Citibank: zmiana regulaminu kart kredytowych oraz tabeli opłat i prowizji od 1 sierpnia 2017

Na skrzynki mailowe posiadaczy kart kredytowych Citibanku trafiła właśnie informacja o wprowadzeniu zmian do regulaminu oraz tabeli opłat i prowizji od 1 sierpnia 2017. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Choć wykaz zmian przekazany przez bank liczy kilka stron, to w wiadomości mailowej został podsumowany dość lakonicznie:
Zmiana regulaminu i tabeli opłat w Citibanku od sierpnia 2017
Wprowadzenie tzw. szybkich przelewów (pay by link) z karty kredytowej to bardzo dobra wiadomość. Są one podpięte pod definicję płatności bezgotówkowych kartą, więc nie jest od nich naliczana żadna prowizja (podobnie wygląda to np. w mBanku). Niepokój budzi natomiast fakt zmiany opłat. Na czym dokładniej polega?

Droższe operacje gotówkowe

Po pierwsze – na podwyżkach opłat nieistotnych z punktu świadomego klienta (np. czytelnika LiveSmarter ;)). Citi postanowił bowiem podwyższyć opłatę za spłatę zadłużenia karty kredytowej w oddziale z 10 zł do 20 zł. W górę pójdzie również prowizja od transakcji gotówkowej przy użyciu karty – z 6% do 8% wartości transakcji (nie mniej, niż 10 zł). To sporo, ale od zawsze zwracam uwagę na to, że kartą kredytową należy płacić tylko bezgotówkowo (czyli za zwykłe zakupy w sklepach i internecie). Jeśli ktoś jeszcze tego nie wie, to niech koniecznie przeczyta poradnik na temat bezpiecznego korzystania z kart kredytowych.

A jeśli o transakcjach gotówkowych mowa, to od sierpnia definicja tego typu transakcji zostanie nieco uszczelniona. Zamiast „transakcji w kasynach i zakładach bukmacherskich” regulamin będzie teraz mówił o transakcjach:

podczas których następuje wymiana środków pieniężnych w związku z udziałem w grach hazardowych urządzanych zgodnie z ustawą z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych

Zwracam uwagę na ten zapis jednak z innego powodu. Jakiego? Pomimo tego, że płacimy czasem kartą w sposób całkowicie bezgotówkowy bank może uznać daną płatność za… gotówkową. Najbardziej namacalny przykład to urzędy pocztowe, które według Citibanku (i kilku innych banków) są miejscami, w których płacimy gotówkowo. Pomimo tego, że od kilku dobrych miesięcy terminale w placówkach Poczty Polskiej są „zwykłymi” terminalami działającymi w trybie bezgotówkowym. Płacisz za znaczek kartą? Uważaj, aby tym drobnym wydatkiem nie zepsuć sobie okresu bezgotówkowego – dokonanie transakcji gotówkowej sprawia bowiem, że przepada nam okres darmowego kredytu!

Droższe płatności zagraniczne

A jak wyglądają bardziej istotne zmiany? Do tej pory Citibank nie pobierał żadnej opłaty za spłatę zadłużenia z karty w bankomacie – tymczasem od sierpnia wyniesie ona 10 zł. Miałem nieco wątpliwości, czy ta prowizja powinna znaleźć się w części bardziej istotnej, ale niektórzy ponoć korzystają z tej opcji spłaty – więc zostawiam ją tutaj.

Znacznie poważniejsza zmiana dotyczyć będzie jednak transakcji zagranicznych, a dokładniej „transakcji przewalutowanych dynamicznie z waluty oryginalnej na walutę rachunku karty”. O co w tym chodzi? Do tej pory płacąc za zakupy w innej walucie terminal płatniczy mógł nas spytać o to czy chcemy przewalutowania po kursie banku czy po kursie dynamicznym. Generalnie traciliśmy w obu przypadkach, a teraz stracimy jeszcze bardziej.

Pierwsza z opcji to niekorzystne przewalutowanie po kursie banku (np. 4,35 zł za euro zamiast 4,20 zł), które dodatkowo podpada pod 5,8% (!) prowizji. Raz jakieś 8-10% więcej, niż wynika z kursu średniego. Druga opcja również oferuje niekorzystne przewalutowanie (nawet jeszcze bardziej niekorzystne), ale bank na niej do tej pory nie zarabiał – ponieważ to operator płatności wylicza kurs wymiany walut i z karty w złotówkach pobiera złotówki. Citibank, aby nie tracić na tego typu płatnościach, postanowił więc dołożyć 2% prowizji za sam fakt dokonania takiej operacji. Realnie transakcje te będą nas kosztować więc jakieś 6-7% wartości transakcji.

Tu przypominam, że są sprawdzone sposoby na całkowite pozbycie się opłat niezależnie od waluty, w której płacimy – sam od dawna korzystam z kantoru walutowego Alior Banku do większości płatności zagranicznych oraz z karty T-Mobile Usługi Bankowe do płatności w EUR.

To w zasadzie tyle, jeśli chodzi o ważniejsze zmiany. Moim zdaniem są one nieszkodliwe dla większości z nas, jednak przypominam, że mamy pełne prawo sprzeciwić się ich wprowadzeniu i wypowiedzieć umowę w trybie natychmiastowym (nawet, jeśli zobowiązaliśmy się do korzystania z karty w jednej z promocji przez np. rok). Zachęcam również do tego, aby samodzielnie przeglądnąć wprowadzanie zmiany – być może dla kogoś istotny będzie fakt, że hasło 3D secure będziemy mogli podać błędnie „tylko” 5 razy dla danej transakcji, a przesłanie na maila starszego wyciągu będzie kosztować 5 zł (choć pobranie go ze starego maila czy wygenerowanie w bankowości internetowej będzie bezpłatne).

Przypominam również, że w ostatnim czasie obserwujemy delikatną, ale znaczącą zmianę polityki Citibanku jeśli chodzi o nowe promocje bankowe – są one nieco mniej korzystne, niż poprzednie oferty (300 zł vs 400 zł premii bez haczyków). Jeśli ktoś z was zastanawia się nad skorzystaniem z jednej z korzystniejszych ofert, to ma coraz mniej czasu – oferta z bonem mall.pl kończy się 31 maja, a oferty morele.net oraz douglas – z końcem czerwca.

Ważne dokumenty

Nie przegap!

Komentarze

 • myślę, że „wycofanie usługi dodania odbiorcy zdefiniowanego do opłat rachunków z karty kredytowej w CitiPhone” też jest istotną zmianą.
  Dotychczas miałem podpiętych jako zdefiniowanych odbiorców dostawców netu, gazu itp. i opłacałem rachunki jak normalne płatności bezgotówkowe (z grace period). A teraz wygląda na to, że koniec – takie płatności będą traktowane jak normalny przelew z karty, czyli nieopłacalne.

  t.oporny Odpowiedz
 • Ciekawe czy to naprawdę likwidacja opłacania rachunków kartą Citi?

  sunwoj1 Odpowiedz
  • Lektura regulaminu potwierdza, że 1.08.2017 nastąpi likwidacja opłacania zarejestrowanych w banku rachunków bezpłatnym przelewem z karty. Skasowany zostanie bowiem w regulaminie całkowicie § 7 pkt 23 – nie będzie to już transakcja bezgotówkowa.
   Regulaminy: https://online.citibank.pl/dokumenty.html – Regulamin Kart Kredytowych (obowiązuje od 01.08.2017 r.)
   Czy ktoś zna alternatywę? Czy któryś bank premiuje przeniesienie karty kredytowej do niego z innego banku?

   abba
 • Co do płatności za granicą, jeśli macie założone konto w CB (np. w ostatniej promocji z CitiPriority) i kartę debetową, to, jak poinformował mnie doradca, można założyć bezpłatne konto walutowe (np. w EUR) i podpiąć swoją kartę debetową do takiego konta. Wtedy nie ma przewalutowania, a np. 10 EUR zapłacone za kawusię w Paryżu :-) jest pobierane bezpośrednio z Waszego konta w EUR bez żadnych przewalutowań.

  Katarzyna Odpowiedz
  • ale wpłacenie euro na konto walutowe już kosztuje bo jest prowizja. karta z Kantoru alioru bardziej się sprawdza bo można bezpłatnie przelać środki z kantoru

   conrad_88
  • Tylko po co 1/ przelewać z kantoru 2/ najpierw wymienić w nim walutę (już mamy DWIE operacje, które musimy SAMI zrobić PLUS 3/zasilić konto w kantorze oraz… 4/ przepinać kartę między kontami Citi… NOSZSZ UPIERDLIWIE na maksa a zyskujesz co? a no w porównaniu z kartą FX Pekao… Nic, tylko nerwy tracisz, czas, ew. za internet płacisz. No i ta KONIECZNOŚĆ ROBIENIA TEGO I OWEGO, często za granicą, gdzie masz WYPOCZYWAĆ :) Masakra. Przewalutowanie przy kartach FX po kursie lepszym niż w internetowych kantorach robi Mastercard, prowizji nie pobiera ani on ani bank, od kilku lat cała moja rodzina korzysta. A zarabiający w obcych walutach używają kont dopiętych do JEDNEJ karty na „dzień dobry” przy wizycie w placówce w PL. Da się zrobić aby WSZYSTKIE bankomaty na ŚWIECIE były bez jakichkolwiek prowizji za wypłatę oraz przewalutowania. Wystarczy „trochę” pogrzebać w TOiP i regulaminach i… zrobić co należy :) No ale przecież przed zeszłymi wakacjami to pisałem a i 2 lata temu też pisałem, czyli… nudny jestem i co ja tam wiem ;) Jednym słowem: „róbta co kceta”. Moją dewizą jest i było, że to bank ma mi płacić a warunki mają być dla mnie najlepsze :) NA ŚWIECIE :)

   Krzysztoff
  • Sam wlasnie jestem sluzbowo w Austrii i pieknie sie placi za wszystko karta podpieta pod konto w Euro. A zawsze mialem problemy z platnoscia gotowka w sklepach bo zostawaly mi kilogramy centow. Co do wplat, to najlepiej wplacic w ich bankomacie – za darmo i od razu zaksiegowane.

   kuken
  • @Krzysztoff #
   czyli masz pieniądze na rachunku PLN, powiedzmy że płacisz tą karta FX za granicą w euro i pobiera kasę z tego konta , bez żadnych prowizji, po kursie mastercarda?

   conrad_88
  • owszem, kuzyn pracuje w Niemczech i w całym eurolandzie pięknie wszędzie płaci a także wypłaca bez prowizji z każdego bankomatu z konta w euro (gdzie mu wpływa wynagrodzenie od niemieckiego pracodawcy) bez robienia czegokolwiek przez internet czy telefon i bez ponoszenia żadnych opłat/prowizji; a ja gdy tam jadę mam z konta złotowego rozliczane wypłaty ze wszystkich bankomatów przez MC bez żadnych opłat i prowizji po kursie lepszym/równym niż kantory internetowe i nie muszę NIC robić; o płaceniu w sklepach nie wspomnę; osoba w rodzinie w odpowiednim wieku + odpowiednie wpływy + na odpowiednie konto => robią swoje :)

   Krzysztoff
  • Ja mam zwykłe konto eurokonto mobilne w pekao, nic nie kosztuje, kursy mastercard, bezpłatne bankomaty unicredit na całym świecie mi wystarczą. Też o tym pisałem ale tu ciągle propaganda Aliora :)

   uta
  • ok, a co jeśli płacisz np w forintach na Węgrzech?

   conrad_88
  • at Conrad: dokładnie tak :) kartę możesz dopiąć max. do 5 kont ale min. złotowe musisz mieć; przelicza MC po superkursie, najczęściej bezpośrednio z danej waluty na PLN; w zeszłym roku w Horwacji (bo tak się powinno pisać, pisownia „Chorwacja” to niestety wynik tzw. zasady uzus, jak dromEdar (teoretycznie i historycznie poprawnie) i dromader (pisownia błędna, acz… przyjęta OBECNIE za… poprawną!);
   jeśli nie zarabiasz w walutach a chcesz na wakacje mieć wszystkie bankomaty to zakładasz konto Aktywne Plus, wyrabiasz kartę Visa Gold, zapewniasz miesiąc przed wyjazdem wpływy ( nie wynagrodzenie:) 5k+ i… hulaj dusza:) Cały koszt to drobna opł. miesięczna za konto ale masz KOMFORT PSYCHICZNO-WAKACYJNY i fajne ubezpieczenia (w tym zagr.) w pakiecie. Po wakacjach możesz je zamknąć. Pamiętaj o wpływach w miesiącu poprzedzającym wypłaty z WSZYSTKICH obcych bankomatów (czyli cały świat, no chyba, że kartą tylko płacisz, to wtedy nie) bo inaczej skasują prowizje. Inaczej: dziś wypłacasz w jakimś NIEPEKAOWSKIM ATM w Indonezji czy gdzieśtam to pomyśl czy w kwietniu spełniłeś prosty w/w warunek :)

   Krzysztoff
  • Ale Gold jest do kont Premium a tam opłaty zaczynają się od 17zł/mies …

   uta
  • Odpowiadam: płatność w HUF na Węgrzech kartą FX. HUF to nie EUR, USD, CHF, GBP więc MC przelicza po swoim świetnym kursie (vide www MC) bezpośrednio na PLN, bez prowizji. Bank też prowizji żadnych nie nalicza. Jeśli chodzi o wypłaty: bez prowizji przy FX Gold – warunkiem jest WPŁYW poprzedniego m-ca 5k+ na konto Premium lub Premium Plus (3 parametry razem: konto+wpływ+karta) albo: ryczałt 5PLN w przypadku kont innych(parametry: wpływ 5k+ oraz karta FX zwykła i konto zwykłe), co też jest niezłe (bo niezależne od kwoty wypłaty). Uważać ZAWSZE trzeba jednak na SURCHARGE – obce narzuty operatora ATM i jeśli za dużo chce doliczyć to ew. szukać innego ATM. No i jak przy płaceniu: UWAGA NA DCC!! Czasem kursy DCC bywają o 1/10 (!!) gorsze niż bankowe, o VISIE czy MC nie wspomnę.

   Krzysztoff
  • at Uta: Gold Citi czy Pekao? Wątek jest w zasadzie o Citi a offtopic się zrobił o Pekao ;) to nie wiem o który bank chodzi…

   Krzysztoff
  • at Uta: Gold FX w Pekao jest do Premium albo Premium Plus. Opłatę znosi np. wiek 75+ a konto może być dla 2 osób… FX NIE Gold wydawana jest do różnych kont. Jest też wariant z ryczałtem 5PLN z obcego bankomatu – jak tego wpływu nie zrobimy. ZAWSZE natomiast przelicza MC (czy wypłata czy płatność). Wariant drugi to konkurencja: VISA Gold. Wydawana jest do różnych kont a ze zwykłych (NIE PREMIUM) to np. Aktywne Plus. Dopinana JEDYNIE do tego złotowego konta (bo do max. 4-ch walutowych już nie) ale przelicza VISA, po równie świetnym kursie bez żadnych prow., a przy warunku 5k+ wpływu w poprzednim m-cu mamy ATM za DARMO :) Koszt konta bodaj 12PLN/M-C :) No nie jest to karta typu FX do 5 kont ale: jak nie zarabiamy w walutach to mamy wakacyjno-delegacyjny komfort i spokój i ATMy za minimalnych warunkach do spełn. No i zawsze dopinając seniora mamy konto za darmo :)

   Krzysztoff
  • @Krzysztoff oczywiście chodziło o Pekao, jak pisałem mam tam zwykłe konto i znam doskonale zalety kart tego banku tylko tej Visa Gold nie znalazłem w cenniku w wariancie o jakim piszesz ale poszukam bo była by to lepsza opcja niż ta którą obecnie mam z poszukiwaniem bankomatów unicredit :)

   uta
  • Słusznie, to właściwa kolejność :) Najpierw trzeba znaleźć źródło, najlepiej tu: https://www.pekao.com.pl/premium/codzienne_finanse/konta_osobiste/Deb/?r,main,docId=48353&r,main,atriclePage=1 a podczas wizyty w placówce mocno obstawać przy swoim (pani może nie być wyjadaczem wiśni ;) A konto (jak je nazywasz „zwykłe”) skonwertować najlepiej na Aktywne Plus bowiem do niego należy się Visa Gold jak psu buda :) I ubezpieczenia, z których czasem można skorzystać. Albo na tego Plusa ale tego nie testowałem. A’propos przeliczania przez Visę lub MC to oni zawsze przeliczają BEZPOŚREDNIO (czyli waluta X na PLN) – za wyjątkiem gdy ICH STRONA WWW nie ma w kalkulatorze konwersji walut wyjątkowo rzadkiej waluty ze światowych peryferii. Jak pisałem, sam korzystam i rodzina bliska i daleka korzysta od paru lat i blisko, i daleko, z tego megawygodnego rozwiązania :)

   Krzysztoff
  • Dzięki za linka bo wertowałem tabele opłat a tam jest tylko dla kont Premium wzwyż :) btw MC ma średnio ciut lepsze kursy niż Visa ale to drobiazg w porównaniu do wszelkiego typu innych kart, ja w każdym razie nie znalazłem równie atrakcyjnego banku pod względem płatności za granicą. Mam nadzieję że się nie popsują po ostatecznym rozwodzie z unicredit…

   uta
  • Owszem, kursy np. na 3-4 miejscu po przecinku się różnią więc to pominąłem a często (zwłaszcza w ferie i wakacje) bacznie im się przyglądam :) Nie znam lepszego sposobu na spokój + dobre kursy niż ten. Bo nie ma lepszego i niech kto chce pisze co chce ;) i też mam nadzieję, że nie prędko to zepsują obecnie już polskie elyty :) ps. ale prezes z zatykającymi dech w piersiach dochodami zostaje na razie :) Zawsze jak wymieniają co roku ile ten Włoch zarabia ( I miejsce) to potem NIGDY nie wiem kto drugi bo dopiero przy trzecim miejscu mi wraca świadomość :]

   Krzysztoff
 • Spróbujcie w tym banku założyć konto oszczędnościowe w nowym systemie transakcyjnym. Jak się komuś uda proszę o info. Hint: opcja dostępna jest w zakładce… „Przelewy”.

  Kajko Odpowiedz
 • No właśnie Admin czy mógłbyś wyjaśnić sprawę z opłacaniem rachunków za czynsz, prąd, internet, itp. z karty kredytowej Citi Cimpliciti jako tzw. odbiorców zdefiniowanych. Czy od 1 sierpnia taki przelew z karty będzie traktowany tak jak dotychczas/ operacja bezgotówkowa, bezpłatna/ czy jako operacja gotówkowa a więc płatna?

  Eugeniusz Odpowiedz
  • A co tu wyjaśniać, bank sam wyjaśnił w załączonym dokumencie:

   Bank podjął decyzję o zaprzestaniu oferowania Klientom możliwości zapłaty rachunków w ramach przelewów bezgotówkowych, nie obciążonych prowizją. Klient nadal będzie mógł wykonać przelew z rachunku karty kredytowej, jednak taki przelew będzie podlegał naliczeniu prowizji i odsetek jak Transakcja gotówkowa.

   wojtekkkkkkkkkkk
 • Czy tę zmianę Regulaminu Citi można wykorzystać jako pretekst do zamknięcia kont w Citi a kartę kredytową zostawić? Czy kartę debetową też trzeba wypowiadać?

  Eugeniusz Odpowiedz
 • Cześć,
  jakieś propozycje do jakiego banku warto się przenieść po kredytówkę?
  Korzystam z niej głównie przy płaceniu za bilety na loty, przede wszystkim są to loty w jedną stronę z krajów UE u Ryanaira, a więc płatności w euro.
  Niestety płatność kartami Visa (Millenium) i Mastercard (Alior) poprzez stronę Ryanaira zawsze skutkuje niepowodzeniem.

  ziutek Odpowiedz
  • TMUB ma nową KK z punktami prom. za płatności zagraniczne; pytanie czy oni taką Twoją płatność potraktują jako zagraniczną ale raczej tak (pewnie rozliczają przez Irlandię) lecz można ich (RyanAir) dopytać co do szczegółów

   Krzysztoff
  • Dzięki Krzysztofie za odpowiedź.
   Przyjrzę się tej ofercie, akurat mam w TMUiB konto, więc sprawniej poszedłby proces zakładania KK.
   Szkoda tego Citibanku, bo wystarczało mi przelewać miesięcznie 5tys. na konto CitiPriority i zwalniało to z jakichkolwiek opłat za konto/kartę.
   Zobaczymy jak kształtują się opłaty dla TMUiB.
   Pozdrawiam

   ziutek
  • Ja miałem podobny problem ale stanęło na Aliorze. Mogę śmialo polecac.

   EwkaMewka
 • Do mnie mail ze zmianami nie doszedł. Czy można gdzieś przeczytać nowy regulamin KK?

  bsz Odpowiedz
 • Conrad_88, a ile wg Ciebie kosztuje wpłata waluty w Citibank, bo nie mogę się doczytać w tabeli opłat? W pozycji 7. Wpłaty gotówkowe są tylko same zera…Owszem potem przelew z konta kosztuje minimum 5 zł w SEPA, ale to tyle opłat widzę…

  Katarzyna Odpowiedz
  • rzadko wplacałem walute ale nie pamietam zebym płacił prowizje za wplate waluty.
   ja sobie chwale CB ale to za darmowość po spełnieniu warunków, co do ich KK to sie waham, bo ostatnio promo kiepskie, chyba ze sie skusze na telefon :)

   zuk
 • Może wycofane będzie tylko dodawanie nowych odbiorców przelewów z karty w CitiPhone, a sama możliwość ich wykonywania i dodawanie/usuwanie przez Citibank Online zostanie?

  Allan Odpowiedz
  • przeczytaj wykaz zmian załączony przez admina – bank wycofuje się z darmowych przelewów z KK

   karampuk
 • Do tej pory prowizja za przewalutowanie transakcji dokonanych w innej walucie niż PLN wynosi 5,8% – nie wiem skąd informacja w artykule, że nie było prowizji?

  Slawo Odpowiedz
 • Około rok temu założyłem kartę City Simpliciti z uwagi na promocję do sklepu morele.net. Wymogiem promocji było użytkowanie karty przez rok. Czy zmiany w regulaminie mogę wykorzystać jako pretekst do wcześniejszego zamknięcia karty, bez konsekwencji?

  Pozdrawiam

  Gabriel Odpowiedz
 • Czy ktoś zna alternatywę w innych bankach opłacania rachunków kartą kredytową z grace period bez prowizji?
  Czy któryś bank premiuje przeniesienie karty kredytowej do niego z innego banku?

  abba Odpowiedz
 • Czy ja dobrze rozumiem, że już nie będzie można opłacać np. prądu kartą kredytową CB bez konsekwencji. Czy jeśli w systemie np. Innogy będę miała do wyboru kk lub np. przelew z konta, to będę musiała wybierać przelew lub inną kk? Czy tu chodzi o jakieś rachunki specjalnie zgłaszane do CB?

  Katarzyna Odpowiedz
  • Podczepiam się pod to pytanie. Wydaje się, że nie, ale warto to sprawdzić.

   witekmajonez
 • Katarzyna chodzi o to, że w Citi definiowałaś przez infolinię odbiorców prądu, internetu, czynszu, gazu, wody, śmieci, itp. Podawałaś ich nazwę i numer rachunku bankowego. Konsultant Citi wprowadzał ich dane. Wtedy Ty mogłaś bezpłatnie z zachowaniem okresu bezodsetkowego, tzw. grace period, wykonywać przelewy z karty kredytowej. Citi traktował te przelewy jako operacje bezgotówkowe. Należności z tego tytułu spłacałaś dopiero po upływie okresu bezodsetkowego. Teraz Citi ma prawdopodobnie takie przelewy traktować jako operacje gotówkowe, a więc pobierać opłaty i prowizje.

  Eugeniusz Odpowiedz
  • Tak jak pisze Eugeniusz PRZELEWY z rachunku karty za prad/czynsz/… na zdefiniowane rachunki były bezpłatne a od sierpnia nie beda. Natomiast PŁATNOŚCI KARTĄ za cokolwiek w sklepie czy przez internet, w tym np płacenie karta za prad czy gaz w kasie gazowni albo eBOK nie mają z tym nic wspolnego bo to zwykła PŁATNOŚĆ bezgotówkowa.

   abba
  • dzięki za wyjaśnienie…to karta zostaje

   Katarzyna
 • By nadal używać KK CITI do opłacania rachunków, trzeba będzie użyć Sprytnego…

  tomafra Odpowiedz
 • No tak ale ostatnie postępowanie SB / nie wypłacenie 10 zł, brak jakiejkolwiek reakcji na reklamacje/ mnie skutecznie odstrasza od tych cwaniaków.

  Eugeniusz Odpowiedz
 • Oj, chyba zupełnie o co innego chodzi z nową prowizją od „dynamicznych przewalutowań”!
  To nic innego jak DCC, Dynamic Currency Change, czyli wybieramy walutę karty przy transakcji, po (zwykle niekorzystnym) kursie dostawcy usług płatniczych danego sklepu. I Citibank na tym nie zarabiał (bo nie miał przewalutowania), a teraz zarabiać będzie. Więc Adminie, cały tekst do zmiany!

  ŁOŚ Odpowiedz
  • Przeredagowałem, dzięki za cenną uwagę. Cały tekst może nie, ale jeden akapit – tak.

   Michał
  • No ale przekombinowałeś :-) To nie jest tak, że kurs banku plus 5,8%. Ta zbójecka prowizja została wprowadzona, gdy zaczęli przeliczać według kursu organizacji płatniczych.

   Według regulaminu:

   Kwoty Transakcji dokonywanych przy użyciu Karty w walutach innych niż polskie złote (PLN) są przeliczane przez Organizację płatniczą na polskie
   złote (PLN) po kursie Organizacji płatniczej rozliczającej Transakcję. Następnie kwota Transakcji, powiększona o prowizję za przewalutowanie (zgodnie
   z Tabelą Opłat i Prowizji dla Kart Kredytowych Citibank) księgowana jest na Rachunku Karty.

   ŁOŚ
 • Też polecam kantor Aliora, dla mnie kantor i ich karty walutowe to must have.

  miotaczognia Odpowiedz
  • Ale chyba must have tylko dla kart, bo kantor ma kiepskie kursy i w porownaniu z transakcjami spolecznosciowymi w Cinkciarzu sporo sie traci. A jesli Alior ma u nich konto to wtedy mozna kupowac w Cinkciarzu za darmo.

   kuken
 • Wiadomo jak będzie wyglądała sprawa z osobami, które w zeszłym roku zakładay konto Godne Polecenia z oprocentowaniem 4% do 4 tyś zł, darmową kartą i darmowymi wypłatami z wszystkich bankomatów w Polsce. Zasady te obowiązują do 30-06-2017. Czy wiadomo co się zmieni po tym terminie ? Czy będą jakieś dodatkowe opłaty ?

  Paweł Odpowiedz
  • Opłaty pewnie takie jak w tabeli opłat, czyli 0 zł za prowadzenie, 7 zł za kartę, o ile dobrze pamiętam…

   Katarzyna
  • A bankomaty ? Nadal będą darmowe ?
   Te 7 zł za kartę to niezależnie od tego czy się nia będzie płacić?

   Paweł
  • proponuję samemu zajrzeć do tabeli opłat tego banku – z karty zawsze można zrezygnować, a mają tzw. kartę bankomatową za darmo

   Katarzyna
  • A co to ma wspolnego z Citi?

   kuken
 • a jesli mam karte kredytowa podlaczona do konta biznesowego to działa to w ten sam sposób?? bo w skrzynce nie czekala na mnie zadna wiadomosc o zmianie regulaminu i tabeli oplat… a zeby bylo zabawniej, naliczyli mi oplate za korzystanie z karty, ktora po tym jak poprzednia stracila waznosc… do mnie wogole nie dotarla!

  Patryszjon Odpowiedz
 • Nie mogę zrobić przelewu za prąd z Karty Kredytowej Simplicity. Czyżby nie czekali do 1 sierpnia tylko już zablokowali? Pojawia się od niedzieli komunikat o chwilowych trudnościach a od niedzieli kilkunastokrotnie próbowałem przelać z kk na zdefiniowany rachunek a tu nic. Macie też tak?

  Eugeniusz Odpowiedz
 • już niedługo (w lipcu) wypłata ostatniej premii za posiadanie ROR i KK i wpływy 5 tys
  czy po odebraniu tej premii powołując się na zmiany regulaminu można w ostatnich dniach lipca wypowiedzieć umowy ROR i KK w trybie natychmiastowym?

  Andrzej Odpowiedz
 • Witam, czy wiadomo czy inny bank w Polsce ma możliwość przelewów z karty na rachunki tak jak to było dotychczas w city jako transakcje bezgotówkowe i bez prowizji – lub z minimalną prowizją???

  Łukasz Odpowiedz
 • Od 3 dni nie można dokonać przelewu z karty Simplicity. Ciągle komunikat” Przepraszamy za usterki” czy coś w tym stylu. Też tak macie?
  @Łukasz
  Kiedyś miał Credit Agricole a teraz chyba złotówkę trzeba płacić

  Eugeniusz Odpowiedz
 • Czy jeśli 17.7.2017 podpisałem umowę z Citi w promocji „morelowej”, to z końcem lipca mogę bezkarnie wysłać maila i zakończyć zabawę (licząc na $ zachętę ze strony banku)? Nie wiem jak oni liczą 12 miesięcy… a stracić 200 zł trochę szkoda…

  qq Odpowiedz
 • Skomentuj

  Chcesz mieć pewność, że nikt inny nie podpisze się twoim nickiem? Zarejestruj się (lub zaloguj) na LiveSmarter!

  Ostatnie wpisy