych, przy czym na dzisiejszą noc zaplanowana jest przerwa techniczna, więc nie wszystko będzie działać (ale tak ma być).

Nie przegap!

Komentarze

 • Ktoś wie co po 10.10. Pekao na oszczędnościowym zaproponuje , jakieś przecieki ? xyz

  prawdziwy-xyz Odpowiedz
 • 7,7% z naszą promocyjną ofertą oszczędnościową można zyskać w wbk , zapraszają do doradcy , ktoś też taką propozycję ma i wie o co tu chodzi ? xyz

  prawdziwy-xyz Odpowiedz
 • Dzisiaj wszystkie opcje zawrotnej jedynie na 8,0%

  Lokata Odpowiedz
 • „Getin jak pisze Rzeczpospolita .od 17 października tylko standardowe oferty . Po 17 października dla nowych klientów Velo bank będzie konto osobiste na 3 procent.” Zaczerpnięte info z sieci , ktoś potwierdzi ? xyz

  prawdziwy-xyz Odpowiedz
 • Stan na chwilę obecną: LSP 8% na 2 lub 4 miesiące.

  Duris Odpowiedz
 • ile obecnie przy przelewie

  syfus Odpowiedz
 • 8% dziś sprawdziłem

  syfus Odpowiedz
  • Do jakiego banku? Do ING mi pokazuje już tylko 7.7% na 4 msc LPS albo 7.5% na 2 msc

   asi
  • Mi dzisiaj rano pokazywalo przy probie przelewu >50k – 7,8% na 4m, 7,5% na 2m, teraz o godzinie 15 – pokazuje już tylko 7,4% na 4m, 7,2% na 2m. Próbowałem różne banki,

   Piotr123
 • Mają jakieś skoki oproc, 3 dni temu tylko 5,5 i 5,8 a dzisiaj 7,5 i 7,7. do tych samych mile , ing. xyz

  prawdziwy-xyz Odpowiedz
 • Jak stoją dzisiaj zawrotne?

  derek33 Odpowiedz
 • Co tam dziś getin proponuje Wam na KO? U mnie 7.5 na KO. Pytanie czy lepiej wziąć KO specjalne 7.5, czy EKO 7,5 ??? ;)

  abc Odpowiedz
 • Chyba trzeba brać to co jest. 8% już tutaj w najbliższym czasie nie zobaczymy.

  dariusz2 Odpowiedz
 • Wiecie czy można zamknąć kartę i konto w trybie natychmiastowym, bez 30 dniowego okresu wypowiedzenia?

  McKwacz Odpowiedz
 • Przyszła nowa karta, jeszcze z logo Getin, a co ciekawe sms’y są podpisane „bank BFG S.A.”

  qq Odpowiedz
 • Skomentuj

  Chcesz mieć pewność, że nikt inny nie podpisze się twoim nickiem? Zarejestruj się (lub zaloguj) na LiveSmarter!

  Ostatnie wpisy