Najlepsze lokaty luty 2017

Tak ciężko nie było chyba nigdy – tak w skrócie można podsumować ostatnie tygodnie na rynku lokat bankowych. Choć inflacja idzie powoli w górę, to oprocentowanie lokat ciągle powolutku spada. Oznacza to, że z miesiąca na miesiąc nasze pieniądze są coraz gorzej chronione przed spadkiem wartości. Coraz bardziej widoczny jest też efekt podziału lokat promocyjnych dla nowych klientów (3-4%) oraz lokat standardowych, które dochodzą do 2,5% ale tylko pod pewnymi warunkami. Ofert pomiędzy praktycznie brak. Jak sobie radzić w tych ciężkich czasach? Dziś, nieco nietypowo, opowiem o swojej strategii lokowania pieniędzy. Będę miał również prośbę o uzupełnienie krótkiej ankiety. Ale dopiero na końcu ;)

Lokaty dla nowych klientów BEZ zakładania konta osobistego (2,75% – 4%)

Zestawienie najlepszych lokat na luty tradycyjnie zaczynamy od ofert dla nowych klientów bez konieczności zakładania konta. Tu ciągle dostępnych jest sporo trójek i czwórek, ale pod warunkiem, że z danej oferty skorzystamy tylko raz.

Nieprzerwanie najlepszą ofertę lokat posiada Idea Bank: 4% na 2-miesięcznej Lokacie Happy bądź 3,5% w wersji 1- lub 3-miesięcznej. Pamiętajmy tylko, że lokatę możemy założyć będąc całkowicie nowym klientem tego banku – czyli takim, którego PESEL nigdy nie wpadł do bazy danych banku, np. przy wnioskowaniu o inny produkt.

Nieco mniej, bo 2,75% lub 3% oferuje „pod-oddział” Idea Banku dla osób zamożnych, czyli Lion’s Bank. Tu warunki są identyczne: 3% dla kwoty ponad 350 000 zł lub 2,75% dla kwoty ponad 100 000 zł zgarniemy tylko wtedy, kiedy będziemy nowym klientem banku i umówimy się na spotkanie w placówce. Niestety Lion’s korzysta z tej samej bazy co Idea Bank, więc z obu ofert nie skorzystamy.

Pomiędzy Ideą a Lionsem mamy jeszcze jedną ofertę. To Lokata Bezkarna w BGŻOptima, która dostępna jest nie-do-końca-dla-nowych klientów tego banku. O co chodzi? Lokatę Bezkarną możemy założyć, jeśli nie byliśmy stroną umowy ramowej z bankiem w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Możemy więc korzystać z tej oferty co jakiś czas, o ile wypowiadać będziemy umowę po zakończeniu lokaty. Tu od razu trzeba zaznaczyć, że z lokatą nie zakładamy konta osobistego, ale całkowicie bezpłatne konto oszczędnościowe (z aktualnym oprocentowaniem 2,3%, o której jeszcze parę zdań na końcu wpisu). Sama lokata trwa 3 miesiące i oferuje 3% do 20 000 zł.

Lokaty dla klientów otwierających konto (3,5% – 4%)

Całkiem dobre oprocentowanie posiadają ciągle lokaty dla klientów otwierających konto osobiste.

Najkorzystniejszą opcją tego typu jest Nest Lokata Witaj, która oferuje 4% do 10 000 zł przez okres 3 miesięcy. Wraz z nią otwieramy całkowicie darmowe konto osobiste. Z resztą podobnie jest w przypadku Alior Banku – wybierając Konto Internetowe nie zapłacimy ani grosza za jego prowadzenie, z tym, że czas trwania lokaty będzie krótszy o 1/3 i wyniesie 2 miesiące.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w Plus Banku. Tu do konta osobistego konieczne jest wyrobienie karty debetowej, która jest darmowa po wykonaniu operacji na kwotę 500 zł (inaczej 9 zł miesięcznie). Z tego też powodu lokata jest bardziej ciekawostką.

Na koniec oferta mBanku, czyli mLokata na wejście, która ma parametry bardzo zbliżone do dwóch pierwszych lokat – z tym, że oprocentowanie wynosi 3,5%. Prowadzenie konta: darmowe.

Gdzie lokować środki będąc „starym” klientem?

Wielu aktywnych czytelników bloga przez prawie cały 2016 rok mocno polegało na promocyjnych ofertach lokat Idea Banku. Co jakiś czas pojawiały się bowiem dobre oferty (od 2,75% w górę) bez haczyków i limitów kwotowych. Oferty te miały też taki plus, że często w momencie zakończenia lokaty sprzed kilku miesięcy pojawiała się kolejna, więc łatwo było „rolować” środki.

Niestety w grudniu i styczniu Idea nie pokazała niczego sensownego więc… wiele osób miało, lub ciągle ma, nie lada problem. I tu dochodzimy do jednego z pierwszych rozwiązań, które od jakiegoś czasu sam wprowadzałem w życie (i wspominałem o nim przy okazji poprzednich zestawień lokat). Słowo klucz: lokaty długoterminowe. Jestem świadom, że nie jest to rozwiązanie dla każdego (tylko dla tych, którzy mają spory zapas niepotrzebnej w tej chwili gotówki) i obarczone jest pewnym ryzykiem (bo może w końcu stopy procentowe pójdą w górę i lokaty również?) ale mniej więcej rok temu sprawdziło się świetnie. W momencie, kiedy Idea oferowała lokaty 1-3 miesięczne sam skusiłem się na depozyty z nieco dłuższym czasem trwania – i póki co tego nie żałuje (z zakończonych lokat warto również wspomnieć o lokacie 13-miesięcznej na 3,07%):
Lokata nr 1 w Idea Bank (3%)
Lokata Stabilna w Idea Bank (2,75%)

Dlatego jeśli posiadacie sporą nadwyżkę być może warto rozglądnąć się za depozytem na minimum rok – przynajmniej dla mniejszej kwoty. W tej chwili ciągle można zgarnąć na przykład 2,75% na 2 lata w Idea Banku (lub, niemal identyczną ofertę, w oddziale dla zamożnych Lion’s Bank):

Co, jeśli lokowanie na dłużej nie jest dla nas? Druga opcja to pakiet dwóch ofert Banku Millennium, które stały się ostatnio mocnym filarem mojego portfela. Mowa o Lokacie Mobilnej, która oferuje w tej chwili 2,75% (z opcją podniesienia do 3% dzięki rozszerzonej rzeczywistości) oraz rachunku oszczędnościowym, który cały czas oferuje jedno z najlepszych oprocentowań na rynku (w tej chwili 2,5%).

Co istotne: obie oferty są cykliczne, tzn. po zakończeniu lokaty bez problemu możemy założyć kolejną, taką samą, a konto oszczędnościowe co chwilę oferuje promocje dla nowych środków, więc dzięki „czyszczeniu” konta w odpowiednich terminach cały czas moje środki są nowe (choć w rzeczywistości te same ;)).

W Millennium możliwe jest ulokowanie łącznie nawet 110 000 zł na dobry procent, a główną wadą oferty jest konieczność założenia konta osobistego 360°. Na szczęście rachunek ten jest darmowy po zapewnieniu wpływu 1000 zł miesięcznie (polecam zlecenie stałe z innego banku) oraz wykonanie jednej transakcji kartą. Sam zakodowałem sobie, że za drobne zakupy płacę kartą Millennium i warunek udaje się spełniać.

Jeśli już o kontach oszczędnościowych mowa, to warto wspomnieć jeszcze o kilku rachunkach godnych uwagi. Po pierwsze Konto Zośka i Zośka Pro dla tych, którzy lubią kombinować (trzeba się dobrze wczytać w warunki promocyjnego oprocentowania). Po drugie Lion’s Excellence, które oferuje 2,4% bez limitów kwotowych i z całkiem prostymi warunkami (przynajmniej dla osób, które chcą tam lokować dziesiątki albo i setki tysięcy złotych). Na końcu 2,3% na koncie BGŻOptima, z którego również korzystam. Tu zasada jest prosta: promocyjne oprocentowanie obowiązuje dla nowych środków, a kolejne wyznaczanie salda nastąpi już niedługo – dlatego warto wycofać swoje pieniądze z tego banku, o ile jeszcze tego nie zrobiliśmy (przypominałem o tym w poniedziałek!).

Podsumowując: biorąc pod uwagę oferty długoterminowe, jedno czy dwa konta oszczędnościowe i ewentualnie promocje typu lokata mobilna – razem ulokować możemy dobrych kilkaset tysięcy złotych na średnio ponad 2,5% w skali roku. Jeśli chcemy uzyskać więcej, to trzeba korzystać z ofert promocyjnych (np. premii za konto Citi Priority, rachunku Rodzinne Oszczędności w Nest Banku lub z lokaty z premią w Deutsche Banku – wszystkie z nich pozwalają na zysk ponad 5% w skali roku!).

A może coś… bardziej ryzykowanego?

Alternatywnie możemy… rozpocząć przygodę z instrumentami ryzykownymi, ale jednocześnie ze znacznie większym potencjałem zysku. Sam, od ponad roku, eksperymentuję z obligacjami korporacyjnymi dużych firm z oczekiwaną stopą zwrotu na poziomie ok. 5-6% rocznie (ale też z potencjalnie możliwą wpadką!). Póki co idzie całkiem dobrze, głównie dzięki temu, że kieruję się odpowiednią strategią, a portfel jest dobrze zdywersyfikowany. Nie poruszam jednak tego tematu na blogu z prostej przyczyny: na LiveSmarter od zawsze opisywane były jedynie w 100% pewne oferty, w których ryzyko utraty kapitału w zasadzie nie istniało. Dlatego tu pojawia się pytanie do was: czy chcielibyście przeczytać o ofertach obarczonych umiarkowanym ryzykiem, ale równocześnie jasno i czytelnie oznaczonych? Wpisy tego typu mogłyby być ukryte w osobnym dziale i nie pojawiać się na stronie głównej bloga – jedynie osoby zainteresowane tematem wiedziałyby gdzie je znaleźć.

Dodatkowo chętnie dowiem się co sądzicie o prześwietlaniu promocji pozabankowych. Bezpiecznych, jak choćby wczorajsza oferta nju mobile z premią, ale również o wyższym profilu ryzyka, jak np. premia za zainwestowanie pieniędzy w fundusz inwestycyjny (oczywiście tylko taki, który ma spore szanse zarobić, np. obecna oferta Unilokaty). Oczywiście każda tego typu oferta byłaby odpowiednio oznaczona i wypunktowane byłyby wszystkie możliwości wpadek. Całość nie byłaby raczej dostępna na stronie głównej bloga, ale w odpowiedniej podkategorii – dla tych, którzy chcieliby poeksperymentować (albo po prostu poczytać o alternatywnych sposobach zarabiania).

Będę wdzięczny za wypełnienie krótkiej ankiety. Z góry dziękuję! ;)

Wracając jednak do lokat… na koniec przypomnę, że standardowo pełną ofertę aktualnych produktów znajdziecie na stronie lokaty.livesmarter.pl oraz w naszej porównywarce produktów finansowych.

Nie przegap!

Komentarze

 • Zakładają się wam te lokaty? Niby OK ale nie nie pojawiają się w systemie…. Znów jakaś ściema ???

  jojo Odpowiedz
 • Ranyyy po 5 minutach pojawią zalążek założonej lokaty ale do finału jeszcze daleko może przed północą założą się….

  jojo Odpowiedz
 • Do Beata2
  Zgodnie z umową sprawdziłem odsetki na kontach 123. Luty liczył 28 dni. 1 Lutego na koncie 123 ulokowałem kwotę 3000zł. W ostatnim dniu lutego, tj. 28-go przelałem z konta 123 kwotę 7 zł. Transakcja przelewu została zaksiegowana w dniu 28 lutego o godz. 18. 50. Stan konta wynosił więc przez 27 dni – 3000 zł, 28-go dnia -2993. W dniu 28 lutego o godz. 23.16 na wspomnianym koncie było: 3005, 38. System naliczył : 6,65 odsetki, 1,27 podatek, odsetki netto: 5,38. Na wszystkich pozostałych kontach 123, na których zdeponowano 1 lutego: 3000 zł. i przez cały miesiąc saldo się nie zmieniało/ ostatniego dnia lutego nie wypłacano żadnych kwot/ odsetki naliczono w takiej samej wysokości. Jak to wyjaśnić? Chyba jedyne logiczne wyjaśnienie jest takie, że za ostatni dzień miesiąca nie są naliczane.
  Beatko masz inne wytłumaczenie? Pisz

  Eugeniusz Odpowiedz
  • Skoro Beatka śpi , to może ja napiszę . Mam tak samo zarówno na 123 jak i kiedyś tak miałem na oszczędnościowych . Za ostatni dzień bank jakby nie nalicza odsetek a czy później dolicza ten dzień do kolejnego miesiaca zawsze zapomniałem sprawdzić . A jak z oplatami nie pobrali za zasilanie miedzy wlasnymi kontami ? Tylko podobno miesiąc zalozenia konta jest zwolniony z warunku zasilenia i opłaty się nie pobiora a czy warunki do zwolnienia będą okaże się dopiero w drugim miesiącu . Masz te konta już ze dwa miesiace czy dopiero miesiąc? xyz

   prawdziwy-xyz
  • Faktycznie Beatka spała bo lubi sobie pospać:) Otóż Panowie drodzy, Beatka często się myli ale w tej kwestii niekoniecznie. Nie wiem Eugeniuszu dlaczego 28 lutego na jednym koncie miałeś saldo na koniec dnia ponad 3 tys – mimo zrobionego przelewu na 7 zł. Może jednak przelew wyszedł później jak piszesz i nie został zaksięgowany 28 lutego. No nie wiem. Ja 28.02 zrobiłam przelewy na 6 zł z każdego konta /cały luty stan kont 3 tys/ i na każdym z nich 28. 02 saldo początkowe wynosi 3 tys a saldo końcowe 2999,58. I co? I naliczyły mi się odsetki za cały luty tj 28 dni. Ty masz 6,65 brutto ja mam 6,90, Ty masz 1,27 odsetek, ja 1,32, Ty masz 5,38 netto, ja mam 5,58. Jest 20 groszy za jeden dzień? Jest:)

   Beata2
  • @prawdziwy-xyz
   Bank nie nalicza odsetek następnego miesiąca za ten ostatni dzień:) Saldo końcowe przekroczyło 3 tys i odsetek za ten dzień niet.

   Beata2
 • Wg kalkulatora lokat kwota 3 000 oprocentowana na 3% po 28 dniach powinna dać 5,58 odsetek. Tymczasem kwota 3000 na koncie 123 po 28 dniach ciągłego deponowania daje odsetki w wysokości: 5,38. Wychodzi więc, że za 1 dzień system nie nalicza odsetek.
  Beatko jeżeli masz mniejszą ilość kont to może byś napisała reklamację? Ja mam tych kont dużo ilość i nie chcę się bankowi przypominać. Dzwoniłem kiedyś na infolinię ale konsultantka nie udzieliła mi wiarygodnych wyjaśnień lecz zaproponowała napisanie reklamacji. W takiej sytuacji zrezygnowałem.

  Eugeniusz Odpowiedz
 • Do prawdziwy-xyz
  Konta te mam ponad lub prawie 2 lata. Zawsze warunek zasilenia 2 tys. wykonuję z innych kont 123. Do tej pory to wystarczało i bank za prowadzenie kont nie naliczał opłat. Zaraz Sprawdzę może jutro czy pojutrze, czy BZWBK wzorem Millennium dolicza odsetki za ostatni dzień miesiąca w miesiącu następnym. Wstępnie wydaje się, że nie.

  Eugeniusz Odpowiedz
  • Coś mi się przypomina , że kiedyś jak sprawdzałem to w kolejnym miesiącu raz jakby doliczal a drugi raz jakby już nie ale to dawno na oszczędnościowych . Ale i przy promocji KGP zaraz po założeniu brak było tych odsetek za ostatni dzień . xyz

   prawdziwy-xyz
 • @ Eugeniusz i @XYZ chyba za bardzo dokręcacie. Mając ostatniego dnia miesiąca na lokacie 3000 dopisują Wam odsetki przekraczacie próg 3K i nie dostajecie nic za ten dzień odsetek. To moja póki co teoria (ale racjonalnie tłumaczy to zjawisko) bo szczęśliwym posiadaczem tego typu kont jestem od lutego, po marcu Wam powiem.

  jankos Odpowiedz
  • Na drugim miałem poniżej 3 i też za ostatni dzień brak naliczonych a tylko za jeden dzień , bo dzień wcześniej wplacalem. xyz

   prawdziwy-xyz
 • Do Jankos
  Przeczytaj uważnie moje posty wyżej.

  Eugeniusz Odpowiedz
 • Na koncie Godnym Polecenia z 4000 zł deponowanych równo przez 28 dni system naliczył odsetki netto: 9,93. Taką samą kwotę odsetek wylicza kalkulator lokat. Wynika więc, że w miesiącu lutym 2017r. wszystko się zgadza.

  Eugeniusz Odpowiedz
 • @ Eugeniusz przeczytałem posty sorry faktycznie tamta teoria była błędna. Ale mam kolejne (może uda się trafić w klucz banku):
  1.W jaki dzień tygodnia to robiłeś może w weekend a konkretniej w niedzielę? Może zabrzmi to głupio ale transakcje mimo że to ten sam bank mimo faktycznego pojawiania się kasy na kontach mogą się księgować dopiero w dni powszednie tak jest z blikiem.
  2.Czy przerzucając kasę między kontami wylewasz całość 3 tysiące czy tylko zabierasz po 2K? Jakiego konta używasz do przerzucania? Bo jeśli 1/2/3 to masz chwilowy stan ponad 3K i dany dzień wypada z naliczania na tym koncie.

  jankos Odpowiedz
 • Do Beatka 2
  —-” dlaczego 28 lutego na jednym koncie miałeś saldo na koniec dnia ponad 3 tys – mimo zrobionego przelewu na 7 zł. Może jednak przelew wyszedł później jak piszesz i nie został zaksięgowany 28 lutego.”
  Pisanie na forum wymaga pewnych skrótów myślowych więc napiszę jeszcze raz. Na próbę z jednego z kont 123 przelałem 7 zł na konto Godne Polecenia. Na koncie 123 stan na dzień naliczenia odsetek wynosił więc 2993zl. Transakcja została wykonana i z a k s i ę g o w a n a w dzień przelewu, tj. 28 lutego. O godz. 23.16 na koncie tym widniała kwota 2998,38. Bank ostatniego dnia miesiąca, tj. 28-go naliczył odsetki i potrącił należny podatek. Na zakończenie dnia saldo na koncie 123 łącznie z odsetkami wynosiło 2998,38. Z tej kwoty to: kapitał 2993 i odsetki: 5,38.
  Beatko!
  Dla porównania na innym koncie 123 utrzymywałem cały miesiąc saldo 3000. Ostatniego dnia miesiąca, tj. 28 -go, o godz. 23.32 saldo wynosiło 3005,38. Naliczenie odsetek i odprowadzenie podatku wykonano i z a k s i ę g o w a n o
  tego samego dnia, tj. 28-go.
  W tej sytuacji odsetki były w tej samej wysokości. I na koncie gdzie ostatniego dnia kwota wraz z odsetkami nie przekraczała 3000 i na koncie, na którym przekraczał. Beata jeżeli Ty miałaś odsetki naliczone prawidłowo to być może pewnym wytłumaczeniem tego będzie punkt 2 w poście jankosa/ dzisiaj 8:48/?

  Eugeniusz Odpowiedz
  • Jak pisałam wcześniej ja przerobiłam ten temat z odsetkami zapłaciwszy małe frycowe i od tego czasu dbam o to żeby ostatniego dnia miesiąca było mniej niż 3 tys i zawsze odsetki naliczane są za cały miesiąc. Jeśli w historii z 28 lutego saldo końcowe tego „eksperymentalnego” przelewu na 7zł jest jak piszesz i w od 1 .02 było 3tys to raczej temat do reklamacji jest. Co do ewentualnego chwilowego przekroczenia kwoty 3 tys na 123 też się zastanawiam jak to pracuje. Nie wiem jak bank to widzi, czy tylko saldo początkowe i końcowe, czy jednak nawet w środku dnia również. Staram się nie przekraczać 3 tys na 123 bo mam KGP i korzystam z niego, ale kiedyś zdarzało mi się mieć np. przez godzinę 5 tys na 123. Nie bardzo teraz mi się chce to wyliczać ale jak złapię wenę to się za to wezmę i dam znać co i jak.

   Beata2
  • Tak na szybko sprawdziłam jak to jest z chwilowym przekroczeniem salda 3 tys i odsetkami za ten dzień, i wychodzi, że nie ma to wpływu. Chyba jednak liczy się saldo początkowe i końcowe. Gdyby tak było to np. 28 lutego saldo na moich 123 przekroczyło na chwile 3 tys. – przed opodatkowaniem jest 3000,90 a po odjęciu podatku 2999,58 – mimo to 28 luty jest oprocentowany. Tak trochę dla rozrywki; któregoś miesiąca przeoczyłam 1 gr nadwyżki na 123 i zanim to wypatrzyłam kilka dobrych dni 3tys było na 0%. No taka to zabawa z tymi 123.

   Beata2
 • Do jaknos
  1. Przelew robiłem we wtorek, 28 lutego o godz. 18.50. Transakcja została wykonana i z a k s i ę g o w a n a tego samego dnia, tj. we wtorek 28 lutego b.r.

  2. To bardzo interesujące wytłumaczenie. W pierwszej chwili uznałem je nawet za zamykające sprawę ale jak sprawdziłem swoje konta to pojawiły się wątpliwości. Na kontach na, które wpłaciłem 3 tys. i utrzymywałem ten stan przez cały miesiąc jak i na tym koncie, na którym ostatniego dnia pomniejszyłem saldo o 7 zł odsetki zostały naliczone w jednakowej wysokości. Jeżeli teoria z nienaliczaniem odsetek ostatniego dnia upada to być może wytłumaczeniem tego jest fakt, że na każdym z tych kont w ciągu miesiąca / w tym wypadku lutego/ na kilka sekund przekroczono saldo 3000. Saldo przekroczono ponieważ ja z Konta Godnego Polecenia robię przelew wewnętrzny na konto 123 w wys. 2000. System rejestruje fakt zasilenia konta 123 i zaraz kwotę tą przelewam z powrotem na KGP. Robię to po to aby uniknąć opłaty za konto 123. Gdyby tak było, że chwilowe nawet, przekroczenie salda 3000 powoduje nie naliczanie odsetek to oznaczałoby, że do wyliczenia odsetek bank nie rejestruje stanu salda na koniec dnia tylko w jego trakcie. To bardzo dziwne rozwiązanie. Być może saldo konta 123 jest monitorowane non-stop i przekroczenie salda w dowolnym momencie skutkuje od razu pozbawieniem odsetek za ten dzień. Muszę sprawdzić to na innych kontach 123 ale to żmudna sprawa.

  Eugeniusz Odpowiedz
 • Do Beata2, jankos
  Z regulaminu konta 123
  „(…) Kapitalizacja- miesięczna kalendarzowa
  (…) Okres naliczania odsetek
  rozpoczyna się z dniem uznania rachunku
  kończy się z dniem poprzedzającym dzień obciążenia rachunku
  ca kalendarzowego (…)

  Eugeniusz Odpowiedz
 • Oczywiście bez słów ” ca kalendarzowego”. Jakoś się tak przekleiło.

  Eugeniusz Odpowiedz
 • Sprawdzimy za miesiąc czy na kontach 123 bank za ostatni dzień miesiąca, wzorem Millennium, nalicza i wypłaca odsetki w miesiącu następnym. Ale czy jest sens? Beacie naliczyły się prawidłowo. Muszę jeszcze sprawdzić, czy przekroczenie salda 3000 w ciągu dnia a nie na koniec miesiąca skutkuje pomniejszeniem odsetek.

  Eugeniusz Odpowiedz
 • Do innych czytelników tego bloga
  Kilka osób zdominowało ten wątek mimo, że jednostkowa kwota spornych odsetek jest niewielka. Jeżeli jednak ktoś ma bardzo dużo tych kont i w dodatku na bardzo poważną kwotę to gra jest warta świeczki.

  Eugeniusz Odpowiedz
 • do Beata2, jankos
  W dniu 1 marca przelałem odsetki za luty z konta 123 na inne konto. Stan konta wynosił równo 3 000. Tego samego dnia na chwilę przelałem 2 tys. aby spełnić warunek wpływu dla bezpłatności konta ale na koniec dnia stan konta wynosił 3000. Kwota ta widniała na koncie do dziś tj. 31 marca. Dzisiaj przelałem z tego konta kwotę 6,20 i na koncie zostało 2993 zł. Cały miesiąc na koncie 123 było więc 3000 a ostatniego dnia 2993. Sprawdziłem przed chwilą. system naliczył 5,98 odsetek. A więc nie policzył jakby 1 dnia. Wychodzi na to, że za dzień naliczenia odsetek/ w tym wypadku 31 marca/ system nie liczy odsetek. Czy możecie sprawdzić odsetki na swoich kontach?

  Waldemar Odpowiedz
 • Zostało oczywiście 2993,80 na dzień naliczenia odsetek czyli dziś.

  Waldemar Odpowiedz
  • @ Waldemar

   Ja z konta przelałam 7,70 aby przy naliczeniu odsetek nie przekroczyło 3000
   system naliczył prawidłowo 6,18. W lutym miałam 8 dni oraz 10 dni i system nie policzył po 1 dniu

   zuza
 • Wychodzi więc na to, że system do salda dolicza odsetki brutto. Wtedy 2993,80 plus 7,39 równa się 3001,19. Kwota przekracza 3 tys. więc za dany dzień odsetki się nie należą. Od kwoty 3001,19 odejmuje należny podatek1,41 i zostaje 2999,78. Co ciekawe uznanie i obciążenie rachunku odbywa się tego samego dnia. Jeżeli jest to myślenie poprawne to BZWBK przegiął.
  Do @zuza
  Dziękuję. Dlaczego system nie naliczył Ci odsetek w lutym

  Waldemar Odpowiedz
  • Ja wczoraj zostawiłam 2993,50 na koncie i odsetki za marzec wynoszą 6,18 netto. Waldemarze, chwilowy stan ponad 3 tys nie powoduje braku odsetek za ten dzień. U mnie też przed pobraniem podatku saldo wynosi ponad 3 tys tj 3001,14 ale jednak na koniec dnia saldo jest mniejsze tj. 2999,68.

   Beata2
 • No właśnie w lutym wypłaciłam 2 zł aby nie przekroczyło ponad 3000 i policzył 1 dzień mniej.

  zuza Odpowiedz
 • U mnie odsetki zostały policzone prawidłowo tzn za ostatni dzień lutego + 30dni marca. 28 lutego było 2950zł, 1 marca dolałem 40zł i do końca miesiąca 2990zł leżało (w międzyczasie wylewałem wszystko na KGP i wlewałem zaraz z powrotem więc nie było nawet chwilowej nadwyżki powyżej 3K). Otrzymałem 7,61zł odsetek brutto minus 1,45zł podatku.

  @Waldemar na koncie 1/2/3 odsetki masz bez ostatniego dnia danego miesiąca np za marzec 30dni marca + ostatni lutego. Sprawdzone na jednym z kont że tak właśnie liczy. Więc pytanie co miałeś na podanym przykładowym koncie 28lutego?

  jankos Odpowiedz
 • Do @jankos
  Dziękuję Ci za wyjaśnienie. Nie zwracałem na to uwagi wcześniej i każde konto 123 każdego dnia ładowałem pod korek, tzn. 3000. Okazuje się, że przez przypadek na jednym z kont było 2993 zł ostatniego dnia, czyli dnia w którym bank liczy oprocentowanie, w tym wypadku 28 lutego. I na te konto wpłynęły odsetki w wys. 6,18 czyli maksymalnie. Na pozostałych kontach gdzie 28 lutego było ponad 3000/ z odsetkami/ i przez wszystkie dni marca utrzymywane było kont 3000 to odsetki naliczono w wys. 5,98. To drobne kwoty ale jak się ma dużą ilość kont 123 to ma to wymierny efekt finansowy. W moim wypadku dobra flaszka na miesiąc.

  Eugeniusz Odpowiedz
  • Jeśli liczyć przewagę tego konta nad kilkoma innymi możliwościami z 2,5%, to wychodzi nie 6,18zł, tylko 1,03…

   iks
 • Do iks
  Ja o chlebie Ty o niebie. 6, 18 to odsetki od kwoty 3000 ulokowanej na koncie 123 w BZWBK w ten sposób, że ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego wypłatę odsetek na koncie tym/ wraz z odsetkami naliczonymi za poprzedni miesiąc/ kwota na koncie 123 nie przekracza 3000 a w miesiącu naliczenia odsetek wynosi równo 3000 każdego dnia.

  Eugeniusz Odpowiedz
 • I jeszcze: jeżeli tych kont masz znaczną ilość to sprawa przybiera inny wymiar.

  Eugeniusz Odpowiedz
 • Skomentuj

  Chcesz mieć pewność, że nikt inny nie podpisze się twoim nickiem? Zarejestruj się (lub zaloguj) na LiveSmarter!

  Ostatnie wpisy