W jakim banku założyć konto walutowe i nie zapłacić ani grosza za obługę – Polak za granicą cz. III

Jeszcze na początku wakacji opublikowaliśmy dwuczęściowy poradnik pt. „Polak za granicą”. Przedstawialiśmy tam najtańsze sposoby na płatności walutowe, zwłaszcza te dokonywane w euro. Ostatecznie doszliśmy do rozwiązania, które gwarantowało darmowe wypłaty pieniędzy za granicą, wpłaty i wypłaty w banku oraz utrzymanie konta. Problemem był jedynie przelew SEPA (walutowy w EUR), który wykonywaliśmy pomiędzy Alior Bankiem i mBankiem – kosztował nas 5 PLN. Ostatecznie udało nam się wygrać i z nim :)

Trzy banki = 0 PLN opłat

Przypomnijmy – w naszym spobie musieliśmy korzystać z dwóch banków. mBank oferuje bowiem darmową kartę walutową (przez pierwszy rok, po którym ją zamykamy i otwieramy nową). Nie oferuje jednak wygodnych wpłat i wypłat np. w oddziale banku, dzięki czemu potrzebne jest drugie konto – w Alior Banku, które świetnie współpracuje z walutomatem i kantorami internetowymi oraz oferuje darmowe wpłaty i wypłaty na rachunek. Ten pakiet gwarantował i ciągle gwarantuje świetne warunki, bowiem oprócz przelewów między rachunkami (5 PLN) nie płacimy za nic więcej – jeden przelew większej kwoty raz na parę miesięcy rozwiązuje sprawę (zwłaszcza, że konto w mBanku oferuje całkiem przyzwoite oprocentowanie środków jak na walutę europejską: 1.6%).

Co trzeba zmienić w działającym pakiecie aby działał jeszcze lepiej (taniej)?

Wystarczy dodać do naszego pakietu konto walutowe w dziecku Aliora, czyli Alior Syncu. Oferuje ono darmowe konto złotówkowe z cashbackiem 5% (o którym pisaliśmy już sporo) oraz darmowe konta walutowe (w EUR, GBP, CHF, USD). Co szczególnie nas interesuje to fakt, iż przelewy międzybankowe w EUR (SEPA) są tu darmowe, a na dodatek idą w trybie pilnym. Minusem jest natomiast brak możliwości wpłaty waluty na rachunek bezpośrednio w banku – teoretycznie jest to bowiem bank wirtualny.

Cały patent polega jednak na tym, że Alior Sync, teoretycznie osobny bank (którego właścicielem jest Alior Bank) ma wspólny system przelewów wewnętrznych co jego ojciec. Skoro przelewy wewnętrzne np. w euro z Alior Banku do Alior Banku są darmowe, to z Alior Banku do Alior Synca… również :) Oczywiście działa to w obie strony i jest natychmiastowe (oprócz godzin nocnych).

Jak więc teraz powinna wyglądać cała operacja kupna euro i wypłaty/płatności za granicą?

  • Walutę kupujemy w kantorze, najlepiej internetowym (prawdopodobnie wyjdzie taniej i bezpieczniej)
  • Środki przelewamyy/wpłacamy na rachunek w Alior Banku (w EUR). Generalnie punkt ten możemy ominąć przy wypłacie środków z kantorów internetowych – jeśli zaznaczymy, że wypłacamy je do Alior Banku a numer konta podamy od razu w Alior Syncu – przelew (jako, że wewnętrzny) bez problemu trafi na nasze konto. Jeśli natomiast środki wpłacamy w banku – musimy je wpłacić bezpośrednio do Alior Banku, a następnie przelać na konto w Syncu.
  • Teraz wystarczy przelać środki z Alior Sync do mBanku. Potrzebny nam będzie przelew europejski (SEPA) – trzeba pamiętać, że „idzie” on przez Europejski Bank Centralny, dlatego konieczne będzie podanie kodu SWIFT banku docelowego. Dla mBanku jest to BREXPLPWMBK.
  • Jeśli wszystko poszło zgodnie z planem przelew powinien dojść na następny dzień, ew. dwa dni (robocze) później. Nam raz przytrafiła się mała przygoda i pieniądze zaginęły, ale ostatecznie wróciły na konto i udało nam się przelać je ponownie, tym razem bez problemów.

Sposób wydaje się nieco skomplikowany, jednak dla osób wyjeżdżających na wakacje całą rodziną lub kilka razy do roku może okazać się bardzo opłacalny. Po pierwsze nie nosimy pieniędzy przy sobie i nawet w przypadku kradzieży złodziej dużo nie zyska (kartę w mBanku możemy zastrzec online lub telefonicznie). Po drugie – każda płatność kartą czy wypłata z bankomatu jest darmowa. W porównaniu do konkurencji zyskujemy przynajmniej 5 PLN na każdej wypłacie.

Przykładowy przelew SEPA w Alior Sync
Przykładowy przelew SEPA w Alior Sync

Cały „pakiet” kont założymy oczywiście online na stronach banków (wraz z koniecznymi rachunkami w PLN):

Może konto walutowe w Citi Handlowym?

Kilka osób zasugerowało nam również konto w CitiBanku. Tam cała operacja wygląda zupełnie inaczej – zakładamy konto w PLN, do którego dokładamy subkonto w wybranej walucie. Następnie przed wyjazdem najzwyczajniej w świecie… przepinamy kartę walutową z konta złotówkowego na konto w euro czy funtach. Od tej pory każda płatność rozliczana będzie w wybranej walucie, dzięki czemu uniknemy przewalutowań. Proste!

Niestety, problem pojawia się przy wypłacie środków z bankomatu za granicą – tu nie ominą nas całkiem spore prowizje, o ile korzystamy z dwóch najpopularniejszych kont: CitiKonto Direct i CitiKonto. Według aktualnej tabeli opłat i prowizji w bankomatach innych niż Citi za każdą wypłatę zapłacimy 3% min. 10 PLN, maksymalnie 200 PLN.

Dobrym rozwiązaniem jest natomiast założenie konta CitiOne lub CitiGold. Oferują one darmowe wypłaty za granicą, jednak musimy pamiętać o tym, aby przelewać na nie co miesiąc odpowiednio 5000 lub 12000 PLN. Inaczej zapłacimy całkiem sporo za utrzymanie konta, bo aż 20/100 (!) PLN miesięcznie. W przypadku „tańszych” kont opłaty zostaną naliczone, jeśli nie przelejemy na konto 2000 PLN (wynioszą one odpowiednio 7 lub 9.5 PLN).

Warto jednak dodać, iż konta walutowe w CitiBanku nie „współpracują” z kantorami internetowymi tak dobrze, jak np. Alior.

Konto w PLN oraz subkonta walutowe założymy na stronie banku. Pamiętajmy również, że CitiOne to konto które daje żniżkę 10-20% na komunikację miejską!

Dwóch zwycięzców

Wybór oczywiście należy do was – w przypadku pierwszej opcji nie musimy się martwić o przypadkowe koszty: konta w Aliorze i mBanku są darmowe, karta również – jedynie raz na rok należy ją zamknąć i wyrobić nową (testowane!). W Citi natomiast sposób wydaje się wygodniejszy, jednak jeśli zapomnimy przelać na konto wymaganych 5 tys. PLN miesięcznie – zapłacimy sporą „opłatę karną”. Nie zmienia to jednak faktu, iż obie opcje pozwalają na spooore oszczędności!

Nie przegap!

Komentarze

  • Posiadam konto w Citibanku i nie mogę się zgodzić, że nie obsługiwane są w wygodny sposób kantory internetowe. Przykładem może tutaj być https://internetowykantor.pl/, gdzie w ramach Citibanku, jeśli trafimy na odpowiednie sesje przychodzące/wychodzące to wymienione pieniądze można mieć na koncie nawet w niecałe pół godziny!

    Mając kartę podpiętą pod konto walutowe i płacąc za granicą lub pobierając pieniądze z bankomatu blokowane są środki nieco wyższe niż faktyczna kwota transakcji, ale wszystko wraca do normy po zaksięgowaniu transakcji. Warto o tym pamiętać, bo jeśli nie mamy na koncie 3-5% więcej niż chce się wypłacić to bank może odrzucić transakcję.

    LKay Odpowiedz
  • A nie lepiej założyć w internetowym alior kantorze rachunek za free i karty walutowe w 4 walutach za free pod warunkiem wykonania transakcji przez 6 miechów mamy wtedy karty za darmo no i I wypłata w miesiacu za darmo w bankomacie a transakcje kartami bez przewalutowań

    Adam Odpowiedz
  • @Adam, nie wiem jak Ty, ale ja wyjeżdżając za granicę wypłacam pieniądze z bankomatu częściej, niż raz na miesiąc :) Nie po to jadę gdzieś nawet na parę dni, by zastanawiać się kiedy wypłacić pieniądze :)

    Swoją drogą kantor internetowy aliora również oferuje darmowe przelewy SEPA – można go wykorzystać zamiast Synca do przelewu środków do mBanku :)

    Michał Odpowiedz
  • @LKay, dzięki za info :)

    Michał Odpowiedz
  • No wlasnie. Jest tez opcja cashback (w sensie Visa Cash Back lub MasterCard Cash Back). Nie testowane na kartach Synca, wiec, nie wiem, czy dziala. Pisalem do synca w sprawie tych cash backow juz ze 2 tyg. temu, ale nic nie odpowiedzieli :(
    Moznaby wtedy wybrac gotowke za granica przy platnosci w sklepie (terminal musi udostepniac ta usluge). W Polsce jest z tym biednie, bo takie terminale sa malo gdzie – glownie stacje benzynowe, z supermarketow tylko Real. Za granica nie wiadomo – trzebaby sprawdzac tam, gdzie sie jedzie.
    Ktos sie orientuje jak to jest z cash backiem za granica z karty walutowej Synca?

    Tomasz Odpowiedz
  • Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady. Dla wielu osób najszybszy i najwygodniejszy sposób na dostęp do euro to Alior Kantor i powinien być tutaj opisany, łącznie z jego zaletami i wadami. Nawet jak ktoś nie chce korzystać z karty Alior Kantor to zakup euro u nich i darmowy przelew SEPA do mbanku i tak są zazwyczaj lepszą opcją niż kupno przez „zewnętrzny” kantor internetowy.

    Matt Odpowiedz
  • Właściwie najlepszym pomysłem jest posiadanie rachunku Euro w mbanku z ich kartą Visa oraz jako dodatkowy, zapasowy rachunek euro w Alior Kantor z ich kartą MasterCard. W ten sposób mamy dwie karty z dwóch różnych systemów (Visa, MasterCard) na wypadek gdyby jedna z nich nie działała. Mbank jako podstawowy ze względu na bezpłatne wypłaty z bankomatów, Alior Kantor jest idealny jako zapasowy: brak opłat i brak konieczności pamiętania i pilnowania czegokolwiek, natychmiastowe transakcje zakupu Euro (nie ma potrzeby przelewu SEPA) – przydatne w sytuacjach awaryjnych, najtańsza możliwość sprzedaży nadmiarowych Euro.

    Matt Odpowiedz
  • Jezeli jade do krajow gdzie waluta jest EUR, GBP, USD to sprawa jest oczywista – oplaca sie zrobic tak jak jest tu opisane.

    Pytanie do osob, ktorzy praktycznie korzystaja z kont walutowych.

    Co w przypadku gdy lecimy do krajow bardziej egzotycznych typu Tajlandia, Indonezja? Wtedy placimy rowniez podwojna prowizje (jedna pobierana przez kantor internetowy gdzie kupujemy srodki w EUR/USD/GBP bo przeciez nie kuopujemy po kursie NBP, a druga na miejscu przez bank, w ktorym mamy konto walutowe). Czy to sie bardziej oplaca niz po prostu wziac z karty w PLN? na 2tys PLN, jak oszczedze te 20zl to zadna oszczednosc. Czy to moze sa wieksze oszczednosci?

    jjkk Odpowiedz
  • Przecież walutę do mbanku można wpłacać/wypłacać w placówkach multibanku !

    lex Odpowiedz
  • @lex, a nie musisz czasem zapłacić za to 9 PLN (i ruszyć się do banku?)
    W podanym sposobie wszystko załatwiamy poprzez internet.

    Michał Odpowiedz
  • @jjkk
    dla walut innych niż EUR,USD,GBP nie ma tak rozbudowanej oferty jak dla Euro. Dotyczy się to też tak bliskich krajów jak Czechy lub Szwecja. Ja osobiście korzystam z kart Polbanku, które są rozliczane z walut obcych (wszystkich) bez żadnych prowizji, bez przeliczania po kursie banku (z dużym spreadem). Do bankomatu najlepsza jest karta debetowa Polbanku (stała prowizja 10zł niezależna od ilości wyciąganej gotówki), do płacenia najlepsza jest karta kredytowa Gold lub T-Mobile (dodatkowo 0,9% lub 1% zwrotu od każdej transakcji zakupu).

    Matt Odpowiedz
  • Z Polbankiem może być problem. Po pierwsze, dosyć często odmawiają przyznania karty kredytowej bez podania przyczyny (m.in. mi się to przytrafiło). Co do konta osobistego, mają wysokie opłaty za jego prowadzenie i wypłatę z bankomatów za granicą. Często też zdarzają się odmowy autoryzacji przy płatnościach bezgotówkowych.

    svalbald Odpowiedz
  • A jak wygląda sprawa ze zwrotem środków (euro) z emaxa w mbanku np. do Aliora czy Synca, da się to zrobić bezprowizyjnie? Np jeśli chcę wysłać przelew europejski, który w syncu jest darmowy, a w mbanku już nie.

    theo Odpowiedz
  • w mBanku o ile mnie pamięć nie myli SEPA to 5 PLN (ale proszę zweryfikować), więc nie ma tragedii :)
    Najlepiej przelać do Aliora i wypłacić w oddziale, jeśli komuś na tym zależy.

    Michał Odpowiedz
  • W mBanku z rachunku walutowego pobieraja sobie 2% od kwoty wyplaty gotowki za granica, jesli jest ona w innej walucie niz waluta rachunku. Czyli nie tak rozowo, jesli jedziesz do bardziej egzotycznego kraju…

    Jacenty Odpowiedz
  • @Jacenty, chodzi tu głownie o wypłaty w strefie euro, aczkolwiek po raz kolejny pojawia się pytanie co z wypłatami w krajach egzotycznych – ktoś ma jakiś dobry, sprawdzony pomysł?

    Michał Odpowiedz
  • Jeśli chodzi o wypłaty małych kwot z bankomatów w krajach egzotycznych, to najtaniej wychodzi zwykłą debetówką (np. mbanku, dbnet); albo kartą walutową mbanku (zwłaszcza jeśli się wcześniej kupiło EUR po niskim kursie). Ważne jest aby na rachunku trzymać jak najmniejszą sumę i przelewać sobie z innego konta (np. z emax na ekonto) przed samą wypłatą z bankomatu (przez serwis transakcyjny lub telefoniczny) – zabezpieczymy się w ten sposób przed skimmerami i złodziejami. Na wszelki wypadek warto mieć dwie debetówki.
    Trudno znaleźć tańszy sposób, a tym bardziej bezpieczniejszy. Jest oczywiście Polbank, ale opłaty niwelują cały zysk z niższego kursu.

    svalbald Odpowiedz
  • Wypłaty gotówki w „egzotycznych” walutach najlepiej robić kartą debetową Polbanku, dla równowartości w złotych powyżej ok. 200zł. Przykład dla rozliczeń z 25.09.2012:
    2000 CZK, wypłata kartą Polbanku: 331,27 zł +10zł opłaty, razem 341,27 zł.
    2000 CZK, wypłata kartą mbanku, najpierw przewalutowanie na euro z 2% prowizji: 82,01 euro, potem przeliczenie na PLN po kursie mbanku ze spreadem: 350,39 zł.
    Drugi przykład dla 1000 SEK.
    Polbank: 1000SEK = 487,63zł +10zł = 497,63 zł.
    Mbank: 1000SEK = 120,34 euro = 514,15 zł.

    Matt Odpowiedz
  • @Matt
    jak w mBanku masz Mastercard to nie ma prowizji 2%…

    wikiman Odpowiedz
  • Od listopada Alior wprowadza opłatę 8 zł za konto, jeśli nie jest dla danego klienta „głównym bankiem”. W ten sposób koszt opisywanego rozwiązania nieco wzrasta…

    bakulik Odpowiedz
  • Ile czasu idzie przelew PLN z mbank do Kantoru Aliora?
    W sensie do której godzinie muszę go wysłać, żeby jeszcze tego samego dnia mieć środki na koncie i kupić walutę?

    klient Odpowiedz
  • Jest taki serwis, w ktorym podaje sie godzine przelewu, bank zrodlowy i docelowy – w odpowiedzi dostaje sie godzine, kiedy srodki powinny byc widoczne na miejscu. Mozna go znalezc korzystajac z przegladarki :)

    Tomasz Odpowiedz
  • korzystam z tego serwisu, jednak nie pokazuje on czasami prawidłowo czasu

    klient Odpowiedz
  • Opłata 8 zł za konto to opłata miesięczna?

    ukson Odpowiedz
  • Witam
    Może robię coś źle ale póki co sposób podany na stronie po prostu nie działa, gdyż:
    a. nie można wykonać bezpłatnego przelewu między Alior Bankiem a Alior Sync, jeśli przelewamy dolary
    b. do konta walutowego w USD w mBAnku nie ma karty.
    Bardzo proszę albo o wyprowadzenie mnie z błędu o nie wprowadzanie w błąd nieaktualnymi informacjami.
    Pozdrawiam

    ukson Odpowiedz
  • @ukson, ale ten sposób dotyczy tylko euro, co podaliśmy w tym artykule kilkukrotnie.
    Co od przelewów Alior -> Sync w USD – one akurat powinny być bezpłatne i chodzić online, na takiej samej zasadzie jak PLN i EUR, choć tego nie testowaliśmy.

    Michał Odpowiedz
  • A możecie doradzić coś dla osób wyjeżdżających często do Japonii? mBank niestety nie ma konta denominowanego w JPY…

    z innej beczki – FritzExchange twierdzi na swojej stronie że przelewy do i z mBanku mają za darmo, to prawda?

    pafcio Odpowiedz
  • tak, mieli taką promocję do końca lipca, widać spodobała im się i przedłużają. Problem jest tylko taki, że nie oszukamy ich na zasadzie bank1 (PLN) -> fritz -> mbank (np. EUR). Aczkolwiek jeśli ktoś nie chce kombinować i najzwyczajniej w świecie wymienić pieniądze – jest jak najbardziej ok

    Michał Odpowiedz
  • Mam pytanie czy przelew z synca-konto w CHF na inny bank krajowy jest za darmo-bo tak niby wychodzi z ich tabeli-ale mam wątpliwości

    Adam Odpowiedz
  • Taki przelew trzeba wykonywac jako zagranizcny (europejski) z podzialem kosztow miedzy bank nadajacy i odbierajacy. W Syncu jest to za darmo. Musisz sprawdzic w tym drugim banku czy jest oplata za otrzymanie przelewu.

    Tomasz Odpowiedz
  • dlaczego nie zapłaciłem za pierwszy przelew Sepa z konta w kantorze, na konto w eur-mbanku?

    klient Odpowiedz
  • @Adam, a na konto w jakiej walucie chcesz przelać?

    Ksrol Odpowiedz
  • Hmm… A to nie wystarczy konto w AliorSync i mBank (bez zwykłego konta w Alior Banku)?
    Dajmy na to: Wpłacam na PLN konto w mBanku przez wpłatomat -> przelewam PLN na AliorSync -> Wymiana w Walutomacie na EUR -> Przelew z Walutomatu na konto walutowe w AliorSync (EUR) -> Przelew na mBank (EUR) i cieszymy się kasą za gramicą płacąc ich kartą bez opłat. Z tego co mi się wydaje, to wtedy też mamy za free, a nie potrzebujemy konta w „Alior Banku”. Czy dobrze myślę?

    Darek Odpowiedz
  • @Darek – tak. Nie mozesz wtedy jednak wpłacić EUR fizycznie w banku (do tego był alior) i nie było pewne jak SEPA bedzie działac w Syncu. Działa ok, takze spokojnie można korzystać jak opisałeś :)

    Michał Odpowiedz
  • Wyjeżdżam do Holandii na rok, muszę mieć konto walutowe i nie wiem które wybrać. Co będzie tańsze w utrzymaniu, Alior sync czy Mbank. ?

    Damian Odpowiedz
  • @Damian, zwróć uwagę też na to, że w Holandii nie są popularne tak jak np. w Polsce karty Visa czy Mastercard – nimi niestety nie zapłacisz w każdym sklepie

    adminka Odpowiedz
  • @adminka
    Skąd takie informacje?
    W takim razie płaci się tam tylko American Express?
    Byłem w Holandii przez kilka miesięcy, płaciłem zazwyczaj kartą i zawsze była to albo Visa albo Mastercard.

    sdik Odpowiedz
  • ja spędziłam sierpień w Amsterdamie i wszędzie można było płacić kartą Maestro, AE itd.
    z moim Mastercardem był problem chociażby w Lidlu, w knajpkach czy też w automatach biletowych na mniejszych dworcach kolejowych

    adminka Odpowiedz
  • Pomijając płatnośc kartą , co jest lepsze przy wypłatach w bankomacie.

    Damian Odpowiedz
  • @Damian,
    wpłata euro na konto walutowe w syncu jest bezpłatna, natomiast na mbank kosztuje chyba 5 zł.

    wypłata za granicą z bankomatu w syncu kosztuje 5 zł, a mbankową kartą jest bezpłatna.

    więc przelicz sobie teraz ile razy będziesz wpłacał na konto i ile razy wypłacał :)

    Ksrol Odpowiedz
  • @Ksrol – bez herezji – wpłata na konto w mbank jest darmowa.

    donmateo Odpowiedz
  • @Damian – musisz sobie pokalkulować. Ja np mam mało euro więc wszystko trzymam w syncu. Jak przychodzi jakiś wyjazd to przelewam za darmo kwotę, którą potrzebuję na eMaxa. Jeśli z drugiej strony masz dużo euro, którego nie możesz zamrozić na lokacie (i dodatkowo nie masz planów jej przelewać miedzy rachunkami) to najlepszy byłby mbankowy eMax – 1.6%.

    donmateo Odpowiedz
  • @donamateo, to jak wpłacić na moje konto walutowe w mbanku które mam w gotówce za darmo?

    Ksrol Odpowiedz
  • Euro za free wplacamy w aliorze. Z aliora za free do synca, z synca darmowa SEPA do mbanku i tam korzystamy. Zero oplat, nie ma zadnych oplat za przyjecie euro w mbanku. I faktycznie – malo gdzie dostaniemy wiecej niz 1.6% na emaxie.

    Michał Odpowiedz
  • no tak, zgodzę się tym Adminie, aczkolwiek nie mam ochoty na zabawę w posiadanie 3 kont walutowych tylko po to, by uniknąć tej jednorazowej opłaty.

    Ksrol Odpowiedz
  • Otrzymuję emeryturę w Anglii. Wracam do Polski na stałe. W którym banku najkorzystniej założyć konto walutowe?

    halina-olas Odpowiedz
  • Odkopuję temat bo się zdezaktualizował: mBank wprowadzi prowizję od wypłat gotówki w bankomatach za granicą. Do tej pory myślałem, że dotyczy to tylko debetówek w PLN do eKonta. Okazało się, że nasza bezpłatna VISA walutowa też łapie się na tą prowizję;/ Tak więc zestaw: kantor online->sync eur->emax eur przestaje być taki atrakcyjny. VISA pozostanie tylko do płatności kartą w euro…

    Cytat mBank:
    Prowizja od wypłat gotówki w bankomatach za granicą: 3% min. 9,00 zł (obowiązuje do 12.05.2013 r.)

    wikiman Odpowiedz
  • tfu, wkradł się chochlik, oczywiście w nawiasie powinno być:
    (obowiązuje od 13.05.2013 r.)

    wikiman Odpowiedz
  • Skomentuj

    Chcesz mieć pewność, że nikt inny nie podpisze się twoim nickiem? Zarejestruj się (lub zaloguj) na LiveSmarter!

    Ostatnie wpisy