Najlepsze lokaty bankowe i konta oszczędnościowe – marzec 2022

Przed nami kolejny miesiąc – a to na blogu oznacza kolejne zestawienie lokat i kont oszczędnościowym. Sprawdźmy, gdzie najlepiej ulokować swoje środki w marcu 2022.

4% w Nest Banku

Najwyżej oprocentowana lokata w banku komercyjnym to w chwili obecnej 4% na Lokacie Witaj Nest Bank. Oferta dostępna jest dla nowych klientów, którzy założą darmowe konto osobiste, wyrażą zgody marketingowe, zapewnią comiesięczne wpływy min. 2000 zł oraz 3 transakcje (kartą, BLIK lub przelew). Po spełnieniu tych warunków uzyskamy aż 4% na lokacie półrocznej. Możliwa jest również wersja lokaty bez comiesięcznych warunków – ale jej oprocentowanie spada o połowę, tak samo jak okres trwania lokaty. Kwota maksymalna to 20 000 zł. Z oferty można skorzystać tylko raz.

Do 3,5% na lokatach Banku Facto

Nawet 3,5% w skali roku oferuje Facto – czyli działający na podstawie wewnątrzunijnych przepisów włoski bank. Różnica jest więc taka, że gwarancje środków (do równowartości 100 000 euro) zapewnia włoski odpowiednik BFG. Oprócz tego haczyków praktycznie brak: z lokat może skorzystać dosłownie każdy, niezależnie od statusu nowego klienta i bez różnicy czy przynosimy nowe środki. Więcej o tej ofercie pisałem kilka dni temu w swoim prześwietleniu. Aktualna lista dostępnych lokat prezentuje się następująco:

Do 3% w Inbanku

A skoro o Facto mowa, to warto wspomnieć o działającej na identycznych zasadach konkurencji z Estonii – czyli Inbank. Tu również haczyków brak. Kwota lokaty to maksymalnie 400 000 zł, a w chwili obecnej lista lokat prezentuje się następująco:

Co ważne: lokaty w Inbanku zakładamy bez konieczności otwierania konta, a środki przelewamy na depozyt za pomocą szybkiego przelewu (pay-by-link).

3% do 10 000 zł przez rok + 2% do 400 000 zł + 50 zł na start

Z polskich banków dość ciekawie wygląda oferta Getin Banku. Tu podstawowym „wabikiem” jest 3% na koncie oszczędnościowym do 10 000 zł przez okrągły rok dla nowych klientów, którzy otworzą konto osobiste + oszczędnościowe w tym banku.

Niska kwota maksymalna? To nie problem. Na tym samym koncie oszczędnościowym obowiązuje również druga promocja (również dla obecnych klientów), w ramach której wszystkie nowe środki zarabiają 2% do 400 000 zł.

Ten sam bank oferuje również lokatę na nowe środki, której oprocentowanie wynosi nawet 3%, w zależności od wariantu:

3% w Credit Agricole

3% do 75 000 zł na lokacie mogą zyskać nowi klienci klienci Credit Agricole albo osoby, które przyniosą do banku nowe środki. Niestety okres trwania lokaty jest dość długi i wynosi w obu przypadkach rok. Nowi klienci zgarną kolejne 50 000 zł na 1,5% na promocyjnym koncie oszczędnościowym (po 3 miesiącach oprocentowanie spada). A gdyby tego było mało, to aż 555 zł czeka na nas w formie premii na start.

Do 2,51% na Indeksowanym Koncie Oszczędnościowym Toyota Bank

Ciekawą, acz zmienioną od ostatniego zestawienia, ofertę konta oszczędnościowego ma Toyota Bank. Indeksowane Konto Oszczędnościowe oferuje bowiem oprocentowanie oparte o stawkę WIBOR 3M z przedostatniego dnia roboczego danego kwartału. Do 100 000 zł zarabiamy WIBOR 3M czyli w chwili obecnej 2,51%. Niestety powyżej 100 000 zł oprocentowanie spada do WIBOR 3M – 2 = 0,51% w chwili obecnej.

Haczyki? Prowadzenie konta wynosi 30 zł, jednak opłata jest zwracana po kilku dniach jeśli nie dokonaliśmy żadnej wypłaty z tego konta oszczędnościowego. Przy czym jest tu jeden wyjątek: opłacenie lokat nie wlicza się do tego limitu, dlatego wypłatę z IKO najlepiej wykonać za pośrednictwem np. lokaty 3-dniowej. Albo jeszcze krótszej.

Dodatkowo nawet posiadając już ROR w Toyota Banku konto oszczędnościowe zakładamy poprzez… wizytę kuriera.

2,5% w Pekao S.A.

2,5% dostępne jest również dla nowych klientów Pekao S.A. Kwota maksymalna to 20 000 zł, a oprocentowanie obowiązuje aż przez pół roku. No i premia na start – w tym wypadku 100 zł lub łatwe 200 zł dla młodych.

2,5% w Aion Bank

Do końca maja 2,5% obowiązuje również w Aion Banku – i to bez żadnych dodatkowych warunków czy ograniczeń kwotowych! Przypominam, że w porównaniu do „normalnych” banków za usługi Aion Banku płacimy comiesięczny abonament. W ramach niego otrzymujemy dostęp do pewnych usług bez limitów ilościowych. I tak oprocentowanie 2,5% na koncie oszczędnościowym otrzymują użytkownicy planu All-Inclusive za 49,99 zł, 2% otrzymują opłacający plan Smart za 29,99 zł, a 1,5% – klienci planu Light, który jest bezpłatny pod warunkiem ulokowania na koncie oszczędnościowym min. 5000 zł. Płatne plany opłacają się więc przy większych kwotach – opłatę miesięczną pokrywają wysokie odsetki.

Pamiętajmy również, że Aion Bank oferuje kody startowe, dzięki którym możemy uzyskać 2 pierwsze miesiące subskrypcji za darmo (kod: LIVEFREE), albo 6 miesięcy za pół ceny (kod: LIVESMARTER50). Wtedy granica opłacalności przesuwa się jeszcze niżej – dlatego w zdecydowanej większości przypadków najlepiej skorzystać z planu All-Inclusive i zapakować swoje środki na 2% w skali roku – bez limitu kwotowego (choć standardowo polecam nie przekraczać równowartości 100 000 euro).

2,5% na Lokacie Mobilnej + 300 zł w Santander

2,5% możemy również zgarnąć na Lokacie Mobilnej w Santander Bank Polska – pod warunkiem, że zakładamy ją pierwszy raz (w tej edycji). Kwota maksymalna to 20 000 zł, a czas trwania oferty – 4 miesiące. Dodatkowo zakładając konto możemy zyskać 300 zł premii na start – i to na bardzo łatwych warunkach!

2% + 1,7% na koncie oszczędnościowym w Alior Banku + 300 zł na start

1,7% do 100 000 zł na koncie oszczędnościowym oferuje również Alior Bank. Konieczne jest ulokowanie nowych środków, a czas trwania promocji podwyższonego oprocentowania to 3 miesiące od pierwszego wpływu.
Pamiętajmy jedynie, aby co miesiąc wpłynęło minimum 2000 zł na konto osobiste – inaczej bank naliczy nam nie 1,7%, a 1% w skali roku.

A jeśli o koncie mowa to dodatkowo możemy zgarnąć niesamowicie łatwe 300 zł za jego założenie. Co więcej: w ramach jednej z korzyści do wyboru mamy możliwość otrzymania kolejnych 2% do 10 000 zł na koncie oszczędnościowym – pod warunkiem, że wydamy co miesiąc 300 zł.

2,2% do 20 000 zł przez 4 miesiące + do 500 zł na start

Równie ciekawą ofertę ma mBank, w ramach swojej promocji startowej. Tu do zgarnięcia mamy nawet 500 zł za założenie konta oraz 2,2% na koncie oszczędnościowym „Mój Cel” – ale pod warunkiem, że będziemy na nim odkładać pieniądze, czyli dorzucać min. 100 zł miesięcznie. Kwota maksymalna to również 20 000 zł, a czas trwania oferty to 3 miesiące (plus miesiąc startowy).

Co ciekawe oferta dostępna jest również dla obecnych klientów – ci również mogą założyć konto „Mój Cel” z oprocentowaniem 2,2% przez 3 pełne miesiące kalendarzowe pod warunkiem, że posiadali w mBanku mniej niż 1000 zł na lokatach i kontach oszczędnościowych 31.12.2021.

1,6% na koncie oszczędnościowym Santander Consumer Bank

1,6% do 200 000 zł możemy zarobić na koncie oszczędnościowym Santander Consumer Bank. Co istotne: rachunek nie wymaga zakładania konta osobistego, nie ma też limitu darmowych przelewów wychodzących. Konto zakładamy przez wniosek internetowy za pomocą przelewu.

…i do 2,5% na lokatach

Santander Consumer Bank oferuje również dobrze oprocentowane lokaty bez haczyków – choć głównie te długoterminowe:

PS. Przypominam, że pełny i aktualny ranking lokat oraz kont oszczędnościowych dostępny jest zawsze w zakładce „Rankingi”.

Nie przegap!

Komentarze

 • oprocentowanie kwietniowych obligacji czteroletnich COI0423 9,75%

  Pietrucha Odpowiedz
 • Toyota obniża oprocentowanie w IKO powyżej 100k. Będzie -3 p.p.
  Poniżej 100k bez zmian WIBOR 3M

  wucash Odpowiedz
 • Wibor 3m. Na dziś wynosi 4,52 % dla kont NRO,KO i Skarbonka. https://www.bankier.pl/mieszkaniowe/stopy-procentowe/wibor

  Waldemar Odpowiedz
 • Czyli od 1.04. będzie to najlepsze KO na rynku, oczywiście do 100k.

  diego Odpowiedz
  • Ile tam REALNIE trzeba przeznaczyć na opłatę za prowadzenie? 30 czy 60 zł?

   Zet
  • Pierwszego dnia miesiąca jest pobierane 30 zł, a zwracane trzeciego dnia następnego miesiąca.

   sm1
 • zwykle KO w TB rośnie z 0,7% na 2,5 % (od 50 do 400 tyś zł) zaś indeksowane IKO ma wynosić WIBOR3m-3 pp – czyli jeśli wibor3M wynosi 4,6% to będą oferować 1,6 %

  zenek64 Odpowiedz
  • @zenek64
   indeksowane IKO WIBOR3 do 100 000

   Michał
  • Skąd macie to info?

   Dzikus
  • Jeszcze 3 notowania Wiboru, więc jest szansa nawet na około 4,7 %, a może i więcej w dniu 30 marca, co będzie stawką obowiazującą na IKO od 1 kwietnia dla kwoty do 100 k.
   Czyli od 1 kwietnia będzie to najlepsze konto oszczędnościowe, ale zapewne tylko do 16 kwietnia, kiedy to Nest podniesie stawki bazując na Wiborze z 15 kwietnia (można wtedy oczekiwać piątki przodu).

   g.romek
  • @ Dzikus
   Dziś Toyota Bank rozsyłał mailowo nową tabelę oprocentowania, ktora będzie obowiązywać od 1 kwietnia.

   Zgodnie z nią oprocentowanie na IKO wyniesie:
   – dla kwot do 100 tys. : równowartość Wibor 3M z 30 marca
   – dla kwot powyżej 100 tys. : Wibor 3M – 3 p.p.

   g.romek
  • Dziękuje za info, swoją drogą czy ich nie obowiązuje dwuniesiwczny termin wyprzedzenia w informowaniu o zmianach? Taki alior jak ucina marże z 2 do 5 pp informuje 2 miesiące wcześniej

   Dzikus
  • Dziękuje za info, swoją drogą czy ich nie obowiązuje dwumiesięczny termin wyprzedzenia w informowaniu o zmianach? Taki alior jak ucina marże z 2 do 5 pp informuje 2 miesiące wcześniej

   Dzikus
  • Zmiany w regulaminach czy cennikach muszą anonsować z min. 2 miesięcznym wyprzedzeniem, ale zmian oprocentowania nie. Bo to nie jedyny bank który informuje albo z kilkudniowym wyprzedzeniem albo post factum.

   maniekkkkkkk
  • No i wszystko jasne.
   IKO w okresie 1 kwietnia – 30 czerwca oprocentowane będzie na 4,74 % wg danych z wibordzis.pl

   g.romek
 • Od kwietnia Edo 2,70% w 1 roku, reszta bez zmian 1,25 %

  Romuald Odpowiedz
  • EDO 2,7% ( marża 1,25% ) COI 2,30% ( marża 1% ) oferta kwietniowa

   Pietrucha
  • Wszystkie z oferty kwietniowej o 0,5 proc więcej w pierwszym okresie, 3M – 1,5%, 2 letnie – 2 %, 3 letnie – pierwsze 6M – 2,1%, później WIBOR 6M

   Dzikus
 • Mam propozycję z inbanku „nowe srodki” na 4% 3m i 6m. Chyba tylko dla wybranych.

  Barti Odpowiedz
  • Potwierdzam, tylko dla wybranych (ja dostałem maila, małżonka nie). Oferta ważna do 31.03.2022 r., maksymalna wartość lokat na nowe środki to 100 tys. zł. Ale jest zapis, że od 24.03.2022 r. do końca trwania założonej lokaty na nowe środki nie można zrywać innych wcześniej posiadanych w InBanku lokat. Inaczej obniżą oprocentowanie do standardowego. Sprytne.

   rapatapatoja
  • Podejrzewam, że w kwietniu inbank zaoferuje 4% już dla wszystkich. Może nawet na 3 miesiące

   dariusz2
 • Kupiłam obligacje 4 i 10 letnie w dniu 5 maja 2021 roku. Kiedy i gdzie znajdę informację jak będą oprocentowane w kolejnym okresie?

  Bogusia Odpowiedz
 • To iko zakłada się z jakimś innym kontem, czy można samo iko?

  Anonymous Odpowiedz
  • Można samo IKO

   rychu75
  • Ale w praktyce lepiej jest założyć też konto osobiste, np Moto Konto, co pomoże bezpłatnie wycofać środki z IKO, (poprzez założenie lokaty z IKO, zerwanie jej i wskazanie konta osobistego do przekazania środków z lokaty).

   g.romek
  • Dzięki bardzo, za odpowiedzi :)
   A iko zapychacie „pod korek” i na początku miesiąca „uciekacie” z nadmiarem środków poprzez lokatę?

   Anonymous
  • Czyli w jaki sposób można otworzyć równocześnie Moto Konto wraz z IKO? Wystarczy złożenie wniosku o otwarcie Moto Konta wraz z zaznaczoną opcją otwarcia IKO czy też dla każdego konta trzeba złożyć osobny wniosek o jego otwarcie? Mam nadzieję, że w przypadku obowiązywania opcji nr 2 wyślą obie umowy do podpisania w tej samej przesyłce, aby skończyło się na jednej wizycie kuriera.

   pytanie
  • Jak to najlepiej technicznie rozegrać? Najpierw Moto Konto a później wniosek o IKO czy jakoś inaczej? Ile trwa procedura i czy tylko kurierem można to ogarnąć?

   Chris
  • W sumie jeszcze jedno pytanko, można ustalić termin wizyty kuriera czy za duże mam wymagania ;) ?

   Chris
  • @Anonymous
   Można wrzucić całe 100 k i nie ma potrzeby wypłacać co miesiąc nadwyżki. Co prawda nadwyżka wskoczy nam na niższy %, ale kwota główna pozostanie dalej na stawce wibor 3 m.

   g.romek
  • Dzięki wielkie :)

   Anonymous
 • @Chris
  Można. Jak będą oddzwaniać to zasugeruj termin. Możesz też zaproponować godzinę, ale kurier i tak będzie ok. 1 godz. przedtem dzwonił do Ciebie.

  Beata2 Odpowiedz
  • Dokładnie, jak oni będą oddzwaniać, ja w żaden sposób raz i drugi chociaż spóźniłem się chwilkę, nie byłem w stanie ruszyć do przodu tego wątku samodzielnie na infolinii – także liczy się głównie refleks i dostępność :)

   matebe@wibordzis.pl
 • Właśnie InBank przysłał mi smsa z propozycją założenia lokaty na 4%.

  Bogusia Odpowiedz
 • Ktoś ma Konto Wyższej Jakości w Aliorze i minął mu 5- letni okres promocji ? Jakie teraz trzeba spełniać warunki aby było bezpłatne czy nie ma już takiej możliwości ? Wiem , że @ Don takie ma i może coś ktoś podpowie jak to wygląda w praktyce. xyz

  prawdziwy-xyz Odpowiedz
  • Nic oprócz tego, żeby zapewnić wpływ (2500 zł) opisany w TOiP nie trzeba robić. Konto dalej działa na standardowych warunkach.

   sentio
  • Ok. dzięki za info. Przez wiadomość odpisali ,że opłaty mogą ale nie muszą się zmienić po okresie promocji. xyz

   prawdziwy-xyz
  • Nic się nie zmieniło, ciekawa sprawa, bo teoretycznie mogliby coś pokombinować.

   Don Quijote de la Mancha
  • To nie była promocja tylko standardowy warunek konto – gwarancja niezmienności zasad przez 5 lat, pytanie w którym roku wycofali konto z oferty bo wg mnie od tego czasu nie zmienią zasad przez 5 lat bo tak po prostu prościej :) jeśli coś się zmieni dostaniemy 2 miesiące wcześniej info o zmianie tabeli

   Dzikus
 • Pięknie jest. Na IKO w Toyota Bank- 4,74%. Jaka szkoda, że tylko do 100k.

  Beata2 Odpowiedz
  • Jedno z najlepszych oprocetowań na rynku ale… od 16 kwietnia stare KO Nesta będą liderem ;)

   Ego
  • Stawiam, że na jakimkolwiek fizycznym towarze będzie wyższa stopa zwrotu, ale dobre i to. :)

   Angulo
  • Ciekawe jak długo… W styczniu ogłosili zmiany regulaminu IKO więc teraz chyba również nie będziemy się cieszyć zbyt długo takim procentem. Obym się mylił.
   P.S. Na lokacie Dynamicznej w Credit A. będzie 3,93% od jutra, przy założeniu utrzymania lokaty przez 12 miesięcy. Na w/w lokatę załapałem się w ostatniej chwili…

   diego
  • 10,9% inflacji, oprocentowanie nawet nie dochodzi do połowy. Nie żebym narzekał, sam korzystam, ale to co innego robi rynek (mill przy przelewie proponował lokatę na pół roku na 1,75 :O)

   Wybrzeże Kości Słoniowej
  • Czy jest jeszcze możliwość założenia IKO w Toyocie z tym oprocentowaniem? Czy już dla nowych klientów nie ma takich warunków?

   derek22
  • @derek22 – nadal można załozyć IKO od Toyoty, tam niestety jednak jak otworzysz wyznają zasadę zmiany zasad z dnia na dzień, obejmującym zmianą wszystkich obecnych, stąd założyć zawsze możesz :)

   @diego – nadal możesz uruchomić Cele od Credit Agricole, gdzie oprocentowanie to od dziś 3,91 + bonusowe od 0,20 przy pierwszych wpłatach, kiedy to saldo jest niskie, do max dodatkowego bonusu 3 proc na koniec liczone już od wyższego salda, co daje średnio przez cały okres ponad 2 proc bonusowego oprocentowania ponad standardowe 3,91.
   Celów można mieć 10 (Mój Plan) i 3 (Mój Dom). Przy założeniu, że nie wytrzymasz z oszczędzaniem tyle lat do odebrania bonusowego oprocentowania jest w regulaminie pewna furtka, trzeba mieć na zwykłym koncie oszczędzam (dziś oprocentowanym 2,73) środki na pokrycie brakującego salda na likwidowanym celu, tak głosi regulamin.

   I teraz burza mózgów jak podzielić cele tak, aby likwidacja pierwszego umozliwiała likwidację kolejnych bez utraty bonusu :)

   Oczywiście, że lepiej oszczędzać dlużej – można mieć dziś nawet 6,91 jak ktoś zaczał 4,5 roku temu, ale warto zastanowić się nad takim podziałem celów aby mieć możliwość wyjścia bez strat. I co ważne zakładając produkt – kontraktujemy sobie oprocentowanie na przyszłą pierwszą wpłatę, nie musimy mieć środków dziś, możemy otworzyć z pierwszą wpłatą do 30 dni i rolować na kolejny okres, jeśli w danym momencie mamy lepsze propozycje. Ale jak zlikwidują lub zmieniają zostajemy zakontraktowani już na te zasady, co przez lata ten bank już potwierdził, utrzymując stawki dla produktów, otworzonych przed zmianą.

   PS sam dywersyfikuję pomiędzy produkty oparte o inflację, jak i stopy oprocentowane, tutaj póki są niższe od inflacji odkładam określone niskie kwoty, ale w dłuższej perspektywie czasu, kiedy uzbiera się tu wieksza kwota liczę jednak na wyrównanie inflacji do stóp jak miało to miejsce przez lata stąd dywersyfikacja.

   Dzikus
  • @Beata2 Co w tym pięknego? Inflacja zasuwa, aż miło! Siła nabywcza złotego, na moje oko, straciła w ciągu roku co najmniej okolice 20% a może i więcej! Świetnie obrazuje to cena paliw, która bardzo koreluje z możliwością naszych złotówek, a jakaś zaskórniara klika, że pięknie! O rzesz k…a!
   Szkoda, że nie mam aż takich funduszy żeby zamiast szukania okazji ratunku przed dewaluacją można było „wtopić” to w jakąś nieruchomość pod wynajem. ​
   ​ (horror)

   Anonymous
 • Oferta jest dla wszystkich, tylko pytanie, czy nie zmienią warunków.

  diego Odpowiedz
  • Może i zmienią! Ale nie na gorsze! A jak do tego dojdzie byle nie na poziomie transformacji w latach dziewięćdziesiątych! ;)

   Anonymous
 • Mam obligacje COI0424 zakupione 28.04. 2020 roku z marżą odsetkową: 1,25% oraz EDO0430 zakupione 29.04. 2020 roku z marżą odsetkową: 1,50%.
  Proszę o informację jak będą one oprocentowane w kolejnym okresie?

  Bogusia Odpowiedz
  • COI- 9,75%, EDO – 10,00%

   Dzikus
  • A jakie było na nich oprocentowanie w 2021 roku ? xyz

   prawdziwy-xyz
  • COI0424 = 2,40% | 3,65% | 9,75%| xxx % w 2023 [inflacja+1,25%]
   EDO0430 = 2,70% | 3,90% | 10,0% | xxx %… (do 2030) [inflacja+1,5%]

   Żeby sprawdzić oprocentowanie, wystarczy zalogować się na swoje konto obligacji skarbowych.

   Be@
 • @Dzikus
  COI- 9,75%, EDO – 10,00% + jeszcze marża odsetkowa COI: 1,25% = czyli łącznie 11% oraz EDO 1,50%= czyli łącznie 11,50 %?

  Bogusia Odpowiedz
 • @Dzikus, @ Clio
  Bardzo dziękuje

  Bogusia Odpowiedz
 • Skomentuj

  Chcesz mieć pewność, że nikt inny nie podpisze się twoim nickiem? Zarejestruj się (lub zaloguj) na LiveSmarter!

  Ostatnie wpisy