Drastyczna zmiana tabeli opłat i prowizji w mBanku od 19.08.2019

mBank poinformował dziś swoich klientów o planowanych zmianach tabeli opłat i prowizji, która wejdzie w życie 19.08.2019. I choć nie przewidziano żadnych nowych opłat, to zmiany warunków obecnych są istotne. Bardzo istotne.

Zmiana tabeli opłat i prowizji w mBanku od sierpnia 2019

Zmiany w cenniku kart debetowych

Prawdopodobnie najbardziej zauważalną zmianą jest sposób zwolnienia z opłaty miesięcznej za posiadanie karty debetowej. Do tej pory mogliśmy zapłacić 5 zł miesięcznie, ale z opłaty zwalniało nas wykonanie zaledwie 5 transakcji (na dowolne kwoty). Za dwa miesiące opłata skoczy do 7 zł, a żeby zostać z niej zwolnionym trzeba będzie wydać aż… 350 zł miesięcznie!

Ale uwaga: zmiana dotyczy jedynie kart powiązanych z eKontem standard, eKontem plus, eKontem m powyżej 25. roku życia i eKontem. Posiadacze innych rachunków (głównie najnowszego eKonta osobistego) nie muszą się nią przejmować. Dla nich nic się nie zmienia.

Jakie inne opłaty wprowadza mBank? Do tej pory wypłaty z bankomatów poniżej 100 zł (50 zł dla eKonta m 21-24) były płatne – prowizja wynosiła 1,3 zł. Za dwa miesiące wyniesie już 2,5 zł. Z drugiej strony opłaty tej łatwo i tak uniknąć – wystarczy wypłacić jednorazowo od 100 zł w górę, a dla mniejszych kwot użyć bezpłatnego BLIKa.

Ostatnia zmiana dotycząca kart debetowych to ujednolicenie prowizji za przewalutowanie transakcji dla kart Mastercard – do 3% wysokości transakcji.

Zmiany dotyczące kont osobistych

W przypadku rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych zmiany nie są już tak drastyczne i dotyczą dwóch kwestii. Po pierwsze – w górę pójdzie opłata za usługę „Wypłaty ze wszystkich bankomatów” – z 5 zł do 7 zł miesięcznie. Zakładam, że większość z nas i tak z niej nie korzysta, więc nie trzeba się tym zbytnio przejmować.

Po drugie – wzrosną opłaty za stare konta – głównie przeniesione z Multibanku. I tak mKonto Multi Comfort podrożeje z 4,5 zł do 7,5 zł, mKonto Multi Active z 9 zł do 15 zł, a eKonto Plus – z 5 zł do 7 zł.

Zmiany dotyczące kart kredytowych

Ostatnia istotna zmiana dotyczy posiadaczy kart kredytowych Miles & More – relatywnie popularnych w naszym kraju, bo pozwalających na zbieranie mil lotniczych, które (po długich miesiącach zbierania) można wymienić na jakiś sensowny bilet-nagrodę.

Od przyszłego roku takie zbieranie może nie mieć większego sensu, bo od 19.08.2020 mBank nie będzie pozwalał na zwolnienie z opłaty rocznej za kartę, które teraz było możliwe (po wykonaniu 240 transakcji rocznie lub wydaniu 18000 zł). A że opłata wynosi aż 200 zł, to prawdopodobnie bardziej będzie się opłacało zamknąć kartę, niż ciułać mile.

Coś oprócz tego? Raczej nic istotnego z punktu widzenia przeciętnego czytelnika bloga. Bank podaje, że (podobnie jak dla kart debetowych) ujednolica wysokość prowizji za przewalutowanie do 3% wysokości transakcji oraz wprowadza prowizję za wypłatę gotówki kartą kredytową World Mastercard Intensive z bankomatów i oddziałów banków.

W jakim banku założyć konto?

Jeśli niezbyt podobają nam się zmiany wprowadzone przez mBank i chcemy przenieść swój rachunek do innego banku, to do wyboru mamy całkiem sporo alternatyw.

Całkowicie darmowe konto oferuje Nest Bank. Nie zapłacimy ani złotówki za jego prowadzenie, posiadanie karty debetowej oraz wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju. I to niezależnie od tego, czy będziemy wykonywać jakieś operacje na rachunku czy nie – wszystko jest całkowicie darmowe!

Coś innego? Proste warunki prowadzenia proponuje BNP Paribas na swoim najnowszym Koncie Otwartym na Ciebie. Jego prowadzenie jest darmowe, a za kartę (Otwartą na Dzisiaj) nie zapłacimy ani grosza pod warunkiem wykonania zaledwie jednej płatności w miesiącu. Z opłaty zwolnione są też osoby poniżej 26. roku życia. Wypłaty z bankomatów są darmowe w bankomatach własnych oraz Planet Cash.

Inny bank, który wymaga jedynie ilości transakcji, a nie zwraca uwagi na ich wartość? Santander Bank Polska i jego Konto Jakie Chcę. Konto jest tu darmowe, a za kartę nie płacimy po wykonaniu 5 transakcji bezgotówkowych. Za darmo mamy tu bankomaty własne, a jeśli jesteśmy młodzi (do 26. roku życia) – to wszystkie.

Pamiętajmy też, żę w Santanderze dostajemy za darmo przelewy natychmiastowe (!), a na start dostępny jest niezły pakiet promocji – do zyskania jest aż 280 zł :)

Bardzo fajną alternatywą jest również Konto 360 w Banku Millennium. Darmowe konto, karta i wszystkie bankomaty po spełnieniu prostego warunku: zapewnienie wpływu 1000 zł (może być ze swojego konta w innym banku) oraz wykonanie jednej płatności kartą. No i teraz jest w promocji – można zgarnąć 300 zł na start! :)

Inne propozycje? Zamiast pisać o kolejnych rachunkach po prostu odsyłam do porównywarki kont bankowych. Tam wybierzecie najlepszy rachunek dla siebie na podstawie indywidualnych preferencji :)

Nie przegap!

Komentarze

 • Czas poszukać alternatywy. Gdzie można mądrzej wydawać pieniądze?

  Dominik Odpowiedz
  • Ja mam swój mechanizm, który się sprawdza:
   1) Jako główne konto, na które wpływa wynagrodzenie od pracodawcy – Konto Jakie Chce z oferty Santander Bank Polska, z racji darmowych ekspresowych przelewów, opłacalnego programu poleceń, zwrotów za rachunki oraz promocji związanych z dyspozycją przelewu wynagrodzenia. Przelewy ekspresowe przydadzą się zwłaszcza dla tych, którzy uprawiają żonglerką kartami innych banków i potrzebują szybkiego zasilenia konta bądź po prostu potrzebują ekspresowo dokonać przelewu niezależnie od celu.

   2) I tu, w zależności od obowiązujących promocji – u mnie w tej chwili wygląda to tak:
   a) Credit Agricole – 25 złotych zwrotów miesięcznie przez 12 miesięcy, dzięki korzystaniu z opcji CASaver (świetna sprawa, to takie niewidzialne oszczędzanie środków);
   b) ING Bank Śląski – karta kredytowa Mastercard – 5 miesięcy po 50 złotych zwrotów;
   c) Bank Millennium – zwroty za zakupy (oferta zatrzymaniowa).

   Dla tych, którym nie chce się szukać regularnych promocji, a chcą mieć cały czas zwroty, polecam albo T-Mobile Usługi Bankowe wraz z kontem Premium (do 25 złotych zwrotu miesięcznie) albo Alior Bank wraz z Kontem Jakże Osobistym (i wybór „zwrotu za płatności mobilne” jako jedną z korzyści).

   A dla osób, które w ogóle nie są zainteresowane promocjami i chcą mieć po prostu bezwarunkowo darmowe konto, pozostaje oferta Nest Banku.

   Adam K.
  • „Jako główne konto, na które wpływa wynagrodzenie od pracodawcy – Konto Jakie Chce z oferty Santander Bank Polska, z racji darmowych ekspresowych przelewów”
   — popieram, ja tak mam na starym Alior KWJ.

   Może takie główne konto warto mieć w banku, do którego oddziału mamy blisko, czasem może się okazać, że jednak tak trzeba coś załatwiać (np. gdy jakiś komornik wejdzie nam bezpodstawnie na konto). I to może wykluczać Nest (ze względu na wieloletnią bezwarunkową bezpłatność konta z kartą znakomite jako drugie konto zapasowe). Także nie doradzałbym jako głównego konta TMUB z tego powodu.

   Jeśli ktoś ma oszczędności do deponowania, to i tak potrzebuje Millennium, bo to ich ko do 100 kzł to takie zabezpieczenie, jak nigdzie nie ma lepszych ofert — więc wybór tego konta na główne też może mieć sens, warunki bezpłatności są proste (szczególnie Prestige).

   Millennium za to ma bardzo słabą ofertę w walutach obcych, jeśli dla kogoś to jest ważne, to może wybrać Envelo, Getin, Pekao — wszystkie one też mają chyba proste warunki bezpłatności konta z kartą.

   Don Quijote de la Mancha
  • Ja tez swoje glowne konto mam w Santanderze. Tyle, ze przelewy ida na jedno z 1-2-3, ktorych nie maja juz w ofercie, a KJC sluzy glownie do darmowych szybkich przelewow, bo z racji 0% nie nadaje sie do innych celow. Zwroty za rachunki tez wole na 1-2-3, bo maja lepsze warunki. A do oddzialu mam jakies 900-1000m, co sie przydaje (niestety) w tym banku, bo niektorych operacji nie mozna wykonac on-line. Nie mam nawet karty, zreszta w dzisiejszych czasach malo potrzebna, bo do bankomatu ide z blikiem, a place KK, no chyba ze gdzies sa zwroty to place normalna karta/blikiem. A ekonto mialem od samego poczatku istnienia tego banku. Az przykro patrzec jak sie stoczyli. Chociaz juz w przeszlosci tez miewali glupie pomysly, jak np. platne przelewy, z ktorych wycofali sie po kilku miesiacach.

   keton
 • Wygląda na to, że dla ekonta które mam od wielu lat bez karty, utrzymywanego tylko dlatego że mam akcje w eMaklerze – nic się nie zmieni. Jestem „uwiązany” posiadaniem akcji więc nie mogę zamknąć konta.
  Istniejące przy koncie dawne 4 rachunki eMaxPlus zostały kiedyś z automatu zmienione przez bank na ekonta oszczędnościowe (teraz są puste), i – jak wynika z TOiP – też nie są płatne.
  Czy dobrze rozumuję?

  Fabian Odpowiedz
  • W przypadku rachunków zmiany dotyczą starych kont multibankowych oraz eKonta Plus – o czym pisałem w artykule. Pozostałe rachunki (bez karty) nie są w żaden sposób dotknięte zmianami.

   Michał
 • @Fabian
  Dobrze rozumujesz:) Też mam ekonta oszczędnościowe, są bezpłatne. Oczywiście nie używane ze względu na oprocentowanie.

  zaqu Odpowiedz
 • Witam. Czyli jak mam konto założone w tej promocji: https://livesmarter.pl/200-zl-premii-za-wynagrodzenie-ekonto-mbank/ to karta debetowa będzie płatna, jeżeli nie wydam 350zł /msc? Czy jeżeli zrezygnuję z karty, to konto pozostanie bez opłat? Jeśli tak, to kiedy najlepiej zrezygnować z karty? A może by wykorzystać ten fakt i przenieść konto do CA lub podobnego banku, gdzie aktualnie płacą za migrację z poprzedniego konta bankowego u konkurencji? Pozdrawiam.

  gru Odpowiedz
  • Jeżeli masz ekonto standard to warto zmienić na ekonto osobiste bo jest tańsze. W serwisie transakcyjnym można samodzielnie przekształcić standard w osobiste. Konto osobiste ma darmowe wypłaty od 100 zł ze wszystkich bankomatów w Polsce. Poniżej 100 zł jest blik. Oprócz tego z opłaty za kartę zwalnia tylko 1 płatność na dowolną kwotę, a nie jak obecnie w ekoncie standard 5 transakcji – od sierpnia płatności na kwotę 350 zł.

   robsonRS
 • Ale obrót 350 można chyba ogarnąć choćby rv, co?

  vilkolak Odpowiedz
  • Tak, tylko po co, skoro w innych bankach karte masz za darmo albo max 1 platnosc.

   keton
  • Aaaa, bo hipoteka mnie trzyma w mBanku… Choć muszę sprawdzić czy na pewno potrzebna mi ta karta

   Vilkolak
 • Jezeli mam konto w mbanku ale nie mam karty to tez mnie oplaty zalapia?

  YaPaE Odpowiedz
 • Jezeli mam konto w mbanku ale nie mam karty to tez mnie oplaty zalapia? Mam tam konto jedunie do rachunku gieldowego

  YaPaE Odpowiedz
 • Chyba nadszedł czas aby pożegnać się z tym bankiem..
  Mam tam już tylko jakiś kiedyś z rat Allegro 0%
  czy można w związku z tymi zmianami w trybie natychmiastowym?

  Andrus Odpowiedz
 • W jaki sposób zlikwidować kartę debetowa VISA PAYWAVE w mBanku? Zastrzeżenie karty z opisem rezygnacja z karty nie poniesie za sobą innych konsekwencji, np. wydanie nowej karty lub opłaty? Muszę pozostawić same konto ze względu na emaklera…

  Dariusz Odpowiedz
  • Na moim eMax walutowym kliknąłem zastrzeż kartę i została zlikwidowana bez dodatkowych opłat.

   tomkowz
 • Zmiana opłat wchodzi 19.09.2019 r. A co z sierpniem 2019? Żeby być zwolnionym z opłaty za kartę, trzeba wydać kartą 350 zł i może jeszcze zrobić 5 transakcji ?

  dem Odpowiedz
 • c) Bank Millennium – zwroty za zakupy (oferta zatrzymaniowa).

  To chodzi o 2% i maks 30zł/mc oraz 5% blik? Jak się na to załapać? Jak wypowiedzieć umowę o ROR?

  geminatores Odpowiedz
  • przez wiadomość w bankowości internetowej.
   Jak się załapać…? konsultant musi Ci to zaproponować.

   25
  • Ja wypowiadałem umowę z poziomu strony www, a jako powód rezygnacji podałem „lepsza oferta w innym banku”. Na drugi dzień telefon z pytaniem, czy byłem niezadowolony z usług BM, na co odpowiedziałem, że wręcz przeciwnie, niemniej konkurencja oferuje zwroty za zakupy. Trzy sekundy ciszy w słuchawce, po czym miła Pani zaproponowała półroczny moneyback – 5% zwrotu za transakcje BLIK oraz 2% za transakcje kartą, łącznie do 60 zł miesięcznie. Piękna sprawa, a i sam Bank naprawdę przyjemny i godny polecenia. Gdyby tylko mieli darmowe przelewy natychmiastowe, z chęcią ustanowiłbym konto w Mill jako główne.

   Adam K.
  • możesz zrobić tak ze masz konto santander blikiem przelewasz z mille, max do 2k dziennie 500pln na jedna transakcję. i stamtąd express elixir gdzie chcesz o.ile bank odbiera 24h np. citi tylko do 18.

   zuk
 • Ludzie zaślepieni jałmużną 500+ itp. (z kieszeni Polaków) głosują na pis. pis podnosi podatki, które dotyczą m.in. banków. Banki podnoszą opłaty.

  Gratuluję „dobrego” wyboru.

  PyramidHead Odpowiedz
  • „mBank odnotował 1 316,45 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2018 r. wobec 1 091,53 mln zł zysku rok wcześniej”
   no, bolało ich.

   krabar
  • nie rozumiem Ciebie.
   masz wolny wybór, po to istnieje ten blog i forum by móc korzystać z promocji.
   nie ma potrzeby wprowadzać wątków politycznych.
   tego już jest dość wszędzie indziej.
   ps. zaciśnij pasa jak za pana Leszka ;-)

   Michał1986
  • Głosuję na PiS, pobieram tysiaka za 500 plus, które skrupulatnie przelewam na konto oszczędnościowe, więc chyba w ten sposób wspieram Polski System Bankowy, więc o co chodzi? Od lipca będę jeszcze bardziej wspierał, bo będę dostawał tysiąc pięćset :)

   Marcinek
  • @Marcinek
   Cenny komentarz.
   Każdy Polak składa się na to, być mógł wpłacić 1500 zł na konto oszczędnościowe. Czy w normalnym państwie do tego służą podatki?

   PyramidHead
  • Pragnę Cię uspokoić, stosunkowo szybko muszę je z powrotem przelać, by na bieżąco pokrywać niemałe koszty utrzymania 5-osobowej rodziny…
   Z pewnością i TY, podobnie jak i ja, dokładasz do tych 500 plus, ale za kilkanaście/kilkadziesiąt lat moje dzieci będą się dokładać do Twojej emerytury.

   Marcinek
  • Dajcie spokój przecież jest oczywiste, że @Marcinek bez tego 1500zl+ też by utrzymał rodzinę a to po prostu są dodatkowe pieniądze na fanaberie

   Romek
  • @Marcinek
   Normalny rząd starałby się żebyś np. Ty zarabiał 1500 zł więcej (czego Ci i wszystkim życzę). Miernoty z pisu potrafią tylko zabrać jednym i dać innym, kupić za pieniądze podatników głosy w wyborach.

   PyramidHead
  • Ale PiS przecież stara się aby każdy zarabiał lepiej. Pensję minimalną podnieśli w ciągu 4 lat o 700 złotych i wprowadzili minimalną stawkę godzinową. Ja nie pobieram 500+ bo nie mam dzieci a mój standard życia dzięki ich rządom bardzo się podniósł.

   Dobcio
  • „mój standard życia dzięki ich rządom bardzo się podniósł”
   — Twoje dochody wzrosły bardziej, niż ceny? No to gratuluję.

   Muszę przyznać, że moje dochody netto też wzrosły dzięki PiS, bo to właśnie oni podnieśli limit autorskich kosztów uzyskania przychodów do astronomicznej wartości, dzięki temu od całości płacę 9%, a przy zasadach PO/PSL wpadłbym pewnie w próg 32%!

   Nie zmienia to faktu, że podatków płacę bardzo dużo i nie podoba mi się, że rządzący bez sensu pieniądze rozdają. Programy socjalne typu 500✝ są niebezpieczne także z tego powodu, że tworzą w społeczeństwie postawy braku zaradności i roszczeniowości typu „nam się te pieniądze należą“. Absurdalne jest twierdzenie, że dzieci wyhodowane na 500✝ w przyszłości będą się dokładały do naszych emerytur — pomijając już fakt, że ja akurat emerytury otrzymywać nie będę, a osoby, które będą ją otrzymywać wg nowych zasad dostaną tyle, ile same w składkach odłożyły (po waloryzacji), to można się spodziewać, że pięćsetplusowe pokolenie przyzwyczajone, że to normalne, że żyje się na koszt innych, a nie ciężko pracując, także w dorosłości zamiast samodzielnie zarabiać będzie się utrzymywać za zasiłki z naszych podatków.

   Don Quijote de la Mancha
  • „Twoje dochody wzrosły bardziej, niż ceny? No to gratuluję.”
   Tak i to zdecydowanie. Tych mitycznych podwyżek cen szukam od 2017 roku i znaleźć nie mogę. Wczoraj byłem na zakupach przed długim weekendem w Auchan i zapłaciłem za 2kg ziemniaków 4zł, 1kg pomidorów 3zł, 1kg cebuli 2zł, mleko 2zł, 500g lodów 5zł, 24 rolki papieru toaletowego 10zł. To ma być drogo? Tyle samo płaciłem w 2014 roku a zarabiałem wtedy 3 razy mniej niż teraz.
   Co więcej rzeczy związane z moimi zainteresowaniami nie tylko nie drożeją ale wręcz tanieją (szeroko pojęta elektronika, gadżety gamingowe, film).

   Dobcio
  • No tak jesteś pewnie wege, ale bez warzyw i owoców, masła nie używasz, choć nawet smalec podrożał, energii nie zużywasz, samochodu nie masz jeździsz tylko rowerem etc… gratulacje za podwyższenie poziomu życia za PIS

   Andy59
  • Masła nie jem bo nie lubię, warzywa i owoce jak najbardziej kupuję tylko nie codziennie i nie w jednym sklepie (trzeba śledzić promocje), samochodu nie mam. Za prąd płacę co miesiąc 70 złotych.
   Odkąd rządzi PiS stać mnie na wynajem kawalerki w Warszawie a za poprzednich rządów mogłem co najwyżej wynajmować mały pokój na obrzeżach.
   Do kina chodzę raz w tygodniu a nie raz w roku jak kiedyś, co miesiąc kupuję sobie jakiś elektroniczny gadżet czy inną kolekcjonerską figurkę i jeszcze co miesiąc odkładam parę stówek na KO.

   Dobcio
  • Nie no podwyżki są i to znaczne, I daje się to odczuć. Ale wzrost moich dochodów je przebija i to zdecydowanie. Obecnie nam panujący trochę dają ludziom że tak powiem odetchnąć, a nie wiecznie „że nie ma pieniędzy i trzeba zacisnąć pasa”. Ale ostatnio trochę „pojechali po bandzie” i po ostatnich obietnicach (jeżeli je wprowadzą) to mam obawy czy budżet je wytrzyma.

   Katana78
  • Dla wszystkich PO vs PIS: Prawda jest taka, że od 500+(itp) rosną podatki, konsumpcjonizm, czyli rośnie także inflacja, co zauważamy gdy idziemy na zakupy, dług społeczny również. Aż niektórzy mądrzy zapowiadają prędzej, czy później upadek. Pieniądze idą też do patusów, ale uwaga, oni to mały % wszystkich Polaków. Wcale nie jest tak, że u większości 500 zł zastąpi chęć do pracy. Pamiętajmy, że skrajny kapitalizm jest równie zły co socjalizm. Wiele rodzin na pewno odbiło się od dna, co jest pozytywne dla nas wszystkich, ponieważ żywsza gospodarka i lepsze otoczenie daje pole do popisu tym, co mają głowę na karku. Tak naprawdę polityka nie ma tak wielkiego znaczenia, jak nam się wydaje, chyba trochę to przeceniamy. Wystarczy robić swoje niezależnie od osłów. Być może wspomniany krach, okaże się solidną korektą, którą wykorzystają prawdziwi Wisienkowicze, czas pokaże… ; )

   Dan
  • @Dobcio
   Zapomniałeś napisać, że staniały też lokomotywy.

   PyramidHead
  • @Don na podniesienie limitu autorskich kosztów uzyskania przychodu zwracał już kiedyś uwagę Kazik Staszewski ;) A Ty co tworzysz, jesli można zapytać ;)

   abc
  • O ile pamiętam to do 2014 lub 2015 nie było żadnego limitu więc teraz jest gorzej.

   Andy59
  • Programem 500 plus dołączyliśmy do cywilizowanych standardów w rozwiniętych krajach Europy Zachodniej, gdzie państwo wspiera kosztowny proces utrzymywania dziecka, a zarazem przyszłego płatnika składek. Tym samym chyba raczej zapanowała u nas normalność. Oczywiście dyskusyjną jest kwestia braku uzależnienia wysokości dodatku na dziecko od zarobków rodziców, ale mimo to wprowadzenie programu 500 plus zasługuje na zdecydowane poparcie większości społeczeństwa.

   Marcinek
  • brak u Ciebie podstaw ekonomii, faworyzuje się biednych a bogatych dusi wysokimi podatkami, Polacy średnio mało zarabiają i nigdy nie będą zarabiać dużo, nie opłaca zatrudniać się ludzi, jesteśmy tylko konsumpcyjną montownią z dobrze wykształconą lecz słabo opłacaną kadrą, z armią urzędników którzy nic nie tworzą, którzy np. uogólniając przerzucają 500 zł podatku od osoby X w Twoje ręce, im trzeba co miesiąc płacić pensję a potem emeryturę, owszem przybliżyło nas to do zachodu lecz tylko do jego złych cech

   adaś
  • Qrwa o czym wy tu pieprzycie, czy mBank wyplaca 500+ to wogole nie na temat!

   Herman
  • Dokladnie, przestancie juz o tej polityce. Nie ma to zadnego wplywu na decyzje mBanku, ktory od lat jest coraz bardziej pazerny. A 50%KUP to juz mam od 2009. Aby to bylo mozliwe firma musiala sie zwrocic do US o indywidualna interpretacje przepisow, o te ogolne jak zwykle nie sa zbyt dokladne. I tak zdaje sie co roku. Nie wiem czy za PIS cos w tej materii sie poprawilo.

   keton
  • Informacyjnie tylko – single będą musieli płacić wyższe podatki (z dziejszej Rzepy);
   Zupełnie nowym elementem polityki państwa mogą być natomiast wyższe podatki dla osób bezdzietnych, które mają zwiększyć efekt demograficzny polityki prorodzinnej państwa. Choć podobnie jak program 500+ efekty przyniosą dopiero za 20 lat, te wyższe podatki trzeba by wprowadzić już teraz. W projekcie padają przykłady takich rozwiązań stosowanych w innych państwach UE. W Niemczech bezdzietne osoby powyżej 23. roku życia płacą wyższe o 0,25 pkt proc.składki na ubezpieczenia społeczne. We Francji zaś przy wyliczaniu podatku stosuje się tzw. iloraz rodzinny, dzięki któremu wraz ze wzrostem liczebności rodziny maleje płacony przez nią podatek.

   Marcinek
  • @Marcinek
   Co na to najbardziej znany singiel, prezes?
   pis niedługo skończy w klozecie, nawet głosujący plankton nie pomoże.

   PyramidHead
  • Nowy podatek będą musiały płacić tylko osoby do 70. roku życia, więc Pan Prezes wyłączony.

   Marcinek
  • @dobcio, wielki szacunek za to jak konkretnie opisałeś swoją sytuację i wydatki. To charakterystyczne, że osoby, które się z Tobą nie zgadzają, zamiast argumentów przedstawiają tylko obelgi i pychę. Podczas gdy sami nie rozumieją działania systemu emerytalnego. Te indywidualnie odłożone emeryturki to sympatyczna obietnica, która się spełni, tylko jeśli nasze dzieci i „ukraińcy” zechcą się podpiąć do tego łańcuszka. Taki zawistny egoizm pseudoliberałów nie będzie ich do tego zachęcał.

   czesiek
  • Gdzie w mojej wypowiedzi „tylko obelgi i pycha”? jeżeli dobciowi podniosła się stopa życiowa to gratuluję. Tylko nie wierzę że to przez działania PIS-U. Te 700 podniesienia minimalnej tak mu podniosło poziom życia???? Przecież płacą to naszymi pieniędzmi podnosząc inne kontrybucje i rozdając na prawo i lewo NIE SWOJE lecz nasze pieniądze, często ciężką pracą zarobione. A poza tym matematyka się kłania 2015 minimalna 1750 w 2019 2200 to nijak nie wychodzi 700!!!!

   Andy59
  • Obecnie minimalna wynosi 2250 a nie 2200 a od przyszłego roku będzie wynosić 2450.
   2450-1750= 700. PiS podjął 3 ważne decyzje które poprawiły sytuację na rynku pracy: 500+, obniżenie wieku emerytalnego, minimalna stawka godzinowa. Za ich rządów bezrobocie zmalało z 12% do 5,6% a im niższe bezrobocie tym lepsze warunki pracy i wyższe płace.

   Dobcio
  • Jeszczevrych 2450 nikt nie widział więc ich nue ma. To po pierwsze. Obniżenie wieku to super strzał. Już się chwieje system a tu coraz mniej pracujących a emerytów więcej. A że stopa bezrobocia to ich zasługa to w to oni sami nawet nie wierzą. Dawać dawać jedną ręką jednym a wszystkim drugą zabierać.

   Andy59
  • @Andy59, niekoniecznie jednym dawać a innym zabierać. Najczęściej jest tak, że do lewej kieszeni dają a z prawej wyciągają 2x tyle co dali. Zastanawiam się tylko kiedy ludzie to zauważą…

   Lokata
  • @Dobcio, naprawdę myślisz, że obniżenie wieku emerytalnego dla kobiet jest dobre? Skoro emerytura = kapitał/dalsze życie (w miesiącach) to nie trudno zauważyć, że krótsza praca do mniejszy licznik a wcześniejsza emerytura to większy mianownik, więc emerytura musi być dużo niższa… 100 tys. osób, które skorzystało (lub zostało zmuszone do skorzystania) z obniżonego wieku emerytalnego bardzo dotkliwie się o tym przekonało, wracając czym prędzej do pracy, bo z emerytury nie będą w stanie przeżyć.

   Po drugie bardzo się cieszę, że tak dobrze Ci się powodzi. Ciekawe czy pracownicy MOPS, którzy przetwarzają wnioski 500+ też mogą powiedzieć, że ich wynagrodzenia w ciągu ostatnich 4 lat przynajmniej podwoiły się. Pracownicy US i ZUS, którzy mają multum dodatkowej roboty przez obniżony wiek emerytalny, kiedy dostali ostatnio podwyżkę…. ach tak, pensje są zamrożone. Ratownicy medyczni, którzy ratują nasze życie, też się pewnie cieszą z podwyżek. A strażacy, czy o nich ktoś pamięta…

   Tak więc na sprawę trzeba spojrzeć szerzej niż jedynie przez pryzmat własnego portfela i wtedy może się okazać, że dobra zmiana dotyczy wybranych.

   Lokata
  • @Andy59- uważam że nie ma podstaw aby podejrzewać że PiS wycofa się z obiecanej podwyżki. No ale dobra, trzymajmy się stanu na dzień dzisiejszy- 500zł w ciągu 4 lat to i tak więcej niż dawali poprzednicy. Co jednak ważniejsze, dopiero od 2017 możemy mówić o prawdziwej płacy minimalnej bo wtedy weszła stawka godzinowa na zleceniach. Wcześniej jak pracodawca nie chciał płacić komuś minimalnej to go zatrudniał na zleceniu i płacił mu ile chciał, sam przez to przechodziłem. Dopiero PiS skończył z tą patologią.

   Odnośnie wpływu rządów PiS na bezrobocie- pomyśl ile osób dzięki 500+ przestało pracować albo szukać pracy, do tego dochodzi jeszcze niższy wiek emerytalny dzięki czemu co miesiąc ubywa z rynku pracowników. Gdyby nie te decyzje nadal byśmy mieli bezrobocie w okolicach 10%.

   @Lokata- Tak, w pełni popieram obniżenie wieku emerytalnego ponieważ jego podniesienie naruszało wolność wyboru i prawa nabyte. Teraz ludzie mają wybór- mogą przejść na emeryturę wcześniej, godząc się na niższe świadczenie. Mogą też pracować dłużej i zwiększać kapitał w ZUS do kiedy im się podoba. Mogą też przejść na niższą emeryturę i do niej dorabiać.
   Moi rodzice przechodzą na emeryturę w przyszłym roku i czekają na nią, jak na zbawienie, bo nie mają już siły pracować. Chcą przejść najszybciej jak to możliwe i dostawać niższe świadczenie, mają pełne prawo do tego wyboru a poprzednia władza im je chciała zabrać.

   Odnośnie oceny „dobrej zmiany” to werdykt narodu poznamy za 3-4 miesiące po wyborach. Jeśli ktoś uważa że za PiSu żyje mu się gorzej i że za rządów Schetyny będzie mu lepiej to niech na niego głosuje.

   Dobcio
  • I tu pies pogrzebany. Sam piszesz dzieki działaniom PISu ubywa ludzi na rynku pracy. To największa tragedia – będzie nas coraz mniej bo program 500+ nie zwìekszył liczby urodzeń co potwierdza sam PIS, a do tego emerytury będą tak niskie że trzeba będzie z opieki społecznej dopłacać, spłacać ďługi zaciągane przez obecne władze etc. I to jest wspaniały PIS!!!! Cały świat podnosi wiek emerytalny ale PIS jest mądrzejszy – jak zawsze. 27:1 43:0 to jest ich prawda.

   Andy59
  • @Lokata – nie napisałem jednym dawać a innym zabierać. Nspisałem jednym dawać a wszystkim zabierać. Z dzisiejszego dnia – PIT dlz młodych ok, ale co zrobią pracodawcy? Wykorzystają to i dadzą mniejsze pobory bo i tak „dostaniesz jako młody więcej”. A ZUSem pognębiaja przedsiębiorców bo z czegoś trzeba płacić 13 emerytom i 500+ każdemu bez wyjątku. Tak więvc jednym DAJĄ a wszystkim ZABIERAJĄ. Z czego dają – z naszych podatków i nadzego ZUSu.

   Andy59
 • Ten bank lata świetności ma już za sobą (ha, kto pamięta reklamę z Batmanem?).
  Darmowy już nie jest, ofertę ma słabą, profity chyba zerowe (chyba tylko mOkazje zostały). Ot, taki bank, który kiedyś był nowoczesny, a teraz zwykły marmurowiec.

  Morris Odpowiedz
 • Ja do wczoraj miałem eKonto standard, i jak się dowiedziałem o zmianach w opłatach, w pierwszym odruchu chciałem zamknąć konto. Ale koniec końców postanowiłem zmienić typ konta na eKonto osobiste, wystarczy 1 płatność kartą i konto darmowe. Wczoraj złożyłem wniosek w serwisie transakcyjnym, dziś mam już eKonto osobiste. Jak zmienią warunki dla tego konta, zawsze można zamknąć.

  Ryszard Odpowiedz
 • Wiedziałem, ze beda zmiany dlatego juz maju z wypowiedzeniem 30 dniowym zrezygnowałem z konta standard.

  Wojak Odpowiedz
 • Ja już jakiś czas temu zmieniłem ekonto standard na osobiste. Warto jednak sprawdzać czy nie pobiorą opłaty za kartę. W moim przypadku tak było, a okazało się, że owszem taryfa konta się zmieniła, ale co do karty, to system widzi wszystko po staremu i nie ma możliwości żeby było inaczej :) Trzeba było kartę zastrzec i wyrobić nową

  sebeksk Odpowiedz
 • Które banki oferują konta wspólne? Wiem, że mbank i agricole tak, nest, jeśli nic się nie zmieniło, nie.

  Renata Odpowiedz
  • każdy bank, ma konta wspólne. Moze wyjątki konta online jak ing, ale to kwestia oferty bo zwykłe maja wspolne.

   zuk
  • W toip Nest widzę „Zmiana Rachunku ze wspólnego na indywidualny i odwrotnie — jednorazowo — 10 zł”, więc pewnie jednak takie oferują.

   Don Quijote de la Mancha
 • Tak w zasadzie to ze względu na takie podwyżki mam doskonały pretekst aby to konto sobie zamknąć (chociaż karty i tak nie mam). Nic tez nie stoi na przeszkodzie aby je sobie przekształcić w ekonto osobiste, tylko czy jest po co? Czy to konto jest w jakiś sposób do czegokolwiek przydatne? Oczywiście z punktu widzenia człowieka, który ma oprócz tego konta jeszcze z 10 innych, które przeważnie dają jakieś profity,

  Katana78 Odpowiedz
  • Konto zamknac i za 2 lata otworzyc z nowej promocji. Nie warto trzymac czegos co nie przynosi zadnych korzysci :)

   keton
 • Jest też podwyżka dla kont firmowych od 19.08.2019 r.

  Jeśli masz:

  Biznes konto Standard, to za prowadzenie rachunku wciąż nie zapłacisz, jeśli zrobisz jeden przelew do ZUS w miesiącu. Za kartę do tego konta zapłacisz 5 zł (rezygnujemy z warunku, dzięki któremu dotychczas mogłeś uniknąć opłaty), – to jest te konto, za które mBank oferował 100 zł za otwarcie, teraz sobie to odbiorą :(

  mBiznes konto, opłata za rachunek się nie zmienia. Wzrośnie opłata za kartę do 5 zł,

  mKonto First Class, opłata za rachunek się nie zmienia. Wzrośnie opłata za kartę do 7 zł,

  mKonto e-Business Class, wzrosną opłaty za: rachunek do 5 zł, kartę do 7 zł,

  mKonto Business Class, wzrosną opłaty za dowolny przelew zewnętrzny przez internet do 0,70 zł.

  Więcej szczegółów:
  https://www.mbank.pl/informacje-dla-klienta/firmy/post,8623,podnosimy-oplaty-i-prowizje.html

  zaqu Odpowiedz
 • Jako bankowy wyjadacz powiem tak – debetówki trzymam tylko wtedy gdy coś oferują (jakieś moneybacki) resztę kont mam bez kart (i bez opłat z tym związanych) jak potrzebuję gotówki korzystam z BLIKa (póki co w większości banków bezpłatnego nawet w bankomatach „obcych”) a za zakupy płacę kredytówkami.

  zenek64 Odpowiedz
  • Wyznaje dokladnie taka sama filozofie :) Ewentualnie trzymam debetowki tylko jesli daja jedyna szanse na darmowosc konta.

   keton
 • Jesli chodzi o karte Miles and More to „ciułanie” mil to nie jedyna korzysc.
  Posiadajac ja zebrane mile nie maja terminy waznosci. Ja mam ~200k mil zebranych kilka lat temu (podroze sluzbowe) ktorych do tej pory nie mialem jak wydac i dzieki tej karcie ciagle sa wazne.
  Jesli chodzi o ciulanie to zeby miec najmniejsza doplate do biletu trzeba miec 10k mil czyli przy obecnej konwersji 6:1 wydac 60k PLN. Srednio to oplacalne…

  sakhal Odpowiedz
 • Witam ja mam chyba dość stare konto w mbanku mianowicie ekonto taryfa mobilne nie mogę znaleźć tabeli opłat i prowizji do tej taryfy która będzie obowiązywała od 19.08 ktoś pomoże będę płacił za kartę czy nic nie będa pobierać jak do tej pory? ktoś może ma wiedzę na ten temat?

  Łukasz Odpowiedz
  • Łukaszu, w Twoim wariancie konta i taryfy opłata za kartę oraz prowadzenie konta będzie wynosić 0zł. Podwyższeniu ulegnie opłata za wypłatę z bankomatów: mBanku,
   Sieci Euronet, Planet Cash oraz Santander Bank Polska S.A dla kwot poniżej 100zł która wyniesie 2,5zł. Wzrośnie również opłata za usługę: Wypłaty ze wszystkich
   bankomatów która wyniesie 7zł (o ile korzystasz). Pamiętaj też, że w przypadku wypłaty z każdego innego bankomatu bez względu na kwotę zapłacisz 7zł prowizji.

   Warszawski Bankier
  • Dziękuję za odpowiedź.

   Łukasz
 • Zamykajcie, zamykajcie…. Ja zostaję to może coś ugram. To moje główne konto bez kart. Z góry założyłem że nie ugram tu żadnej wisienki. Główne bo wspólne z zoną i tylko chyba to mnie tu trzyma.

  jojo Odpowiedz
 • Macie jakiś sposób jak najprościej wyrobić 5 transakcje kartą, w necie itp. ? Oprócz Rev. Gdzie?

  TomekW Odpowiedz
  • W necie np cegiełka charytatywna za 1 zl na allegro, zawsze też jakaś pomoc. A w Realu można kupić bułke za parę groszy

   Dan
  • @TomekW
   Lepiej zmień na ekonto osobiste, jedna transakcja kartą, brak limitu wymaganych wpływów i masz bez opłat. Nawet wszystkie bankomaty darmowe, z wypłatą od 100 zł wzwyż.

   zaqu
 • Mam konto w mBanku niemal od początku. Zrezygnowałem z karty bo łaska w postaci zwolnienia jak wydam nią xyz pieniędzy mnie nie bawi. Kasę wypłacam BLIKiem – to na szczęście pozostaje bezpłatne.
  Kartę kredytową mam w BZWBK (obecnie Santander) – karta 1-2-3 z której wpływy w postaci moneybacku są całkiem przyzwoite.
  Nikt, kto liczy pieniądze nie będzie wydawał na korzystanie z podstawowych usług bankowych.
  A jak czytam uzasadnienie prezesa Stypułkowskiego to śmiać mi się chce. Że niby w mBanku oprocentowanie lokat jest jednym z wyższych.
  Zgoda – obciążenia banków rosną, większe podatki, większe odpisy na zabezpieczenie kredytów – to musi kosztować i z tym nikt nie dyskutuje. Ani z tym, że bank jest instytucja komercyjną i ma zarabiać pieniądze dla swoich właścicieli.
  Ale z tym oprocentowaniem lokat to mnie rozbawił.

  groovy Odpowiedz
 • rozkminiałem tę zmianę. pamiętacie że kilka lat wstecz miała miejsce masowa zmiana taryfy ze standardowej na eKonto mobilne plus? (w podobnych okolicznościach) sprawdźcie u siebie, w miejscu gdzie składa się wniosek o zmianę taryfy jest wskazane że jest to nie eKonto plus a właśnie eKonto mobilne plus. każdy kto jest w takiej sytuacji będzie od sierpnia obarczony podwyżką 2,5zl za wypłatę z bankomatu za kwotę niższą niż 100zl, i to wszystko, nie ma potrzeby nic robić (info od banku).

  kilo41 Odpowiedz
 • Dokładnie w którym miejscu w serwisie internetowym zmienia się typ konta? Proszę o podanie konkretnej sciezki

  Megi Odpowiedz
  • Pasaż -> Market -> Usługi -> Dyspozycje -> Złóż wniosek -> Kategorie -> Rachunki -> Przekształcenia -> Zmiana typu rachunku

   bla
  • Niestety u 4 osób na rachunkach tylko Intensive.

   Andy59
  • ja przekształcałem ale inną drogą w serwisie transakcyjnym tylko że teraz nie mogę tego znaleść

   adaś
 • Cześć! Czy orientuje się ktoś, czy zmiana dotyczy także osób, których konto zostało przeniesione z Orange Finanse do mBanku (z zeszłym roku)? Pamiętam, że dostałem wtedy gwarancję niezmiennośc opłat do lutego 2020r.

  Michał Odpowiedz
 • Spróbujcie jeszcze w taki sposób:
  Moje finanse –> Rachunki –> ekonto (kliknąć w pole ekonto) –> Dyspozycja, wybrać zmiana typu rachunku i nacisnąć obok „przejdź”.
  Tym sposobem na drugi dzień przeszedłem z mobilnego plus na osobiste, udało mi się tak w okolicach marca, kwietnia.

  zaqu Odpowiedz
 • Czy wystarczy przekształcenie konta, czy trzeba zamówić nową kartę debetową?

  bla Odpowiedz
 • Wystarczy samo przekształcenie konta, karty zostają.

  zaqu Odpowiedz
 • Czy po takim przekształceniu z ekonta Standard na osobiste zostają aktualne oferty w mOkazjach czy też trzeba odczekać jakiś czas zanim się pojawią ?

  Kuba01 Odpowiedz
 • Nic się nie zmieni w mOkazjach. Wszystko po staremu. Jedyną zmianą jest nazwa konta – ekonto osobiste. Karty, piny, historia konta, wszystko zostaje jak było wcześniej.

  zaqu Odpowiedz
 • A jak zmienić w mBanku, aby wszystkie transakcje zbliżeniowe były dokonywane online i włączały się od razu blokady? Do tej pory tak było, ale od po przesłaniu nowej karty się to zmieniło…

  abc Odpowiedz
 • czy po zmianie konta z standard na osobiste muszę również zamówić nową kartę debetową, aby mieć dla niej nowe zasady bezpłatności? czy ktoś to sprawdzał w praktyce?
  jedna z osób w komentarzach powyżej twierdziła, że musiała zamawiać nową kartę, ktoś inny pisał, że nie trzeba a karty automatycznie mają nowe warunki bezpłatności.

  abruzzi Odpowiedz
 • Jak mądrze zamknąć konto w mBank? Tak żeby wycofać wszystkie zgody itp. i żeby można założyć na nowo za kilka lat? Mają tam jakąś umowę ramową?

  TomekW Odpowiedz
 • Jak długo trzeba czekać na zamknięcie konta jeśli było zamykane w trybie natychmiastowym?

  TomekW Odpowiedz
 • Ja dzis złożyłem przez neta dyspozycję zamknięcia konta w trybie natychmiastowym (w związku z podwyżką TOIP), po kilkunastu minutach skontaktowała się miła Pani próbując nakłonic mnie do zmiany decyzji. Byłem nieugięty wieć poinformowała mnie, że mój wniosek został zatwierdzony i zostanie zamknięty (dziś lub jutro)

  holek Odpowiedz
  • Holek, co proponują przy złożeniu wypowiedzenia umowy. Co można ugrać ? Jakie konto i w jakiej taryfie zamykałeś ? Info myślę, że będzie bardzo przydatne nie tylko dla mnie ale i dla społeczności :)

   Warszawski Bankier
  • mbank nigdy nic nie dawal. Zamykaja bez targowania sie.

   keton
 • ja wczoraj po południu zamykałem natychmiastowo a ciągle mogę się logować…

  TomekW Odpowiedz
 • Witam
  Ile zajmuje czasu przekształcenie rachunku ekonto na ekonto osobiste, czy są jakieś problemy z obsługą lub dostępem w trakcie tej operacji? Ma ktoś jakieś doświadczenie w tym względzie?

  brutus22 Odpowiedz
 • Jak złożysz wniosek o zmianę konta w dzień roboczy, to następnego dnia będzie zmienione. Tak było u mnie. Wniosek złożony w weekend, zmiana nastąpi we wtorek – według opisu mBanku.

  zaqu Odpowiedz
  • Wniosek wystarczy złożyć w serwisie internetowym, bez telefonów i innych formalności: Pasaż – Usługi – Dyspozycje – Złóż wniosek – Rachunki – Przekształcenia – Zmiana typu rachunku.

   Borys29
  • Potwierdzam to napisał już zaqu, że zmiana następuje następnego dnia. Historia rachunku, ustawienia itp. pozostają bez zmian.

   Borys29
  • Najlepiej zrobić to jeszcze w lipcu i od sierpnia robić już 1 transakcję dla bezpłatności konta.

   abc
 • Czy może mi ktoś powiedzieć w jaki sposób na rachunku uwzględniana jest prowizja 5,9% za przewalutowanie płatności w euro? Czy to jest osobna pozycja czy poprostu kwota, na którą opiewala płatność jest powiększana o prowizję?

  kAt Odpowiedz
 • Czy komuś mBank proponował może jakiś bonus po złożeniu wypowiedzenia karty kredytowej Miles & More?
  Czy tylko zachęcają do zmiany typu karty, gdzie można uniknąć opłat?

  em Odpowiedz
 • Od 1 marca 2021 r. zmieniają się warunki, które będą zwalniały z opłaty za kartę debetową do konta- będzie trzeba dokonać płatności na min. 350 PLN

  Bogusia Odpowiedz
 • Brak zgody na nowe warunki to możliwość wypowiedzenia konta w trybie natychmiastowym.

  Bogusia Odpowiedz
 • A jeszcze lepsze jaja z KK ale od 2022. Dotychczasowe karty z oprocentowaniem 4x(NBP) nie będą miały warunkowego zwolnienia z opłat. Jak się zgodzimy na jakieś oprocentowanie z innym wskaźnikiem (dla wisienkowiczów to pewnie nie problem) to zwalniać będzie tylko obrót, ale już liczba transakcji nie.

  Czyli max. przed pobraniem opłaty ale po 01.03.2022 karta do odstrzału

  wacek Odpowiedz
  • No i dla tych z 4xNBP oplata roczna x2… czyli dla mojej karty którą mam tylko ze względu na ubezpieczenie będą chcieli 900 zł jak nie podpiszę aneksu na zmianę oprocentowania… albo 450zł jak nie zrobię obrotu 36k… chyba ich pogrzało.

   wacek
 • jak pozbyć się karty mbanku? czy wystarczy ją zastrzec czy muszę wypowiedzieć jakąś umowę? konto muszę zostawić

  adaś Odpowiedz
  • To masz problem- jak chcesz mieć konto to musisz mieć kartę. Jeżeli zastrzeżesz kartę opłata każdego miesiąca będzie się naliczała.

   Bogusia
  • Nie jestem tego pewien, albowiem we wrześniu żona zrezygnowała z karty do emax i rachunek został. Najlepiej zapytać konsultanta.

   Fazi
  • No właśnie może zależy to od rodzaju rachunku. Do mojego rachunku przypisana była karta i musiałam obowiązkowo spełniać warunki czy dokonać płatności kartą.

   Bogusia
 • Konto wypowiedziałam w trybie natychmiastowym. Jutro ma zostać definitywnie zamknięte.

  Bogusia Odpowiedz
  • Jak to się robi? Bo po tej konieczności płacenia kartą i po tym jak nawalili z oprocentowaniem Mojego Celu też chcę się z nimi natychmiastowo pożegnać… Pytanie jeszcze czy kartę zamyka się razem z kontem?

   Marcinek
  • szukałem opcji gdzie mogę zamknąć kartę debetową w serwisie transakcyjnym ale nie mogłem znaleźć

   adaś
  • W serwisie transakcyjnym jest opcja zastrzeżenia karty debetowej. Może to powinno wystarczyć? Czy jest ktoś kto mógłby przybliżyć tę kwestię?

   Jarosław
  • Wystarczy to

   simrisham
  • Zajrzyjście na jakąś stronę w stylu zamknijkonto . pl i tam są informacje, co i jak można zamknąć

   Ja123
 • Skomentuj

  Chcesz mieć pewność, że nikt inny nie podpisze się twoim nickiem? Zarejestruj się (lub zaloguj) na LiveSmarter!

  Ostatnie wpisy