Najlepsze lokaty bankowe i konta oszczędnościowe na lipiec

Po kolejnej, majowej obniżce stóp procentowych, oprocentowania lokat sięgnęły dna. Korzystanie ze standardowych ofert przestało mieć sens. W zasadzie jedyną opcją ulokowania swoich pieniędzy ponad 1% stały się lokaty i konta oszczędnościowe dostępne w różnorakich promocjach. Dlatego lipcowy ranking lokat będzie nieco inny niż poprzednie. Spróbujemy w nim zebrać jedynie te oferty, które faktycznie się opłacają – dają ponadprzeciętne (jak na obecne czasy) odsetki czy premię na start.

2% do 20 000 zł przez 4 miesiące + 150 zł na start

Pierwszą z ciekawych propozycji jest świeża oferta Pekao. W zamian za założenie konta osobistego i spełnienie prostych warunków możemy zgarnąć 100 zł w gotówce oraz dodatkowe 50 zł w formie bonu. A co to ma wspólnego z oszczędzaniem? Ano mnie więcej to, że oprócz konta osobistego możemy założyć konto oszczędnościowe, które płaci nam 2% w skali roku przez okres 4 miesięcy. Kwota maksymalna to 20 000 zł, więc dla wielu osób będzie w zupełności wystarczająca.

2,5% do 20 000 zł przez 4 miesiące + 140 zł na start

Równie ciekawą ofertę ma również mBank, w ramach swojej promocji startowej. Tu do zgarnięcia mamy 140 zł za założenie konta oraz 2,5% na koncie oszczędnościowym „Mój Cel” – ale pod warunkiem, że będziemy na nim odkładać pieniądze, a nie zabierać. Kwota maksymalna i czas trwania oprocentowania są identyczne, jak w ofercie Pekao.

2% do 10 000 zł przez rok + 50 zł na start

Podobną do Pekao ofertę ma również Getin Bank. Różnica jest jednak taka, że 2% zgarną nowi klienci (zakładający również konto osobiste) ale przez okres 12 miesięcy. Mniejsza jest jednak kwota maksymalna – wynosi 10 000 zł. Bank wymaga jednak od nas dodatkowych działań: oprocentowanie będzie naliczone pod warunkiem, że zapewnimy comiesięczne wpływy 1000 zł. Dodam również, że zakładając konto osobiste możemy zgarnąć dodatkowo 50 zł na start w ramach programu poleceń.

2% do 20 000 zł przez 4 miesiące + 200 zł na start

2% jest ciągle dostępne w Santander Bank Polska – pod warunkiem, że nigdy wcześniej nie korzystaliśmy już z Lokaty Mobilnej. Możemy na niej ulokować do 20 000 zł na okres 4 miesięcy. Do założenia lokaty potrzebne jest darmowe konto osobiste, za którego założenie zgarniemy obecnie 150 zł premii + 50 zł w programie poleceń :)

1% do 100 000 zł + 350 zł na start

Umówmy się: 1% w skali roku to nie jest to, czego oczekujemy przechowując oszczędności w banku. Ale ta oferta ma ten plus, że pozwala nam zarobić aż 350 zł na start. Jak? Wystarczy założyć Konto Jakże Osobiste i spełnić warunki promocji. Tytułowy 1% zgarniemy natomiast na Koncie Mega Oszczędnościowym przez okres 2 miesięcy, o ile przyniesiemy do banku nowe środki (nadwyżkę nad saldo z dnia 9.06.2020).

Lokaty Facto i Inbanku

No dobrze, a co zrobić z jeszcze większymi kwotami i bez zabaw w promocje na start? Tu z pomocą przychodzą banki działające w Polsce na podstawie europejskiej licencji bankowej – czyli włoskie Facto i estoński Inbank. Szczególnie dobrze wygląda obecnie oferta tego pierwszego banku – zwłaszcza, że zapowiada on z wyprzedzeniem (!) swoje kolejne działania i możemy sobie „zaklepać” daną ofertę na spokojnie. I tak do 6.07 włącznie założymy lokatę 12-, 9- i 6-miesięczną na 1,9%, 1,85% i 1,8%. Od 7 lipca oprocentowanie spadnie do, kolejno, 1,6%, 1,6% i 1,2%. Kwota lokaty jest w zasadzie dowolna.

A co słychać u estońskiego konkurenta? Tu oprocentowanie już spadło i najwięcej zyskamy na lokatach o nieco dłuższym terminie. Na tych bardziej sensownych zarobimy 1,75% (lokata 2-letnia) czy 1,5% (roczna). Pełne zestawienie prezentuje się następująco:

1,3% – 1,5% w Idea Bank

W okolicach 1,5% znajdziemy również inne oferty dla dużych kwot – jak na przykład Lokata na nowe środki Plus w Idea Banku. W tej chwili oferuje ona 1,3% w skali roku (ale tylko na okres 2 miesięcy) lub 1,2% (na 3 miesiące). Oferta wymaga posiadania konta osobistego i przyniesienia nowych środków.

Warto tu jednak wspomnieć, że Idea Bank lubi proponować klientom oficjalnie niedostępną Lokatę Zawrotna na 1,5% (bez warunku nowych środków). Kiedy? Wtedy, gdy próbujemy przelać środki ze swojego konta do innego banku. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie ma gwarancji otrzymania oferty, a wartość oprocentowania lub się zmieniać (nawet w zależności od tego, do jakiego banku robimy przelew). Warto jednak próbować :)

1% na promocyjnych kontach oszczędnościowych

Co, jeśli chcemy mieć środki pod ręką i jednocześnie coś tam na nich zarabiać? Tu pozostają nam promocyjne oferty kont oszczędnościowych, które obecnie oscylują w okolicach 1%. Oprócz wspomnianego Alior Banku podobną stawkę otrzymamy w Getin Banku (ale aż do 200 000 zł) czy Banku Millennium (do 100 000 zł).

Do 3% na lokatach startowych

Na koniec dodam, że w ofercie trzech banków ciągle dostępne są lokaty startowe, z których możemy skorzystać raz w życiu (przynajmniej w Idea Banku i Nest Banku).

Najwięcej, bo aż 3%, ciągle oferuje mBank na mLokacie na wejście. Oczywiście nie zamrozimy tu dużego kapitału (max. to 10 000 zł), a czas trwania lokaty do 3 miesiące. Wymagane jest otwarcie darmowego eKonta.

Niemal identyczną ofertę ma Nest Bank, tylko tu oprocentowanie wynosi 2,5%. Czas trwania lokaty to 3 miesiące, ale możemy skorzystać z wersji 6-miesięcznej, jeśli mamy zamiar przelewać wynagrodzenie na konto, które konieczne jest do otwarcia lokaty.

Ostatnia opcja to Lokata Happy, która oferuje 2,4% w skali roku, ale dla dwukrotnie większej kwoty. Lokata dostępna jest również w wersji Pro – wtedy jej oprocentowanie spada do 1,9%, ale wzrasta kwota maksymalna – aż do 200 000 zł. Co ciekawe nie ma tu wymogu założenia konta osobistego.

PS. Przypominam, że pełny i aktualny ranking lokat oraz kont oszczędnościowych dostępny jest zawsze w zakładce „Rankingi”.

Nie przegap!

Komentarze

 • Chciałbym zakupić trochę waluty (USD, EUR) w celach dywersyfikacji kapitału. Jaki bank, konto polecacie do przechowywania waluty (koszty zakupu waluty, prowizje i przelewów). Widziałem ofertę Getin na 2mce 0,7 i 0,4 o której pisał Paqero. Będę wdzięczny za sugestie (# Don Quijote de la Mancha,#Paquero…) na temat kont walutowych i kantorów on-line do zakupu.

  Bogy Odpowiedz
 • Kiedy Facto dopisuje odsetki do konta technicznego (1%)? 7.07 przelalem na konto 100zl dla testu ale nadal nie ma tam zadnych odsetek za lipiec.

  keton Odpowiedz
  • nie wiadomo do którego miejsca po przecinku liczą odsetki dzienne (części grosza) które potem są sumowane w zysk miesięczny, u ciebie dziennie wychodziłoby dwie tysięczne złotego

   adaś
  • Jestes pewien, ze naliczaja dziennie a nie za caly miesiac? W takim razie to niezle zlodziejstwo.

   keton
 • A to niespodzianka. Chciałam kupić sierpniową obligację COI, ale wyświetla się komunikat, że „Wszystkie obligacje wyprzedane”.

  martynka1428 Odpowiedz
 • Przy obecnej polityce rządu obligacje indeksowane inflacją nawet po spadkach chyba nie są takim złym pomysłem. Jakoś trudno uwierzyć że inflacja będzie zerowa i zostanie sama marża 0.75 jako efektywne oprocentowanie

  JJ2010 Odpowiedz
  • Bo na tym wlasnie polega polityka rzadu – kupowac obligacje, a nie trzymac gotowke w bankach na 1% i mniej lub tez w skarpecie czy sloiku.

   keton
  • Ważne aby wyciągnąć jak najwięcej w tych trudnych czasach.. Pytanie tylko czy ten trend się odwróci i lepsza opcja będzie z bankiem czy jednak w ciagu 4 lat lepiej się wyjdzie na obligacjach.
   Wskażana pewnie dywersyfikacja

   JJ2010
  • Obligacje maja te zalete, ze mozna je w kazdej chwili wykupic. A traci sie stosunkowo niewiele. Niektorzy pisali, ze wsadzili do Facto kase na 4-5 lat. Jesli za 3 lata beda musieli pozyskac te srodki to straca pelne odsetki za 3 lata + miesiac na odzyskanie kasy.

   keton
 • Skomentuj

  Chcesz mieć pewność, że nikt inny nie podpisze się twoim nickiem? Zarejestruj się (lub zaloguj) na LiveSmarter!

  Ostatnie wpisy