Idea Bank przejęty przez Pekao S.A. – BFG wszczął przymusową restrukturyzację

Dosłownie kilkanaście minut temu Bankowy Fundusz Gwarancyjny poinformował o przymusowej restrukturyzacji Idea Banku, który zostanie przejęty przez Pekao S.A w dniu 3 stycznia 2021. Co dla nas istotne: wszystkie depozyty, jak i zobowiązania kredytowe, zostaną w całości przeniesione do Pekao. Nic nie stracimy (jako oszczędzający).

Idea Bank przejęty przez Pekao

Jak podaje w komunikacie BFG:

Idea Bank S.A. był zagrożony upadłością. […] brak było przesłanek wskazujących, że możliwe działania nadzorcze lub działania Idea Banku S.A. pozwolą we właściwym czasie usunąć zagrożenie upadłością.

Z oszacowania, wykonanego przez niezależny podmiot: PwC Advisory spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k., wynika, że aktywa podmiotu nie wystarczają na zaspokojenie jego zobowiązań oraz że kapitały własne Idea Banku wynoszą minus 482,8 mln zł.

Spełnia się więc scenariusz, o którym mówiono już od dawna. Co ważne: nie mamy tu do czynienia z upadłością, kiedy środki (do 100 000 EUR) musi wypłacić Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Następuje przejęcie (resolution) wszystkich depozytów i kredytów przez inny bank, dlatego osoby posiadające większe oszczędności nic nie tracą (jak w przypadku „zwykłej” upadłości). Stratni są natomiast akcjonariusze i obligatariusze Idea Banku:

Zgodnie z zasadą pokrywania przez właścicieli strat zagrożonego upadłością banku akcje banku, podobnie jak obligacje podporządkowane zostaną umorzone. Zarząd banku uległ rozwiązaniu, a kompetencje rady nadzorczej zostały zawieszone.

Przejęcie następuje w weekend – tak, aby klienci nie mogli podejmować pochopnych decyzji. Scenariusz ten nie jest jednak niczym wyjątkowym – dokładnie tak samo postąpiono w 2017 roku w Hiszpanii, kiedy Banco Popular przejął Santander praktycznie z dnia na dzień.

Jestem klientem Idea Banku. Co teraz?

Póki co: nic. Nasze depozyty formalnie będą teraz znajdować się w Pekao S.A., jednak dostęp do bankowości internetowej i aplikacji mobilnej Idea Banku będzie nadal aktywny. Hasła i loginy pozostają bez zmian. Możemy ciągle korzystać z kart płatniczych, przy czym na dzisiejszą noc zaplanowana jest przerwa techniczna, więc nie wszystko będzie działać (ale tak ma być).

Od 4.01.2021 oddziały Idea Banku będą teraz funkcjonować pod szyldem Pekao, przy czym w poniedziałek od 13:00. Usługa Express Elixir może być tymczasowo niedostępna.

Jakkolwiek to zabrzmi: osobiście będę tęsknił za Idea Bankiem. Swoje za uszami mieli, kombinowali jak da (np. brak łatwej możliwości edycji odnawialności lokaty, przedłużanie na niski procent ze starym oprocentowaniem w tytule) ale nikt inny nie dawał tyle na lokatach, ile oni. Cieszę się, że w ostatnich dniach udało mi się skorzystać z Lokaty Świątecznej na całkiem przyjemną kwotę. Szkoda, że to pewnie ostatni raz, bo Pekao synonimem wysokich oprocentowań lokat niestety nie jest.

„Atrakcyjna” oferta dla klientów Idea Banku

Pekao S.A. podał dziś również w komunikacie prasowym, że ma zamiar powalczyć o nowych klientów przeniesionych z Idea Banku – tak, aby nie zamykali od razu konta:

Przygotujemy też bardzo atrakcyjną ofertę powitalną dla klientów detalicznych Idea Bank S.A., m.in. zaproponujemy konto osobiste wraz ze wszystkimi bankomatami w Polsce i na świecie na rok bez opłat oraz atrakcyjnie oprocentowane lokaty powitalne. Jednocześnie dostępna będzie specjalna oferta kredytowa dla mikrofirm.

Czy tak będzie i czy faktycznie oferta będzie atrakcyjna? Czas pokaże.

Nie przegap!

Komentarze

 • Ile Czarnecki dostanie za kradzież banku?
  Nic?

  Nikt Odpowiedz
  • Bardziej zasadne pytanie – ile straci. Przecież to akcjonariusz któremu skasuje się te akcje.

   marynatek
  • Raczej ile PiS znowu ukradł i okradł innych akcjonariuszy banku tych na giełdzie jest wielu

   Michał
 • Szkoda, że nie ma opcji wypowiedzenia natychmiastowego umowy – nie chcę być klientem PEKAO.

  Wybrzeże Kości Słoniowej Odpowiedz
 • Kolejny będzie Getin, ciekawe kto ich przejmie? Pekao chyba nie udźwignie dwóch banków LC na raz.

  numerek Odpowiedz
 • Niezła noworoczna niespodzianka, no ale mogło być gorzej (przynajmniej dla depozytariuszy, bo o akcjonariuszach lepiej nie wspominać).

  pytanie Odpowiedz
  • Zawsze mogła być „normalna” upadłość, ale wtedy BFG płaci (do 100 000 EUR / os), a ludzie tracą (ponad 100 000 EUR / os). Dlatego wielokrotnie pisałem, że sensowne w dzisiejszych czasach jest raczej tylko przejęcie – no i tak się stało.

   Michał
  • Przejęcie raczej nie jest lepsze bo to wrzucanie śmietnika do większego śmietnika. Ten większy i tak się zapełni wrzucaniem kolejnych śmietników. Każdy taki śmietnik-matrioszka zawiera kredyty. Często niespłacalne. Na końcu ten duży śmienik też się wywróci. TYle e to śmietnik państwowy wiec państwo teoretycznie ma nieograniczone możliwości ratowania takiego śmietnika.
   Zdrowszy, choc bolesny, jest proces upadłości. każdy obracając pieniędzmi podejmuje jakies ryzyko inwestycyjne. W tym wypadku deponenci zarabiajac te 2.5% na lokacie nie ponosząc ryzyka premiowani sa względem ludzi którzy kupili akcje, obligacje i ponieśli stratę jeszcze przed upadłością. Nie chcę powiedzieć że to źle, ale ta nierównowaga jest jednak zbyt wielka.
   przymusowa restrukturyzacja to proces który kochają nowe elity polityczne – czyli zamiatania problemów pod dywan i odsuwanie ich w czasie. w tym wypadku takim problemem staje się PEKAO do którego wsypywać się bedzie wszystkie banki z kłopotami (a te kłopoty to głównie trefne aktywa i zobowiązania)

   marynatek
  • Chyba raczej deponentów (a nie depozytariuszy)?

   Andrzej44
  • @marynatek, tylko że wygląda na to, że Idea właśnie przestawała być śmietnikiem – trzy zamknięte kwartały były na plusie, LC mówi, że koło lutego już miała być na prostej (i wstępnie w to wierzę). W dodatku w grudniu spłacili sporą transzę zaległości, także wcale nie jestem pewna, czy Pekao nie wychodzi na tym „przymusie” na plus.

   K.
  • Do tego jak wyglądała cała sytuacja to trzeba jakiegoś rewidenta. LC mówi że dokapitalizował bank w ostatnim okresie a raport bfg że tam jakieś 400mln dziury. Jeśli to co pisze LC to prawda to dość perfidne było przejmowanie banku w sytuacji gdy inwestor wpompował weń jakieś miliony. Niestety IB od dawna była w złej sytuacji i prawdopodobnie pogorszyła się (spekuluję) na skutek pogorszenia jakości kredytów. A za jakość tych portfeli kredytowych odpowiadają ci weseli chłopcy od rozdawania kredytów i wysokich lokat których zatrudnił LC i którzy trafili do aresztu po aferze z Getback. IB to był bank kredytjący małe biznesy które teraz cienko przędą

   marynatek
 • Czyli już koniec względnie dobrego oprocentowania na lokatach.

  semek Odpowiedz
  • Na to wygląda, będzie druga Wenezuela albo Turcja? Wypowiedzi Glopy to najwyraźniej była zasłona dymna.

   numerek
 • Nie miałem nigdy żadnego produktu Idea Banku , więc pytanie czy nie byłoby rozsądnym ulokować część pieniędzy na lokacie Happy lub Happy pro z promocyjnym oprocentowaniem ? Myślicie że zdążę to jeszcze zrobić ?

  pawel07 Odpowiedz
  • BFG zawiesił expresy, zwykły przelew dziś nie dojdzie.

   Wybrzeże Kości Słoniowej
  • Niestety już nie dojdzie. Natomiast jeśli ktoś zdążył, to zrobił bardzo dobry deal. Lepszego już raczej szybko nie będzie :/

   Michał
  • Faktycznie, EE też już nie działa niestety, w AB wyskakuje błąd, a w Santa niby idzie, a potem w szczegółach „Odrzucona przez bank beneficjenta” i tyle. W AB niby działa jeszcze Sorbnet (za darmo w KWJ), ale niby przelew wyszedł, ale tej testowej złotówki w IB coś nie widzę… Niby dochodzi do godziny, ale działają one chyba tylko do 15:25, więc ktoś kto chce ryzykować zablokowanie kasy na 4 dni może próbować się jeszcze bawić.

   pws
  • Myślicie, że warto spróbować dziś założyć Happy zwykłym Elixirem, jeśli ma się kilkanaście tysięcy na nieoprocentowanym r-ku, których się nie użyje przez 3M? Chyba jakaś szansa jest, że się założy patrząc na regulamin Happy – który punkt miałby to wykluczać?

   Marcin H.
  • A jednak doszła ta złotówka do IB Sorbnetem, także kto chce to może się jeszcze bawić. Inna sprawa czy jeszcze w ogóle system IB założy lokatę, ale myślę, że może jeszcze by się dało.

   pws
  • Raczej wyłączenie systemu to nie jest taka prosta rzecz i, póki co, wszystko powinno działać jak do tej pory.

   Michał
  • Jak sądzicie, jeżeli ktoś nigdy nie miał produktu w Idei, to może założyć jeszcze dziś lokatę Happy Pro? Wydaje mi się, złożenie wniosku dziś powinno być ważne i traktowane jako umowa z Ideą. Rachunek do wpłaty zostanie przypisany i po nowym roku będzie można ją zasilić. Co myślicie?

   Mike1
  • Tak mi się wydaje, jeśli się uda lokatę wyklikać i otrzyma numer do wpłaty, to umowa będzie zawarta, potem wystarczy wpłacić środki w podanym terminie… Pytanie tylko, czy uda się wyklikać.

   Don Quijote de la Mancha
  • @Don Udało sie. „Gratulacje! Złożyłeś wniosek o lokatę w Idea Bank. Możesz już rozpocząć oszczędzanie!” Dostałem loginy do bankowości ale póki co dziś już nie mogę się zalogować.

   Mike1
 • Ciekawe co ze strukturami w Idei…

  Bolo Odpowiedz
 • A jak myślicie? Będzie „run”? rzucą jeszcze jakieś lokaty 3.9% żeby się nie wykrwawili i było co przenosić do żubra?

  wacek Odpowiedz
  • Dobra… nie będzie… nie zauważyłem że już od 3.01 przejmują.

   wacek
  • Jaki run? A po co to robić w ogóle? przelew środków może jeszcze zlecisz, ale po co? Jakby była mozliwość to bym coś tam jeszcze sobie założyl dziś, ale nie dy rydy. mamie chciałem coś pomóc w oszczędzaniu ale zostaje ją tylko namówić na COI czyli pokornie zgiąć głowę i zawierzyć opatrznemu oku Nowogrodzkiej. Innego sposobu na jako takie względnie bezpieczne oszczędzanie już nie ma

   marynatek
  • run po to żeby dla ratowania wskaźników dali wysokie % na depozytach. Tak jak to miało miejsce po wybuchu afery „1zł”. Ale w tym przypadku nie ma na to ani szans.

   wacek
  • Ale tu już nie ma co ratować. Od poniedziałku nasze środki są formalnie w Pekao i tyle. Pełen spokój, szkoda tylko ew karencji (choć na początku raczej wszystko będzie działać po staremu bo to będą dwa całkowicie osobne systemy)

   Michał
  • No i wiadomo że wisienkowicze nie będą runu robić :) ale inni co słyszłą że „koniec idea banku” to może i zaczęliby wypłacać na masową skalę. Bo jako „run” rozumiem i fizyczny bieg do banku i dobijanie się do (bezgotówkowego) oddziału jaki i zlecanie przelewów.

   wacek
  • Jeszcze mandat dziś zarobią jak się po 16 będą pałętać po mieście :-) Ile to będzie? Ponoć 30 koła można zabulić w nagrodę :-)

   marynatek
 • A co jak ktoś pozakładał niedawno lokaty na 2,2% – będą one do końca okresu lokat i z takim oprocentowaniem?

  TomekW Odpowiedz
 • Nie zazdroszczę tym co są pod korek w Idea i jakimś cudem mają jeszcze jakieś środki w żubrze i przekroczą 100k€ … niby nic się nie powinno stać ale… też się nie spodziewałem że znów wyląduję w żubrze

  wacek Odpowiedz
  • Raczej nic się nie stanie, Pekao do 4stycznia da sobie radę. Po tym terminie zacznie się stopniowy odpływ kasy z byłej Idei, ponieważ nowy właściciel napewno zrobi swoje porządki i zetnie oprocentowanie. Po zakończeniu zawrotnych zamykam konto.

   numerek
  • A te gwarancje to ciekawy wątek w tym kontekscie bo (już nie chce mi się wertować tych przepisów) ale w IB są pewnie jakies samorządowe , spółdzielcze srodki i większych firm może tez. Tu moga być niespodzianki

   marynatek
  • Pekao to drugi największy bank w Polsce, na dodatek państwowy. Poradzi sobie bez mrugnięcia okiem, zresztą po zakończeniu lokat pewnie mało kto tam zostanie. Zobaczymy co zaproponuje system Idea Banku za te 2-3 miesiące (bo raczej nie zdążą zmigrować do siebie w tak krótkim czasie).

   Michał
  • a co by było gdyby glapa celowo wczoraj osłabiał PLN-a żeby właśnie objąć jak najwyższym limitem te środki deponowane w IB?

   marynatek
  • Ci co mają w idei – to przecież nie trzymają nic w żubrze.
   A gdyby nawet – przekroczenie 100 k w żubrze to żadna obawa.

   Bogdan
  • Jak to co zaproponuje? „Zawrotne” 0,01% na super promocyjnej lokacie, specjalnie dla byłych „ideowców” :D

   pws
  • @Bogdan myślałem o ofertach z dobrym % na start które były w żubrze.. może jest jakaś końcówka KO i lokat i ludzie mogą mieć tam kasę…

   wacek
 • Nie chciałem być w santander….byłem w spadku po DB. Nie chciałem być w żadnym pko/pekao….byłem po nordei i teraz idea. Niebywałe:)

  marcin78 Odpowiedz
 • Gorszej informacji na koniec tego chu***ego roku się nie spodziewałem – koniec lokat powyżej 1% ciekawe czy Getin się utrzyma czy też go przejmie jakiś gówniany żubr czy inny „Orlen” :-(

  zenek64 Odpowiedz
  • Tutaj może chodzić o kwestię obligacji. Ponoć IB wyczyścił te sprawy przed przejęciem więc problemu nie ma a obligacji getina cała masa

   marynatek
  • Nie do końca. Zostało jeszcze 56 milionów w obligacjach IB które już nie zostaną spłacone. Natomiast spłacili ponad 300 mln na początku grudnia, dlatego termin resolution zdaje się nie być przypadkowy.

   Michał
  • Ciekawe kto ma te obligi. sa różne dane. Czytałem godzinę temu u dziennikarza PulsuBiznesu e nawet 90mln jeszcze zostało. Ja dość obszernie przyglądam się od lat sprawozdanium funduszy otwartych i tego nie ma dużo w funduszach (ale jest). Problem jest taki że kasacja tego długu może wywołać jakies skutki dla całego rynku korporatów i strat na funduszach aczkolwiek te już powyczyszczały portfele z getina i idei w dużej mierze, ale sentyment może być kiepski podobnie jak po getbacku.

   marynatek
  • Analizy.pl:

   Według sprawozdań z końca czerwca 2020 roku obligacje serii U o wartości nominalnej 11,5 mln zł znajdowały się w portfelach 6 funduszy inwestycyjnych (Altius Absolutnej Stopy Zwrotu Dłużny oraz 5 funduszy z BNP Paribas TFI). Ich wartość była wtedy oszacowana na 6,5 mln zł.

   Don Quijote de la Mancha
  • Według sprawozdań to Skarbiec miał Ideę w prawie każdym funduszu dłużnym, tyle że na sierpień był planowany wykup wiec już ich nie mają

   marynatek
 • Jutro na koncie żony w Idea kończy się lokata. Miałem w planie przelać środki do siebie do Idea i wrzucić je na te obecne 1,5 %. Myślicie że jutro będzie jeszcze taka opcja? Przelew między kontami Idea powinien przejść, ale po pierwsze czy system potraktuje to jako nowe środki i po drugie czy jutro będzie jeszcze ta lokata na 1,5 %?

  Darek Odpowiedz
  • Jutro? Jutro wszystko pozamykane z KIR włącznie wiec elixir nie działa.

   marynatek
  • Nawet przelew z konta na konto w tym samym banku?

   Darek
  • Pytanie czy BFG nie zablokował zakładania nowych lokat. Pomiędzy kontami to zrobisz przelew. Gdyby się udało to będą to nowe środki jesli spełniają warunki promocji

   marynatek
  • Jeszcze jest to KO na 1,2% w IB, kto założył sobie wcześniej, to ma taki procent do któregoś stycznia, ale też tylko dla nowych środków.

   pws
 • Przygotujemy też bardzo atrakcyjną ofertę powitalną dla klientów detalicznych Idea Bank S.A., m.in. zaproponujemy konto osobiste wraz ze wszystkimi bankomatami w Polsce i na świecie na rok bez opłat oraz atrakcyjnie oprocentowane lokaty powitalne. Jednocześnie, dostępna będzie specjalna oferta kredytowa dla mikrofirm – dodaje Leszek Skiba.

  Zyga Odpowiedz
  • „bardzo atrakcyjną ofertę powitalną dla klientów detalicznych Idea Bank S.A., m.in. zaproponujemy konto osobiste wraz ze wszystkimi bankomatami w Polsce i na świecie na rok bez opłat oraz atrakcyjnie oprocentowane lokaty powitalne” – dadzą lokatę 0,21 % ??
   Inne pytanie czy da się telefonicznie złożyć dyspozycję natychmiastowego zamknięcia pustego konta (bez karty) ? Żeby nie stać się z aiutomatu nowym klientem KAKAO (tfu PEKAO)?

   zenek64
  • Atrakcyjne u nich to jakieś 0.5% brutto :-)

   marynatek
  • Na początek mogą coś lepszego zaproponować, żeby nie przejąć samych kredytów.

   Łuki
  • @łuki zależy jak bardzo dokapitalizowany jest główny KAKAO – jeśli emeryci trzymają tam oszczędności życia na 0,01 % to nie będzie im zależało na utrzymaniu kasy od grupy roszczeniowych frustratów dla których 0,21% nie jest atrakcyjnym oprocentowaniem. Alternatywy nie ma Nest 1,5 % Alior 1 % Getin 1,2 w promocji – :-( . No i w Toyota Banku są lokaty z premią które zyskują na atrakcyjności w związku z tą sytuacją

   zenek64
  • Niestety KNF zablokował możliwość zamknięcia konta przez infolinię – dzwoniłem wcześniej, dostępne są tylko 3 inne funkcje m.in. odblokowanie konta.

   PS. PRL came back.

   slayer
 • Czy jutro będę mógł założyć jeszcze Lokatę Na Nowe Środki 1,5 % ? Dziś nie mogę ze względu na saldo z 20.11.

  Romuald Odpowiedz
 • Z lokat w Idei swego czasu ładne sumki otrzymywałem z odsetek. Piękne czasy to były…
  Będę tęsknił.
  Niestety każdy nie może tego powiedzieć… był to bank dla rozumnych i czujących temat.
  Telefony nagabujące na struktury, polisolokaty, odnawianie na bardzo niski procent itd.
  Sami chcieli mnie zrobić na to…
  Miałem zasadę taką,że zakładałem tylko lokaty przez internet najpierw czytając na spokojnie regulamin, fora. Nigdy żadnych produktów przez telefon.

  Forumowicz Odpowiedz
  • Oj tak, ja kiedyś nawet poszedłem na spotkanie do oddziału (to zresztą charakterystyczne, takie grillowanie pewnie jest skuteczniejsze), oczywiście też z oferty dziwnego programu oszczędnościowego w formie polisy ubezpieczeniowej nie skorzystałem, ale doświadczyłem, na czym to polega: rysowanie rosnących wykresów, sugerowanie, że stracić nie można, skoro fundusze inwestują w obligacje, przemilczenie opłaty za przedterminowe wyjście…

   Don Quijote de la Mancha
  • Do oddziału nie przyszłoby mi do głowy się fatygować, po tym co słyszałem przez telefon.
   Bywali naprawdę bardzo irytujący. Zawsze staram się być kulturalny w takich rozmowach (sprzedawca też człowiek, a taka po prostu jego praca), ale przy tych wyjątkowo nachalnych, bezczelnych i słabo wyedukowanych ekonomicznie typkach IB ze dwa razy puściły mi nerwy i złapałem się na tym, że ich zwyczajnie o*******am….

   adre
 • Jak oceniacie szanse przejęcie Noble Bank tam gdzie jest IKE ? Swojego czasu (dobre 8 lat temu) dużo ludzi korzysta (w tym ja) z 7.29% przez 10 lat od momentu podpisania umowy. Czy jak np taki PEKAO przejmie to do końca umowy musi się wywiązać z tych podwyższonych procentów? Ja wiem, że to nie miliony bo rocznie można odkładać ok 15k…ale…warto zapytać :)

  Slonik Odpowiedz
  • Jeśli to jest IKE w formie depozytu bankowego, to Pekao je przejmuje, gdyż przejmuje „wszystkie depozyty”. Tu jest komunikat z listą wykluczeń (pkt. 1 od str. 5). https://www.knf.gov.pl/knf/pl/komponenty/img/Informacja_o_przyczynach_i_skutkach_wszczecia_przymusowej_restrukturyzacji_Idea_Bank_SA.pdf
   Wydaje się, że skoro stałe oprocentowanie było zapisane w umowie, to Pekao musi jej dotrzymać (to jak ze zwykłymi lokatami).

   Don Quijote de la Mancha
  • 7,29% rocznie o.O? To IKE w formie zwykłego konta oszczędnościowego?

   Marcin H
  • @Marcin H, kiedyś takie oferty bywały, ja ciągle (do 2022) mam 6% w Alior na 10 lat (normalnie, nie na IKE).

   Don Quijote de la Mancha
  • Ech. Za późno zacząłem powiększać majątek, aby z tego skorzystać xD.
   Niestety w Nest i DB 500+ miały już bezpieczniki w postaci zmiennego oprocentowania :/.
   Z ciekawości: czy takie oprocentowanie jest w tym IKE do wypowiedzenia umowy, czy tylko przez np. x lat?

   Marcin H
  • Możesz nie mieć już tak wysokiego oprocentowania. Mam IKE w Idea i spadło oprocentowanie, bo w umowie jest zapisane maksymalne na czterokrotność któregoś wskaźnika, co obecnie wynosi 2%.

   K.
  • Ale cośmy tych wysokich % na IKE wyzbierali no nasze.

   Andy59
  • @Don serio w dzisiejszych czasach kasujesz 6% na KO? Czasem warto pomyśleć długoterminowo ;)

   abc
  • @abc, to jest program systematycznego oszczędzania, czyli troszkę jakby podobny do NRO, ale nie ma nagród w formie premii; nagrodą za systematyczne oszczędzanie (dopłacanie zadeklarowanej składki) jest wysokie oprocentowanie (nawet wtedy było dosyć wysokie): 5% w wariancie 5-letnim (już zakończyłem) i 6% w 10-letnim. Co ciekawe, odsetki kapitalizowane są dopiero na koniec okresu, co oczywiście zmniejsza zysk, ale ze względu na formę systematycznego oszczędzania nie jakoś tragicznie (na początku i tak było mało, np. po roku 1/5 albo 1/10 całości, więc nie za bardzo miało się co kapitalizować).
   Tak czy inaczej produkt, jako stałoprocentowy i długoterminowy był ryzykowny, mogło się też okazać, że np. przez połowę tego okresu będzie inflacja 10% i depozyty w innych bankach 15%… No ale jednak ryzyko mi się opłaciło.

   Don Quijote de la Mancha
 • Czy mając założoną lokatę świąteczna w IB, mozna złożyć wypowiedzenie konta w IB z datą dzisiejsza i czy lokata będzie dalej hulać bez konta, czy trzeba było mieć do niej konto?

  Villemo09 Odpowiedz
  • I tak nie da się składać żadnych dyspozycji oprócz zastrzeżenia karty, zastrzeżenia dowodu osobistego, odblokowania bankowości elektronicznej, zgłoszenia nieautoryzowanej / podejrzanej transakcji płatniczej.
   Trzeba by sprawdzić co na ten temat mówił regulamin lokaty Świątecznej, ale chyba nie było takiego wymogu. Niemniej wypowiedzenie umowy to zwykle 30 dni na zamknięcie rachunku, więc tak czy siak zrealizuje się to już w PeKaO

   Marcin H
  • Można też zamówić kartę debetową. Właśnie to zrobiłem.Na pamiątkę :-)

   adre
  • Jak zamawiałeś kartę?

   Bolo
  • w sekcji karty w prawym górnym rogu żółty baner NOWA KARTA

   Wybrzeże Kości Słoniowej
  • Dzięki. Okazało się, ze jak tam wchodziłem to miałem baner – nie możesz zamówić karty, a przyczyna to jest karta „wisząca” w systemie nieaktywowana, bo nigdy niedostarczona. Napisałem im wiadomość, ciekawe co z tego będzie.

   Bolo
  • Ja mam starą kartę ważną do 01/21, ciekawe czy nowa wznowi się jeszcze z logo IB czy już nie. Myślałem, żeby zamknąć tą starą i zamówić sobie nową na pamiątkę, ale jednak się wstrzymałem, bo lepiej jednak mieć kartę aktywną w razie potrzeby ewakuacji chociaż części kasy przez bankomat… :D

   No ale swoją drogą ciekawe czy Pekao zostawi Konto Idealne jako bezwarunkowo darmowe, a jeśli tak, to na jak długo (pewnie nie za długo i raczej dołoży tam za jakiś czas jakieś swoje warunki, przynajmniej takie jak ma na Przekorzystnym albo i gorsze). Teraz zostały na rynku już tylko 2 takie konta: NestKonto i nowe CitiKonto.

   pws
 • Udaje się Wam pobrać wyciąg?

  dario Odpowiedz
  • Tak.

   Don Quijote de la Mancha
  • Bez problemu pobrałem wszystko, ale z potwierdzeniami lokat mam problem. Zresztą wpływy z lokat i wypływy na założenie są na wyciagach wiec pobieranie historii lokat chyba jest bez sensu

   marynatek
  • Logowanie chwilę trwało, ale system wydaje się działać normalnie. Sieczka pewnie zacznie się dopiero jak ludzie wrócą z pracy i się o tym dowiedzą.

   Potwierdzenia założenia lokaty zwykle też przychodzą mailem w PDF.

   Marcin H
 • Sprawdzałem przed chwilą. Lokatę na nowe środki da się założyć, ale jestem zablokowany saldem starych środków.

  Waldemar Odpowiedz
 • Następny kwiatek. PEKAO wypięło się na roszczenia sierotek po Getback. Niestety już nie otrzymają pieniędzy w drodze roszczeń przeciw IB. Ckiekawym jak wygląda ta sprawa 100k euro gwarancji? Skoro to odbywa się na zasadzie gwarancji BFG to depozyty powyżej tej kwoty powinny być chyba ścięte w wybranych przypadkach, ale z drugiej strony to resolution więc może obowiązują inne zasady. Przecież jak w Sanoku zrobili to resolution i samorządy zostały ostrzyżone. W każdym razie są ofiary. LB stracił grube miliony, getbakowcy nadzieję a drobnica zainwestowane pieniądze

  marynatek Odpowiedz
 • Co ty pierdzielisz? Nie siej paniki

  Villemo09 Odpowiedz
  • Jeśli to do mnie to o jaką panikę chodzi? Przecież pisze wyraźnie że jestem ciekawy tylko bo nic o haircut BFG nie pisze w tym wypadku a w przypadku Sanoka był, ale tylko w wypadku wybranych, nieobjętych jakimikolwiek gwarancjami podmiotów. Absolutnie nie twierdzę ze kto jakies pieniadze straci – bo tego po prostu nie wiem. Moze są podmioty które stracą.

   marynatek
  • Z tego co pamiętam, to samorządy straciły, bo w jednej instytucji trzymały powyżej 100k euro – tego się nie robi, szczególnie w zagrożonym banku, a takim była Idea. Jeśli ktoś to olał i straci nadwyżkę (a nie powinien, bo Pekao przejmuje zobowiązania), to nie byłoby mi go żal.

   K.
 • „LB stracił grube miliony, getbakowcy nadzieję a drobnica zainwestowane pieniądze” to wskazuje że twierdzisz iż ludzie stracili pieniądze, drobnica może i drobnica ale dla drobnicy to mogą być oszczędności życia, więc bez siania paniki…

  Villemo09 Odpowiedz
  • Czytaj ze zrozumieniem. „Zainwestowane”. Czy depozyt jest inwestycją wg ciebie? Chodzi o akcjonariuszy i obligatariuszy. A o tym że PEKAO nie obejmie roszczeń wobec Idei za sprawę Getbacku już oficjalnie poinformował BFG. Naprawdę… Juz nie zarzucajmy sobie absurdów.

   marynatek
 • Możecie zalogować się do IB? Czy właśnie nas odcięli od dostępu do kont. Jeszcze tyle czerwonych pasków z nieoczekiwanym błędem w IB nie widziałem.

  Lokata Odpowiedz
  • Weszło, ale nie za pierwszym razem, może rację miał 31 grudnia 2020, 15:37 • Marcin H ↑ „Sieczka pewnie zacznie się dopiero jak ludzie wrócą z pracy i się o tym dowiedzą”…

   Don Quijote de la Mancha
 • Bez problemu w tej chwili zalogowałem się.

  Dawny Krak Odpowiedz
 • Istnieje jeszcze jakakolwiek szansa na zalozenie lokaty Happy Pro, jesli musialbym przelac pieniadze z innego banku? Sesji do 04.01 juz nie ma…

  robber Odpowiedz
 • Jak sadzicie z Getin Bankiem im tez pojdzie tak latwo znajonalizowac? Mam obligacje korporacyjne GB do chyba wrzesnia 2021 i troche sie boje teraz takiego przejecia jak z IB :/

  jjkk Odpowiedz
 • Czy w systemie PEKAO można zamykać rachunki przez internet czy też tylko oddział albo pismo do centrali?

  Lokata Odpowiedz
  • Haha, w tym peerelowskim molochu? Zapomnij, tam z byle pierdołą trzeba do oddziału latać. Niby jest ten nowy system trochę lepszy niż stary, ale i tak nadal bardzo kiepsko.

   pws
  • U mnie jak zablokowali sobie dostęp na początku zakładania to i dwa razy do oddziału musieli wpadać ;)

   bolek
  • Ja wypowiedziałam pismem do Oddziału Banku do którego byłam przypisana (gdzieś znalazłam info żeby pisać do oddziału a nie do centrali). Konto miałam ponad 20. Nawet nie oddzwonili (czas wypowiedzenia chyba 30 dni).

   Be@
  • @pws, ten PEKAO to jakiś porypany zdrowo twór próbujący nazywać się bankiem. Muszę w oddziale złożyć wypowiedzenie, od razu zamykają mi bankowość elektroniczna, ale za konto każą płacić – tylko jak korzystać z konta, gdy nie ma się dostępu do bankowości elektronicznej… no i to, że złożyłem wypowiedzenie wcale nie oznacza, że zostanie ono zrealizowane, bo może się komuś podpis nie spodoba. Doszukałem się informacji, że jeśli złoży się wypowiedzenie w innym niż macierzysty oddział to mogą nie mieć podpisu i będą musieli go ściągnąć z oddziału macierzystego…naprawdę PEKAO nie ma w XXI w centralnego systemu? Czytając instrukcje zamykania konta w Pekao mam odczucie przeniesienia się w czasie jakieś 3 dekady wstecz…

   Lokata
  • Z tym oddziałem macierzystym to prawda , przy otwieraniu jakiegoś konta w Pekao (klientowi który już coś u nich miał ) w promocji tez ściagali i jakimś cudem się udało przez te nowoczesne środki komunikacji na odległość , ale tylko dlatego , że pani Krysia w tamtym oddziale jeszcze była na stanowisku w godzinach pracy i nie poszła do domu . xyz

   prawdziwy-xyz
 • Godzina milicyjna a policjanty juz zajęli kolejkę do banku. Mają zamiar stać do poniedziałku czy jak ? Chyba zajmę za nimi kolejkę . A giełdy światowe juz zdążyły zareagowac , bo u nas to chyba dopiero w poniedziałek ? xyz

  prawdziwy-xyz Odpowiedz
  • dwóch wice prezesów już też zdążyło zareagować. ciekawe co na to akcjonariusze żubra?

   jaro
 • Prawda jest taka, że PIS realizuje swój kolejny cel podporządkowania sobie kolejnego „klocka w układance” i niewiele to ma wspólnego z ekonomią podobnie jak celowe osłabianie narodowej waluty względem euro i dolara czy utrzymywanie a nawet obniżanie stóp procentowych, co powoduje, że przepaść między inflacją a stopami jest jak Również Mariański. Niech najwięksi zwolennicy PiS nie myślą że to ich nie dotyczy, dotyczy bowiem każdego obywatela, gospodarstwa domowego i zwyczajnych ludzi, którzy w ten sposób finansują plany kaczydyktatora. I jest jeszcze ciekawa sprawa, bo decyzja przejęcia jest, ale właściciel więksxościowy LC odwoła się do Sądu Administracyjnego i pytanie czy to wstrzymuje proces czy nie?

  Bolo Odpowiedz
  • Nikt już znas nie dojdzie jak jest naprawdę. Pozostaje mieć nadzieję że wyjaśni to są w Luxemburgu gdzie LC chce rozsądzić sprawę. Tyle że ewentualne przestępstwa popełniono w Polsce więc co on chce tam rozsądzać nawet jeśli IB był własnoscią luksemburskiej spółki? Wśród banksterów wszelkiej maści była taka opinia że banki LC to czarne owce w rodzinie i powinny zniknąć. Tyle że rodzi sie pytanie o sposób w jaki ten problem rozwiązano. Facet mówi że niedawno dokapitalizował bank a teraz wychodzi na to że PIS te miliony ot tak sobie wziął mimo że był jakiś plan naprawy i te włożone niedawno miliony były częścią jego realizacji .
   PIS chce miec kontrolę nad wszystkim . Każdy pewnie pamieta jak Solorzowi zagrozili skarbówką . Solorz szybciutko ukorzył się przed carem i dziś jego programy informacyjne to hołd lenny dla władzy. I ma spokój. Czarnecki nie mógł tego zrobić bo PIS chciał jednego – zmusić go do czegoś (przejęcie jakiejs stacji czy gazety która stałaby się prorządowa ale formalnie byłaby prywatne -czyli medium niezaleznym) czego LC nie chciał i nie mógł zrobić lub do oddania banku w takiej sytuacji. Słaby bank to i podkładkę Glapa ma bo to on wszystkim tak narpawdę dyryguje.
   Z drugiej strony taśmy Hofmana oferujące usługi pośrednictwa w załatwieniu sprawy jego banków, sprawa Chrzanowskiego to juz jest taki poziom że ręce opadają. TO już jest taka amatorszczyzna, taka bezkarność, arogancja i buta że naprawdę trudno uwierzyć żeby to przejęcie IB było przypadkiem.

   marynatek
  • Niestety, przypomina to działania mafijne. Albo z nami współpracujesz, albo cię wykończymy.

   jmg
  • Odstaw TVN. Każdy wie, że LC za co się wziął, to było grubymi nićmi szyte. Wszystkie jego banki, towarzystwa pseudoubezpieczeniowe itp. to jeden wielki przekręt. Wszystko jest nastawione tylko na to, żeby wyr..uchać klienta. Do mnie też dzwonili z Idei z „super” ofertami inwestycyjnymi, i to wielokrotnie, które później okazały się bagnem o nazwie Getback. Niestety, ale LC to największy krętacz i tylko gwarancje BFG dla większości na tym forum pozwoliły na trzymanie środkow w IB.

   Dario
  • A Bierecki to rozumiem lepszy? Przeciez jakby Tusk nie wziął go pod parasol BFG to byłaby tu katastrofa jaką pamietają nastarsi górale od Grobelnego. No, ale Biereckiego wyratowali mimo że dawał kosmiczny % i rozdawal kredyty na wieczne nieoddanie. Rozumiem ze tutaj jest wszystko ok bo bogoojczyźniany prezes dał troch dutków na kampanie i na tacę u Rydzyka a Czarnecki nie chciał.

   marynatek
 • Jak uważacie zakładać lokatę 1,5 % na nowe środki? Mam możliwości przelania $ z konta żony na swoje (obecnie wyzerowane). W apce lokatę widać także raczej da się to zrobić. Ale oznacza to mrożenie kasy na 3 miesiące w Idea/Peko czy jak tam to będzie się nazywało :P

  Darek Odpowiedz
 • Przed chwilą założyłem.

  Romuald Odpowiedz
 • Czy ja dobrze rozumiem, że poszkodowani w GetBack dostali drugiego kopniaka w tyłek ?

  Artin Odpowiedz
  • @Artin, GetBack to już od wielu lat formalnie spółka zupełnie poza grupą Getin Holding, więc też niepowiązana z Idea. W związku z tym dalsza historia tych papierów, zasady ich wykupu, nie mają nic wspólnego z Idea.

   Ja sam zaryzykowałem i kupiłem kilka (dosłownie) obligacji GBK0520 po 100 zł, kilka razy zdążyłem zgarnąć odsetki, ale potem się posypało i oczywiście do planowanego wykupu w maju 2020 nie doszło; dopiero kilka dni temu dostałem pierwszą transzę: po 1 zł od papieru…

   W przypadki Idea była inna sprawa, oni swoim klientom oferowali te papiery mimo braku uprawnień do obrotu takimi instrumentami; próbowali to jakoś obchodzić twierdząc, że oni tylko odsyłają klientów do niezależnego biura maklerskiego, ale KNF inaczej to widzi… W związku z tym pewna część cwaniaczków, którzy w GetBack inwestowali w ten sposób (ale to tylko część posiadaczy tych papierów) liczy na to, że w związku z tymi nieprawidłowościami fakt zakupu tych papierów zostanie uznany za nieważny i kasę zwróci Idea (a nie GetBack). Teraz rzeczywiście ich szansę maleją, ale ten „kopniak” dotyczy tylko tych cwaniaczków, niewielkiej części inwestorów, którzy chcieli sporo zarobić, a gdy się przekonali, że takie inwestowanie, choć daje potencjał na duże zyski, może się też wiązać ze stratą — to twierdzą, że oni tak nie chcieli, że oni się nie bawią i żeby im oddać zainwestowane pieniądze… To o nich właśnie pisał ↑ 31 grudnia 2020, 17:00 • marynatek: „PEKAO wypięło się na roszczenia sierotek po Getback”.

   Don Quijote de la Mancha
 • System uznał środki przelane między kontami w Idei jako nowe i poszła jeszcze lokata na 1,5 %. Pożyjemy zobaczymy.

  Darek Odpowiedz
 • Udało się dzisiaj komuś przelać do IB express elixirem z innego banku, czy jest jakaś blokada?

  jmg Odpowiedz
  • Ja próbowałem, ale uznałem, że szkoda mi 3,5 i dałem zwykły przelew w poniedziałek. Przypuszczam, że jakbym uwzględnił opłatę w tym przelewie to by poszło.

   Darek
  • Wczoraj była blokada na expresy, dzisiaj nie wiem.

   numerek
 • Przelewy EE z Santander i AliorB wczoraj odrzucone przez bank beneficjenta, dzisiaj też. Wychodzi na to, że tylko wniosek z poziomu bankowości elektronicznej i wpłata w poniedziałek.

  Waldemar Odpowiedz
  • Na nowe środki – kasa musi być na koncie , na zwrotną – też musi być na koncie.
   To jak to zrobić ?

   Bogdan
  • Nie da się – po co tworzyć jakieś dodatkowe teorie?

   Tomko
  • A wplatomaty jakieś są ? kiedyś był jakiś mobilny wplatomat i przyjeżdżał prosto pod dom , żeby sąsiad widział , że się wpłaca . xyz

   prawdziwy-xyz
  • Też przed chwilą sprawdziłem. Faktycznie, IB odrzuca Express Elixir. W wiadomościach IB napisali, że EE może być czasowo niedostępny. I jest. Ciekawe do kiedy? Trzeba jeszcze ew. jutro spróbować. Od niedzieli pewnie zmieni się już oferta na „atrakcyjną inaczej”. A wpłatomaty u nich działają, sprawdzał ktoś jak to działa? Może to ew. jest jakiś sposób, żeby tam się dostać na te 1,5%? ;)

   jmg
  • Tutaj masz całą aktualną listę, wszystkie Euronety:
   https://www.ideabank.pl/uploads/doc/Lista_wplatomatow_31082015.pdf

   pws
  • Wczoraj do 15:25 niby działały jeszcze przelewy Sorbnet, albo o nich zapomnieli, albo celowo sobie zostawili, albo nie mogli tak łatwo ich zablokować.

   pws
 • Mnie to teraz bardziej ciekawi co się stanie z Getinem. Na giełdzie będzie panika, może też nastąpić run na bank, a teraz przy takich „nastrojach” NBP forsy nie pożyczy.

  pytalski Odpowiedz
 • Tylko wpłatomat.

  Waldemar Odpowiedz
  • Czas księgowania i jakieś prowizje ? Tylko teraz bankomaty wypłacają po tysiąc jednorazowo , to może wplata jakieś okrągłej sumki przyciągnąć się do poniedziałku do rana . Ale dla wprawionych w dawnej promocji bankomatowej to nic trudnego . xyz

   prawdziwy-xyz
 • Nie napiszę, żebym był jakoś szczególnie zmartwiony tym całym zamieszaniem – wreszcie stało się to co się stać musiało. Te żałosne próby pokazania mikro-zysku w kolejnych kwartałach to była kpina z logiki. Leszek w końcu przegiął i zabrano mu zabawki. Dla jego fanów jedno pocieszenie – dalej posiada majątek „nie do przejedzenia” (i to przez kilka pokoleń). Koniec końców stracili tylko drobni akcjonariusze i obligatariusze.

  Państwo oczywiście ogłosi wielki sukces w ratowaniu Waszych oszczędności. W sumie po części jest to prawdą, bo jednak te kilka/kilkanaście dni do wypłaty z BFG zredukowałoby te „świetnie oprocentowane” lokaty do ułamków procentów – a właściwie nie wiadomo ile ta wypłata by trwała (bo przecież mamy covid i kryzys jakiego nie było, bla bla…).

  Pozostaje pytanie tylko dlaczego tak późno? Jeśli ujemna kwota kapitałów własnych banku jest prawdziwa – to dlaczego z przejęciem zwlekano tak długo? Nie można było tego ograniczyć?

  Utopienie obligatariuszy GetBack też jest ciekawe – władzunia zadziałała na zasadzie „nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi?”. Z działającym Idea Bankiem zawsze pozostawał jakiś promil szansy na odzyskanie tych pieniędzy – nawet w perspektywie lat, gdyby zarząd nie robił sobie jaj z „ogromnymi zyskami”.

  Dodatkowo z tego co widzę Bank Pekao nie ponosi żadnego ryzyka tego przejęcia – w razie czego BFG ich wspaniałomyślnie wspomoże.

  Podsumowując – jedna mafia ograła drugą mafię. Ja obecnie czekam kiedy przyjdą po nasze – jak już kiedyś pisałem wszyscy będziemy wreszcie równi – równie biedni i na łasce „panów” z Wiejskiej. Wyobraźcie sobie co władza może zrobić z obligacjami jak jej się tylko zachce – bo przecież jeśli stać cię na obligacje to dla władzy jesteś zwyczajnym złodziejem.

  Tomko Odpowiedz
 • Czy w tej sytuacji mogę wypowiedzieć umowę w trybie natychmiastowym?

  Bogusia Odpowiedz
 • Ech… szkoda:(
  Teraz przez to, że mnie przenieśli debile do pekao to znaczy, że okres od zamknięcia w pekao żeby skorzystać z jakiejś promocji też mi wywalili do kosza??? No nie :(….

  Dominika Odpowiedz
  • Póki co raczej będzie działać jakby byli osobnymi podmiotami – nie tak łatwo połączyć dwa systemy bankowe. Także polecam korzystać z promocji Pekao jak tylko się pojawi (najprawdopodobniej w poniedziałek, na dodatek lepsza, niż ostatnio).

   Michał
  • No tak, ale mam dopiero, albo aż 1 rok po zamknięciu. A w poprzednich promocjach widziałam niecałe dwa lata okresu karencji. Więc chyba powinnam szybko to konto zamykać, żeby mnie zaliczyli do swoich klientów.  Jeszcze pewnie w oddziale…:/
   Może ktoś powie co tam rok, ale dla mnie to jednak sporo, nie chciałabym tego stracić.

   Dominika
 • Info od konsultanta GB:
  Potwierdzam, że od 01.01.2021 r. możliwy jest jeden darmowy przelew z konta oszczędnościowego, również wewnętrzny. Za każdy kolejny zostanie naliczona opłata 9 zł.

  Villemo09 Odpowiedz
  • Mnie wysłali przypominajkę SMSem.

   Be@
  • Można to obejść, bo wszystkie przelewy z oszczędnościowego na lokatę są darmowe. Ostatnio zrobiłem symulacje, założyłem lokatę, opłacając z oszczędnościowego i od razu ją zerwałem zlecając wypłatę środków na ror. Całość trwała może ze 2 minuty i pieniądze przewędrowały z oszczędnościowego na ror :)

   Paweł
  • @Paweł Dobry patent. Doprecyzuj- 1 przelew w miesiącu jest bezpłatny. Czy twoje obejście wiązało się z co najmniej 2 przelew z konta oszczędnościowego?

   Bogusia
  • @Bogusia ja akurat robiłem tę symulację jeszcze w grudniu, żeby sprawdzić jak szybko wracają środki z zerwanej lokaty. Ale generalnie w tabeli opłat i prowizji jest, że z konta oszczędnościowego można robić od stycznia 1 darmowy przelew w miesiącu na ror, ale można robić nielimitowaną ilość wpłat na lokaty. Dlatego mój pomysł zakłada założenie lokaty z konta oszczędnościowego (min kwota to bodajże 500zl) i od razu zerwanie lokaty z zaznaczeniem zwrotu środków na ror. Powinno zadziałać bez problemu i bez opłat :)

   Paweł
  • @Paweł Dopytuję, ponieważ wczoraj doradca bankowy powiedział, że jeżeli jest to drugi przelew to jest opłata. Ale teraz myślę, że to TY masz rację! Muszę przetestować osobiście.

   Bogusia
  • Ja kiedyś też pytalem doradców i zawsze podkreślali że przelewy na lokatę są bez opłat nawet te kolejne w miesiącu. Sądzę, że dla bezpieczeństwa można założyć lokatę z całej kwoty na koncie oszczędnościowym. Wtedy teoretycznie system nie pozwoli założyć lokaty jeśli miała by zostać pobrana opłata za założenie tzn za przelew bo byłoby że są niewystarczające środki na koncie.

   Paweł
  • zawsze (dopóki mnie nie wyrzucił) getin traktował przelew na lokatę jako bezpłatny. Kilkadziesiąt wypróbowanych – nigdy nie było żadnej opłaty

   karampuk
  • To już wyrwali sobie włosy z głowy na Tobie na stałe czy jeszcze im odrosną ? Alior na mnie jeszcze rwie ale po przejęciu tmobile rwą jeszcze bardziej i o połączenie im nie wychodzi . Ktoś jeszcze ma może brak przeniesienia tmobile do aliora ? Gdzieś widziałem post o tańszych ubezpieczeniach samochodów ale nie wiem gdzie , to o rankomat chodziło czy jakąś inną firmę ? xyz

   prawdziwy-xyz
 • Jak komuś się kończy dziś czy jutro lokata to niech próbuje przelewu do Aliora czy ING, mnie pojawiła się zawrotna 1,3% na 3M.

  Bolo Odpowiedz
 • A testował ktoś coś takiego ;
  przelew z konta GB, oszczędnościowego w danym miesiącu na ROR drugi przelew jest zawsze płatny płatny, natomiast zdefiniowane zlecenie przelewu z konta oszczędnościowego na ROR z datĄ wykonania na jutro może być bezpłatne. Należy tu rozróźnić przelew na teraz od zlecania złożonego dziś z datą wykonania na jutro ?

  Bogu Odpowiedz
 • Przeglądam na stronie pekao umieszczone przez nich informację i parę ciekawych rzeczy jest:

  1. Koniec integracji – 4Q2021 – to znaczy, że do końca roku systemy bankowości zostaną połączone i nazwa IDEA zniknie.

  2. „Przejęcie daje potencjał wzrostu wartości poprzez synergie kosztowe i przychodowe” – w prezentacji PEKAO SA udowadnia, że ma „Znaczący potencjał redukcji kosztu finansowania depozytów (Q3 2020)”. Wyraża to wręcz w punktach bazowych, koszt pozyskania depozytu PEKAO SA jest niższy o 70pb od IDEI. Nie dość, że każdy z nas wie, że państwowi giganci, ze względu na potężną bazę depozytu, nie dają dobrych lokat i RO, no to teraz jest już „gwarancja na slajdzie”, że nic ciekawego nie będzie – pomimo zapowiedzi interesującej lokaty powitalnej dla klientów Idea Bank.

  3. Masz lokatę w IDEA? Spodziewaj się telefonów zapraszających do spotkań w Oddziale PEKAO celem…założenia funduszy. Za slajdami: „Oferta powitalna obejmująca codzienną bankowość, karty kredytowe, cross-selling funduszy inwestycyjnych w celu nawiązania i rozwoju relacji z klientami”.

  4. Ktoś w jakiś funduszach ma akcje/obligacje IDEA? Zostają umorzone. Czyli wykresy tych funduszy w dół.

  5. PEKAO ma Gwarancja CRM na pokrycie ryzyka kredytowego. Że tak „powiem”, kiedyś, kto nie dostał z Biznesmenów obrotówki w innych bankach, to miał duże prawdopodobieństwo, że IDEA go przyganie. Ciekawe jak rozwiążą ten problem. Komuś to ma średnią historie BIKBIG oraz ujemny dochód w KPiR i ratował się obrotówką z IDEI to co jak przyjdzie obrotówka do przedłużenia na kolejny okres w PEKAO? Czy podejdą bardziej liberalnie do klientów IDEI, czy ocenią ich swoimi algorytmami kredytowymi – czas pokaże. Miejmy nadzieje, że przedsiębiorcy dadzą sobie radę.

  6. Skala PEKAO do IDEI – Transakcja utrzymuje silną pozycję płynnościową i kapitałową Pekao. Duża zdolność bilansowa do wypłaty dywidendy pozostaje bez zmian”

  Dobra, starczy. Komentarze, czy to faktycznie poprawia płynność w BFG (gdyby BFG miało wypłacać z kont IDEI – ale byśmy mieli płatne konta od razu we wszystkich bankach, bo zrzuta na BFG by wzrosła), czy było to polityczne? Możemy tylko dywagować. Decyzja już podjęta.

  Anom Odpowiedz
 • Ciekawe, bo jest info, że 2 wiceprezesów Pekao zrezygnowało. Czyżby nie chcieli przykładać ręki jako fachowcy do kradzieży w białych rękawiczkach? A wiadomo, że uchwała o przejęciu nie przeszła jednogłośnie bo Giertych zapowiedział pozew dla wszystkich z Zarządu za wyjątkiem tych którzy głosowali właśnie przeciw.

  Bolo Odpowiedz
 • Ktoś zmieniał w idei nr tel do autoryzacji ? Jak to można zrobić zdalnie , proszę o jakieś szczegóły ? xyz

  prawdziwy-xyz Odpowiedz
 • Cześć, jak coś to dzisiaj udało mi się przelać z Santandera pieniądze express elixirem do Idea Banku i założyć lokatę na nowe środki. Mam nadzieję że wszystko zakończy się pomyślnie.

  roolf01 Odpowiedz
 • Mam tam sporo kasy. Czekac az cos zaoferuja (0,02%?) czy uciekac? Chyba nie ma gdzie nawet ;-(
  Nowe srodki – nie mam, wszystko mialem w judeabanku wiec nawet lokaty na 1.5% nie zaloze.

  Krzychoooo Odpowiedz
  • Spróbuj przenieść do uzbekbanku na żonę a będzie Cie blogoslawic po wszystkich odpustach i jarmarkach . Jak nie ma takiej możliwości to daj znać , są jeszcze inne rozwiązania .Licznie zgromadzeni tu fachowcy zsraz coś podpowidza . @Krzychoooo
   to ten sam co kiedyś nie miał już kasy i miał zostać biedakiem ale z mieszkaniem , czy jakiś inny tu pisze?

   prawdziwy-xyz
  • @p-xyz hmm pisze tu od 5-6 lat, kiedys calosc poszla na mieszkanie fakt :-)
   Dzis warte 2x tyle jak sie okazuje ale musze w nim mieszkac bo gdzie?
   No chyba ze u dziewczyny bo ma wlasne i wynajmujemy. Takze zarobilem ponownie i trzymalem to na tych smiesznych ale nadal najlepszych lokatach. A tu nagle…
   A znajomy mial akcje IB, nie duzo ale poszedl w plecy srednia krajowa :-(

   Krzychoooo
 • Oj. Mówcie co chcecie, pożegnałem już kilka banków ale wraz Idea Bankiem kończy się pewna era, pewna fajna przygoda.

  Dariusz Odpowiedz
 • Skomentuj

  Chcesz mieć pewność, że nikt inny nie podpisze się twoim nickiem? Zarejestruj się (lub zaloguj) na LiveSmarter!

  Ostatnie wpisy