Najlepsze lokaty bankowe i konta oszczędnościowe – lipiec 2019

Trzeba przyznać, że ostatni miesiąc nie był zbyt udany dla oszczędzających – banki, które do tej pory oferowały najlepiej oprocentowanie lokaty dla większych kwot, znacznie obniżyły oprocentowanie. Najbardziej opłacalne lokaty w lipcu to głównie te, które oferują wysokie oprocentowanie dla niewielkich kwot. Jeśli natomiast zależy nam na ulokowaniu większej sumy, to najlepszym wyborem będzie jeden z rachunków oszczędnościowych.

Lokaty BEZ zakładania konta osobistego (3,5% – 4%)

Tradycyjnym już liderem zestawienia jest Lokata Happy Idea Banku. Możemy na niej ulokować do 20 000 zł na okres 3 miesięcy, a oprocentowanie wynosi 4% w skali roku. Co istotne: lokatę możemy zerwać wcześniej bez utraty naliczonych już odsetek. Nie trzeba też zakładać żadnego konta.

Wada? Lokatę Happy możemy założyć tylko raz w życiu, będąc nowym klientem banku. Co to oznacza? Wykluczone są osoby, których PESEL znajduje się juz w bazie banku (i to nawet, jeśli wnioskowały o jakikolwiek produkt, ale ostatecznie go nie założyły!). Zwracam też uwagę, że przelew środków na Lokatę Happy powinien pochodzić z naszego konta, a wszystkie dane przelewu (np. adres) muszą być identyczne jak te, które podaliśmy we wniosku.

Alternatywa? Lokata mobilna Getin Banku, która dostępna jest zarówno dla nowych, jak i obecnych klientów. Ci pierwsi muszą jednak uzyskać pierwsze dostęp do bankowości elektronicznej Getin Banku – a to najprościej zrobić wnioskując o jakiś inny produkt, np. e-Lokatę na nowe środki.

3,5% na 3 miesiące oferuje również Idea Bank na alternatywnej wersji Lokaty Happy, czyli Lokacie Happy Pro. Tam kwota maksymalna wynosi nawet 400 000 zł. Jeśli więc wolimy nieco niższe oprocentowanie w zamian za wyższą kwotę maksymalną, to zamiast zwykłej Lokaty Happy możemy wybrać wersję Pro.

Lokaty dla klientów otwierających konto osobiste (3% – 4%)

Co jednak, jeśli z jakichś powodów nie chcemy skorzystać oferty Idea Banku i szukamy innych rozwiązań? Tu z pomocą przyjdą nam wysokooprocentowane lokaty dostępne dla osób, które są skłonne otworzyć konto osobiste.

Od wielu miesięcy najlepszym wyborem pod względem lokat dla klientów otwierających konto jest Nest Bank ze swoją Lokatą Witaj. W ciągu 30 dni po otwarciu Nest Konta możemy na niej ulokować do 10 000 zł z oprocentowaniem 4% w skali roku. Czas trwania lokaty to 3 miesiące, choć teoretycznie możemy wybrać wersję 6-miesięczną – jednak wtedy do zgarnięcia promocyjnego oprocentowania wymagany jest wpływ wynagrodzenia, dlatego jeśli nie chcemy aż tak mocno wiązać się z bankiem, to lepiej skorzystać z wersji krótszej lokaty (bez dodatkowych warunków).

Pamiętajmy również, że w Nest Banku oferowane jest również konto Nest Rodzinne Oszczędności, które za sprawą fajnego bonusa pozwala na zyskanie jakichś 5,7% w skali roku – przy czym musimy dorzucać środki co miesiąc. O szczegółach tego mechanizmu pisałem ponad 2 lata temu, kiedy rachunek debiutował na rynku.

4% na lokacie oferuje również Plus Bank. Ta oferta ma jednak spory haczyk – karta (obligatoryjnie wydawana do konta) kosztuje 9 zł, o ile nie wydamy nią 500 zł miesięcznie. Dlatego zdecydowanie bardziej opłaca się skorzystać z oferty mLokaty na wejście w mBanku, która jest bardzo podobna do lokaty w Neście – kwota maksymalna to 10 000 zł, a czas trwania lokaty to 3 miesiące. Jedyna różnica jest w oprocentowaniu – spada do 3,5%. A konto mamy za darmo.

Lokaty, a raczej konta oszczędnościowe, dla wyjadaczy

A co warto w dniu dzisiejszym polecić osobom, które już wszędzie były klientem i szukają najmniej wymagającej oferty? Chyba jedyna sensowna opcja to Lokata na nowe środku Plus w Idea Banku. Możemy na niej zyskać 2,8% (w wersji 3-miesięcznej), ale pod warunkiem przyniesienia do banku nowych środków – czyli nadwyżki nad saldo z 20. dnia poprzedniego miesiąca. Wymagane też jest posiadanie (darmowego) konta osobistego. Pamiętajmy, że jeśli jeszcze nie korzystaliśmy z produktów Idea Banku, to pierwsze warto założyć Lokatę Happy.

Jeśli chodzi o lokaty to to… w zasadzie tyle. Na szczęście dostępna jest jeszcze jedna kategoria produktów bankowych, na których możemy zarobić, czyli konta oszczędnościowe. A tu ostatnio dzieje się sporo. I sporo można zyskać – na dodatek z możliwością wycofania środków w dowolnym momencie :)

Jeśli szukamy czegoś dla większej kwoty (i bez konieczności przenoszenia wynagrodzenia) to zdecydowanie najlepszą ofertę ma Getin Bank, który oferuje 3% na koncie oszczędnościowym aż do 400 000 zł – zarówno dla nowych, jak i obecnych klientów. Szczegółowo o tej ofercie pisałem tutaj. Warto tu dodać, że ten sam bank na tym samym rachunku pozwala nam zyskiwać 0,5 punktu procentowego więcej – ale tylko do 10 000 zł – pod warunkiem, że zapewnimy odpowiednie wpływy. Co istotne: ta oferta obowiązuje przez rok! Szczegółowo pisałem o niej w tym artykule.

Coś innego?

3% do 20 000 zł na Koncie Jakże Osobistym od Alior Banku w ramach „korzyści”. Pamiętajmy tylko, że tam dochodzą dodatkowe warunki do spełnienia do bezpłatności konta osobistego. Jeśli natomiast chcemy ofertę bez warunków, to możemy skorzystać z 2,5% do 100 000 zł w tym samym banku (więcej o tym pisałem w tym artykule).

2,7% do 100 000 zł oferuje ciągle konto oszczędnościowe Banku Millennium. Oferta ma taki plus, że jest cykliczna i można z niej korzystać w zasadzie non-stop.

PS. Pamiętajcie, że aktualne zestawienie lokat zawsze znajdziecie na lokaty.livesmarter.pl. Tam też znajdziecie mniej typowe oferty, jak choćby Lokata Urodzinowa od Banku Millennium :)

Nie przegap!

Komentarze

 • Zawrotna w Idei przy przelewie do Getin 2,20%

  nosal Odpowiedz
 • A w temacie najlepszych lokat to powiem Wam, że dziś rano zrolowałem mobilną w Getinie z ze starej 20K na 10K , a 10 K poszło na lokatę specjalną 2,4 % przy próbie przelewu do Mille ( przy próbie do Idea było 2,1 % ). Najciekawsze że zakładałem mobilną na 10K mimo, ze już jedną mam na 10K :-D

  Bolo Odpowiedz
 • W Idei przy przelewie do Millennium Zawrotną 2,6%.

  Pola33 Odpowiedz
 • Skomentuj

  Chcesz mieć pewność, że nikt inny nie podpisze się twoim nickiem? Zarejestruj się (lub zaloguj) na LiveSmarter!

  Ostatnie wpisy