Masz Konto Godne Polecenia w Santander Bank? Od lipca zapłacisz za nie 5 zł!

Tuż przed długim weekendem Santander Bank rozesłał do swoich klientów informacje o zmianach w tabeli opłat i prowizji, które wejdą w życie z dniem 1.07.2019. Wielu z nas mogło nawet nie zauważyć tego typu informacji bo wyraziło zgodę na przekazywanie wiadomości poprzez elektroniczne kanały komunikacji – czyli wewnętrzną pocztę w bankowości internetowej. A że zmiany są istotne, zwłaszcza dla długoletnich klientów banku, to postanowiłem na nie rzucić okiem.

Zmiana opłat w Santander od lipca 2019 - Konto Godne Polecenia

Płatne Konto Godne Polecenia

Kilka lat temu dawny Bank Zachodni WBK mocno promował swoje Konto Godne Polecenia. Był to rachunek, który pojawiał się w licznych promocjach na start. Dostępny był również z rewelacyjnym oprocentowaniem 4%. A że rachunków tego typu można było założyć kilka, to wielu z nas ciągle je posiada.

I właśnie takich klientów będą dotyczyć nadchodzące zmiany. Od lipca 2019 za prowadzenie Konta Godnego Polecenia zapłacimy 5 zł. Z prowizji będziemy wprawdzie mogli zostać zwolnieni po spełnieniu banalnie prostego warunku (jednorazowy wpływ 1000 zł), ale nie oszukujmy się – utrzymywanie tego typu konta nie będzie miało większego sensu. W związku z tym sugeruję konwersję na Konto Jakie Chcę bądź wypowiedzenie umowy.

Tu warto przypomnieć, że zgodnie z prawem możemy wypowiedzieć umowę (bez ponoszenia żadnych opłat, gdyby takie miały wystąpić) ze skutkiem natychmiastowym, o ile zrobimy to przed wejściem w życie zmian. Możemy również złożyć sprzeciw wobec zmian by wypowiedzenie nastąpiło dopiero 30.06.2019 (na dzień przed wejściem w życie zmian).

Jeśli nie chcemy korzystać z usług Santandera to sugeruję zamknąć konto – tak, aby w przyszłości można było wrócić jako nowy klient i zgarnąć co nieco w promocji (na przykład obecnie zyskać można łącznie nawet 480 zł!).

Bank jednak chce, aby klienci nie zamykali rachunków, dlatego przygotował dla nich zmianę pozytywną. Zgodnie z wykazem zmian:

W zamian Klient może korzystać z bezpłatnych wpłat i wypłat gotówki w placówce Banku (obecnie płatnych 10 zł od każdej transakcji).

Inna sprawa, że w przypadku większości (dostępnych obecnie) kont bankowych wpłaty i wypłaty w placówce są bezpłatne ;)

Na co zamienić Konto Godne Polecenia?

Co, jeśli nie akceptujemy zmian i chcielibyśmy zamienić Konto Godne Polecenia na inny rachunek? Zamiast podawać gotową listę kont sugeruję zerknąć do rankingu rachunków osobistych, w którym można wyfiltrować najtańsze konta według własnych preferencji. Znajdziecie tam również informacje o ewentualnych promocjach bankowych, dzięki którym za założenie danego rachunku zyskacie dodatkową premię.

VIP nie jest już VIPem, a za rachunki walutowe zapłacimy co miesiąc

Pozostałe zmiany są już dość symboliczne. Po pierwsze – zmienia się nazwa Konta VIP, które od lipca będzie już „tylko” Kontem Select.

Co bardziej istotne – od września zmieni się sposób pobierania opłat za karty walutowe. Dotychczas bank pobierał opłatę roczną (10 jednostek danej waluty), a teraz będzie pobierał opłatę miesięczną (0,8 jednostek danej waluty). Całościowo wyjdziemy więc na tej zmianie prawie na zero – oczywiście pod warunkiem, że ponosiliśmy tego typu bezsensowną opłatę. W końcu inne banki często rachunki walutowe mają za darmo (sam od dawna korzystam z niezłej oferty Aliora).

Nie przegap!

Komentarze

 • Ale czemu nieopłacalne ? Przecież dalej do w przypadku salda więcej niż 2k i mniej niż 3k będzie oprocentowanie 3 procent, czy coś przeoczyłem ?

  roy Odpowiedz
 • Sorry ja mówię o koncie 123

  roy Odpowiedz
 • Nieprawda, BZWBK pobierał na kontach walutowych opłatę w wysokości 2 jednostek przy średnim saldzie dziennym poniżej 20 jednostek.

  broker Odpowiedz
  • Ale do czego to jest komentarz? Do roya czy do mnie? Bo jeśli do mnie, to nie do końca go rozumiem – w artykule piszę o opłacie za kartę walutową a nie konto walutowe.

   Michał
 • Fajna jest za to zmiana dotycząca kart kredytowych – od lipca warunek 10 płatności będzie można spełnić również kartami „mobilnymi” oraz dodatkowymi.

  drutkow1 Odpowiedz
 • Mam kartę santandera podpiętą pod zegarek i dokonuję nią transakcji. Czy to normalne że na potwierdzeniach tych transakcji widnieje inny numer karty?

  Mar Odpowiedz
 • dobrze, że za tydzień minie mi okres złożonego wypowiedzenia w tym banku :P

  ggrzes Odpowiedz
 • A jak informacja o zmianach nie dotrze do klienta to?

  imie Odpowiedz
  • To jego problem

   marqqq
  • Kogo? Banku czy klienta? Twoja wypowiedź wygląda na taką typu nie znam się ale wypowiem się.

   imie
  • No dokładnie, bo to różnie może być.

   Jeśli jakiś klient włączył zgodę na otrzymywanie korespondencji elektronicznej, a potem przegapił informację o wprowadzonych opłatach — to pewnie jego problem.

   Ale też w ostatnich latach co najmniej kilka razy zdarzało się, że okazało się, że jakiś bank nie dopełnił obowiązku odpowiedniego („trwały nośnik” i podobne głupoty) poinformowania klientów o wprowadzanych zmianach i potem musiał to klientom rekompensować; wtedy to już raczej problem banku…

   Don Quijote de la Mancha
 • proponują coś przy zamknięciu? zmianie?

  santech Odpowiedz
  • tak, konwersje konta Godne polecenia na inne, bo już wtedy wspomniała, że darmowe będzie tylko do końca czerwca

   ggrzes
 • Da się w systemie zgłosić sprzeciw? Strasznie nie lubię placówki santandera.

  marqqq Odpowiedz
  • nie da się… placówka albo telefon – jak prawie miesiac temu wypowiadalem to z 15min skladala mi rozne propozycje, ale niczego konkretnego, wiec podtrzymałem decyzje

   ggrzes
  • No chyba jeszcze zwykły list polecony też zadziała.

   Be@
  • heh obecnie najtańszy(na poczcie polskiej, bo w sądzie jakby co to chyba tylko z tej instytucji można go wykorzystać) list polecony to 5,9zł i jeszcze czas potrzebny do jego wytworzenia ;)

   ggrzes
 • Jak przez internet zamienię na razie na Konta (liczba mnoga bo mam jeszcze po 6 kGP z promki na 4%) Jakie Chcę to na razie będzie bez opłat? Zamknę przy okazji w oddziale, ale na wszelki wypadek chyba wystarczy zamiana. Konto jakie chcę bez karty jest chyba nadal darmowe?

  x666 Odpowiedz
  • Tak, KjakCh bez karty jest bezpłatne (chyba niezależnie od liczby?), a widzę, że zamianę da się prosto wyklikać, więc nie ma się co spieszyć z odwiedzaniem oddziału. ☺

   Don Quijote de la Mancha
 • Zostało mi jeszcze 5 KGP, spróbuje coś ugrać.
  Dostałem (jak zwykle) płytę kompaktową od sandałerów ale właśnie zauważyłem że to jest list zwykły, więc nic nie dostałem :-)

  imie Odpowiedz
 • Podobnie zrobił zdaje się Alior z kontem meritum, i WBK z kontami kredyt banku. Wprowadź jakąś głupią opłatę żeby ludzie zamykali konto.
  Już chyba z rok nie korzystam więc zamknięcie będzie spoko opcją.

  Nikt Odpowiedz
  • Akurat w Alior z kontem Meritum mieli rodzaj promocji, wtedy standardowo kasowali chyba 150 zł za przejście że starszych/gorszych kont na znakomite KWJ (z nielimitowanymi przelewam natychmiastowymi, podobnie jak w KjakCh), a przy zmianie z konta po Meritum tej opłaty nie pobierali.

   Don Quijote de la Mancha
 • kiedys byla jakas promocja ze jak sie zamienialo kgp na kjc to dawali jakis bonus, teraz tego nie moge znalezc, ktos cos wie na ten temat?

  villemo09 Odpowiedz
  • Na 99% nic takiego nie było, bo swoje 6 KGP bym już dawno zamienił.

   hasz
 • Posiadam KJC w Santander i chciałem pozbyć się karty debetowej, którą muszę wykonywać 5 transakcji aby była darmowa. Czy jeśli zastrzegę poprzez system transakcyjny uniknę opłat i pozbędę się karty? Obawiam się, że bank może mi wydać nową za którą będę musiał zapłacić… Przerabiał może ktoś już ten temat?

  diego Odpowiedz
  • W tym banku banku zastrzeżenie nic nie daje , trzeba zamknąć kartę , bo inaczej dalej sa opłaty .Karte zamykalem w oddziale a czy sa inne mozliosci moze ktoś podpowie . Prznajmniej kiedyś tak było a jak jest teraz to pewnie zaraz ktoś Ci napisze. xyz

   prawdziwy-xyz
 • „Jest czas siewu i czas żniw”.
  Wprowadzenie opłat to najprostszy sposób by ujednolicić ofertę banku. Jeśli przy okazji zapominalscy klienci zapłacą parę złotych to tylko korzyść dla banku.
  Zastanawiam się jednak jak bank udowodni klientom, że otrzymali informację o zmianach listem zwykłym.

  Tomko Odpowiedz
  • Jeśli wyrazili zgodę na EKK (co było ostatnio wymogiem kilku promocji) to nie musi listem. W końcu klient się na to zgodził.

   Michał
  • Masz oczywiście rację. Ja przyjąłem, że nie wszyscy klienci, którzy brali udział w dawnych promocjach mają aktywne EKK.
   Pytanie pozostaje ile osób przy rezygnacji z karty do KGP zostawiło sobie konto („bo przecież jest bezpłatne”). Czy jest ich na tyle mało, że bank chce te konta szybko usunąć czy na tyle dużo, że bank liczy na dodatkowy przypływ gotówki z opłat.

   Tomko
 • Co z kontem NET po DB zakładanym z lokatą 500+? Nadal darmowe?

  x666 Odpowiedz
 • Próbowałem dopytać w Santander o konto DB otwierane z lokatą roczną 3%. Pracownica nie wiedziała…odesłała do dawnego DB ..może dawni pracownicy pamiętają. Szukając w komputerze stwierdziła że po zakończeniu lokaty konto darmowe a karta płatna 10 zł/ m-c. Zwolni wydanie kartą 700 zł

  rychu75 Odpowiedz
 • Johannes Brahms tym razem w załączniku.

  Be@ Odpowiedz
 • Skomentuj

  Chcesz mieć pewność, że nikt inny nie podpisze się twoim nickiem? Zarejestruj się (lub zaloguj) na LiveSmarter!

  Ostatnie wpisy