Najlepsze lokaty bankowe i konta oszczędnościowe – wrzesień 2019

Przed nami wrzesień, a to oznacza comiesięczną rewizję najlepszych lokat bankowych i kont oszczędnościowych. Sprawdźmy gdzie warto ulokować swoje oszczędności, aby zarobić na tym najwięcej.

Lokaty BEZ zakładania konta osobistego (4% – 2,9%)

Tradycyjnym już liderem zestawienia jest Lokata Happy Idea Banku. Możemy na niej ulokować do 20 000 zł na okres 3 miesięcy, a oprocentowanie wynosi 4% w skali roku. Co istotne: lokatę możemy zerwać wcześniej bez utraty naliczonych już odsetek. Nie trzeba też zakładać żadnego konta.

Wada? Lokatę Happy możemy założyć tylko raz w życiu, będąc nowym klientem banku. Co to oznacza? Wykluczone są osoby, których PESEL znajduje się juz w bazie banku (i to nawet, jeśli wnioskowały o jakikolwiek produkt, ale ostatecznie go nie założyły!). Zwracam też uwagę, że przelew środków na Lokatę Happy powinien pochodzić z naszego konta, a wszystkie dane przelewu (np. adres) muszą być identyczne jak te, które podaliśmy we wniosku.

Jeśli natomiast mamy nieco więcej wolnego kapitału, to możemy skorzystać z Lokacie Happy Pro. Jej zasady skorzystania są identyczne (nowy klient), natomiast oprocentowanie wynosi znacznie mniej, bo 3,1% w skali roku – ale dla kwoty od 20 000 zł do 400 000 zł.

Dobrą opcją dla niewielkich kwot jest Lokata Mobilna w Getin Banku, która daje 3% w skali roku przez 3 miesiące. Aby z niej skorzystać konieczne jest posiadanie dostępu do bankowości elektronicznej Getin Banku – najprościej taki uzyskać składając wniosek o jakąś inną lokatę (którą można opłacić niewielką kwotą, a resztę wrzucić już na Lokatę Mobilną).

Ciekawą alternatywą jest również oferta Inbanku – choć aby zgarnąć sensowne oprocentowanie trzeba zamrozić środki na 2 lata. Z drugiej strony biorąc pod uwagę fakt, że oprocentowania ostatnio mocno lecą w dół, może nie jest to zły pomysł (dla części kapitału). Sam niedawno skorzystałem z tej oferty (z braku alternatyw). Kwota maksymalna lokaty to 50 000 zł, jednak lokat możemy zakładać dowolną ilość.

O czym musimy pamiętać? Inbank to bank estoński, dlatego obejmują go gwarancje Estońskiego Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. W razie ew. upadku (co raczej nie jest zbyt prawdopodobne) być może konieczna będzie wycieczka do Estonii – choć akurat jest to jeden z najlepiej scyfryzowanych krajów na świecie (obywatele mogą np. głosować przez internet) więc nie zdziwiłbym się, gdyby całą procedurę można było załatwić zdalnie.

Lokaty dla klientów otwierających konto osobiste (3% – 4%)

Co jednak, jeśli z jakichś powodów nie chcemy skorzystać z powyższych ofert i szukamy innych rozwiązań? Tu z pomocą przyjdą nam wysokooprocentowane lokaty dostępne dla osób, które są skłonne otworzyć konto osobiste.

Od wielu miesięcy najlepszym wyborem pod względem lokat dla klientów otwierających konto jest Nest Bank ze swoją Lokatą Witaj. W ciągu 30 dni po otwarciu Nest Konta możemy na niej ulokować do 10 000 zł z oprocentowaniem 4% w skali roku. Czas trwania lokaty to 3 miesiące, choć teoretycznie możemy wybrać wersję 6-miesięczną – jednak wtedy do zgarnięcia promocyjnego oprocentowania wymagany jest co najmniej jeden wpływ wynagrodzenia, dlatego jeśli nie chcemy aż tak mocno wiązać się z bankiem, to lepiej skorzystać z wersji krótszej lokaty (bez dodatkowych warunków).

Pamiętajmy również, że w Nest Banku oferowane jest również konto Nest Rodzinne Oszczędności, które za sprawą fajnego bonusa pozwala na zyskanie jakichś 5,7% w skali roku – przy czym musimy dorzucać środki co miesiąc. O szczegółach tego mechanizmu pisałem prawie 3 lata temu, kiedy rachunek debiutował na rynku.

4% na lokacie oferuje również Plus Bank. Ta oferta ma jednak spory haczyk – karta (obligatoryjnie wydawana do konta) kosztuje 9 zł, o ile nie wydamy nią 500 zł miesięcznie. Dlatego zdecydowanie bardziej opłaca się skorzystać z oferty mLokaty na wejście w mBanku, która jest bardzo podobna do lokaty w Neście – kwota maksymalna to 10 000 zł, a czas trwania lokaty to 3 miesiące. Jedyna różnica jest w oprocentowaniu – spada do 3,5%. A konto mamy za darmo.

Lokaty, a raczej konta oszczędnościowe, dla wyjadaczy

A co banki przygotowały dla osób, które „wszędzie” już były klientami i szukają najmniej wymagających ofert?

Do wyboru mamy co najmniej kilka ciekawych ofert… konto oszczędnościowych. Owszem, większość z nich wymaga od nas przyniesienia nowych środków lub bycia nowym klientem, ale ze względu na to, że ofert jest dużo – nie powinno być problemu z ciągłym przerzucaniem środków na sensowny procent.

3% do 30 000 zł oferuje od jakiegoś czasu Pekao na swoim koncie oszczędnościowym – i to aż przez pół roku. I choć oferta przygotowana jest głównie z myślą o nowych klientach (brak konta od 1.07.2018), to mogą wziąć w niej udział również obecni posiadacze rachunków – o ile w okresie od 1.07.2018 do 31.05.2019 średniomiesięczne saldo na rachunkach nie przekraczało 50 zł.

Co więcej – zakładając obecnie konto osobiste w Pekao możemy zgarnąć łatwe 100 zł premii na start. O szczegółach promocji napiszę już niedługo na blogu.

3% ma również w swojej ofercie Credit Agricole. Z oferty mogą skorzystać wszyscy klienci, którzy nie posiadali żadnego konta dla osób fizycznych w tym banku przed 1.05.2019. Po założeniu rachunku (wraz z kontem osobistym) będziemy mogli zarabiać 3% przez 4 miesiące, dla kwoty maksymalnej 50 000 zł.

3% do 20 000 zł na Koncie Jakże Osobistym od Alior Banku w ramach „korzyści”. Pamiętajmy tylko, że tam dochodzą dodatkowe warunki do spełnienia do bezpłatności konta osobistego – ale możemy za to zyskać 150 zł w promocji na start :) Jeśli natomiast chcemy ofertę bez warunków, to możemy skorzystać z 2,5% do 100 000 zł na koncie Mocno Oszczędnościowym.

Coś innego? 2,8% możemy również zgarnąć na koncie oszczędnościowym Getin Banku – dla kwoty nawet 200 000 zł, ale przez krótszy okres – 122 dni. Zakładając konto osobiste (wymagane w promocji podwyższonego oprocentowania) możemy też zyskać 50 zł za uruchomienie rachunku z polecenia.

2,7% oferuje 3-miesięczna Lokata na nowe środki w Idea Banku (dostępna też w innych wariantach). Jak nazwa wskazuje – musimy przynieść do banku nowe środki – czyli nadwyżkę nad saldo z 20. dnia poprzedniego miesiąca. Niestety do jej założenia wymagane jest posiadanie konta osobistego. Pamiętajmy, że jeśli jeszcze nie korzystaliśmy z produktów Idea Banku, to w pierwszej kolejności warto założyć Lokatę Happy.

2,7% do 100 000 zł oferuje ciągle konto oszczędnościowe Banku Millennium. Oferta ma ogromny plus – jest cykliczna i można z niej korzystać w zasadzie non-stop. Sam wykorzystuję ten rachunek od ponad 3 lat.

PS. Pamiętajcie, że aktualne zestawienie lokat zawsze znajdziecie na lokaty.livesmarter.pl. Tam też znajdziecie mniej typowe oferty, jak choćby Lokata Urodzinowa od Banku Millennium :)

Nie przegap!

Komentarze

 • grafika z rozbitą świnką idealnie pokazuje co mamy do wyboru w ofercie lokat i KO dla wyjadaczy – przy aktualnej inflacji …..

  zenek64 Odpowiedz
 • A konto oszczędnościowe Getinu nie ma opcji cyklicznej jak Millenium?

  Kacper Odpowiedz
  • Nie aż takiej. Po zakończeniu indywidualnego okresu promocji musimy odczekać do uruchomienia nowej edycji promocji i dopiero wtedy wskakujemy ponownie (nie można mieć aktywnych dwóch edycji promocji w ciągu trwania jednego okresu przystępowania). W Millennium możemy wskakiwać od razu / z automatu.

   Michał
  • dodam jeszcze że idealnie jest mieć puste konta w Getin tak 7-10 dni przed końcem poprzedniej promocji aby saldo badania starych środków do nowej edycji było odpowiednie

   zenek64
 • Happy po raz drugi. Od 2015 r. Próbować!

  qq Odpowiedz
  • RODO i wycofanie danych?

   Michał
  • RODO nic nie daje, bo banki zaslaniaja sie, ze moga trzymac dane przez jakis czas (5 lat chyba). Wielokrotnie testowane ostatnio. Wysylaja zawsze pismo i jest mozliwosc zlozenia na bank skargi :) Sami o tym informuja. No chyba, ze w IB nie robia problemow.

   keton
  • to nie jest taka prosta sprawa…tam są 2 systemy, stary i nowy, więc jak w jednym nie ma śladu, to w drugim Cię znajdą…

   abc
  • mi się udało mieć happy 2 razy w życiu – ale to tylko dlatego że byłem w starym systemie chciałem założyć tam konto firmowe ale w nowym systemie i konsultant miał duże problemy z zamknięciem starego systemu i migracją do cloudda skończyło się tak że się wkurwiłem i nie zakładałem konta firmowego wtedy a stary system się zamknął – po prawie roku wróciłem jako nowy klient założyli mi firmowe i happy :D

   zenek64
 • @qq
  Na 4% czy na 3,1%?

  Waldemar Odpowiedz
 • ” I choć oferta przygotowana jest głównie z myślą o nowych klientach (brak konta od 1.07.2018), to mogą wziąć w niej udział również obecni posiadacze rachunków – o ile w okresie od 1.07.2018 do 31.05.2019 średniomiesięczne saldo na rachunkach nie przekraczało 50 zł.”
  Czy to pewne? Rozmawiałem z konsultantem, który twierdził, że promocja dotyczy tylko nowych klientów.

  Poltram Combo Odpowiedz
 • Jak by ktoś był ciekawy: Zawrotna w Idea już tylko 2,11%/3m przy próbie do Mille. Na nowe środki 2,6%/3m.

  keram7m Odpowiedz
  • W Idei lepiej już chyba nie będzie, po cichu zmniejszają skalę działalności, do 30.09 wszyscy klienci produktów walutowych mają czas na ich przewalutowanie lub przelew do innego banku, wszystkie lokaty walutowe można będzie zerwać bez odsetek, po 30.09 bank zerwie wszystkie trwające lokaty walutowe i prsewalutuje je po średnim kursie NBP na nieoprocentowany rachunek techniczny, czy podobnie mogliby zrobić z produktami w złotówce?

   Dzikus
  • „wszystkie lokaty walutowe można będzie zerwać bez odsetek”
   1. Nie „wszystkie”, EUR zostają.
   2. Nie „można będzie zerwać bez odsetek”, a „bez UTRATY odsetek” (rozumiem, że zostaliśmy poczęstowani smakowitą próbką ubeckiej manipulacji).

   Don Quijote de la Mancha
  • Nowe Środki 2,3 % ;-(
   Jak żyć?

   qq
 • @ Dzikus
  … czy podobnie mogliby zrobić z produktami w złotówce?

  Niestety tak, wykorzystując jako pretekst np. takie postanowienie Regulaminu prowadzenia rachunków bankowych, świadczenia usług bankowości elektronicznej oraz wydawania i używania debetowych kart płatniczych w Idea Bank S.A. dla klientów indywidualnych (obowiązującym do 17.9, ale w nowym będzie pewnie tak samo):

  § 16
  1. Bez uszczerbku dla prawa Banku do wypowiedzenia Umowy Produktowej wynikającego z innych postanowień Umowy Produktowej, Regulaminu oraz innych uregulowań lub uzgodnień obowiązujących pomiędzy Bankiem i Posiadaczem Rachunku, Bank jest uprawniony do wypowiedzenia danej Umowy Produktowej, z którą związana jest dana przesłanka wypowiedzenia, wyłącznie w przypadku wystąpienia co najmniej jednej z następujących ważnych przyczyn:

  i) wzrostu kosztów wykonywania obowiązków Banku wynikających z danej Umowy Produktowej, w tym kosztów rozliczania transakcji płatniczych, o co najmniej 5% spowodowanego wzrostem cen energii, połączeń telekomunikacyjnych, kosztów rozliczeń bankowych, obsługi systemu informatycznego stosowanego przez Bank do wykonywania Umowy Produktowej lub zmiany przepisów prawa, jeżeli do wzrostu kosztów doszło nie dłużej niż 3 miesiące przed wypowiedzeniem Umowy Produktowej, przy czym Bank może skorzystać z tej przesłanki tylko i wyłącznie gdy wypowiada daną Umowę Produktową wszystkim osobom, z którymi ma zawartą taką umowę;

  Tematem jestem żywotnie zainteresowany, bo do V 2020 siedzę na „korkowej” kwocie rocznych lokat na 3,5%, ale mam nadzieję, że do ich wypowiedzenia przez IB nie dojdzie. Sądzę, że spowodowana takim wypowiedzeniem utrata środków dla IB byłaby bardzo duża (wypowiedzieć musieliby wszystkie takie lokaty, jak stwierdzono na końcu zacytowanego postanowienia), a poruszenie a nawet skandal po takim precedensowym ruchu – ogromny.

  Janusz Ł. Osiowy Odpowiedz
  • No ok, lokaty walutowe – pewnie mieli ich nie dużo i nie opłacało się im utrzymywać ludzi obsługujących waluty, ale jest to jak dla mnie precedens w polskiej bankowości jakiego chyba jeszcze nie było… przecież za miesiąc mogą uznać, że mamy słabo oprocentowane rachunki oszczędnościowe i ich skala nie jest duża, wiec je ludziom zamknijmy a środki przelejmy na 0 procent, przecież są klienci poza LiveSmarterowiczami, którzy otworzyli konto oszczędnościowe z wyższym oprocentowaniem i nadal na nim trzymają środki, bo mimo, że 1 procent to nie muszą nic robić

   Dzikus
 • Mam pytanie z innej beczki. Czy milenium po zakończeniu promocji zyskaj 360 i ponownej akcji z wnioskiem o zamknięciu konta, również dzwoni po raz drugi z ofertą, czy jest to jednorazowy wyskok?

  luks Odpowiedz
 • Ciekawostka dla osób, którym udało się założyć dwie lokaty mobilne w Getinie kiedy zmieniali ofertę. Właśnie zakończyła mi się stara lokata (jeszcze 4%). Ciągle mam też nową 3%. Spróbowałem więc założyć ponownie lokatę mobilną (już na nowych zasadach) i… udało się. Mam teraz 2 x 3%, szkoda że tylko 2 x 10000 zł…

  Michał Odpowiedz
  • tak, szkoda jednak, że setki wiadmości wysyłanych do banku w celu potwierdzenia możliwości założenia 2 mobilnych spaliły te promocję w ciagu jednego dnia…

   abc
 • IB drastycznie obniża oprocentowanie: lokata Happy – 3,80 lokata Happy Pro – 2,40.
  Do czego zmierza ten Bank ? Klientów już chyba niewielu zostało a jeśli to raczej z lokatami rocznymi ( może dwuletnimi).

  Grażka Odpowiedz
  • Tak, ja mam sporo na 12M 3,5% do kwietnia 2020 r.; pewnie nie tylko ja, może wtedy już zwiną interes…

   Don Quijote de la Mancha
  • Wygląda na to, że Idea i Getin się poddają i są pogodzone z losem…ciekawe ile obniży Getin na KO od poniedziałku…

   abc
 • Na Cashless pojawiła się ciekawa informacja: „Nowy bank wchodzi na polski rynek. Pod marką Facto oferować będzie produkty oszczędnościowe”.

  Don Quijote de la Mancha Odpowiedz
 • Nie wiem czy już tu było ale w Ideii z dniem 18 listopada 2019 r.
  kończą „promowanie” przelewów typu SEPA i Express Elixir poprzez wycofanie dwóch bezpłatnych transakcji w miesiącu.

  neme Odpowiedz
 • Dostałam z Idea Bank maila o konieczności złożenia oświadczenia Facta. Dzwoniłam na infolinię ale telefonicznie nie mogłam tego załatwić, bo musiałabym najpierw zaktualizować dowód. Nie bardzo mi się podoba wysyłanie skanu nowego dowodu do banku, z którego nie zamierzam już korzystać. Grozi mi coś jeśli tego oświadczenia nie złożę? Środki już dawno wycofałam więc nawet jeśli zablokują mi w IB konto to mała strata :) Gorzej jeśli mnie zgłoszą jako podejrzanego klienta i zablokują mi konta w innych bankach, to możliwe?

  Ew@ Odpowiedz
  • Dowód zaktualizuj sobie przez bankowość elektroniczną w zakładce ustawienia.

   Jak było głośno o FATCA to można było wysłać skan podpisanego oświadczenia na adres fatca@ideabank.pl. Nie wiem czy w dalszym ciągu można tak zrobić.

   Lokata
  • Właśnie mam problem, bo tego konta już od dawna nie używam i nie mogę znaleźć hasła do logowania. Ale żeby zaktualizować w bankowości internetowej to też chyba muszę wysłać skan dowodu?

   W mailu jako sposób dostarczenia podano wizytę w oddziale, wysłanie pocztą tradycyjną albo telefonicznie.

   Kiedy było głośno o Facta to wszystkie banki się o to upominały i ja tych próśb nie lekceważyłam tylko składałam co potrzeba. Z tego co kojarzę termin na Facta już minął, nagle Idea się obudziła, że nie wyegzekwowała ode mnie tego oświadczenia i mi robią pod górkę chociaż sami nie są w porządku żądając tego tak późno :)

   Ew@
 • W systemie obsługi mojej KK Citi pojawiła się oferta konta Citi Priority. 3% do 100 000 zł przez pół roku. Prześwietlał to ktoś? jakieś haczyki?
  BTW: wywiązali się z oferty utrzymaniowej KK – zapłacili 100 zł zwrotu za 1000 zł obrotu, dziękuję!

  qq Odpowiedz
 • Też dostałem 100zł na rachunek kk w Citi. Tak jak pisze qq była to oferta utrzymaniowa.

  Waldemar Odpowiedz
 • Od dwóch dni IB daje już tylko na NŚ: 2,3% / 3M, 2,2% / 6M oraz 2,1% / 12M

  adaś Odpowiedz
 • Przelew z Getin Banku do Santander Bank/ d. BZWK/ kwoty 10 tys. z groszami. Propozycja GB: lokata 3 m-ce-2%, lokata 6 m-cy- 1,7%.

  Waldemar Odpowiedz
  • U mnie przelew na kwotę 40 tys. z Getinu do Millennium zaowocował propozycją lokaty 2,5% na trzy miesiące lub 2,2% na sześć miesięcy.

   JanL
 • Wracam do tematu oświadczenia o rezydencji podatkowej, bo trochę namieszałam, Idea przysłała Oświadczenie CRS a ja myślałam że to chodzi o Fatca, o którym słyszałam już wcześniej. Oba oświadczenia dotyczą rezydencji podatkowej (więc nie wiem po co składać dwa?) Różnią się tylko zakresem danych, w Oświadczeniu Fatca wystarczy podać nazwisko i Pesel a w Oświadczeniu CRS dodatkowo wymagany jest adres i nr dowodu.
  Ja nie aktualizowałam dowodu w IB i od dawna przestałam korzystać z konta, mam wrażenie, że to całe oświadczenie CRS (jakby kopia FATCA) służy do tego żeby nowy nr dowodu wyciągnąć.
  Nikt z posiadaczy konta w IB nie dostał wiadomości o obowiązku złożenia Oświadczeniu CRS?

  Ew@ Odpowiedz
  • Ja dostalem z IB (emailem). Wypelnilem papier, seskanowalem i wyslalem przez poczte on-line.

   keton
  • A miałeś aktualny dowód? Mnie na infolinii nie chcieli przyjąć tego oświadczenia ze względu na nieaktualność dowodu.
   Lokata pisał, że można go zaktualizować przez bankowość elektroniczną edytując dane ale to chyba tak nie działa, bo skąd bank by miał wiedzieć że dane, które wpisałam są prawdziwe? Zostaje go zeskanować a to mi się nie bardzo podoba

   Ew@
  • Widzę, ze w bankowości internetowej pola z danymi dowodu (numer i daty) są edytowalne. Rozumiem Twoje zdziwienie, bo wszyscy znamy upodobanie banków do skanowania dowodów, ale przecież Twoją tożsamość już potwierdzili, a Ty nie masz żadnego powodu, by podawać fałszywe dane. O ile oczywiście jesteś to Ty, a nie oszust-włamywacz, ale to jest dosyć dobrze zabezpieczone: hasłem maskowanym, kodami sms…

   Don Quijote de la Mancha
  • Ostatnimi czasy chciałem w Aliorze zamknąć konto. Nie udało się właśnie dlatego, ze próbowali mi dowód zeskanować, na co się nie zgodziłem :). Napisałem reklamację i drugi tydzień czekam na odpowiedź. Nie potrafili mi wytłumaczyć po co im skan mojego dowodu, skoro się właśnie rozstajemy, tylko co drugie zdanie używali magicznego słowa „procedury” …

   JanL
 • GB zachęca SMSami do zakładania lokat (max 3) na NŚ: 2,1% / 6M / do 300.000 zł każda / do 15 października

  adaś Odpowiedz
 • Skomentuj

  Chcesz mieć pewność, że nikt inny nie podpisze się twoim nickiem? Zarejestruj się (lub zaloguj) na LiveSmarter!

  Ostatnie wpisy