Zmiana tabeli opłat w BZWBK od sierpnia 2016. Zapłacimy m.in. za… przelewy i autoryzację SMSami!

Dwa dni temu na naszą skrzynkę mailową trafiła wiadomość od czytelnika, który zauważył nadchodzącą zmianę tabeli opłat i prowizji w Banku Zachodnim WBK. Niestety bank nie przygotował jeszcze dokładnego wykazu zmian, dlatego przeglądnięcie tego dość sporego dokumentu odłożyliśmy na dzisiaj. A trzeba przyznać, że było co przeglądać. Bank od 1 sierpnia ma zamiar kasować nas za usługi, które z definicji powinny być darmowe.Zapłacimy bowiem za przelewy pay-by-link, autoryzację transakcji kodami SMS, a nasze pieniądze będą mogły mieć… ujemne oprocentowanie – i to nie byle gdzie, bo na koncie oszczędnościowym!

Konkurs na najbardziej absurdalne zmiany zacznijmy jednak od początku, czyli od strony 54 dokumentu. Po pierwsze w oczy rzuca się wspomniana opłata w wysokości 50 groszy za Przelewy24 – czyli płatności typu pay-by-link, które dostępne są w internecie. Tak, to dokładnie te płatności, które wykonujemy płacąc za dany towar czy usługę i wybierając nasz bank i akceptując wprowadzoną za nas automatycznie kwotę czy dane odbiorcy przelewu. Oczywiście dla nas, jako nieco bardziej obeznanych klientów banku, nie jest to aż tak duży problem – wystarczy zapłacić tradycyjnym przelewem czy po prostu zapłacić kartą w celu uniknięcia opłaty. Niemniej jednak wymuszanie na nas cofania się o kilka (naście) lat w cyfrowej ewolucji nie jest normalną rzeczą. Może kolejnym krokiem będą opłaty za przelewy czy płatności kartą? Niedługo taniej będzie nadać gołębia pocztowego z fizyczną gotówką w kopercie niż zapłacić przy użyciu technologii XXI wieku – a przynajmniej w BZWBK :-)

zmiana-tabeli-oplat-bzwbk

Lećmy dalej. Kolejna dość absurdalna opłata to 50 groszy za zlecenie stałe. Tak, od sierpnia jeśli będziecie chcieli sobie zautomatyzować pewne płatności, to za każdą z nich zapłacicie 50 groszy. Tu znów pachnie nieco średniowieczem – zamiast zapomnieć o pewnych przelewach (sam tak opłacam pewne rachunki, które są stałe co miesiąc) będziemy je musieli „wklepywać” ręcznie. Albo płacić. Albo zmienić bank.

Kolejna niespodzianka to 5 zł za każdą wpłatę oraz wypłatę gotówki w banku (dotyczy tylko Konta Godnego Polecenia). Tu częściowo jestem w stanie pojąć tok rozumowania banku: są bankomaty czy wpłatomaty, a oddziały nie są do tracenia czasu na przyjmowanie naszych pieniędzy, tylko na sprzedaż nowych produktów klientom. Kredyty, ubezpieczenia, konta – tego ma przybywać. Kto by się przejmował wpłacanymi czy wypłacanymi pieniędzmi… :)

Ciekawa opłata pojawiła się również w tabeli dotyczącej kosztów kart debetowych. Bank pobierał od nas będzie 15 zł za wznowienie karty (o ile wytrzymamy z nim te kilka lat). Oczywiście tu obejście jest dość proste: zamiast wznawiać kartę lepiej ją będzie zastrzec i… wyrobić nową. Mimo wszystko zapewne 99% klientów nie zastosuje tego patentu i zapłaci.

Co mamy dalej? Rozdział III to opłaty za korzystanie z bankowości elektronicznej. No tak, przecież bycie klientem internetowym (dzięki któremu bank zaoszczędza na obsłudze w oddziałach) nie oznacza, że nie poniesiemy żadnej opłaty. Wręcz przeciwnie – strzyżenie zacznie się dość szybko, ponieważ bank pobierał będzie 20 groszy od 6-tego i kolejnych smsKodów slużących m.in. do autoryzacji transakcji. Dobrze czytacie: pierwsze 5 smsów w miesiącu będzie za darmo, a za każdy kolejny będziemy musieli zapłacić. Jedynie posiadacze Konta<20 dla najmłodszych nie będą mieli tych opłat. Pośrednio więc zapłacimy za przelewy internetowe.

zmiana-tabeli-oplat-bzwbk-kody-sms

Zmian nie zabrakło również w rozdziale IV, czyli obsłudze lokat i kont oszczędnościowych. Wśród czytelników bloga pewnie nie ma zbyt wielu osób które korzystają z konta oszczędnościowego w tym banku (z zawrotnym oprocentowaniem w okolicach pół procenta), ale jeśli macie taki rachunek otwarty, to jego oprocentowanie może wyjść… ujemne. Bank pobierał bowiem będzie co miesiąc 1 zł za prowadzenie tego konta. Łatwo policzyć, że jeśli będzie tam leżało kilka złotych, to realnie pieniądze te będą traciły na wartości. Tu znów dość łatwo pozbyć się tej opłaty (zamykając konto), ale 99% posiadaczy tego typu rachunku prawdopodobnie nie zwróci nawet na to uwagi. Do czasu.

Na koniec jeszcze jedna ciekawa opłata. Bank pobierze od nas 25 zł (!) w zamian za… zmianę dotychczasowego numeru telefonu komórkowego służącego do przysyłania kodów SMS. Na szczęście opłata dotyczy tylko placówek banku (choć aktualnie chyba nie da się zmienić numeru przez internet). Zmiany nie dotyczą też właścicieli Konta<20.

zmiana-tabeli-oplat-bzwbk-telefon

Podsumowując: wszystko wskazuje na to, że Bank Zachodni WBK stał się właśnie jednym z najdroższych banków w Polsce. Nie podniósł wprawdzie standardowych opłat (za konto czy kartę), ale wprowadził szereg „małych” opłat, które początkowo będą pewnie wręcz niewidoczne dla klienta, ale ostatecznie mocno go zdenerwują. No bo serio, 50 groszy za płatność przelewem za zakupy w internecie? 20 groszy za odebranie kodu SMS? Osobom wprowadzającym te opłaty gratulujemy inwencji twórczej ale głęboko wierzę, że przyniesie to odmienny skutek do zamierzonego.

Na koniec warto dodać, że większość zmian ma wymiar bardziej symboliczny – przynajmniej dla nas. Raczej mało który czytelnik da się złapać na jedną z powyższych opłat – zwłaszcza, jeśli konta używa tylko do zdobywania częstych premii albo do zyskiwania 4% w skali roku na promocyjnym wariancie Konta Godnego Polecenia. Niestety nie wyobrażam sobie teraz używania tego konta jako konto podstawowe – 5 darmowych przelewów miesięcznie to jakiś żart.

Aktualizacja: gdzie szukać alternatywy?

Wielu z was pyta o to do jakiego banku przenieść się, aby nie płacić za podstawowe usługi takie jak prowadzenie konta, karty czy powiadomienia SMS i przelewy. Już niedługo przygotujemy o tym osobny wpis, ale póki co polecić można kilka rachunków, które od dawna pojawiają się na blogu:

 • Smart Konto – 0 zł za konto, kartę i wypłaty z bankomatów. Bez spełniania dodatkowych warunków! Z resztą sprawdźcie sami: tabela opłat dla klientów indywidualnych to w zasadzie dwie strony. Dodatkowo jako nowy klient można skorzystać z lokaty 4%. Konto założycie pod tym linkiem.
 • T-Mobile Usługi Bankowe – konto za zero, bankomaty za zero, karta również bezpłatna po wydaniu co miesiąc 200 zł (w innym wypadku 6 zł). Dodatkowo bank pozwala na zgarnięcie zwrotu w wysokości 5% wartości zakupów! Oznacza to, że zamiast płacić możemy po prostu zarabiać na korzystaniu z tego konta :-)
  Konto w T-Mobile (dawny Alior Sync) można założyć pod tym adresem.
 • Konto 360 – darmowe konto, karta i bankomaty po zapewnieniu wpływu 1000 zł miesięcznie (z dowolnego konta) oraz wykonanie min. jednej operacji kartą. Czyli bank wymaga od nas niewielkiego zaangażowania, a w zamian oferuje darmowe usługi. Do tego skorzystać możemy z Lokaty Mobilnej na 3,5% czy konta oszczędnościowego które aktualnie daje 3% do 100 000 zł. No i system transakcyjny mają jeden z najlepszych na rynku :)
  Uwaga: po założeniu konta wyłączamy Pakiet Bezpieczna Karta (3,99 zł/mies.) i ewentualnie Pakiet Bardzo Pomocny (darmowy przez rok).
  Konto 360 do założenia tutaj.
 • eKonto – darmowe konto od mBanku wraz z darmową kartą debetową (po wykonaniu 5 transakcji miesięcznie na dowolne kwoty). Konto w wersji Standard zapewnia darmowe bankomaty mBanku, Euronet, Planet Cash oraz Banku Zachodniego WBK S.A. Konto w wersji Plus pozwala na bezpłatne wypłaty ze wszystkich bankomatów, ale może kosztować 5 zł miesięcznie. Po zapewnieniu wpływu 1000 zł jest jednak bezpłatne. Dodatkowo do zgarnięcia jest aż 500 zł premii na start. Więcej w tym prześwietleniu.

Alternatywnie możecie skorzystać z naszej porównywarki konta.livesmarter.pl i samemu sprawdzić co będzie najlepszym wyborem. Swoją drogą niedługo porównywarka powinna zostać nieco odświeżona i znacznie usprawniona :)

Aktualizacja: pojawił się dedykowany artykuł opisujący dokładnie najtańsze rachunki osobiste na rynku. Jeśli chcecie przenieść konto, to warto przeczytać!

Nie przegap!

Komentarze

 • Najlepsze jest to, że w ŻADEN sposob nie mozna sprawdzic powiazania smskodow z przelewami ktorych dotycza i bank kroi nas jak owce !!! :)
  KNF powinien sie tym zajac od ZARAZ….

  Yaro Odpowiedz
  • Czy licznik „Liczba wykorzystanych SMS” nie zmienia się w czasie rzeczywistym, zaraz po (z)użyciu kodu?

   Don Quijote de la Mancha
 • Zmienia sie…

  Yaro Odpowiedz
 • Trwa promocja „Bezpłatne SMSkody” – do 30 kwietnia 2017 roku nie będziemy pobierać opłat za kody SMS.

  bolek Odpowiedz
 • BEZPŁATNE SMSKODY DO KOŃCA KWIETNIA 2017
  Szanowni Państwo,

  trwa promocja „Bezpłatne SMSkody” – do 30 kwietnia 2017 roku nie będziemy pobierać opłat za kody SMS.

  Z poważaniem,

  Katarzyna Prus–Malinowska
  dyrektor
  Departamentu Bankowości Mobilnej i Internetowej

  Promocja „Bezpłatne SMSkody” organizowana przez Bank Zachodni WBK S.A. trwa do 30 kwietnia 2016 r. Regulamin promocji, szczegóły oferty, informacje o opłatach, prowizjach oraz oprocentowaniu dostępne w placówkach banku, na bzwbk.pl oraz na infolinii 1 9999 – opłata za połączenie zgodna z taryfą danego operatora. Stan na 2.12.2016 r.

  zenek64 Odpowiedz
 • Hej, możecie podpowiedzieć. Zerkam w TOiP z dnia 01.06.2017. Karta MasterCard Omni – opłata miesięczna 7PLN.
  Jestem z tego sortu Konta Godnego polecenia, które promocyjność konta 4% kończy się 30.06.2017r. Nigdy mi nikt 7PLN za kartę nie pobrał, czyli bezpłatność karty była w pakiecie promocyjnym i też pewnie do 30.06.2017. Tą opłatę 7PLN za kartę da się jakoś obejść (jakaś kwota do wydania, czy ilość transakcji)?
  Z góry dzięki

  ola Odpowiedz
  • Zamknięcie karty w oddziale, chyba, że ktoś potwierdzi że wprowadzone przez nich dzisiejsze „udogodnienie” w appce mobilnej sprawia, że nie przysyłają z automatu nowej karty?

   savi
 • Opłaty za Omni nie da się obejść. Żeby nie płacić trzeba z niej zrezygnować (wizyta w banku). Można w to miejsce wybrać Visa Sol, 5 transakcji zwalnia z opłaty za kartę. Jest też darmowa karta bankomatowa (tylko do wypłat z bankomatów BZ WBK) lub można zrezygnowąć z karty i wypłacać BLIK-iem. Szcegóły na stronie banku i na infolinii.

  Benito Odpowiedz
  • Dzięki. No właśnie widziałam tą bezpłatną kartę bankomatową i ją wezmę w zamian bo potrzebuję tylko do wpłatomatu WBK. Tylko szkoda, że zamknięcie karty tylko w oddziale – upierdliwość – każdy inny bank blokuje przez stronę lub infolinię.
   Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam wszystkich:)

   ola
  • wystarczy zastrzec!

   lol5
  • Nie wystarczy, bo z automatu wysyłają nową…temat wałkowany chyba z 1500 razy tutaj…chyba że potwierdzasz post dotyczący appki mobilnej.

   abc
  • zastrzeglem swoja poprzednia karte chyba z 2 lata temu i nic nie odnawilo sie z automatu

   lol5
  • Bo 2 lata temu był inny regulamin odnośnie kart, teraz po zastrzeżeniu nowa karta jest wysyłana automatycznie. Trzeba iść do banku i zrezygnować z karty.

   Benito
  • wystarczy im powiedzieć żeby nie przysyłali

   lol5
  • Nie, nie wystarczy – i tak przyślą.

   ola
  • ja twierdze, że wystarczy!

   lol5
  • ale poprzesz to twierdzenie jakims dowodem? mysle, ze wiele osob chce latwo i przyjemnie zrezygnowac z karty, bez wizyty w oddziale :)

   koles
  • już to robiłem, z ta sama kartą i tylko zastrzegając, to ludzie twierdzą, że nie wiadomo jakie zmiany zaszły w banku….

   lol5
  • właśnie zastrzegłem w poniedziałek i już w systemie wyprodukowali nową

   karampuk
 • Do wplatomatu karta niepotrzebna. Wystarczy blik. W ten sposób wpłacam na Inteligo. W moim miasteczku to jedyny wplatomat. Zamknęłam kartę uwalniając się tym samym z transakcji 100 zl zwalniających z oplat za kartę. Tak samo pewnie mozna z BzWbk.

  Marta Odpowiedz
  • Tylko BLIK-iem w BZ wbk nie wpłacisz, w tym aspekcie apka Inteligo góra… na razie

   Benito
  • pewnie kwestia czasu bo w ING też juz podobno można wpłacac kase BLIKiem. A pytanie premia jeśli ktoś ma konto powiązane z BZ WBK dajmy na to to nie wpłaci sobie w PKO BP we wpłatomacie przy pomocy kodu BLIK? czy to dziaal jak przelew na telefon czy inaczej?

   zenek64
  • I właśnie ze względu na te wpłaty zostawiłem sobie konto w ING (bez plastikowej karty).

   Z tego, co mi wiadomo, to właśnie działa to inaczej, nie jak przelew, więc nie da się wpłacić w „obcym” ? wpłatomacie.

   Don Quijote de la Mancha
 • Po ostatniej aktualizacji apki mobilej BZ wbk pojawiła się opcja powiadomień push o zdarzeniach na koncie. Powiadomienia można właczyć w ustawieniach

  Benito Odpowiedz
 • Policzyłem wszystkie opłaty jakie ten niesamowity bank na mnie nakłada (+ bonusy w stylu nieużywana karta kredytowa i ubezpieczenie karty), wyszła niemała suma 150 pln.

  Myślę, że przed końcem roku się z nimi pożegnam.

  g Odpowiedz
 • Skomentuj

  Chcesz mieć pewność, że nikt inny nie podpisze się twoim nickiem? Zarejestruj się (lub zaloguj) na LiveSmarter!

  Ostatnie wpisy