Koniec oprocentowania 4% i zwolnień z opłat na Koncie Godnym Polecenia. Co robić?

Wraz z końcem czerwca kończy się świetna promocja Banku Zachodniego WBK, która była ogromnym hitem ubiegłego roku. Każdy, kto założyć promocyjne Konto Godne Polecenia od lutego do sierpnia 2016, mógł zyskać oprocentowanie w wysokości 4% oraz zwolnienie z kilku opłat. Później wystartowała nieco zmodyfikowana wersja promocji (z wymogiem posiadania karty i możliwością założenia tylko jednego konta), ale nią zajmiemy się za kilka miesięcy, kiedy zbliżał się będzie jej koniec. Sprawdźmy więc co „grozi” osobom, którym promocyjny okres oprocentowania kończy się wraz z końcem czerwca.

4% na Koncie Godnym Polecenia - co robić?

Koniec z oprocentowaniem 4%

Na początek zacznijmy od pierwszej z nagród, czyli podwyższonego oprocentowania do 4% w skali roku dla salda do 4000 zł. Od 1.07 przestanie nas obowiązywać promocyjne oprocentowanie, dlatego uzyskamy jedynie oprocentowanie standardowe dla Konta Godnego Polecenia, czyli okrągłe zero. Oznacza to, że nasze środki nie zarobią ani grosza, dlatego najsensowniej będzie je wytransferować gdzieś indziej. Tu propozycji jest kilka, osobiście wybrałbym coś z poniższych:

Alternatywą z rozsądnym oprocentowaniem są w zasadzie tylko lokaty długoterminowe. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że coraz częściej mówi się o podwyżkach stóp procentowych w 2018 roku – osobiście powoli wracam do lokat maksymalnie rocznych. Te kilkuletnie świetnie się sprawdziły rok, czy dwa lata temu.

Brak zwolnienia z opłat

Co z opłatami? Tu, do końca czerwca, otrzymywaliśmy zwolnienie z:

a. opłaty miesięcznej za kartę,
b. sprawdzenia dostępnych środków lub wygenerowania miniwyciągu (listy 10 ostatnich transakcji) w bankomatach,
c. wygenerowanie nowego numeru PIN-u na wniosek Posiadacza w formie papierowej w placówce BZ WBK,
d. generowanie zestawienia operacji.

Szczerze mówiąc ciężko mi oszacować ilu z was korzystało z opcji drugiej, trzeciej i czwartej, ale zakładam, że niewielu. Najważniejszą zmianą jaka nadchodzi w lipcu to powrót opłaty miesięcznej za kartę – o ile ją posiadacie. Tu więc wymagane są stanowcze i szybkie kroki, bo karta MasterCard Omni kosztować może aż 7 zł miesięcznie.

Jakie opcje mamy do wyboru? Po pierwsze – zastrzeżenie karty. Niestety Bank Zachodni WBK, czyli nowoczesny bank z dostępem internetowym i mobilnym… nie pozwala na skuteczne zamknięcie karty przez internet lub telefonicznie. Owszem, kartę możemy zastrzec/zamknąć, jednak automatycznie wysłana zostanie nowa. Nie mamy więc wyboru i musimy wybrać się do najbliższego oddziału banku, gdzie pracownik zamknie kartę „na amen”. Nie ma tu na szczęście żadnego okresu wypowiedzenia, więc zamknięcie dokonywane jest natychmiastowo. Idealnie, jeśli uda nam się to zrobić dziś, jutro lub w piątek.

Jeśli ciągle chcemy korzystać z karty do Konta Godnego Polecenia, to możemy również skorzystać z opcji numer 2, czyli wymiany karty na Visa Sol. Plastik ten również jest płatny, ale możemy być zwolnieni z opłaty miesięcznej (4 zł), o ile wykonamy 5 transakcji bezgotówkowych na dowolne kwoty.

Ostatnia, trzecia opcja, to wyrobienie karty bankomatowej, która pozwala na bezpłatne wypłaty gotówki w bankomatach BZWBK. Jeśli mam być szczery, to do mnie ta opcja zupełnie nie przemawia, ale może są osoby, które jej potrzebują.

Zamknięcie konta

Nie ukrywam, że nieco się dziwię, iż Bank Zachodni WBK nie zaproponował jakiejś oferty dla osób, które zakładały promocyjne Konta Godne Polecenia. Jakaś ciekawa premia, podwyższone oprocentowanie choćby na jednym koncie, czy brak opłat za kartę z pewnością przekonałyby sporo osób do pozostania. Mam jednak wrażenie, że większość z nas zamknie wszystkie rachunki, aby w przyszłości znów zostać nowym klientem banku. Zresztą jeśli zamknięcie karty możliwe jest tylko w oddziale, to dlaczego nie zamknąć przy okazji rachunków?

Nie zdziwię się też, jeśli za rok czy dwa pojawi się promocja, w której datą graniczną dla nowych klientów będzie data 1.07 lub 30.06 (co miało już miejsce w przeszłości!). Z tego też względu prawdopodobnie najlepszym dniem na zamknięcie konta będzie dziś, jutro bądź ostatni dzień czerwca, czyli piątek.

Zaraz, zaraz – a co z okresem wypowiedzenia? To zależy. Jednym bank zamyka rachunki z zachowaniem 30-dniowego okresu wypowiedzenia, a innym – bez. Prawdopodobnie zależy na kogo trafimy w oddziale banku. Znam przypadek dwóch osób zamykających konto w tym samym oddziale, gdzie jedno zostało zamknięte natychmiastowo, a inne – z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Jeśli zależy nam na pierwszej opcji, to zawsze warto dopytać (poprosić) lub iść do innego oddziału (o ile mamy taki w zasięgu).

A co z promocyjnym oprocentowaniem? Do tej pory zamykałem konto w BZWBK dwukrotnie i, jeśli mnie pamięć nie myli, zawsze byłem zapraszany do kasy w celu odebrania zaległych pieniędzy, takich jak wyliczone odsetki. Najprawdopodobniej tak samo będzie i teraz – jeśli zamkniemy konto np. dzisiaj, to prawdopodobnie otrzymamy odsetki naliczone w czerwcu. Gorzej, jeśli system tego nie wyliczy (w końcu to promocja a nie standardowa oferta) – wtedy prawdopodobnie trzeba będzie poczekać do 1.07 lub zrezygnować z odsetek. Nie ukrywam jednak, że liczę na opisanie jak to wyglądało u was w komentarzach. Koniecznie dajcie znać!

Gdzie założyć dobre konto osobiste?

Na koniec odpowiedź na pytanie, które pojawia się często pod tego typu wpisami: gdzie założyć dobre i bezpłatne konto osobiste? Na początek odeślę każdego do naszej porównywarki kont osobistych, gdzie po podaniu swoich wydatków i wpływów wyliczycie gdzie najbardziej opłaca się założyć konto.

Jeśli natomiast miałbym wskazać kilka dobrych ofert, to będą to:

Wybór, tradycyjnie, należy do was :-)

Nie przegap!

Komentarze

 • U mnie też wpadły odsetki za pierwsze dni lipca gdy jeszcze nie wylałem środków. Czyżby jednak 4% trwało dalej? :)

  sebeksk Odpowiedz
  • Zagapili się i zapomnieli wyłączyć? ;-) To chyba się już w tym banku zdarzało…

   Katarzyna
 • W szczegółach oprocentowanie jest już 0%

  Andrzej Odpowiedz
 • Odsetki sa cały czas dopisywane z oprocentowaniem 4% na wszystkich KGP.

  Wojak Odpowiedz
  • Ja na początku lipca zmieniłem KGP na 123 trudno..

   Andrzej
  • Pewny jesteś tego co piszesz bo za ostatni dzień miesiąca Bank dopisuje odsetki w kolejnym miesiącu. Masz 4% policzone za więcej niż jeden dzień, za tyle ile trzymałeś tam środki?

   jankos
  • Tak odsetki za czerwiec 30 a lipiec wczoraj.

   Wojak
 • A ja już dawno zamknąłem konto. Miła niespodzianka, zazdroszczę:)

  Work Odpowiedz
 • nie wiem, czy Wam/nam tych odsetek nie zabiorą potem, to jednak niesprawiedliwe wobec osób, które konta pozamykały…

  Katarzyna Odpowiedz
 • mi się wydaje, że to jest własnie za ten ostatni dzień czerwca

  lol5 Odpowiedz
  • Na pewno nie tylko to, 4% z 4 k zł to 0,44 zł, a ja dostałem ponad złotówkę (choć ostatniego miałem nawet poniżej 4 k).

   A czy dostaliście te odsetki na wszystkich waszych KGP? Bo ja tylko na jednym coś miałem, pozostałe opróżniłem jeszcze przed końcem lipca…

   Don Quijote de la Mancha
  • * przed końcem czerwca

   Don Quijote de la Mancha
  • 6 KGP – na wszystkich dopisali odsetki

   sebeksk
  • Jakim koncem czerwca ?

   Powtarzam mam naliczone 4% za lipiec na 6-ciu KGP plus KO Max z oprocentowaniem 2% do konca lipca.

   Wojak
 • 34 gr na każdym czyli prawidłowo , za ostatni dzień czerwca dali teraz a i tak zawsze ten grosik przy zaokrągleniach gdzieś urywaja. Na tym czas zakończyć występy w tym temacie zanim dyskusja zjedzie na sąsiednie tory. Niech mimo skwaru ten temat i poboczny się schłodzi. P.S. Don jak tam u Ciebie z upałem , tyle masz ile mi dali groszy? Czy te dawniejsze zamki tez wymagają klimatyzacji ? W Wąchocku to nic takiego , każdy ma kolo domu iglo zbudowane. xyz

  prawdziwy-xyz Odpowiedz
 • Mi dali 4 zł odsetek…

  Hugo Barra Odpowiedz
  • Ja też dostałem jakieś dziwne odsetki za lipiec… ale co i jak oni policzyli to nie mam pojęcia… ktoś ma pomysł?

   wojtekkkkkkkkkkk
  • Nie wyłączyli 30 czerwca 4% na tych kontach…

   Benito
  • Tylko że mi odsetki nijak nie pasują do 4% ale nich będzie… w sumie to mogli dać znać to bym zostawił 4k, a tak zostały jakieś nędzne resztki ;)

   wojtekkkkkkkkkkk
 • @prawdziwy-XYZ
  Podziwiam twoje zdolności oratorskie w maskowaniu tematu :-)
  Wyobrazam sobie jak chcesz sobie po prostu po….ć i do partnerki słodzisz…chcesz przewietrzyć swoje iglo?
  Mogę kapucyna zakulbaczyć

  rychu75 Odpowiedz
  • @prawdziwy jest po prostu de best! kto tu siedzi juz wiecej niz 2 lata, ten pewnie pamieta jego dosc slawne popisy „oralne” :)

   koles
 • I mamy kolejną ofertę z blikiem i 20 Zeta.

  Hugo Barra Odpowiedz
  • Dzięki za info, transakcje wykonane! Czy wy też macie wrażenie że tylko BZWBK promuje blika? inne banki nie kwapią się do takich promocji.

   wojtekkkkkkkkkkk
  • Inne banki rzadko „dbają” o starych klientów :)
   Transakcje wykonane. Mam nadzieję, że większość spała ;p

   savi
 • Nie wiem jak u ludzi, którzy dostali więcej, ale u mnie ma każdym z kont mam tylko 0,44 – 0,09 podatku = 0,35 zł odsetek, co potwierdza, że to jedynie za 1 dzień – 30 czerwca. Sam miałem na kilku kontach ponad 4k jeszcze przez 5 dni lipca, więc powinienem mieć więcej odsetek, jednak niczego takiego nie dostałem.

  pws Odpowiedz
 • Dla tych którzy założyli konta 1|2|3: uważajcie na zasilenia wykonywane ostatniego dnia m-ca. Trzeba to zrobić przed godziną 19.00 inaczej bank zaksięguje Wam przelew dopiero w następnym dniu (patrz: miesiącu) i nici z podwyższonego oprocentowania.
  Ja niestety nie wiedziałem o tym. Reklamacja nie pomogła i za lipiec 0%.
  Link do zasad: https://bankowosc-elektroniczna.bzwbk.pl/_items/bzwbk.pl/pdf/godziny_realizacji_zlecen_platniczych.pdf

  Krisol Odpowiedz
 • Wiadomo już coś o promocjach i kosztach Konta Jakie Chcę (jak to odmieniać)?

  W bankowości www wyświetliły się dwie interesujące reklamy:

  Jeśli opłacasz z Konta Jakie Chcę swoje rachunki za prąd, gaz, internet, telefon, TV, możesz otrzymać z powrotem 1% zapłaconej kwoty. Maksymalnie 25 zł miesięcznie, 300 zł rocznie.

  Jeżeli w danym miesiącu na Twoje konto systematyczne wpłynie z tytułu automatycznego oszczędzania minimum 20 zł, to w kolejnym miesiącu otrzymasz podwyższone oprocentowanie tego konta.

  To drugie to 1,50% do 20 k, ale 1% od rachunków może się przydać… Konto chyba jest za darmo, ale nie wiem, czy nie ma jakichś ukrytych kosztów…

  Don Quijote de la Mancha Odpowiedz
  • To nie lepiej korzystać z kona 1I2I3 gdzie za rachunki masz od 1 do 3 % i oprocentowanie do 3%?

   Andrus
  • Nie wiem, może i lepiej, ale:
   1) 1|2|3 trzeba zakładać w oddziale, a Jakie Chcę można wyklikać;
   2) 1|2|3 nie jest bezwarunkowo bezpłatne;
   3) oprocentowanie 3% jest tylko do salda 3 k zł, rocznie w porównaniu z 2,5% daje to ok. 12 zł zysku,niby zawsze to pieniądz, ale
   4) oprocentowanie straci się wychodząc z widełek 2–3 k zł, a jeśli konto ma służyć do opłacania rachunków, to łatwo się to może zdarzyć;
   5) zwrot 3% w 1|2|3 jest za telefon, dla mnie to za mało, by mnie przekonać do przejścia na abonament;
   6) za gaz, gdzie rachunki, jeśli się tak ogrzewa, są największe, i tak 1|2|3 też daje 1%.

   Don Quijote de la Mancha
  • Nie wiadomo jak długo na 1I2I3 będą zwroty.

   wdan
  • Lepiej :) Pytanie do kiedy to bedzie dzialac.

   keton
  • A czy znaleźliście szczegóły tego zwrotu 1% na Jakie Chcę? Czy trzeba iść do oddziału?

   Don Quijote de la Mancha
  • Obawiam sie, ze jest 1% na wszystko bez rozrozniania. Chyba warto miec choc 1 konto 1-2-3 do platnosci. Ja jeszcze mam 2% za prad i 3% za internet+telkom. W sumie miesiecznie wplywa ok. 7zl. Niby nie majatek, ale nigdy wczesniej za to nie otrzymywalem zwrotow.

   keton
  • Don w odpowiedziach FAQ jest info że faktury możesz dodawać w bankowośći elektronicznej (skany lub e-faktury) max zwrot wynosi 25 zł miesięcznie (300 zł rocznie) a wypłacany jest do 5 dnia miesiąca następnego po opłaceniu danej FV.
   Jak ktoś ogrzewa dom gazem to w zimie się opłąci jak płaci „zwykłe ” rachunki to są groszowe sprawy. Ciekawe czy WBK zrobi jakąś akcje promocyjną na te nowe konta jak 2 lata temu KGP może nie warto już zakłądać/migrować swoich kont na te nowe.

   zenek64
  • Zenek, dzięki, ja ciągle tego nie znalazłem, jeśli nie trzeba iść do oddziału to super, ale masz rację, nie ma się co śpieszyć. ☺

   Don Quijote de la Mancha
  • orientuje się ktoś, czy od listopada, czyli od momentu wprowadzenia jednego rachunku (Jakie Chcę), istniejące rachunki Godne Polecenia, czy 1|2|3 zostają utrzymane, czy też automatycznie zostają przekwalifikowane na Jakie Chcę?

   joseba
  • Zostają utrzymane, ale nie wiemy jeszcze, jak długo zostaną zachowane aktualne warunki (oprocentowanie, zwroty).

   Don Quijote de la Mancha
 • Jeżeli wśród czytelników są osoby, którym jeszcze nie chciało się wybierać na wycieczkę do oddziału w celu likwidacji płatnej od września karty do KGP, to można zamiast tego przekształcić internetowo na KJC — bo w trakcie wniosku o zmianę taryfy można wybrać również całkowitą rezygnację posiadania z karty debetowej :)

  aero666 Odpowiedz
  • Zmianę na Konto JakCh można prosto wyklikać?
   OK, to może poklikam, ono jest bezpłatne bezwarunkowo?
   Nic nie przemawia za pozostawieniem KGP?

   Don Quijote de la Mancha
 • No i w końcu padło, trzeba KGP zamykać, bo będą za każde kasować po 10 zł/mc, jeśli nie wpłynie 1 kzł/mc.

  Don Quijote de la Mancha Odpowiedz
  • *5 zł/mc

   Don Quijote de la Mancha
  • Szkoda, bo tak ładnie się przenoszą do CA ;)

   abc
  • Trzeba będzie sobie radzić jak z kontami 1I2I3

   Andrus
  • A co za problem zamienić je na KJC? Parę klików i gotowe.

   pws
  • U mnie wszystkie KGP juz dawno zamienione na 123, jak w tych nic nie zepsuja to nadal mozna cieszyc sie przyzwoitym 3%.

   keton
  • Od kiedy wprowadzają opłaty za kgp?

   Anonymous
  • „Zmiana cen i regulacji bankowych. Zaloguj sie do Santander internet i sprawdz zmiany dotyczace produktow, ktore beda obowiazywaly najwczesniej od 1.07.2019 r.”

   kruczi
  • Prowadzenie rachunku płatniczego (miesięcznie) wpływ w danym miesiącu poniżej 1000,00 zł – 0 zł

   Prowadzenie rachunku płatniczego (miesięcznie) wpływ w danym miesiącu poniżej 1000,00 zł – 0 zł

   — „wpływ” oznacza chyba, że można sobie w ramach banku karuzelę zrobić (gdyby mi się nie chciało tych sześciu kont zamykać)? Podobnie jest chyba z 1|2|3?

   Don Quijote de la Mancha
  • Ups, nie dość, ze wkleiłem cytat podwójnie, to nie ten…

   Prowadzenie rachunku płatniczego (miesięcznie) – wpływ w danym miesiącu poniżej 1000 zł – 5 zł

   Don Quijote de la Mancha
  • w 1 2 3 może być przelew wewnętrzny

   kruczi
 • Kartę jak i rachunek można zamknąć telefonicznie. Przynajmniej mi się udało jakoś miesiąc temu

  conrad_88 Odpowiedz
  • Można też zamknąć przez video chat, nie trzeba płacić za rozmowę ;)

   Aleksy
  • I mi jak zamykałem wszystko proponowali ofertę na zatrzymanie, ale nic rewelacyjnego. Chyba zwrot za płatności kartą

   Aleksy
 • Podrzuci ktoś maila z załącznikiem ze zmianą TOiP na livesmarterpl na gmailu?

  Michał Odpowiedz
 • Ech. Trzymałem to konto dla tych okresowych promocji, ale trzeba będzie zamknąć niestety. I tak trzeba poczekać do tego maja, a nóż dwie dyszki wpadną. A potem out.
  Zwlekałem z zamknięciem bo niby ciężko w placówce, ale teraz można w sumie sprzeciw złożyć. Żeby tylko się dało jakiegoś maila przez bankowość wysłać, to by było święto.

  marqqq Odpowiedz
 • Skomentuj

  Chcesz mieć pewność, że nikt inny nie podpisze się twoim nickiem? Zarejestruj się (lub zaloguj) na LiveSmarter!

  Ostatnie wpisy