Najlepsze lokaty bankowe i konta oszczędnościowe – kwiecień 2021

Przed nami kolejny miesiąc – a to na blogu oznacza nic innego, jak zestawienie najlepszych lokat i kont oszczędnościowych. Sprawdźmy gdzie ulokować nasze środki, aby choć trochę ochronić je przed rosnącą inflacją.

Ponad 3% (!) na nietypowych warunkach

Dzisiejsze zestawienie rozpoczynamy propozycją nietypową – ale zdecydowanie wartą rozważenia pod warunkiem, że szukamy miejsca na przechowanie aż 400 000 zł. Mowa o ofercie powitalnej konta CitiGold, w ramach której uzyskamy 2500 zł premii za ulokowanie właśnie 400 000 zł, co jest odpowiednikiem lokaty 3,08% brutto. Jej szczegóły znajdziecie w tym artykule.

2% do 10 000 zł przez rok + 0,6% do 200 000 zł + 50 zł na start

2% na koncie oszczędnościowym niezmiennie dostępne jest w ofercie Getin Banku. Aby skorzystać z tej oferty wystarczy (jako nowy klient) założyć konto oszczędnościowe oraz konto osobiste, a następnie zapewniać comiesięczne wpływy na min. 1500 zł. W ten sposób bank pozwoli nam na to, aby nasze środki do 10 000 zł pracowały na 2% – i to aż przez rok!

Niska kwota maksymalna? To nie problem. Na tym samym koncie oszczędnościowym obowiązuje również druga promocja, w ramach której wszystkie nowe środki zarabiają 0,5% do 200 000 zł, a następnie 0,3% dla zakresu 200 000 – 400 000 zł.

Do tego ciągle możemy skorzystać z oferty na start i zgarnąć 50 zł za założenie konta z polecenia.

1,5% do 20 000 zł przez 3 miesiące

1,5% dostępne jest również na koncie oszczędnościowym Credit Agricole. Oczywiście wymagane jest spełnienie pewnych warunków: oferta dotyczy nowych klientów, którzy nie byli posiadaczem konta dla osób fizycznych w Credit Agricole od 1.04.2018. Oprócz tego wymagane jest wyrażenie zgód marketingowych i ulokowanie maksymalnie 20 000 zł – nadwyżka ponad tę kwotę zarobi już standardowo, czyli… 0.

Oferta dostępna jest przez 3 miesiące od dnia otwarcia konta i dotyczy jednego Rachunku Oszczędzam. Co ciekawe kapitalizacja odsetek na rachunku jest dość nietypowa – bank dopisuje zarobione pieniądze co kwartał.

Co istotne: nowi klienci konta osobistego mogą przy okazji zdobyć aż 500 zł na start!

1,8% do 10 000 zł przez 4 miesiące + 150 zł na start

Równie ciekawą ofertę ma mBank, w ramach swojej promocji startowej. Tu do zgarnięcia mamy 150 zł za założenie konta oraz 1,8% na koncie oszczędnościowym „Mój Cel” – ale pod warunkiem, że będziemy na nim odkładać pieniądze, czyli dorzucać min. 100 zł miesięcznie. Kwota maksymalna to również 10 000 zł, a czas trwania oferty to 3 miesiące (plus miesiąc startowy).

Co ciekawe oferta dostępna jest również dla obecnych klientów – ci również mogą założyć konto „Mój Cel” z oprocentowaniem 1,8% przez 3 pełne miesiące kalendarzowe (nieoficjalnie również w miesiącu założenia konta) pod warunkiem, że posiadali w mBanku mniej niż 1000 zł na lokatach i kontach oszczędnościowych 31.12.2020.

0,8% w Santander Consumer Bank, czyli hit ostatnich dni

Brak konieczności zakładania konta osobistego, możliwość wpłacania i wypłacania środków dowolną ilość razy, a do tego zakładanie konta przez przelew weryfikacyjny. Gdzie? W najnowszej ofercie Santander Consumer Banku. I choć oprocentowanie to „tylko” 0,8% (do 100 000 zł), to niestety – takie mamy czasy.

1% na lokacie

Ciekawą ofertę dla swoich obecnych klientów ma Toyota Bank. Moto Lokata dostępna jest na okres 9 miesięcy i oferuje oprocentowanie 1% (1,5% dla posiadaczy kredytu samochodowego Toyota Bank na dzień założenia lokaty). Lokatę możemy założyć do 50 000 zł, a łącznie takich lokat: 5 sztuk.

Lokaty Inbanku

Coś innego? Ciągle dostępne są relatywnie wysokie oferty banku działającego w Polsce na podstawie europejskiej licencji bankowej – czyli estońskiego Inbanku. Do zdobycia jest ponad 1%, zależnie od długości okresu.

Pozostałe konta oszczędnościowe

A co oferują inne banki? Oprócz konta oszczędnościowego Getin Banku i Santander Consumer do zdobycia mamy ciągle 0,5% do 100 000 zł w Alior Banku oraz 0,5% do 50 000 zł w Bank Millennium.

PS. Przypominam, że pełny i aktualny ranking lokat oraz kont oszczędnościowych dostępny jest zawsze w zakładce „Rankingi”.

Nie przegap!

Komentarze

 • Coraz biedniej.

  @Michał literówka w 8 akapicie „pozostałe….”

  JB Odpowiedz
 • Jeszcze są te śmieszne Savery w ING do kont Direct. 1,6% do kwoty 5000 zł. Ale do każdego konta Direct (można mieć 5) można założyć odrębne konto (a więc max. dla 5 kont będzie 25 000 zł).

  Ja123 Odpowiedz
  • Dzień dobry JA123.
   Nie znałem tego Savera , dziękuję za info.
   Jak wielu jestem pod ścianą z wysokością oprocentowania oszczędności.
   Czy gdybym miał pytania będę mógł prosić o kontakt na priv. ?

   miron
 • 0,5% w facto? To chyba jakieś skopiowany tekst z poprzednich zestawień :) ten bank daje tylko 0,25% na 3m, a na dłuższe okresy 0,01%, więc w praktyce przestaje istnieć w świadomości oszczędzających.

  Paweł Odpowiedz
 • Warto wspomnieć, że promocyjne oprocentowanie konta jakże osobistego w aliorze spadło z 1% do 20 tys. do 1% do 10 tys. …

  janek-asd Odpowiedz
  • Jak ta korzyść właczyć tę korzyść? Skoro „niedostępna”.. trzeba mieć ktòres konto oszczędnościowe?

   Pola33
  • Mając ROR Konto Jakże Osobiste wystarczy otworzyć darmowe konto oszczędnościowe i w ustawieniach wybrać odpowiednią ‚korzyść’. Pomyśleć, że jeszcze w czerwcu zeszłego roku ta korzyść dawała 3% do 20 tys. …

   janek-asd
  • Teraz jest zwykła konto oszczędnościowe i mega oszczędzajacajace na 0,5% przy spełnianiu warunkòw. Rozumiem, że to zwykle wystarczy.

   Pola33
 • To co teraz robić z około 100 tys na koncie ? W co inwestować ? Może zakup garażu ? Działki ?

  Nowak Odpowiedz
 • @Ja123
  Możesz przybliżyć temat z tymi saverami w ING?

  Beata2 Odpowiedz
 • Ktoś o tym już pisał, można też zajrzeć do Googla

  Smart Saver
  Automatyczna pomoc w oszczędzaniu
  Gdy robisz przelew lub płacisz kartą, część kwoty trafia na specjalne konto
  Oprocentowanie 1,6% do kwoty 5 000 zł
  Dowolny moment wypłat, bez utraty odsetek
  Bezpłatne przelewy przez internet ze Smart Savera na Twoje konto w ING

  Zakłada się konto Direct, jak nie masz, do tego otwiera się Saver. Ustawia się odkładanie procentu na 10%. Z innego konta wpłaca się na Direct 55 000 zł. A potem wylewa się 50 tys, z powrotem. Na Saverze automatycznie odłoży się 10% czyli 5 tys na 1,6%.

  Można założyć 5 kont Direct (bez karty zdaje się jest bezpłatne, przynajmniej u mnie) i do każdego kont Saver. W ten sposón mamy na 5 saverach 25 tys.

  Ja123 Odpowiedz
  • Hej, może głupie pytanie ale… zadam je:
   jako że SS ma swój własny numer konta to czy mogę bezpośrednio wlać na niego kwotę 5000?

   Pietia
  • Nie możesz, przynajmniej w celu uzyskania promocyjnego oprocentowania.

   Bolo
  • W ogóle nie da się tam w żadnej inny sposób umieścić kasy, każdy przelew zewnętrzny jest od razu odrzucany i zwracany.

   pws
  • Ok, dzięki za szybkie odpowiedzi :)

   Pietia
  • A które przelewy z direct odkładają do savera? Czy przelew do pełnomocnika konta także odkłada? Czy musi to być przelew wychodzący poza ing?

   TomekW
  • Przeczytaj kilka komentarzy niżej

   Andrus
 • Czy Millenium daje coś dla powracających nowych klientów? Czy te wszystkie promocje za otwarcie konta dotyczą tylko całkowicie nowych?

  denek Odpowiedz
 • @Ja123
  Dzięki. Założyłam jedne Saver.

  Beata2 Odpowiedz
 • @123
  A czy przelewy wewnętrzne w ING, np. między Direct a OKO, też powodują pobranie procentu od przelewu? Podobnie przelewy miedzy rachunkami innych osób, także powodują pobranie?

  Beata2 Odpowiedz
  • Jakiego rodzaju transakcje powodują odkładanie środków na Smart Saver?
   Są to tak zwane transakcje źródłowe programu Smart Saver, czyli:

   – płatność kartą debetową do rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w PLN,
   – przelew w PLN z Twojego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w naszym banku na konto innej osoby w naszym banku – jeśli przelew robisz w systemie bankowości internetowej,
   – przelew w PLN z rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego rozliczeniowego —– na konto w innym banku –—- jeśli przelew robisz w systemie bankowości internetowej (wyjątek: przelew do ZUS-u, US-u i doładowanie telefonu)
   – płatności kodami BLIK.

   Ja123
 • @Ja123
  Jesteś cudowny. Dzięki

  Beata2 Odpowiedz
 • Czy jest możliwość założenia kont Direct w ING bez konieczności zamawiania kart debetowych ?

  Jackie Odpowiedz
 • @Jackie
  Potwierdzam. Miałem 1 konto DIRECT i przed chwilą założyłem drugie bez karty.

  Beata2 Odpowiedz
 • @Andrus, Beata2, Ja123 – dzięki za info.

  Jackie Odpowiedz
 • Nie wiem jak u Was. Mnie udało się założyć 5 kont Direct i 5 SSaver. Niestety podczas przelewów z kont Direct 2,3,4 i 5 nie odłożyły się zaplanowane kwoty. Odłożyło się tylko 5000 z wczorajszego przelewu z założonego dużo wcześniej konta Direct. Z dzisiejszych przelewów nic. Jak u Was ?

  Beata2 Odpowiedz
  • Normalnie się odkłada. Przelew musi być na zewnątrz i trzeba pamiętać o pozostawieniu zapasu, który przeleje się na Smart Saver. Przykładowo ustawiając odkładanie 10% z każdego przelewu, trzeba mieć na koncie 55k i zrobić przelew wychodzący na 50k, żeby 5k wylądowało na Smart Saver. Przy próbie wykonania przelewu na 55k, przelew wyjdzie ale na Smart Saver nic się nie odłoży (będzie komunikat o niemożliwości wykonania przelewu na Smart Saver ze względu na brak środków).

   asi
 • @asi
  Dzięki. Zapomniałam o tym, aby przelewać kwotę pomniejszoną o kwotę przewidzianą do odłożenia. Jutro zrobię przelewy i dam znać.

  Beata2 Odpowiedz
 • Oprocentowanie 1,6,% na Saver przez jaki jest okres czasu ? Kiedy dopisująjest odsetki ?

  rychu75 Odpowiedz
  • Nigdzie nie znalazłam okresu tego oprocentowania, więc zakładam, że do odwołania lub zmiany oprocentowania. Odsetki dopisują jak na zwykłym koncie oszczędnościowym – pierwszego dnia nowego miesiąca. Można je wypłacić od razu.

   asi
  • Czyli oprocz Konta Direct trzeba otworzyć OKO ?

   rychu75
  • nie trzeba

   Andrus
  • Im więcej osób będzie to wykorzystywało na maxa, tym szybciej ten % spadnie… A widząc co już tutaj się dzieje pewnie niedługo to nastąpi. Szkoda gadać po prostu. Zawsze kończy się to tym samym, zawsze.

   Swoją drogą ciągle mnie zastanawia czy wręcz dziwi dlaczego część z użytkowników tego bloga woli pisać tutaj komentarze z pytaniami i oczekiwać aż ktoś odpowie nie wiadomo kiedy i jak, zamiast po prostu sprawdzić informacje u źródła, czyli na stronie banku poświęconej temu produktowi, gdzie jest wszystko dokładnie opisane, co jest po prostu szybsze, wygodniejsze, a przede wszystkim pewniejsze. No ale taki mamy klimat…

   pws
  • Dla 5 tys to chyba niewielu osobom będzie się chciało to zakładać, biorąc pod uwagę problemy z przelewami. A nawet jeśli, przesadzasz z liczbą osób czytających tego bloga – to nie tysiące ani nawet setki…

   Ja123
  • Generalnie aby zapelnic konta po korek trzeba miec dosc duza kwote do dyspozycji. A jak ma sie troche mniej to trzeba przypomniec sobie teorie ciagow arytmetycznych :)

   keton
  • Zeby nie mieć problemów z przelewami, trzeba zapełniać konta stopniowo. Jedno dziennie. Najlepiej mieć jakieś konto zewnętrzne z przelewami natychmiastowymi darmowymi, np. korzyść w Alior (5 bezpłatnych), wtedy przy pewnej dyscyplinie 5 kont można zapełnić w tydzień, pamiętając rano o przelewie :-)

   Ja123
 • A czy po założeniu 5 kont Direct i 5 Saver i spełnieniu warunków, można te Direct od razu zamknąć?

  TYCH Odpowiedz
 • @TYCH
  Ale po co je zamykać? Chodzi o to, że z każdego przelewu/ zakupu kartą- z konta Direct masz odkładane końcówki/ 10% transakcji lub zaokrąglenie do 10zł/ i środki te do 5 tys. są oprocentowane na 1,6%, czyli praktycznie oprocentowanie niedostępne na rynku.

  Beata2 Odpowiedz
 • Te warunki to ja spełnię w jeden dzień i po co mi pięć kont

  TYCH Odpowiedz
 • Właśnie po to, abyś co miesiąc dostawał odsetki 1,6% do 5k. a nie od 0,05% dostępne na dziś.

  Beata2 Odpowiedz
 • Ty mnie nie rozumiesz Saver z saldem 5 tys. zostawię , ale 4 konta Direct już mi do niczego nie sĄ potrzebne , wystarczy mi jedno.

  TYCH Odpowiedz
 • A odsetki nie dopisują się do Savera ?

  TYCH Odpowiedz
 • Z tymi kontami i dziesiatkami przelewow trzeba uwazac, bo wlasnie zablokowali mi o to konto. Widac dzial bezpieczenstwa czuwa.

  keton Odpowiedz
  • Nawet stres przy wykonywaniu operacji na własnem koncie, szkoda słów :)

   pytanie
  • Ostatecznie stwierdzam, ze te 10 saverow nie sa warte czasu, ktory stracilem na zonglerke i 2 telefony do ING. Ale niech kazdy sam sobie rozwazy, czy warto dla 1x-2x zl roznicy w odsetkach. A powiedzialem sobie, ze juz nie bede schylal sie po padline. Czlowiek glupieje jednak na stare lata …

   keton
  • tez mi zablokowali ale nie konto a dostęp do bankowości elektronicznej i mobilnej (nie da sie zalogować) przez dział bezpieczeństwa.
   mam na razie tylko jeden smart Saver i jego chciałem zasililić, nie spodobał im sie jeden jedyny przelew na 39k na numer konta zapisany w Odbiorcach, na który wielokrotnie były wykonywane przelewy i tez na duże kwoty…
   Wyjęte z życia 20 minut spędzone na słuchawce

   erde
  • Tak, ING lubi czasem przyblokować jak im system wyłapie jakiś dziwny wg nich przelew, a często za dziwny nie wiedzieć czemu uznają taki, który jest wręcz przeciwnie bardzo bezpieczny, bo już z niego kasa przychodziła i wiele razy był wcześniej autoryzowany. No ale przynajmniej da się odblokować przez telefon i nie żądają obowiązkowej wizyty w oddziale.

   pws
 • A już miałem zakładać Savery, jednak nie ma to sensu – sądząc po wpisach…

  diego Odpowiedz
 • nie wiem czy macie tak samo ale w getinie robie przelew wychodzący i nie ma żadnej ale to żadnej oferty zatrzymaniowej na lokatę , nigdy tak nie miałem !!!!! co się dzieję!!!!!! przygotowanie do minusowego % :((((((

  jakes Odpowiedz
 • Ja robiłam i mi dali 0,35 na lokacie i 0,35 na koncie oszczędnosciowym

  TYCH Odpowiedz
 • Właśnie było ok 30 tysięcy , nic trudno gardzą

  kiker Odpowiedz
  • Nadrukowali tyle kasy, że wszystkie banki już nią gardzą…trzeba szukać alternatywnych rozwiązań typu obligacje, fundusze, nieruchomości, giełda, złoto itp.

   abc
 • Dobry wieczór.
  Getin przy przelewie 10 k proponowali 0,35 % .Odpuściłem . Mobilna 0,4 % też odpuściłem. Mam inny plan.

  miron Odpowiedz
 • Ta lokata 1% w toyocie to z utrata odsetek przy zerwaniu? I tylko 9 miesiecy możliwość wyboru?

  TomekW Odpowiedz
  • 1) Tak i 2) nie. Ale mają też inne lokaty na krótsze okresy z nieco niższym oprocentowaniem, np. Moto Lokata Plus 3 m na 0,75% i konto oszczędnościowe na 0,8% ale dla dużych kwot. Poszukaj sobie sam na stronie Toyota bank

   Ja123
 • @Admin-Michał
  Masz jakieś przecieki ws. oprocentowania Konta Elastycznego w Getin Banku? Jutro kończy się 6 edycja. Niby 0,5% do 200k to szczyt marzeń nie jest, ale gdzieś tę kasę trzeba trzymać.

  Beata2 Odpowiedz
  • To już lepiej wychodzą 3 miesięczne obligacje 0,5%, w przypadku zakupu z dyskontem kolejnych, nie 3 miesięcznych, wychodzi ok 0,9% w skali roku, jak już tak niskimi stawkami ktoś się interesuje :) oczywiście lepiej tez wychodzi zerwanie 4 letnich naeet w trakcie pierwszego roku, pod jego koniec, wtedy już wyjdzie lepiej niż wymienione 0,5%

   Dzikus
  • @Michał Admin a może jakiś artykuł na blogu na temat obligacji, wygląda to znacznie lepiej niż lokaty.

   abc
  • @Dzikus bardzo sluszne rozumowanie. Jest dokładnie tak jak piszesz, dlatego od jakiegoś czasu zakładam głównie obligacje 4 letnie z myślą, że w razie potrzeby je zerwę. Zakładając, że inflacja będzie powyzej 2%, co jest raczej pewne w drugim roku oprocentowanie to min. 2,75%, także nawet po zerwaniu np po 1,5 roku po odliczeniu tych 70gr i tak wyjdzie oprocentowanie średnie min 1,2%.

   Paweł
  • Getin bez zmian. O obligacjach postaram się napisać

   Michał
  • Koniecznie trzeba rozpracować temat obligacji, bo to w tej chwili najlepsza forma bezpiecznego oszczędzania, jak kupować i kiedy można zerwać bez konsekwencji… Na rankingi lokat już szkoda energii, i tak za chwilę wszyscy zejdą niemal do zera.

   abc
  • @Dzikus – możesz wytłumaczyć o co chodzi z dyskontem? W jaki sposób możesz uzyskać 0,9%?

   Akashi71
  • Zakładając 3 miesięczne na 0,50 można je przed zakończeniem rollować na dowolne z oferty, przy wyborze dłuższego okresu kupujesz je z dyskontem w cenie 99,90. te 10 groszy od 1 sztuki, zwolnione od podatku to równowartość 0,1% w skali 3M, czyli 0,4 w skali roku już opodatkowane co daje w sumie więcej. Co prawda nie testowałem czy można od razu nowozalozone z dyskontem sprzedać po stawce nominalnej, wydaje się, że jest to możliwe, ale osobiście rolluje wtedy na 4 letnie lub od razu zakładam na 4 lata, w zależności czy chcę rozpocząć 4 letnie oszczędzanie dziś czy dopiero za kilka miesięcy (uśrednianie inflacji)

   Dzikus
  • No i w przypadku obligacji jednak nie trzeba się już bawić w zerowanie sald, nowe środki, pilnowanie, więc zwykłe konta oszczędnościowe robią jedynie do przechowania środków do skonsumowania na bieżąco lub zakupu obli w kolejnym miesiącu :) Plus dla obligacji, że mając ich już sporo, kupowanych systematycznie co miesiąc, każdego miesiąca na Wasze konta wpadają odsetki, wypłacane w każdą rocznicę :)

   Dzikus
  • Dyskonto też kwalifikuje się do podatku Belki ale teoria ciekawa, w czerwcu kończą mi się obligacje 3M i muszę to przetestować.

   Arek88
 • chyba 0,35 tyle dają przy przelewie do innego banku

  TYCH Odpowiedz
 • @Michał-Admin
  Dzięki. To mi się właśnie w Tobie podoba. I dlatego tak często jestem na tym blogu.

  Beata2 Odpowiedz
 • Obligacje to teraz super sprawa ale nie każdy chce mrozić kasę na rok albo więcej. Dlatego te marne procenty na KO tez się jeszcze liczą

  dariusz2 Odpowiedz
 • @Dariusz2
  Dokładnie.

  Beata2 Odpowiedz
 • Włożę kij w mrowisko ale zaznaczam że jestem „cienki Bolek” jeśli chodzi o obligacje. Dlatego nie grilujcie mnie już na starcie. Owszem coś tam czytałem ale i tak dalej jestem cienki. Do czego zmierzam? Obligacje to twór państwowy. Czy naprawdę można mieć zaufanie do TEJ władzy ? Tak wiem, zjeżdżam na temat polityczny a tego nie chcę. Czy TA władza podczas pewnej nocy jedną ustawą nie wyroluje swoich obywateli? Podobno było już w historii tak, że obligacje poszły do piachu, stało się to po zmianie ustroju, po wojnie. Przedwojenne papiery nadawały się tylko do podtarcia tyłka. Niby jest to mało realne ale …. jest realne. Przy tej władzy ta realność jest jakby…. nieco większa i chyba wielu zgodzi się z tym poglądem. Pokazali już co potrafią w imię „dobrej zmiany” a teraz gdy finanse lecą na łeb na szyję, gdy drukują kasy bez opamiętania, gdy Glapa przechodzi samego siebie wespół …. wiadomo z kim, to czy TO PAŃSTWO można jeszcze darzyć jakimś zaufaniem??? Bo nie zdziwi mnie zdanie znane z Bareji. Nie mamy Twoich pieniędzy i co nam zrobisz?

  jojo Odpowiedz
  • Żeby nie wchodzić w polityczne rozmowy tutaj powiem tylko, każda władza w jakiś sposób musi wyciągnąć w mniej lub bardziej widoczny sposób nasze środki. Konkurencja oblicza cenę za śmieci wg zużycia wody, mieszkasz na pryerze, masz ogródek i podlewasz trawę, zapłac więcej za wywóz śmieci :) Bardziej obawiałbym się tego co robi pewien kraj na wschód od Poslki w kontekście potencjalnej utraty obligacji… ale z drugiej strony w razie wojny, jak już ją przywołałeś to ile będą warte inwestycje w mieszkania? Równie dobrze można tez sięgnąć po środki zgromadzone ba kontach bankowych, dobra koniec, nie podawajmy przykładów gdzie jeszcze można wprowadzić podatek :)

   Dzikus
  • Gdyby Państwo nie było w stanie wykupić obligacji, to byłaby katastrofa gospodarcza i do niej na pewno nie dojdzie, natomiast w przypadku obligacji korporacyjnych zdarza się co jakiś czas, że jakieś przedsiębiorstwo nie jest w stanie ich wykupić, bo nie ma kasy, tutaj ryzyko jest realne.
   Ale idąc dalej tym hipotetycznym tokiem rozumowania sądzę, że jest większe prawdopodobieństwo, że Banki przestaną wpłacać kasę do BFG i nie otrzymasz teoretycznie gwarantowanego depozytu niż to, że nie zostaną wykupione obligacje skarbowe. Też jestem laikiem, ale wygląda na to, że obligacje są bezpieczniejsze niż depozyty. Do tej pory mało kto się nimi interesował bo były znacznie niżej oprocentowane niż depozyty, ale teraz obligacje indeksowane inflacją, która jest i przy tej polityce będzie wysoka wyglądają na najlepszą opcję na najbliższe lata. Może to będą akurat 4 lata i wtedy wrócimy do wyższych stóp procentowych?

   abc
  • Gdyby Państwo nie było w stanie wykupić obligacji, to byłaby katastrofa gospodarcza i do niej na pewno nie dojdzie, natomiast w przypadku obligacji korporacyjnych zdarza się co jakiś czas, że jakieś przedsiębiorstwo nie jest w stanie ich wykupić, bo nie ma kasy, tutaj ryzyko jest realne.
   Ale idąc dalej tym hipotetycznym tokiem rozumowania sądzę, że jest większe prawdopodobieństwo, że Banki przestaną wpłacać kasę do BFG i nie otrzymasz teoretycznie gwarantowanego depozytu niż to, że nie zostaną wykupione obligacje skarbowe. Też jestem laikiem, ale wygląda na to, że obligacje są bezpieczniejsze niż depozyty. Do tej pory mało kto się nimi interesował bo były znacznie niżej oprocentowane niż depozyty, ale teraz obligacje indeksowane inflacją, która jest i przy tej polityce będzie wysoka wyglądają na najlepszą opcję na najbliższe lata. Może to będą akurat 4 lata i wtedy wrócimy do wyższych stóp procentowych?

   abc
  • „Gdyby Państwo nie było w stanie wykupić obligacji, to byłaby katastrofa gospodarcza”
   — ja jeszcze dodam, że taka katastrofa wiązałaby się też z upadkiem polskiej waluty, jej deprecjacją i inflacją w najlepszym razie. Czyli w takiej sytuacji oszczędności w PLN, czy to w skarpecie, czy tym bardziej w bankach, też by straciły wartość.
   Czyli bezpodstawne jest zakładanie, że skoro obligacje skarbowe mogą zostać niewykupione, to lepiej trzymać pieniądze w bankach (jeszcze licząc na BFG)! Póki Polska jest w Unii, to zarówno depozyty bankowe do 100 k€, jak i obligacje skarbowe można uznać za równie bezpieczne (choć można stracić na inflacji, szczególnie na depozytach, ale nawet na obligacjach indeksowanych inflacją).
   Na wypadek katastrofy, w której państwo nie wykupiłoby obligacji, to nie oszczędności w PLN mogą być zabezpieczeniem, lecz np. kruszce, twarde waluty czy może udziały w spółkach giełdowych, najlepiej pewnie za granicą.

   Don Quijote de la Mancha
 • Teraz już chyba zostaje tylko bitkom jako lokata :)

  krooso Odpowiedz
 • Jak zacząć inwestycje w kryptowaluty ?

  TYCH Odpowiedz
 • Jak zacząć inwestycje krypto ?

  TYCH Odpowiedz
 • Krypto to dla ludzi o mocnych nerwach. Pewnie są tacy że potrafią przewidywać to czy tamto ale ja do takich nie należę. Brat zaczął mnie do tego przekonywać. Zainwestowałem 220 zł tak dla zabawy. Chwile potem było 300 zł, działa na wyobraźnię a jeszcze bardziej gdy człowiek pomyśli moglem wpakować np 10 000. Jednak za jakiś czas spadło do ok 200 zł potem doczłapało się do 300 typowy rollerkoster. Wczoraj np dobiło do 470 by dziś spaść do 390. Bywało że spadało 60% (tak mi brat mówił) Ja mam Litecoina.

  jojo Odpowiedz
  • Ja właśnie dlatego też tego nie kupuję. Nie widzę żadnych przesłanek które mogłyby sugerować ruch w górę czy w dół….

   gregoopl
  • Ja też to nazywam kasynem, tylko zamiast czarnego i białego jest czerwone i zielone.

   Arek88
  • Zwykły hazard, jeszcze większy niż giełda. Teraz, gdy balon napompowany jest do granic możliwości do okoła o tym trąbią.

   pytanie
  • tak krypto to hazard zdecydowanie, ale giełda nie, z tym pompowaniem balona to się nie zgadzam, jeśli chodzi o nasze giełdziątko :) Tyle się też mówiło o bańce na nieruchomościach i że pandemia spowoduje spadek cen, ale nic takiego się nie stało i nie stanie, nawet Samcik pisał, że spadki cen nieruchomości są nieuchronne…

   abc
  • Gdyby nie obniżka stóp procentowych ceny mieszkań prawdopodobnie przestałyby rosnąć a może nawet odrobinę spadły. Rok temu jak pandemia mocno uderzyła pierwszy raz i nikt nie wiedział jak to bedzie deweloperzy byli skłonni schodzić z ceny zwłaszcza gdy ktoś chciał gotówką płacić.

   Dobcio
 • Skomentuj

  Chcesz mieć pewność, że nikt inny nie podpisze się twoim nickiem? Zarejestruj się (lub zaloguj) na LiveSmarter!

  Ostatnie wpisy