Najlepsze lokaty bankowe i konta oszczędnościowe – styczeń 2019

Rok 2019 przywitał nas znacznie lepszą ofertą lokat bankowych, niż początek roku 2018. Choć Rada Polityki Pieniężnej trzyma stopy procentowe na historycznych minimach od prawie 4 lat (!), to oprocentowanie lokat wcale nie stoi w miejscu. Powód jest prozaiczny: ze względu na niskie oprocentowanie depozytów wiele osób wycofuje swój kapitał z banków (np. kupując mieszkanie), przez co te coraz częściej muszą walczyć o środki zwiększając oprocentowania. Dzięki temu mamy ostatnio wysyp wielu ciekawych ofert – głównie dla nowych środków. Ale nie tylko.

Lokaty BEZ zakładania konta osobistego (3,5% – 4%)

Obecnym liderem zestawienia lokat bez zakładania konta jest Lokata Mobilna Getin Banku. Możemy tu ulokować do 20 000 zł na okres 2 miesięcy i oprocentowanie 4% w skali roku.

Oferta ma jednak pewną wadę – możemy z niej skorzystać tylko raz, dlatego prawdopodobnie bardziej opłacalne będzie zostawienie tej opcji na później (kiedy spadną oprocentowania innych lokat) i skorzystanie z e-Lokaty na nowe środki. Taką lokatę możemy założyć na nieco dłuższy okres (3 miesiące) i dla znacznie większej kwoty – nawet 1 miliona złotych.

Minus? W danej edycji promocji możemy założyć tylko jedną lokatę. Na szczęście w kolejnej edycji promocji znów możemy skorzystać z oferty (nie musimy być więc nowym klientem banku!). W chwili obecnej e-Lokata na nowe środki dostępna jest do 13.01.2019 (i „patrzy” na stan środków względem 20.12.2018), dlatego najprawdopodobniej w połowie stycznia możemy się spodziewać jej kolejnej edycji.

Alternatywy? Od dzisiaj 3,8% na swojej lokacie dla nowych klientów oferuje Idea Bank. Mowa o Lokacie HIT, która dostępna jest dla kwoty nawet 1 miliona złotych na okres 3 miesięcy. Co ciekawe lokatę możemy zerwać bez utraty naliczonych już odsetek.

Co, jeśli jesteśmy już klientem Idea Banku (tzn. składaliśmy już jakiś wniosek w tym banku)? Ciągle możemy skorzystać z Lokaty NR 1, która dostępna jest bez haczyków – zarówno dla nowych, jak i obecnych klientów. Depozyt ten dostępny jest na 3,8% w wersji 3-miesięcznej i 3,4% w wersji 6-miesięcznej.

Jeśli chcemy zdywersyfikować miejsce przechowywania swoich oszczędności, to jeszcze jeden bank oferuje podobne oprocentowanie bez konieczności zakładania konta osobistego (choć wymagane jest całkowicie darmowe konto oszczędnościowe, które można później zamknąć przez internet). Mowa o banku BGŻOptima, który swoim nowym klientom oferuje Lokatę Bezkarną z oprocentowaniem 3,5% w skali roku. Czas trwania lokaty to 3 miesiące, a kwota maksymalna to 20 000 zł. Lokatę można zerwać bez utraty odsetek.

Lokaty dla klientów otwierających konto osobiste (3% – 4%)

Druga kategoria lokat to oferty dla klientów, którzy skłonni są do otwarcia konta osobistego w zamian za wysokie oprocentowanie. Tu królują oferty dla nowych klientów, zazwyczaj na niewielkie kwoty.

Od wielu miesięcy najlepszym wyborem pod względem lokat dla klientów otwierających konto jest Nest Bank ze swoją Lokatą Witaj. W ciągu 30 dni po otwarciu Nest Konta możemy na niej ulokować do 10 000 zł z oprocentowaniem 4% w skali roku. Czas trwania lokaty to 3 miesiące, choć teoretycznie możemy wybrać wersję 6-miesięczną – jednak wtedy do zgarnięcia promocyjnego oprocentowania wymagany jest wpływ wynagrodzenia, dlatego jeśli nie chcemy aż tak mocno wiązać się z bankiem, to lepiej skorzystać z wersji krótszej lokaty (bez dodatkowych warunków).

4% na lokacie oferuje również Plus Bank. Ta oferta ma jednak spory haczyk – karta (obligatoryjnie wydawana do konta) kosztuje 9 zł, o ile nie wydamy nią 500 zł miesięcznie. Dlatego zdecydowanie bardziej opłaca się skorzystać z oferty mLokaty na wejście w mBanku, która jest bardzo podobna do lokaty w Neście – kwota maksymalna to 10 000 zł, a czas trwania lokaty to 3 miesiące. Jedyna różnica jest w oprocentowaniu – spada do 3,5%. A konto mamy za darmo.

Jeśli natomiast posiadamy lub założymy konto w Idea Banku, to będziemy mogli również skorzystać z Lokaty HIT Plus, czyli lokaty na nowe środki (względem salda z 20. dnia poprzedniego miesiąca). Lokat tego typu możemy założyć dowolną ilość, każdą na maksymalnie 1 000 000 złotych. W chwili obecnej oprocentowanie tej lokaty wynosi 3,8% w skali roku.

Najlepsze konta oszczędnościowe

Jeśli powyższe propozycje nam nie pasują, to w zasadzie jedynym sensownym rozwiązaniem jest skorzystanie z konta oszczędnościowego z promocyjnym, podwyższonym oprocentowaniem.

Tu ciągłym liderem jest Getin Bank ze swoim kontem oszczędnościowym 3,5% do 400 000 zł – zarówno dla nowych, jak i obecnych klientów. Szczegółowo o tej ofercie pisałem tutaj.

Coś innego? Dla mniejszych kwot dobrą opcją może być 3% do 20 000 zł na Koncie Jakże Osobistym od Alior Banku w ramach „korzyści”. Tam jednak dochodzą dodatkowe warunki do spełnienia m.in. do bezpłatności konta.

2,7% do 200 000 zł oferuje ciągle konto oszczędnościowe Banku Millennium, a do 100 000 zł – Alior Banku. Pierwsza z ofert ma taki plus, że jest cykliczna i można z niej korzystać w zasadzie non-stop. Druga natomiast nie wymaga zakładania konta osobistego.

PS. Pamiętajcie, że aktualne zestawienie lokat zawsze znajdziecie na lokaty.livesmarter.pl oraz w formie wygodniej wyszukiwarki – w naszej porównywarce finansowej depozaur.pl.

Nie przegap!

Komentarze

 • Czy możecie założyć lokatę HIT plus? Dzisiaj saldo początkowe jest liczone względem 20.12.2018 r. mimo, że mam nadwyżkę w odniesieniu do salda początkowego to pokazuje mi, że nowe środki wynoszą 0 PLN Też macie podobnie? Tak się zastanawiam czy podczas aktualizacji w noc sylwestrową czegoś nie skopali…

  Lokata Odpowiedz
  • to samo

   Michał
  • A zakładasz tą lokatę ze środków przelanych z zewnątrz bądź lokat założonych po 20 grudnia 2018r. ? Bo tylko wtedy saldo nowych środków będzie na plusie i hit jest do założenia. Sama dziś zakładałam rolowam tych nowych lokat, które zakładałam po 20 grudnia. Starsza lokata która dziś się kończyła to stare środki i poszła na beztroską na dzień-dwa… żeby saldo się zgadzało.

   Pola33
  • @Pola33, dokładnie tak, to są nowe środki.

   Coś im się popsuło, bo lokata jest zakładana w oparciu o regulamin, a regulamin ten nie jest dostarczany klientowi na etapie składania wniosku, ale nowa wersja regulaminu nie zmienia zasad, więc jest coś nie halo w ich systemie.

   Lokata
  • Rano,kiedy bylo jeszcze dostepne 3.9%, jeszcze dzialalo idealnie, bo rolowalem lokaty z grudnia

   keton
 • Inflacja CPI w grudniu 1.1% (szybki odczyt) czyli EDO dadzą 2.6% :((( Coraz bardziej odnoszę wrażenie, że „oni” manipulują danymi, im niższa inflacja CPI tym wyższy PKB.

  Manveru21 Odpowiedz
  • Manipulacja jak nic, wszystko drozeje a inflacja stoi w miejscu, biora chyba ceny z wyprzedazy towarow przeterminowanych albo promocji dla pierwszych dziesieciu klientow.

   Kajko
 • Z tym zjawiskiem likwidacji lokat i „np kupno mieszkań”, to z jakich źródeł?

  Iks Odpowiedz
 • A zna ktoś z Was może bank, gdzie można otworzyć dużą liczbę rachunków oszczędnościowych (coś ala skarbonki) – typu konto „na wakacje”, „na zakup TV” itp. Aktualnie mam jeszcze w starej ofercie Raiffeisen otwarte 8 takich rachunków, ale od nowego roku obniżyli na nich oprocentowanie z 2,2 na 1,5%.
  Ktoś coś wie? Większość banków ma limity typu 1-3 konta oszczędnościowe, co mnie nie bardzo zadowala :(

  Rafał Odpowiedz
  • W gnb możesz mieć 16 kont oszczędnościowych.

   Wojtek
  • Jeśli założę więcej niż jedno konto oszczędnościowe w Getin, to jak będą one oprocentowane? Czy dla wszystkich kont oszczędnościowych będzie obowiązywała oferta dla Nowych Środków, czy tylko jedno konto będzie objęte promocją?

   Nowa
  • Zgodnie z regulaminem oferty:

   Oferta Specjalna obejmuje wyłącznie jedno Konto Oszczędnościowe w Okresie trwania Oferty Specjalnej. W przypadku posiadania więcej niż jednego indywidualnego konta oszczędnościowego, Ofertą Specjalną może zostać objęte najstarsze indywidualne Konto Oszczędnościowe w Banku.

   Michał
  • @Rafał: Załóż jedno konto lub wrzuć na 1 lokatę / lokaty, a śledź poszczególne salda w arkuszu kalkulacyjnym dla celowych oszczędności.

   Marcin H
 • @Adminie,w lokatach bez zakładania konta pokazujesz getinu mobilną do 20 tys.a w artykule piszesz, że do 10 tys.

  wiechu Odpowiedz
 • Adminie, możesz napisać coś więcej o Lokacie Bezkranej w BGŻOptima? Od jakiej daty jest się nowym klientem?

  Karo Odpowiedz
  • Wystarczy nie mieć konta przez 12 miesięcy i znów można wrócić jako nowy klient :)

   Michał
  • Ale 12 miesięcy obejmuje też BGŻ BNP Paribas? Czy tylko Optime?

   Karo
  • Akurat w BNP są dwie umowy ramowe, więc można korzystać równolegle – czyli mając konto osobiste w BGŻ BNP Paribas można zamknąć Optimę i wrócić jako nowy klient:

   Lokatę bezkarną może otworzyć Klient, który w okresie 12 miesięcy poprzedzających dzień zawierania Umowy Ramowej dotyczącej Konta Indywidualnego
   BGŻOptima nie był Posiadaczem tego konta
   . Jeżeli Klient nie spełni tego warunku zakładana lokata jest zakładaną przez Klienta Lokatą standardową 3
   miesięczną

   Analogicznie można mieć konto w Optimie a skorzystać z promocji dla nowych klientów BGŻ BNP Paribas :)

   Michał
  • Dziękuję :)

   Karo
 • Nest Bank od dzisiaj (11.01) ma nową tabelę oprocentowania.
  „Lokaty na nowe środki” poleciały w dół (w sumie poprzednia promocja trzymała się naprawdę długo: 2,8%/6M). Teraz nadwyżka liczona jest na dzień 8 stycznia 2019.

  Ponadto bank poinformował, że do końca stycznia – nowa bankowość internetowa będzie dostępna już dla wszystkich (nie wiem czy się cieszyć… zwykle to oznacza utrudnienia… A apka spuchnie i zacznie być platformą do kupowania…ehh).
  Teraz czekamy na BLIKa.

  Be@ Odpowiedz
 • W idea bank są jeszcze oszczędnościowe konta idealnie proste na 3,2% – została przedłużona ta promocja do końca marca: https://livesmarter.pl/3-2-procent-konto-idealnie-proste-idea-bank/

  Kate Odpowiedz
  • Fajnie, dzięki za info, przy aż trzech kontach może się to przydać do przetrzymywania podręcznych środków.

   Don Quijote de la Mancha
  • hmm, moje podręczne środki przetrzymywane potencjalnie na KIPie(ach) to zysk 14 groszy dziennie więc ja wolę odmówić sobie zjedzenia hamburgera i psychicznie jestem na zero, a w zdrowiu na plus, hehe

   adaś
 • Jest jakieś konto oszczędnościowe w miarę dobrze oprocentowane, w którym można wybierać pieniądze za darmo więcej niż 1 raz w miesiącu?

  Łuki Odpowiedz
  • Alior Konto Mocno Oszczędnościowe 2.7% przez 4 miesiące dla nowych środków względem 15.11.1018 (koniec edycji promocji 22.01.2019). Dowolna ilość darmowych przelewów na własne konto ROR.

   Grolol
  • W ING konto OKO – 2.5% przez pierwsze 4 mce + bezpłatne przelewy między OKO i kontem osobistym

   Kate
 • Podobno PKO SA daje 3% do 30 tys. na 6 m-cy + 100 zł za otwarcie konta osobistego

  Kate Odpowiedz
 • Skomentuj

  Chcesz mieć pewność, że nikt inny nie podpisze się twoim nickiem? Zarejestruj się (lub zaloguj) na LiveSmarter!

  Ostatnie wpisy