Najlepsze lokaty bankowe i konta oszczędnościowe – sierpień 2019

Kolejny miesiąc przed nami, a to oznacza na blogu tradycyjne zestawienie lokat bankowych i kont oszczędnościowych. O ile kiedyś głównie opisywałem te pierwsze oferty, to w ostatnim czasie prym wiodą głównie konta oszczędnościowe – już co najmniej kilka banków oferuje solidne oprocentowanie promocyjne dla całkiem sporych kwot. Sprawdźmy więc gdzie najlepiej ulokować swoje pieniądze w sierpniu 2019.

Lokaty BEZ zakładania konta osobistego (4% – 2,9%)

Tradycyjnym już liderem zestawienia jest Lokata Happy Idea Banku. Możemy na niej ulokować do 20 000 zł na okres 3 miesięcy, a oprocentowanie wynosi 4% w skali roku. Co istotne: lokatę możemy zerwać wcześniej bez utraty naliczonych już odsetek. Nie trzeba też zakładać żadnego konta.

Wada? Lokatę Happy możemy założyć tylko raz w życiu, będąc nowym klientem banku. Co to oznacza? Wykluczone są osoby, których PESEL znajduje się juz w bazie banku (i to nawet, jeśli wnioskowały o jakikolwiek produkt, ale ostatecznie go nie założyły!). Zwracam też uwagę, że przelew środków na Lokatę Happy powinien pochodzić z naszego konta, a wszystkie dane przelewu (np. adres) muszą być identyczne jak te, które podaliśmy we wniosku.

Jeśli natomiast mamy nieco więcej wolnego kapitału, to możemy skorzystać z Lokacie Happy Pro. Jej zasady skorzystania są identyczne (nowy klient), natomiast oprocentowanie wynosi 3,2% w skali roku dla kwoty od 20 000 zł do 400 000 zł.

Dobrą opcją dla niewielkich kwot jest Lokata Mobilna w Getin Banku, która daje 3% w skali roku przez 3 miesiące. Aby z niej skorzystać konieczne jest posiadanie dostępu do bankowości elektronicznej Getin Banku – najprościej taki uzyskać składając wniosek o jakąś inną lokatę (którą można opłacić niewielką kwotą, a resztę wrzucić już na Lokatę Mobilną).

Ciekawą alternatywą jest również oferta Inbanku – choć aby zgarnąć sensowne oprocentowanie trzeba zamrozić środki na 2 lata. Z drugiej strony biorąc pod uwagę fakt, że oprocentowania ostatnio mocno lecą w dół, może nie jest to zły pomysł (dla części kapitału). Sam zresztą ostatnio skorzystałem z tej oferty (z braku alternatyw). Kwota maksymalna lokaty to 50 000 zł, jednak lokat możemy zakładać dowolną ilość.

O czym musimy pamiętać? Inbank to bank estoński, dlatego obejmują go gwarancje Estońskiego Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. W razie ew. upadku (co raczej nie jest zbyt prawdopodobne) być może konieczna będzie wycieczka do Estonii – choć akurat jest to jeden z najlepiej skomputeryzowanych krajów na świecie (obywatele mogą np. głosować przez internet) więc nie zdziwiłbym się, gdyby całą procedurę można było załatwić zdalnie.

Lokaty dla klientów otwierających konto osobiste (3% – 4%)

Co jednak, jeśli z jakichś powodów nie chcemy skorzystać oferty Idea Banku i szukamy innych rozwiązań? Tu z pomocą przyjdą nam wysokooprocentowane lokaty dostępne dla osób, które są skłonne otworzyć konto osobiste.

Od wielu miesięcy najlepszym wyborem pod względem lokat dla klientów otwierających konto jest Nest Bank ze swoją Lokatą Witaj. W ciągu 30 dni po otwarciu Nest Konta możemy na niej ulokować do 10 000 zł z oprocentowaniem 4% w skali roku. Czas trwania lokaty to 3 miesiące, choć teoretycznie możemy wybrać wersję 6-miesięczną – jednak wtedy do zgarnięcia promocyjnego oprocentowania wymagany jest co najmniej jeden wpływ wynagrodzenia, dlatego jeśli nie chcemy aż tak mocno wiązać się z bankiem, to lepiej skorzystać z wersji krótszej lokaty (bez dodatkowych warunków).

Pamiętajmy również, że w Nest Banku oferowane jest również konto Nest Rodzinne Oszczędności, które za sprawą fajnego bonusa pozwala na zyskanie jakichś 5,7% w skali roku – przy czym musimy dorzucać środki co miesiąc. O szczegółach tego mechanizmu pisałem prawie 3 lata temu, kiedy rachunek debiutował na rynku.

4% na lokacie oferuje również Plus Bank. Ta oferta ma jednak spory haczyk – karta (obligatoryjnie wydawana do konta) kosztuje 9 zł, o ile nie wydamy nią 500 zł miesięcznie. Dlatego zdecydowanie bardziej opłaca się skorzystać z oferty mLokaty na wejście w mBanku, która jest bardzo podobna do lokaty w Neście – kwota maksymalna to 10 000 zł, a czas trwania lokaty to 3 miesiące. Jedyna różnica jest w oprocentowaniu – spada do 3,5%. A konto mamy za darmo.

Lokaty, a raczej konta oszczędnościowe, dla wyjadaczy

A co banki przygotowały dla osób, które „wszędzie” już były klientami i szukają najmniej wymagających ofert?

3% na koncie oszczędnościowym w Pekao

Tu zwróciłbym szczególną uwagę na promocję podwyższonego oprocentowania na koncie oszczędnościowym w Pekao. Możemy tam zgarnąć 3% dla kwoty do 30 000 zł aż przez pół roku – na dodatek mając środki zawsze pod ręką. I choć oferta przygotowana jest głównie z myślą o nowych klientach (brak konta od 1.07.2018), to mogą wziąć w niej udział również obecni posiadacze rachunków – o ile w okresie od 1.07.2018 do 31.05.2019 średniomiesięczne saldo na rachunkach nie przekraczało 50 zł.

Co więcej – zakładając obecnie konto osobiste w Pekao możemy zgarnąć super-łatwe 200 zł na start. O szczegółach tej promocji pisałem w swoim prześwietleniu oferty: 200 zł premii za Konto Przekorzystne w Pekao S.A.

Coś innego? 3% możemy również zgarnąć na koncie oszczędnościowym Getin Banku – dla kwoty nawet 200 000 zł, ale przez krótszy okres – 122 dni. Zakładając konto osobiste (wymagane w promocji podwyższonego oprocentowania) możemy też zyskać 50 zł za uruchomienie rachunku z polecenia.

3% do 20 000 zł na Koncie Jakże Osobistym od Alior Banku w ramach „korzyści”. Pamiętajmy tylko, że tam dochodzą dodatkowe warunki do spełnienia do bezpłatności konta osobistego – ale możemy za to zyskać 150 zł w promocji na start :) Jeśli natomiast chcemy ofertę bez warunków, to możemy skorzystać z 2,5% do 100 000 zł na koncie Mocno Oszczędnościowym.

2,8% oferuje 3-miesięczna Lokata na nowe środki w Idea Banku (dostępna też w innych wariantach). Jak nazwa wskazuje – musimy przynieść do banku nowe środki – czyli nadwyżkę nad saldo z 20. dnia poprzedniego miesiąca. Niestety do jej założenia wymagane jest posiadanie konta osobistego. Pamiętajmy, że jeśli jeszcze nie korzystaliśmy z produktów Idea Banku, to w pierwszej kolejności warto założyć Lokatę Happy.

2,7% do 100 000 zł oferuje ciągle konto oszczędnościowe Banku Millennium. Oferta ma ogromny plus – jest cykliczna i można z niej korzystać w zasadzie non-stop. Sam wykorzystuję ten rachunek od ponad 3 lat.

PS. Pamiętajcie, że aktualne zestawienie lokat zawsze znajdziecie na lokaty.livesmarter.pl. Tam też znajdziecie mniej typowe oferty, jak choćby Lokata Urodzinowa od Banku Millennium :)

Nie przegap!

Komentarze

 • Obniżka bramki w Getinie. Z Getinu do Millennium przy sporej kwocie dzisiaj 2,4% na 3 msc i 2,1 na 6 msc.

  Akashi71 Odpowiedz
 • 3% do 20k w Alior jest na jaki czas ?

  musiek Odpowiedz
 • Ja 3% ciągnę od 12.12.2017r, czyli od daty założenia mojego konta bankowego w Aliorze.

  Andy2 Odpowiedz
 • Jak policzyć warunek mniej niż 50 zł średniego salda w Pekao SA, żeby załapać się na promocję konta oszczędnościowego?

  Andres Odpowiedz
  • Przy profilu każdego klienta wyświetlają się promocje, z których klient może skorzystać, ale jest to widoczne tylko z poziomu pracownika a nie klienta. Więc najprościej skontaktować się z doradcą, który udzieli informacji czy się łapiesz czy nie i obejdzie się bez wyliczanek.

   WiFran
  • Osobiście spytałbym bank – może gdzieś to mają policzone. Jeśli nie, to weź miesiąc w którym najwięcej było na rachunku (jeśli on będzie się mieścił to kolejnych już nie trzeba sprawdzać), a następnie policz jakie były salda na koniec każdego dnia, a następnie podziel przez ilość dni w miesiącu.

   Np. jeśli w grudniu 2018 na koncie było 800 zł przez 5 dni (według stanu na koniec dnia), to będziemy mieć średnie saldo miesięczne (800*5 + 0*26) / 31 = 129,03

   Salda należy zsumować (dla wszystkich rachunków w banku, w tym walutowych – po przeliczeniu na PLN).

   Michał
 • W Citi Priority jest promocja konta oszczędnościowego na maks. 3 % na 6 miesięcy do 100k. Nazwali to Razem lepiej.

  Orestes1 Odpowiedz
 • Jakieś najnowsze info przy przelewie z idei i z getinu ? xyz

  prawdziwy-xyz Odpowiedz
 • A czy wiadomo coś o obniżonym oprocentowaniu na Koncie Systematycznym w Santanderze z 2,7% do 1,5% ? Czy ta promocja wróci?

  Wojciech Odpowiedz
 • IB spadek na NŚ 3M z 2,8 na 2,7%

  adaś Odpowiedz
 • Dziś zawrotna z IDEA do Mille spadek do 2,5 % a do Getin niezmiennie marne 2,2 %

  Bolo Odpowiedz
 • Kolejny spadek w IB- lokata Happy Pro – 3,10%

  Grażka Odpowiedz
 • W tym tygodniu kończą się ostatnie lokaty Wiosenne – będzie duży odpływ gotówki ale Idea widać niezainteresowana tym procesem. Szkoda – musi trzeba pożegnać się z tym bankiem.

  Grażka Odpowiedz
  • Lokata „Na nowe środki Plus” w IB też dzisiaj spadła z 2,8% (na 3 m-ce) na 2,7%

   Bonifacy
 • Ktoś coś o koncie Skarbonka w Nest Bank? Można tam od razu zapodać 5k na 3% na 6 m-cy?

  Gangster Odpowiedz
 • Pytanie o KO Getina.
  Czy jak korzystałem z XVIII edycji, którą zakończyłem 13 lipca (sobota) to załapię się teraz na nowe środki?

  mig Odpowiedz
 • IDEA – zapewne mój PESEL już tam jest, bo kiedyś byłem ich klientem, (być może przez Noble), a każda próba „rznięcia głupa” jako nowy klient nieudana. Pytanie z innej beczki: czy mogę znów założyć zwykłe konto bez konsumowania promocji i „załapać” się na nowe środki?

  qq Odpowiedz
  • Jak najbardziej – przy tej lokacie nie ma przecież warunku, że jest ona tylko dla nowych klientów. Liczą się tu nowe środki.

   Grażka
  • Zadzwonili, „zdjęli duplikację”, stare dane się wyczyściły, nowy mail, nowy nr telefonu, nowy klient i lokata HAPPY (:-)), choć wnioskowałem o konto. Konto do założenia jednogroszowym przelewem po zalogowaniu.

   qq
 • Mam pytanie do starych wyjadaczy o to, jak Banki liczą odsetki za dany dzień. W przeglądanych regulaminach zazwyczaj widziałem tylko stwierdzenie „saldo na koniec dnia”. Czy we wszystkich bankach koniec dnia to faktycznie koniec dnia, czyli 23:59, czy też zdarzają się jakieś banki, które dzień rozliczeniowy zamykają później na podstawie jakichś regulaminowych zapisów? Pytam, bo często zdarza mi się zlecać przelewy z kont oszczędnościowych krótko po północy i nie chciałbym w ten sposób tracić odsetek za poprzedni dzień.

  mkz Odpowiedz
  • Raczej tylko w drugą stronę to możliwe, że dzień kończy się godzinę, dwie przed północą.

   keram7m
  • Godzina transakcji nie ma znaczenia, liczy się tylko data w szczegółach transakcji.

   Lokata
 • Zawrotna z idei do millenium już tylko 2,31.

  Jarosław Odpowiedz
 • Chciałbym zapytać o lokatę Happy w Idea Bank. Gdzieś się doczytałem, że za zerwanie płaci się 50 zł i nie można zaznaczyć, że lokata będzie nieodnawialna. Czy ktoś już korzystał z tego produktu i ma doświadczenie ? Dzięki

  tomekfines Odpowiedz
  • Dokładnie tak, chociaż wymaga to pewnej organizacji

   Kate
  • Mnóstwo osób korzystało :)

   Ad 1 – jakieś totalnie bzdury. Możesz normalnie zerwać, tylko tracisz odsetki – nie ma to większego sensu. Oczywiście kapitał dostajesz w 100% taki jak wpłaciłeś.

   Ad 2 – tak, lokata zakłada się jako odnawialna. Możesz to zmienić na infolinii, ale prostszym sposobem jest poczekanie aż się zakończy, odnowi – i wtedy ją zerwać – już jako odnowioną (z odsetkami). Zerwiesz ją w pierwszym dniu więc nic nie stracisz. Ja tak ogólnie robię z lokatami w Idea Banku – zapisuję w kalendarzu kiedy się kończą, w tym dniu loguję się do bankowości internetowej, lokaty są już odnowione (kapitał + odsetki) i zrywam „nową” lokatę dostając to co zarobiła stara.

   Michał
 • Mój post to komentarz do wpisu admina oczywiście

  Kate Odpowiedz
 • Zawrotna z IB do GB kwota powyżej 50k tylko 2,20%. W dniu dzisiejszym wyniosłam już z IB swoje ostatnie środki. Kiedy powrót ? Zobaczymy, pozyjemy – teraz ruch należy do Banku.

  Grażka Odpowiedz
 • mBank ma od dzisiaj cele na 2,6% do 20000 zł. Dziwne warunki, ale jak ktoś nie korzysta z Mille to da się żyć ;)

  Paweł K. Odpowiedz
  • Kurde, a ja założyłem w poprzedniej edycji na 2,5% i nie spełniam już warunku na kolejny… Ale weź i przewidź, że oni zaczną podwyższać.

   pws
 • W kwestii upewnienia się – czy w IB nadal działa to tak, że dzisiaj mamy tam X zł na lokatach. Zakładamy lokatę na nowe środki plus na kwotę Y (aktualnie niestety już tylko 2,7%). Później po kilku dniach kończą się stare lokaty i zabieramy kwotę X z IB, a zostaje tam tylko lokata na nowe środki – czy jej % się nie zmieni i pozostanie do końca na 2,7%? Nie ma znaczenia, że później zabierzemy stare środki? Nie werfikują tego ciągle, jak w KO w GB? Wydaje mi się, że tak to było wcześniej i pewnie jest nadal, ale chcę się upewnić.

  Jeszcze inne pytanie, czy jeśli już te lokaty X się skończą, ale kasa leży na ROR, dolewam w tym samym dniu nowe środki, zakładam lokatę na nowe środki plus – czy można wtedy od razu zabrać stare środki z zamkniętych lokat? Czy trzeba czekać np. przynajmniej 1 dzień na zatwierdzenie % na nowej lokacie?

  pws Odpowiedz
  • oczywiście w tej kwestii nic się nie zmieniło, lokata to nie KO. Ważny jest moment założenia lokaty. Zakładając lokatę na NŚ natychmiast biorę potwierdzenie *pdf i niezwłocznie wycofuję stare środki. Dokument powiedzenia ma moc prawą, nic już nie może się zmienić. Zawsze tak robiłem i nie znam odstępstw od tej zasady, jeżeli regulamin lokaty o tym nie mówi.

   jacck
 • Od dziś kolejne spadki lokat w IB o 0,10% – Happy Pro ( 3,00% ), Na nowe środki (2,60%) , Lokata nr 1(2,20%) i Beztroska (1,40%).

  Grażka Odpowiedz
  • i beztroskiej nie ma 1,5% z możliwością zerwania z zachowaniem zysku

   adaś
  • Beztroska jest na 1,4%.

   Andrzej44
  • To chyba tylko niektórzy ja mają dostępną, bo ja też nie mam, chyba że chodzi Ci o Ping Pong, ale tą trzeba codziennie zakładać. Ciekawe ile teraz dają na zawrotnych.

   keram7m
  • Pewnie, że oferta tylko dla wybranych. Przecież takie oprocentowanie nie może być dostępne dla wszystkich :)

   Ciekawski
  • Żałosna oferta – Idea Bank stracił rację bytu.
   Jeśli bank dociągnie jakoś do przyszłego roku, to gdzieś tak od stycznia 2020 do kwietnia 2020 będą kończyć się ostatnie normalnie oprocentowane lokaty. Przy obecnym oprocentowaniu nie zamierzam trzymać tam nawet jednej złotówki. Za kilka dni zabieram od nich „połówkę” gwarancji BFG i nie zamierzam wracać. Wiem, że nie jestem jedyny.

   Temat inwestora w Getinie upadł, tutaj pewnie będzie podobnie.

   Tomko
  • w środku weekendu takie newsy? ta data jest nieprzypadkowa…znowu zaczyna się dziać wokół banków LC

   abc
 • podobny los chyba niedługo spotka Plusbank – na 3 oddziały w Wawie byłem w dwóch chcąc zamknąć konto i dowiedziałem się że osoby odpowiedzialne za prowadzenie obsługi bankowej odeszły lub zostały zwolnione i oczywiście na stronie internetowej banku nie ma o tym słowa że oddziały nie istnieją – także tak

  zenek64 Odpowiedz
 • 50 zł ekstra za założenie celu w OKO – wystarczy 3x odłożyć minimum po 200 a bank dorzuci 50 – przystąpić można do końca września oszczędzać od października do grudnia. Jakie jest oprocentowanie na OKO?? 0,7%??

  zenek64 Odpowiedz
 • Sorki za spam, ale może komuś się przyda taka wygodna tabelka z opłatami za przelewy z KO

  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Oszczedzanie-bywa-drogie-Czym-nie-chwala-sie-banki-7725779.html

  Czytelnik Odpowiedz
 • Dzisiaj przy próbie przelewu z Getinu do Millennium propozycja Lokaty Specjalny Procent – 2,5% na 3 miesiące.
  Oczywiście skorzystałem. Skończyła mi się mobilna i trzeba było 20k zagospodarować bu nie stracić 3% na KO. Więc 10k poszło na nową mobilną, a drugie 10k na tą specjalną.

  Przemysław Odpowiedz
  • >>>bu nie stracić 3% na KO
   Czyli miałeś pod korek. Brawo !

   Bogdan
  • „Dzisiaj przy próbie przelewu z Getinu do Millennium propozycja Lokaty Specjalny Procent – 2,5% na 3 miesiące”
   — a ja dwa tygodnie temu dostałem tylko 2,4% (poza tym wszystko identycznie: przelew do Millennium, 10 kzł pozostałe po starej mobilnej, zaproponowana Lokata Specjalny Procent na 3 miesiące).
   Ty dostaniesz złotówkę wiecej… 😐

   Don Quijote de la Mancha
  • Wczoraj zaproponowali mi tylko 2,1%, więc wylałem całą kasę, pewnie dlatego podnieśli :P

   Artur
  • A w Idei zawrotna aż 2,51%, ale nie skorzystałem, ani tu, ani w Getinie, a promocja na KO niestety nie dla mnie.

   keram7m
  • @Bogdan jak niby wywnioskowałeś, że @Przemysław ma pod korek? Może mieć, ale nie musi.
   Coś mi się wydaje, że nie do końca wiesz jak działa promocja na KO. Nie rozsądne byłoby z zakończonej lokaty przelać na KO, bo to nie były by nowe środki.

   keram7m
  • >>>Może mieć, ale nie musi.
   Rzeczywiście.

   Wtedy gdy najpierw była lokata a później KO.
   Ja zakładam lokatę ze środków na KO – to wtedy zawsze są to nowe środki.

   Bogdan
 • @Przemysław
  I tak właśnie trzeba w tych czasach postępować. Lepiej mieć wyższe oprocentowanie niż niższe. Narka

  Waldemar Odpowiedz
 • mbąk daje jąkąś rekompensatę za decyzję uokik do wyboru: np. na lokacie do 30k zł 1,5% lub na NŚ o 0,2 pp więcej niż standardowo

  adaś Odpowiedz
  • To juz jakis czas temu podawali. Kiepskie te oferty. Z zadnej nie warto korzystac. I pewnie o to im chodzi :)

   keton
 • Dziś przelew z Getin do Santander. Kwota niecałe 11k. Propozycja: 1,8% na 3 m-ce lub 1,6% na 6 m-cy. Rewelacja k….a!.

  Eugeniusz Odpowiedz
 • Zakładał ktoś konto Nest Skarbonka na 3% w Nest banku? Czy numer konta nadają w momencie składania wniosku czy trzeba czekać kilka dni, tak jak musiałem czekać przy zakładaniu Nest Rodzinnych Oszczędności?

  Jarosław Odpowiedz
 • Skomentuj

  Chcesz mieć pewność, że nikt inny nie podpisze się twoim nickiem? Zarejestruj się (lub zaloguj) na LiveSmarter!

  Ostatnie wpisy