Najlepsze lokaty bankowe i konta oszczędnościowe – luty 2020

Za nami pierwszy, a przed nami drugi miesiąc 2020 roku. A to oznacza tradycyjne, comiesięczne zestawienie najlepszych lokat i kont oszczędnościowych. Sprawdźmy gdzie ulokować swoje środki tak, aby zarobić na tym najwięcej.

Lokaty BEZ zakładania konta osobistego (3,8% – 2,5%)

Liderem lokat „bez kombinowania” i „bez otwierania konta” jest ciągle Idea Bank ze swoją Lokatą Happy. Jej czas trwania to 3 miesiące, a kwota maksymalna jaką możemy ulokować to 20 000 zł.

Lokatę Happy możemy jednak założyć tylko raz w życiu, będąc nowym klientem banku. Co to oznacza? Wykluczone są osoby, których PESEL znajduje się juz w bazie banku (i to nawet, jeśli wnioskowały o jakikolwiek produkt, ale ostatecznie go nie założyły!). Zwracam też uwagę, że przelew środków na Lokatę Happy powinien pochodzić z naszego konta, a wszystkie dane przelewu (np. adres) muszą być identyczne jak te, które podaliśmy we wniosku.

Lokata Happy ma jednak (relatywnie) niską kwotę maksymalną, dlatego jeśli chcemy jednorazowo ulokować więcej środków, to powinniśmy wybrać Lokatę Happy Pro dla kwoty nawet 400 000 zł. Jej warunki są oprócz tego niemal identyczne, jak „zwykłej” Happy (co oznacza, że możemy założyć tylko jedną z nich), przy czym oprocentowanie wynosi 3% w skali roku.

Dobrą opcją dla niewielkich kwot jest Lokata Mobilna w Getin Banku, która daje 3% w skali roku przez 3 miesiące (i możemy ją założyć ponownie, po zakończeniu). Aby z niej skorzystać konieczne jest jednak posiadanie dostępu do bankowości elektronicznej Getin Banku – najprościej taki uzyskać składając wniosek o jakąś inną lokatę (którą można opłacić niewielką kwotą, a resztę wrzucić już na Lokatę Mobilną).

Od jakiegoś czasu na polskim rynku dostępne są również lokaty włoskiego banku Facto. Ich oprocentowanie jest bardzo wysokie (zwłaszcza tych kilkuletnich), a kwota maksymalna praktycznie nie istnieje. Minus? W razie problemów gwarancje daje włoski Bankowy Fundusz Gwarancyjny (do równowartości 100 000 euro), więc być może konieczna byłaby wycieczka do Włoch. Z drugiej strony jest to niesamowicie mało prawdopodobne, a tanie linie dowożą do włoskich miast za kilkadziesiąt złotych, więc niespecjalnie bym się tym przejmował – zwłaszcza, że gdzieś trzeba lokować swoje środki.

Ciekawą alternatywą jest również oferta Inbanku – choć aby zgarnąć sensowne oprocentowanie trzeba zamrozić środki na 2 lub nawet 3 lata. Z drugiej strony dla części kapitału może to być dobry pomysł – obecnie oprocentowania (sensownych) lokat są najniższe w historii.

Kwota maksymalna lokaty w Inbanku to 50 000 zł, jednak lokat możemy zakładać dowolną ilość – choć do kwoty maksymalnej 400 000 zł. Zresztą więcej i tak bym tam nie lokował z racji tego, że Bankowy Fundusz Gwarancyjny (tym razem estoński) gwarantuje zwrot środków dla równowartości max. 100 000 euro.

Lokaty dla klientów otwierających konto osobiste (3,5% – 4%)

A co przygotowały dla nas banki, jeśli zdecydujemy się na założenie u nich konta osobistego?

Od wielu miesięcy najlepszym wyborem w tej kategorii jest Nest Bank ze swoją Lokatą Witaj. W ciągu 30 dni po otwarciu Nest Konta możemy na niej ulokować do 10 000 zł z oprocentowaniem 4% w skali roku. Czas trwania lokaty to 3 miesiące, choć teoretycznie możemy wybrać wersję 6-miesięczną – jednak wtedy do zgarnięcia promocyjnego oprocentowania wymagany jest co najmniej jeden wpływ wynagrodzenia, dlatego jeśli nie chcemy aż tak mocno wiązać się z bankiem, to lepiej skorzystać z wersji krótszej lokaty (bez dodatkowych warunków).

3,5% na start oferuje ciągle mBank w ramach swojej mLokaty na wejście. Propozycja ta jest podobna do tej znanej z Nest Banku – kwota maksymalna to 10 000 zł, a czas trwania lokaty to 3 miesiące. Jedyna różnica jest w oprocentowaniu – spada do 3,5%. A konto mamy za darmo.

Lokaty i konta oszczędnościowe dla wyjadaczy

Jednak to nie lokaty, ale konta oszczędnościowe są ostatnio najlepszym sposobem bezpiecznego przechowywania oszczędności. Banki prześcigają się bowiem w oferowaniu promocyjnego oprocentowania – i to dla całkiem sporych kwot. Niektóre z ofert są dodatkowo mniej lub bardziej cykliczne, więc raz otwarte konto oszczędnościowe może nam służyć przez dłuższy okres.

Najwięcej, bo aż 3,5% oferuje Getin Bank w ramach bonusu za aktywność. Jeśli jesteśmy nowym klientem banku i przelejemy do niego min. 1000 zł co miesiąc (środki możemy od razu wycofać), to oprocentowanie na koncie oszczędnościowym wyniesie aż 3,5% – przez okrągły rok! Oczywiście nie ma róży bez kolców – maksymalna kwota objęta promocją to 10 000 zł, jednak dla nadwyżki przygotowana jest inna oferta.

2,7% możemy bowiem zgarnąć na koncie oszczędnościowym Getin Banku dla kwoty do 100 000 zł i przez okres 92 dni. Zakładając konto osobiste (wymagane w promocji podwyższonego oprocentowania) możemy też zyskać nawet 150 zł premii.

Oferta z oprocentowaniem 2,7% powtarza się od wielu miesięcy, przy czym po zakończeniu naszego indywidualnego okresu podwyższonego oprocentowania musimy chwilę odczekać do kolejnej edycji promocji.

Coś innego? 3% do 30 000 zł oferuje od jakiegoś czasu Pekao na swoim koncie oszczędnościowym – w tej chwili przez okres 120 dni I choć oferta przygotowana jest głównie z myślą o nowych klientach (brak konta od 1.07.2018), to mogą wziąć w niej udział również obecni posiadacze rachunków – o ile w okresie od 1.07.2018 do 20.09.2019 średniomiesięczne saldo na rachunkach nie przekraczało 50 zł.

Co więcej: za założenie konta osobistego Pekao płaci dodatkowo 200 zł, więc automatycznie mocno podkręcamy swoją premię.

3% do 20 000 zł na Koncie Jakże Osobistym od Alior Banku możemy zgarnąć w ramach pakietu „korzyści”. Oprócz tego do zgarnięcia jest lokata 3% do 50 000 zł dla całkowicie nowych klientów oraz 2,6% do 100 000 zł na Koncie Mega Oszczędnościowym.

Nowi klienci T-Mobile Usługi Bankowe mogą również zgarnąć 3% na koncie oszczędnościowym aż do 50 000 zł. Promocja dostępna jest przez 92 dni, a oprócz niej możemy zgarnąć minimum 150 zł moneybacku przez pierwsze pół roku!

Mimo wszystko moim faworytem jest ciągle 2,7% do 100 000 zł oferowane na koncie oszczędnościowym Banku Millennium. Dlaczego? Oferta jest w 100% cykliczna i można z niej korzystać w zasadzie non-stop. Sam wykorzystuję ten rachunek od dobrych kilku lat i nie wyobrażam sobie nie mieć takiego „podręcznego” miejsca na lokowanie nadwyżek finansowych. Tutaj bowiem, w porównaniu do Getina czy Aliora, nie trzeba robić praktycznie żadnej przerwy przy przeskakiwaniu między edycjami promocji.

2,5% na lokacie + 300 zł za konto w Santander

Ostatnia, całkiem sensowna oferta, to Lokata Mobilna z oprocentowaniem 2,5% w Santander Banku. Jej główną zaletą jest jednak fakt, że możemy ją założyć po otwarciu konta osobistego, za które obecnie możemy zgarnąć niesamowicie łatwe 300 zł premii.

Jeśli więc skorzystamy z 4-miesięcznej Lokaty Mobilnej oferującej 2,5% w skali roku dla kwoty nawet 20 000 zł, to wraz z premią na start efektywnie zgarniemy tyle, co na (hipotetycznej) lokacie 8,04% – i to przy założeniu, że lokujemy maksymalną kwotę. Gdybyśmy ulokowali połowę mniej, to efektywna stopa zwrotu rośnie już do równowartości 13,58% brutto. Zdecydowanie warto korzystać! :)

PS. Pamiętajcie, że aktualne zestawienie lokat zawsze znajdziecie na lokaty.livesmarter.pl. Tam też znajdziecie mniej typowe oferty, jak choćby Lokata Urodzinowa od Banku Millennium, która dostępna jest… w trakcie naszych urodzin :)

Nie przegap!

Komentarze

 • w Santanderze to coś nowego czy stara od kilku lat dostępna lokata mobilna którą można założyć raz w życiu?

  zenek64 Odpowiedz
  • Bo jeśli to jest ta sama lokata mobilna to przekaz z oprocentowaniem 8,04 jest zwykła manipulacją – gdyż 300 zł otrzymujemy za płatności z konta jakie chce a nie za samo posiadanie lokaty. Tak samo można każą promocję połączyć z lokatą choćby 0,1 % ale uwzględniając premią za ROR jej oprocentowanie efektywne wzrasta do nieosiągalnych wartości :P

   zenek64
  • 300 zł na start + 2,5% na lokacie daje efektywnie 8.04% po 122 dniach. Nie ma tu żadnej manipulacji tylko zwykłe złożenie dostępnych opcji i policzenie ROI czyli zysku z zainwestowanego kapitału. Manipulacja to by raczej była jakbym podał efektywne oprocentowanie dla 1000 zł (wtedy wychodzi astronomiczne 113,3% w skali roku, ale mało kto z tego nie skorzysta, skoro może wrzucić więcej na lokatę).

   Tak, mowa o Lokacie Mobilnej (o czym zresztą w artykule) którą można założyć raz – ale czy w życiu – tego nie wiem. Napewno raz per otwarte konto.

   Michał
  • Sorry Michał ale dalej twierdzę że jest to manipulacja – dlaczego nie podałeś że na KO w PEKAO można zarobić jeszcze więcej procent skoro tam jest 200 zł premii za otwarcie konta i kilka płatności/wpływów ?? Jeszcze bym zrozumiał gdyby bank płacił te 300 zł za samą lokatę (jak bywało np w Toyota banku za założenie lokaty na nowe środki dawali premię banku 50 zł /150 zł) bardziej cenię rzetelność przekazywanych informacji niż clickbyteowe tytuły lub „wymyślone” ze złożenia 2 promocji oprocentowanie lokaty…. nawiasem mówiąc jak ktoś nie ząłoży tek lokaty też dostanie owe 300 zł premii więc zakładając że można otrzymać 300 zł od santandera a te 20 tyś trzymać np jako korzyść na koncie Alior banku to można mieć sumarycznie jeszcze większy zysk (bo 3 % z 300 zł + 300 zł za ROR i 5 płatności )

   zenek64
  • 3 % z 20 tyś ale nie ma opcji edycji tego co się napisało ….

   zenek64
  • Ja uważam, że taki opis to nie jest manipulacja (bo LiveSmarter to strona, dzięki której zarabiam na promocjach i nie czuję się wcale oszukany), ale jakaś nadinterpretacja w tym jest ;-)

   Patrząc na obecne oprocentowania lokat i kont oszczędnościowych, to zdecydowanie bardziej opłaca się brać udział w promocjach niż tylko trzymać pieniądze na procencie.

   Komentarz
  • Dobrze – moim zamiarem nie jest wprowadzanie nikogo w błąd, więc przerzuciłem opis tej oferty na sam koniec. Mam nadzieję, że teraz nikomu nie będzie to przeszkadzało :)

   Generalnie zgadzam się, że teraz trzeba łączyć jedno z drugim, żeby wychodziła sensowna stopa zwrotu.

   Michał
  • Bardziej mi chodzi o ranking lokat gdzie ta oferta Santander jest na samej górze mimo że KO w Millenium czy inne lokaty mają lepsze % niż 2,5 z Santandera a promocja w ogóle nie zależy od lokaty (czy ją się założy czy nie 300 wpadnie) . Podałem przykład dla PEKAO że takie łączenie jest błędnym rozumowaniem ale każdy ocenia sam ….

   zenek64
 • Inbank ma gwarancje BFG ale nie polskiego tylko estońskiego – a może się mylę?
  Dla niektórych to może robić różnicę.
  Co więcej, na 5 lat dają 3% – oferta ciekawa
  „Oddział Inbank w Polsce nadzorowany jest przez Finantsinspektsioon i nie jest nadzorowany przez Komisję Nadzoru Finansowego (…)”

  dario Odpowiedz
 • Gorzej niż tragicznie, nie ma nawet jednej lokaty przynoszącej zysk. Najwyżej oprocentowana 3,8 brutto to niecałe netto 3,1 %, a więc realnie oprocentowanie przy aktualnej inflacji 3,4 ujemne -0,3 %. Jedyne co pozostało to obligacje indeksowane inflacją, bezpieczne i z zyskiem.

  x666 Odpowiedz
  • Przypomnę, że „obligacje indeksowane inflacją” nie gwarantują zysku netto powyżej inflacji, np. 4-letnie COI w pierwszym roku mają oprocentowanie stałe 2,4%, indeksowanie „inflacja” CPI + marża 1,25% dotyczy tylko trzech kolejnych lat; oznacza to, że gdyby przy wyliczaniu oprocentowania te 3 razy „inflacja” CPI wynosiła 3,4%, to średnie oprocentowanie COI w 4 latach wyniosłoby 4,0875% brutto, czyli 3,3109% netto.

   Don Quijote de la Mancha
  • Kontynuując temat obligacji — czy znaleźliście gdzieś w dotyczących ich dokumentach coś na temat zaokrąglania „inflacji” CPI do jednego miejsca po przecinku przy wyliczaniu oprocentowania? Np. COI0221 i COI0222 miały teraz oprocentowanie indeksowane „inflacją” CPI z grudnia 2018 r., czyli 1,092%. 1,092 + 1,25 = 2,342%, tymczasem dziś dostałem odsetki 2,35%, najwyraźniej przyjęli więc 1,1 + 1,25 = 2,35% (już dawno to zauważyłem w systemie internetowym, ale nie wiedziałem, czy nie chodzi tylko o prezentację danych, teraz sprawdziłem otrzymane kwoty).

   A np. za COI0520 w okresie od 1 maja 2018 r. do 1 maja 2019 r. zamiast 1,348 + 1,25 = 2,598% dostałem 2,55%, czyli skarb państwa okantował mnie na każdej 100-złotowej obligacji na 0,04 zł (po opodatkowaniu). Ja akurat kupuję co miesiąc, więc to mi się uśrednia (mam nadzieję), a jeśli ktoś w te przykładowe COI0520 wpakował 100 kzł, to za tamten rok dostał 38,88 zł mniej, niż bez zaokrągleń…

   Wydaje się, że to jest kolejny powód przemawiający za kupowaniem obligacji z wielu emisji, pierwszy to było kupowanie emisji z każdego miesiąca, by uśrednić CPI (by nie trafić na miesiąc z wyjątkowo niskim, jak ten grudzień 2018 r. dla obligacji lutowych), okazuje się, że warto też uśredniać, by nie trafić na niekorzystne zaokrąglenie.

   Don Quijote de la Mancha
  • @ Don, Ty na obligacjach masz sporą wiedzę. Jak uważasz, czy warto w perspektywie 4 letniej w to wchodzić? Czy też przy rosnącej inflacji jednak banki zaoferują lepsze warunki lokat i nie warto zamrażać kasy na 4 lata?

   JJ2010
  • @JJ2010, no właśnie w związku z tym, co pisałem ↑ 3 lutego 2020, 07:31 zdecydowanie lepiej wybierać 10-letnie EDO, niż 4-letnie COI, bo te drugie nie tylko mają niższą marżę oprocentowania ponad CPI, sporo niższe oprocentowanie w pierwszym roku, ale też to niskie pierwszoroczne oprocentowanie obowiązuje przez aż 1/4 całego okresu. Jednocześnie warto unikać opłaty za przedwczesny wykup, czyli warto dotrwać do końca, czyli jest to opcja tylko dla osób gotowych zablokować środki na 10 lat.

   Jakie w kilkuletniej perspektywie będzie CPI i oprocentowanie depozytów bankowych, to ja nie wiem, tego nikt nie wie, szczególnie w odniesieniu do tego kraju (dosłownie nikt, nawet decydenci jak Glapiński czy Morawiecki, nawet jak im się wydaje, że wiedzą). Ja po prostu zdecydowałem (już dawno), że będę lokował jednakową kwotę na depozytach bankowych i na obligacjach indeksowanych CPI (głównie EDO, ale żeby nie blokować wszystkiego na 10 lat trochę też na COI). Kiedyś słabo na tym wychodziłem, np. gdy lokaty były na 2,5%, a ja miałem trochę obligacji zablokowanych na 1,5% i 1,25% (skądinąd wtedy stałe oprocentowanie pierwszoroczne 2,7% i 2,4% ogólny wynik podwyższało), ale jednak zarabiałem zawsze (np. w marcu 2017 średnie oprocentowanie obligacji miałem 2,07%). A przynajmniej teraz nie muszę się oprocentowaniem depozytów załamywać, bo obligacje podciągają mi łączną średnią (i wygląda na to, ze w najbliższym czasie będą podciągały coraz bardziej).

   Zamierzam trzymać się tej strategii, tzn. utrzymywać środki zarówno na depozytach, jak i w obligacjach skarbowych. Ale mi zależy na utrzymaniu oszczędności, nie na oszałamiających zyskach, do tych mam inne części (giełdy, fundusze, choć okazało się, że złoto także imponująco wzrosło).

   Don Quijote de la Mancha
  • Opłaca się przedterminowo sprzedać EDO już po 3 roku i lepiej się wychodzi jak na obecnych lokatach-kontach oszczędnościowych przy 2,7%, jednak zależy to od którego momentu otwiera się pozycję na EDO.

   Bogu
  • @Bogu, no tak, ale 2,7% to „gorzej niż tragicznie”.

   O ile dobrze to interpretuję, to opłata za przedterminowy wykup wynosi 2,00 zł, czyli 2% ceny sprzedaży.

   Obligacja EDO0227 kupiona w lutym 2017 r. i sprzedana po 3 latach daje odsetki 2,7%, 3,6% i 2,6% czyli w efekcie rocznie zarabia się ok. 2,33% (1,89% netto). Czyli jej się przedterminowo sprzedawać na pewno nie opłaca, dostaje się poniżej CPI i dużo poniżej depozytów dostępnych przez ten okres.

   Obligacja EDO0230 kupiona w lutym 2020 r. i sprzedana po 3 latach da przy hipotetycznej inflacji 3,4% odsetki 2,7%, 4,9% i 4,9% czyli w efekcie rocznie zarobi się ok. 3,54% (2,87% netto). 3,54% to w porównaniu do obecnie oferowanych depozytów bankowych dużo, ale ciągle odsetki netto wychodzą poniżej tej hipotetycznej inflacji… Takiej inflacji nie pobija się nawet sprzedając EDO po 5 latach (rocznie 4,12%, 3,34% netto).
   Trzymając EDO0230 przez całe 10 lat uzyska się przy tej inflacji średnio 4,68% (3,79% netto).

   Reasumując: nie wiadomo, jakie w przyszłości będzie CPI i oprocentowanie depozytów bankowych, jednak kupując obligacje warto się nastawiać na trzymanie ich przez wiele lat.

   Don Quijote de la Mancha
 • Czy ktoś z Was ma problemy z zalogowaniem się do Alior Banku? Wpisuję login i mnie „wyrzuca” i tak od rana

  Maku Odpowiedz
 • Skoro jest inbank to równie dobrze można dać i factobank obecny na okatafacto.pl

  marqqq Odpowiedz
 • Dość subiektywny ten ranking, tak samo jak dane prezentowane przez Depozaura. W artykule brakuje informacji o 3% na koncie oszczędnościowym w Citi, z kolei w porównywarce (i tekście) nie ma konta oszczędnościowego 2,5% w ING. Ciężko przeoczyć tak duży bank.

  Oskar_15 Odpowiedz
 • Jeszcze wypadałoby wspomnieć o lokacie zawrotnej w IdeaBanku, gdzie oferują 2,6 % przy próbie przelewu. Bank, do którego zlecamy przelew chyba nie ma znaczenia bo próbując na Millennium, Getin, Nest, Alior, Santander oferują tak samo – 2,6 %.

  Przemcio Odpowiedz
  • Przelew wczoraj 99 k z Idei do Mille i żadnej propozycji.

   qq
  • To dziwne, stan z wczorajszego wieczora z tą lokatą zawrotną, około godziny 17 i propozycje się wyświetliły tuż przed oknem do wpisania sms autoryzacyjnego. Jak to dzisiaj wygląda nie wiem…

   Przemcio
  • Wczoraj skończyła mi się lokata na 12 tys, puściłem przelew do Getin Banku i zaproponowali mi lokatę zawrotną na 2,60%, ale to wczoraj w ciągu dnia

   Maku
 • Mam pytanie o te banki niepodlegające pod polski KNF (czyli polskie prawo): czy to znaczy że lokaty tam założone nie są opodatkowane podatkiem pana Belki ?
  Wspomniany wyżej Facto chwali się lokatą na 10k zł / 5 lat / 4% i zyskiem z tej lokaty w wysokości 2k zł. Czyli bez podatku. Bank podatku nie pobierze, ale czy trzeba go zapłacić samemu ?

  Be@ Odpowiedz
  • Te dwa banki działają w Polsce dla polskich rezydentów podatkowych na podstawie decyzji KNF, więc zakładając lokatę w tym polskim oddziale podatek zostanie pobrany jak w polskim banku.

   Don Quijote de la Mancha
  • HA ! to znaczy, że oszukują w reklamie, bo rzeczona lokata 10kzł / 5lat / 4% ma realny zysk = 1620zł (bo 380zł trzeba oddać jako podatek).
   Dzięki za wyjaśnienie.

   Be@
  • Wy tak serio przy tak marnych % myślicie o lokatach 5 letnich?

   zenek64
  • Nie na serio.
   Ale ta „lokata bez podatku” na 4% byłaby porównywalna z „lokatą z podatkiem” na 4,94% . A to już coś.
   Swoją drogą lokata roczna na 2,85% nie jest zła (o ile ktoś wykorzystał inne propozycje polskich banków). Przerzucanie ciągłe środków z konta na konto, żeby tylko były zaliczone jako „nowe” jest uciążliwe, zwłaszcza jak ktoś się nie mieści w jednym KO z całymi oszczędnościami.

   Be@
 • @Don

  Napisałeś: „czy znaleźliście gdzieś w dotyczących ich dokumentach coś na temat zaokrąglania „inflacji” CPI do jednego miejsca po przecinku przy wyliczaniu oprocentowania?”

  Sądzę, że znam odpowiedź. Co prawda „przesuwa” ona tylko miejsce dokonywania zaokrągleń, ale przynajmniej przekonuje mnie o prawidłowości obliczeń MF – zgodnie z własnymi listami emisyjnymi. Zarówno w COI, jak i w EDO zapisy w listach emisyjnych mówią o ogłoszeniu inflacji przez prezesa GUS.

  Weźmy np. COI0224: „14. Stopa procentowa od drugiego do czwartego okresu odsetkowego jest obliczana na podstawie stopy wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych, przyjmowanej dla 12 miesięcy i ogłaszanej przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w miesiącu poprzedzającym pierwszy miesiąc danego okresu odsetkowego, powiększonej o stałą marżę w wysokości 1,25%.”

  I np. EDO0230: „14. Stopa procentowa od drugiego do dziesiątego okresu odsetkowego jest obliczana na podstawie stopy wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych, przyjmowanej dla 12 miesięcy i ogłaszanej przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w miesiącu poprzedzającym pierwszy miesiąc danego okresu odsetkowego, powiększonej o stałą marżę w wysokości 1,50%.”

  A prezes GUS ogłasza je właśnie w zaokrągleniu do jednego miejsca po przecinku. Zebrane są w tabeli „Miesięczne wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych od 1982 roku”, dostępnej tutaj:
  https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ceny-handel/wskazniki-cen/wskazniki-cen-towarow-i-uslug-konsumpcyjnych-pot-inflacja-/miesieczne-wskazniki-cen-towarow-i-uslug-konsumpcyjnych-od-1982-roku/

  Np. podana przez Ciebie dla COI0221 i COI0222 inflacja z grudnia 2018 r. już w tej tabeli – w części „Analogiczny miesiąc poprzedniego roku = 100” – podana jest jako 1,1. A dla COI0520 inflacja z marca 2018 r. – wzięta z ww. tabeli, część jw. – to 1,3.

  Same ogłoszenia prezesa GUS dla miesięcy, o których napisałeś, są tu:
  https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ceny-handel/wskazniki-cen/wskazniki-cen-towarow-i-uslug-konsumpcyjnych-w-grudniu-2018-roku,2,86.html
  https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ceny-handel/wskazniki-cen/wskazniki-cen-towarow-i-uslug-konsumpcyjnych-w-marcu-2018-roku,2,77.html

  Janusz Ł. Osiowy Odpowiedz
  • Aha, czyli pytanie brzmi: dlaczego GUS ogłasza te dane w zaokrągleniu do jednego miejsca po przecinku (nawet CPI miesięczną!). Czyżby uważali, ze te dane są tak bardzo oderwane od rzeczywistości i przybliżone, że nie ma sensu stosować większej dokładności?

   Ciekawostką jest też fakt, że NBP dane podpisane jako „obliczenia NBP na podstawie danych GUS” publikuje z dużo większą dokładnością: https://www.nbp.pl/statystyka/bazowa/bazowa.xlsx

   Don Quijote de la Mancha
 • IDEA musi oddać pieniądze poszkodowanym przez GETback – decyzja UOKiK z dzisiaj – może coś drgnie albo IDEA skończy jak PBS

  zenek64 Odpowiedz
  • Nie sądzę, że z tego powodu drgnie, bo Idea się odwoła – decyzja nie jest prawomocna, a i tak Idea utworzyła wcześniej rezerwy na ten cel.

   Bolo
  • drgnęło ale w dół o 0,1% p.p., na nowe środki 3M i 6M 2,4%, wczoraj było 2,5%

   adaś
  • i pospadało raz jeszcze o 0,1% p.p

   adaś
 • Zawrotna spadła z 2,6 % na 2,3 %

  rychu75 Odpowiedz
 • Lokata na nowe środki plus w Idea Bank:
  3 miesiące: 2,4%
  6 miesięcy – 2,4%
  12 miesięcy – 2,2%

  Adam K. Odpowiedz
 • Millennium daje lokatę urodzinową 3% 10k 1m-c.

  Łuki Odpowiedz
 • Alior urodzinowa 2,5%

  jojo Odpowiedz
 • Toyota Bank – Lokata Smart od 12 lutego spadek na 2,2%

  paqero Odpowiedz
 • Tak, info w bankowości internetowej.

  Kkrak Odpowiedz
 • Dziś przy przelewie 12k z idea brak w ogóle zawrotnej – sprawdzono do Mille, Getin, ING, mBank.

  Bolo Odpowiedz
 • Ja zawsze dostaję zawrotną ostatnio na 2,6%, może to kwestia posiadania konta u nich, a nie tylko samych lokat

  Kate Odpowiedz
 • W całej historii z IB też raz nie miałem oferty przy przelewaniu kasy z lokaty.
  Albo są pełni i nie potrzebują albo równie możliwe padła im funkcja w systemie do proponowania zawrotnej.

  Gruby Rychu Odpowiedz
 • Czy jakiś bank oferuje obecnie chociaż symboliczne zwroty za opłacanie u nich rachunku za mieszkanie? Miałem przez rok 5% w CA ale się skończyło :(

  Dobcio Odpowiedz
  • Santander Konto jakie chcę – zwrot za rachunki w wysokości 1% płatności za prąd, gaz, Internet, TV, telefon

   Kate
  • dodatkowo z tego konta darmowe przelewy ekspresowe

   Kate
  • Zleć zamknięcie konta to Ci przedłużą

   Andy59
  • Fakt, ktoś kiedyś już pisał, że można wypowiedzieć konto i znowu dzwonią z tą samą ofertą.

   Kate
  • @Kate, a jak składałaś wypowiedzenie ? Ja zamykałem łącznie 3 razy w oddziale, a członek rodziny wysyłał listem też 3 razy. Liczyliśmy na propozycję zostawienie konta z promo z rachunkami i nigdy nie było kontaktu z banku.

   Gruby Rychu
  • W oddziale o ile pamiętam, 3-4 dni później propozycja 5% na rachunki, ale to dopiero pierwszy rok z tą promocją, nie wiem, czy jak złożę wypowiedzenie za rok to też mi coś dadzą

   Kate
  • Miałem u nich konto 2 lata i kilka razy składałem wypowiedzenie, zawsze coś dawali, niestety ostatnio już się nie odezwali. Mam wysoki czynsz za mieszkanie i nawet 1% zwrotu by mnie ucieszył ale chyba tylko CA za takie rachunki dawał zwrot, w innych bankach jak Santander musi być prąd gaz itp a nie czynsz :(

   Dobcio
  • Ring Ding Ding i Blik ;) get retention lub retencja tysiąclecia :)

   Dzikus
 • A jakie macie / znacie systemy umożliwiające płatność rachunków kartą płatniczą ?
  W większości przypadków można płacić tylko faktury za abonamenty jak tel/TV, prąd (BlueMedia. MojeUsługi itp.), Sprytny Bill pozwala na zapłacenie czesnego czy czynszu – ale akurat mojego rachunku nie akceptuje (to nie faktura, tylko …hmmm… blankiet do zapłaty. I nie co miesięczny – tylko jednorazowy). Okienko na poczcie ?!

  Be@ Odpowiedz
  • Moje usługi – czynsz też można opłacać, tylko dane spółdzielnii wprowadzasz ręcznie i przesyłasz im ten blankiet jako dowód

   Kate
  • Skontaktuj się z nimi na czacie to Ci napiszą dokładnie jak to zrobić

   Kate
 • „hmmm… blankiet do zapłaty. I nie co miesięczny – tylko jednorazowy”
  Be@ , masz mandat? 😉

  jacck Odpowiedz
  • Nie, nie mandat – mandaty SB można opłacać. Raz do roku muszę opłacać składkę. I Sprytny nam napisał, że takiej transakcji nie akceptuje. Dlatego szukam zamiennika.

   Be@
 • W bankowości mobilnej Getin proponuje 2% na 12 m-cy na nowe środki. Oferta ważna do 20.2.2020.

  qq Odpowiedz
 • niestety Mobilna w Getinie spadla na 2,7%

  koles Odpowiedz
 • Niestety nie ma już w aktualnej tabeli oprocentowania rachunków indywidualnych Aliora lokaty 3% na 50 kzł. Była, mam tabelkę z września, teraz brak. Coś koło 16/17 mają być u nich delikatne zmiany, szczegółów brak.

  qq Odpowiedz
 • Getin poinformował o jakiś zmianach. Chciałam wczoraj sprawdzić, ale sms przyszedł po ponad godzinie… nie dało rady zalogować. Udało się komuś przeczytać jakie są te zmiany ? [oprócz mobilnej na 2,7%]

  Be@ Odpowiedz
 • Używa ktoś konto Oszczędnościowe Indeksowane w Toyota banku ?

  Jak to działa w praktyce ? WIBOR + 0.25 +0.25 bonus => to daje ok. 2,2% bez limitów, co z opłatą za prowadzenie konta ?

  Mozę ktoś polecić, lub podzielić się uwagami ?

  paqero Odpowiedz
  • @paqero, „co z opłatą za prowadzenie konta ?” – zobacz do TOiP na stronie banku i będziesz miał odpowiedź na wszystkie zadane pytania.

   Gruby Rychu
  • Dzięki @Rychu Czytałem, ale mogłem coś przeoczyć więc pytam o „haczyki”, opinie i doświadczenia z tym kontem innych, po to chyba ta strona jest :)

   paqero
 • To najbardziej ogólny temat, więc pozwólcie, że tu się wpiszę.
  Min.Finansów odpowiedziało na interpelację poselską: jakie nowe podatki pojawiły się w latach 2015-2020. Zachęcam z zapoznaniem się z tą lekturą: http://sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/interpelacja.xsp?typ=INT&nr=975&view=null (link -> odpowiedź).

  Be@ Odpowiedz
 • Dziś składałem wypowiedzenie umowy o konto w placówce Credit Agricole. Propozycja zwrotna: 2.5% od rachunków. Później telefon z Wrocławia: 5% od rachunków/ max 360 rocznie. Dostałem też propozycję lokaty: 50 000 na rok/ 3%. Warunek: wpływ 3 tyś złych.

  Wchodzić w to? Pytam o lokatę.

  Michał1986 Odpowiedz
  • Ja bym wszedł, mnie niestety nic nie zaproponowali :(

   Dobcio
  • Mam pytanie do Ciebie, czy wykorzystales te promocyjne 3% do 50tys. które dawali przy zakladaniu konta? Jeśli nie to pewnie dlatego teraz moze dostales te propozycje.

   ab
  • Klientem banku Ca jestem po raz drugi. Za pierwszym razem wykorzystalem taką możliwość. Teraz dostałem propozycję drugi raz. Skorzystałem 50 tyś złych na 6 miesięcy.

   Michał1986
 • Inflacja 4,4%

  Kajko Odpowiedz
 • Temat bardzo ogólny więc wpiszę się tutaj. Mam do zainwestowania około 250k PLN. 100k PLN mam ulokowane na KO w Millennium, wiadomo jak. Drugie 100k PLN przerzucam na zmianę pomiędzy KO w ING a KO w Getinie. Natomiast nie mam pomysłu na sensowne ulokowanie pozostałych 50k PLN. Podpowiecie coś?

  ktos Odpowiedz
  • 10k możesz też wrzucić na lokatę mobilnę na 2,7% w Getinie
   20k na KO w Aliorze, ale z wykorzystaniem korzyści, wtedy będą na 3%
   i pozostałe 20k na KO w Aliorze na 2,6% tak jak już wspomniane było

   Przemysław
 • KO w Aliorze 2.6%

  jojo Odpowiedz
 • No ok, ale w Aliorze nie da się być cały czas na promocji KO tak jak w Millennium ..?

  ktos Odpowiedz
  • Da się bardzo podobnie. Trzeba tylko pilnować edycji i dni badania salda.

   pws
  • „Z 2 edycji Promocji, której zasady funkcjonowania opisuje niniejszy Regulamin, nie może skorzystać Uczestnik aktualnie biorący udział w poprzednich edycjach Promocji „Konto Mocno Oszczędnościowe” i „Konto Mega Oszczędnościowe”.”
   Czy dzień badania salda to przeważnie 7 dzień przed zakończeniem okresu przystąpienia do promocji?

   ktos
  • No jak aktualnie korzystasz z poprzedniej to nie ma się co dziwić, że jednocześnie z 2 promocji skorzystać nie możesz. Ale jak skończy Ci się poprzednia to już można.

   pws
 • OK. Trzeba tylko trafić z dniem badania salda. Dziękuję.

  ktos Odpowiedz
 • Idea Bank coraz bardziej żałosna jeśli chodzi o ofertę :-)
  Pierwszy raz od kilku lat stan moich podręcznych środków w tym banku osiągnął dokładnie 0 zł.
  Dla zainteresowanych – w ostatnich dniach zawrotnej nie było – zapewne ludzie walą drzwiami i oknami po lokaty 2% (przy inflacji powyżej 4%).
  I taka rada ode mnie – uciekajcie z rynku nieruchomości, bo ja w to wchodzę (a zazwyczaj robię to przy największej bańce ;-)

  Tomko Odpowiedz
  • Co to znaczy „uciekajcie”? :) Tzn. mamy sprzedawac kupione na dolku mieszkania?

   keton
  • Oczywiście nie – jeśli przynoszą zyski lub stanowią własne 4 kąty, w przeciwnym przypadku proponuję rozważyć sprzedaż, bo obecnie nawet nory bez osobnej łazienki są w cenach z kosmosu.
   Mam spore doświadczenie w trafianiu w same szczyty różnych baniek na rynku i właśnie jestem w trakcie zakupu mieszkania w Gdańsku – tanio nie jest, ale znudziła mnie zabawa w nowe środki i wielką łaskę banków dających zawrotne 2% na lokacie.

   Tomko
 • NEST Bank na 7 miesięcy 2,4% (lojalna), 2,3% (na nowe środki)

  nic specjalnego przy inflacji +4%, ale na bezrybiu, i rak ryba

  paqero Odpowiedz
 • Dziś ( a dokładniej od 19.02.2020 ) pojawiła się zawrotna na zawrotne 2,3% ;) – regulamin https://www.ideabank.pl/ideabank2/doc/Regulamin_zawrotna_230_3M.pdf

  Bolo Odpowiedz
 • Krążą plotki, że Alior od 1 kwietnia swoje 3% uzależnia od wykonania obrotu kartą na 300 zł/miesięcznie. Czy ktoś ma jakieś bardziej dokładne informację w tej sprawie?

  Ciekawski Odpowiedz
  • Sprawdź Tabelę oprocentowania w Aliorze. 300 zł obrotu albo spadek oprocentowania do 2%.

   Kate
  • Trzeba będzie więc uciekać z Aliora. Dla 20 tys gra nie warta świeczki by obracać 300 zł kartą co miesiąc. Jakby to było jeszcze KO na 100 tys to pewnie bym został. Szkoda tych zmian na gorsze.

   Andy2
  • A moim zdaniem to nadal uczciwa oferta, tym bardziej że obrót tych 300zł możesz zrobić płatnościami mobilnymi i jeszcze dostać 1% zwrotu.

   crs84
  • Obrót 300zł jest też wymagany aby konto było darmowe :)

   Dobcio
  • Nie konto, tylko karta żeby była darmowa, konto jest darmowe po wpłacie 1500 zł.

   Kate
  • Karta i tak wymaga 300zl obrotu, ale to mozna wykonac prosto za pomoca Rv. Natomiast jak sie ma NFC to warto placic normalnie telefonem i jeszcze 1% zwrotu wpada.

   keton
  • Czy spełnię warunek, jeśli wypłacę z bankomatu 300 zł za pomocą C ?

   g.romek
 • Czy w opcji 3% na KO do 20 tyś jako korzyść w Aliorze od 1 kwietnia będą brane pod uwagę płatności BLIK bez karty czy te płatności muszą być wykonane koniecznie kartą płatniczą?

  adaś Odpowiedz
 • Kiedy się zaczyna nowa edycja promocji 2,7 % w Millennium?

  g.romek Odpowiedz
 • Skomentuj

  Chcesz mieć pewność, że nikt inny nie podpisze się twoim nickiem? Zarejestruj się (lub zaloguj) na LiveSmarter!

  Ostatnie wpisy