Najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe – maj 2018

Kolejny miesiąc przed nami, więc ruszamy z rankingiem najlepszych lokat bankowych i kont oszczędnościowych. A tym razem dobrych wiadomości jest całkiem sporo, bo w ofertach wielu banków pojawiło się kilka ciekawych opcji – i to niekoniecznie dla nowych klientów, ale również dla obecnych. Gdzie więc znaleźć najlepsze lokaty na maj? Zapraszam do rankingu :)

Lokaty dla nowych klientów BEZ zakładania konta osobistego (3,5% – 4%)

Liderem zestawienia jest tradycyjnie Lokata Happy Idea Banku. Możemy na niej zgarnąć 4% w skali roku dla kwoty od 500 do 10 000 zł. Warunek? Musimy być całkowicie nowym klientem Idea Banku – nigdy wcześniej nie mogliśmy wnioskować o żaden produkt tego banku (ani jego oddziału, czyli Lion’s Banku).

Czas trwania lokaty (w wersji 4%) to 2 miesiące. Po złożeniu wniosku mamy 5 dni na jego opłacenie – jeśli tego nie zrobimy, to oferta przepadnie!

Jeśli nasze oszczędności wynoszą więcej, niż 10 000 zł, to dobrym wyborem może być skorzystanie z Lokaty Happy Pro. Maksymalna kwota lokaty to 25 000 zł, a czas trwania to 3 miesiące. Do zyskania mamy 3,5% w skali roku. Warunki? Identycznie, jak w przypadku „zwykłej” Lokaty Happy – musimy być nowym klientem. Oznacza to, że możemy skorzystać tylko z jednej z ofert. Generalnie otwarcie każdej z tych lokat to dobry, pierwszy krok w świecie oszczędności – Idea Bank zanana jest z jednych z najlepszych stawek na rynku, dlatego prędzej czy później pewnie znów ulokujemy tam środki.

Inne banki? W zasadzie jedyna sensowna konkurencja to Lokata Bezkarna od BGŻOptima. Jest to jednak pewnego rodzaju hybryda – wraz z lokatą nie zakładamy rachunku osobistego, ale konto oszczędnościowe – swoją drogą całkiem niezłe (2,6% do 150 000 zł).

A co oferuje sama lokata? 3,5% dla kwoty do 20 000 zł. Czas trwania lokaty to 3 miesiące, jednak możemy ją „bezkarnie” zerwać bez utraty naliczonych odsetek – co może być świetną sprawą dla wielu osób. Po zakończeniu lokaty umowę rachunku można wypowiedzieć online, co jest również sporym plusem.

Lokaty dla klientów otwierających konto osobiste (3% – 4%)

Druga kategoria lokat z podwyższonym oprocentowaniem to depozyty dla osób zakładających konto osobiste. Tu do wyboru mamy znaczenie więcej ofert.

W przypadku ofert kont osobistych również tradycyjnym liderem jest Lokata Witaj Nest Banku. Możemy na niej zgarnąć 4% dla kwoty do kwoty do 10 000 zł, a czas trwania depozytu to 3 miesiące. Możliwe jest również skorzystanie z lokaty w wersji półrocznej, jednak wtedy 4% zgarniemy jedynie po zapewnieniu wpływu wynagrodzenia.

Co jeszcze warto wiedzieć? Lokatę możemy założyć w ciągu 30 dni od otwarcia Nest Konta, natomiast sam rachunek osobisty jest bezwarunkowo darmowy. Warto tu również dodać, że podobnie jak w Idea Banku, tu również co jakiś czas zgarniemy sensowny procent na „zwykłej” lokacie (jak np. niedawno 2,9% na Lokacie na Nowe Środki).

4% na lokacie oferuje również Plus Bank. Ta oferta ma jednak spory haczyk – karta (obligatoryjni wydawana do konta) kosztuje 9 zł, o ile nie wydamy nią 500 zł miesięcznie. Dlatego zdecydowanie bardziej opłaca się skorzystać z oferty mLokaty na wejście w mBanku, która jest bardzo podobna do lokaty w Neście – kwota maksymalna to 10 000 zł, a czas trwania lokaty to 3 miesiące. Jedyna różnica jest w oprocentowaniu – spada do 3,5%.

3,5% dostępne jest również na Lokacie LOGujesz-LOKujesz w eurobanku. Ale ponieważ trwa ona zaledwie miesiąc, to specjalnie konta nie ma sensu zakładać. Jeśli jednak masz tam konto – warto skorzystać. Lokata dostępna jest w 7 dni od aktywacji aplikacji mobilnej na pierwszym urządzeniu.

Ostatnia dobra opcja to Lokata Powitalna do konta dbNET Premium. Oferta jest szczególnie polecana osobom z większymi oszczędnościami, które dodatkowo chcą ulokować środki „raz, a porządnie”. Lokata Powitalna jest bowiem dostępna na okres 12 miesięcy. Jej kwota minimalna to 20 000 zł, a lokat możemy założyć maksymalnie 5 na łączną kwotę max. 100 000 zł. Oprocentowanie: 3% w skali roku.

Lokaty dla wyjadaczy

Miesiąc temu sekcja „dla wyjadaczy” świeciła pustkami. Ciężko było upolować dobrą ofertę, która nie była przeznaczona dla nowych klientów. Tym razem jest jednak odwrotnie :)

W chwili pisania tego artykułu zdecydowanym numerem jeden jest Lokata Bezkonkurencyjna Plus od Idea Banku. Jej oprocentowanie wynosi 3,5% w skali roku, a oferta dostępna jest na 1 lub 3 miesiące. Lokat możemy założyć nieskończoną ilość, a kwota maksymalna każdej to aż 1 milion złotych.

Minus? Konieczne jest założenie Konta Idealnego, które na szczęście jest całkowicie darmowe. Alternatywnie możemy założyć Lokatę Bezkonkurencyjną bez Plusa, która daje 3,2% w skali roku i nie wymaga posiadania rachunku osobistego.

Inne oferty? Do 3% możemy w tej chwili zgarnąć na Nest Lokacie na nowe środki w wersji 4-miesięcznej. Wymagane jest posiadanie konta osobistego w Nest Banku, jednak to jest darmowe – no i daje 4% na lokacie startowej. Kwota maksymalna? 2 miliony złotych, a lokat można założyć dowolną ilość. Oferta dostępna jest (póki co) do 2.05, jednak kto wie, czy nie zostanie przedłużona?

Do 3% na koncie oszczędnościowym

Oprócz lokat bardzo dobre oprocentowanie możemy uzyskać na promocyjnych konta oszczędnościowych. I to nie dla niskich kwot, ale nawet dla 100 tys. czy 200 tys. złotych! Do wyboru mamy:

PS. Pamiętajcie, że aktualne zestawienie lokat zawsze znajdziecie na lokaty.livesmarter.pl oraz w formie wygodniej wyszukiwarki – w naszej porównywarce finansowej depozaur.pl.

Nie przegap!

Komentarze

 • @admin, ale puściłeś wodze fantazji… „Lokat możemy założyć nieskończoną ilość, a kwota maksymalna każdej to aż 1 milion złotych”

  Liczba lokat możliwych do założenia jest jak najbardziej ograniczona i nie chodzi tu o ograniczenie finansowe, a ograniczenie systemów informatycznych IB.

  Lokata Odpowiedz
  • Hm, a to ograniczenie jest gdzieś zapisane w regulaminie? ;-) Testowałeś odporność systemu? Ja w starym systemie (przed erą kafelków) miałam 70 szt. (czasy optymalizacji antybelkowej).

   Sosna
  • @Sosna, w regulaminie nie ma na ten temat informacji. Nie mówimy o setkach, ale o tysiącach lokat. Zwykły śmiertelnik ma małe szanse na wyczerpanie puli w IB, ale wyjadacze wisienek bankowych już jak najbardziej :)

   Lokata
  • to w koncu ktos to przetestował, czy nie xD ?

   Jan Kowalski
  • @Lokata – tysiące lokat? Ale na co, po co? W erze jednodniowego naliczania odsetek to miało sens, ale teraz? Maksymalna kwota lokaty to 1 mln zł. Tysiąc lokat to MILIARD złotych. Ludzi w Polsce dysponujących takim majątkiem jest pewnie kilku, no może kilkudziesięciu, i oni raczej mają ciekawsze formy spędzania czasu niż wyjadanie wisienek.

   Sosna
  • @Lokata pewnie miał na myśli łączną liczbę lokat, łącznie z przeszłymi, a nie tylko bieżące (choć oczywiście jeśli limit istnieje, to na jedne i drugie, ale łatwiej osiągnąć taki przez całe dzieje).
   Normalny człowiek raczej nie wsadza wszystkich swoich oszczędności na jedną lokatę, np na wypadek, gdyby część środków była przedwcześnie potrzebna (żeby nie zrywać całości). Dzielenia środków na 10 lokat jednorazowo nie uważam za dziwne, a przy ofertach tak krótkoterminowych rocznie może się zrobić nawet koło setki…

   Don Quijote de la Mancha
 • Idea nie ma blokady ilości lokat

  Andy Odpowiedz
 • Ktoś wie jak sprawdzić w BGŻ Optima aktualne oprocentowanie swojego konta i czy załapałem się na promo dla nowych środków czy też nie?

  Widać to w systemie czy muszę ręcznie spr jakie miałem saldo danego dnia?

  JJJJ Odpowiedz
  • No przecież tam jasne i klarowne. Badali saldo któregoś tam kwietnia, i wszystko ponad jest nowe.

   Mistrz Hugo
  • W szczegółach Konta Smart widać aktualne oprocentowanie

   Andy
 • Jedyne co widzę to oprocentowanie 0,7. Ani słowa z automatu o promocyjnym.

  JJJJ Odpowiedz
  • @JJJJ, najprościej wejdź w historię konta i sprawdź saldo po ostatniej transakcji w dniu 12.04.2018 i dowiesz się w ten sposób jakie masz saldo początkowe. Wszystko ponad saldo początkowe to nowe środki. Z tego co pamiętam sprzed dwóch lat nie było informacji ile środków jest nowych w danym dniu a ile nie. Być może to się zmieniło na przestrzeni biegu czasu.

   Lokata
 • LionsBank jak zwykle z opóźnieniem ogłosił swoje odpowiedniki Lokat Bezkonkrencyjnych.

  iks Odpowiedz
 • Jak będzie wyglądało usuwanie konta po lokacie w tym Idea Banku?

  Jan Kowalski Odpowiedz
  • Tyle że usuwanie tego konta jak dotąd nie miało żadnego znaczenia na późniejsze promocje.

   Iks
  • a można wiedzieć dlaczego chcesz to konto usuwać ? W bankach pana LC raz „sprzedany” pesel jest spalony po wsze czasy. Tak jak napisał @Iks, zawsze będziesz już u nich starym klientem. Nie warto likwidować konta, jest darmowe, a można w przyszłości tylko zyskać. Jeżeli zmienią warunki, lub wprowadza opłaty, natychmiast piszemy sprzeciw i zamykamy konto ze skutkiem natychmiastowym.

   jacck
  • @jacck a czy w Getinie jest tak samo jak piszesz? Czy na przestrzeni lat wszystkie promocje są tylko dla „zupełnie nowych” klientów?

   zenek64
  • bo to też stajnia LC a np w tej nowej promocji z 5 % zwrotem jest tylko rok karencji i można wrócić po premię …. Inna sprawa że IDEA dla prywatnych za samo założenie konta nigdy praktycznie nic nie dawała (bo aby założyć lokatę happy nie trzeba przecież zakładać konta)

   zenek64
  • jasne, masz rację, Getin chyba pierwszy raz w swojej historii dał bonus za założenie konta,
   poza dobrymi lokatami i dobrym IKE, dodatkowo faktycznie wprowadzili okres karencji. Akurat w temacie bonusa 5% tym razem odpuściłem, stąd nieco wyleciało mi z głowy. Niewykluczone , że Idea w przyszłości postąpi podobnie. Oczywiście mówiłem tu o bonusie „sprzedania” pesela, więc bonus niekoniecznie za konto a generalnie za dane. Zresztą kilka lat temu również sprzedałem pesel Getinowi za bardzo dobrą lokatę i dostęp do konta technicznego :)

   jacck
  • Kilka lat temu mozna bylo zalozyc po trzy konta Tanie Zakupy 10% cashback w Getin, Getin Online i Open Finance. Razem z dodatkowymi promocjami nfc/mastercardmobile/przelewymobilne mozna bylo z Getinow wycisnac ponad 2 tysiace. Potem prezes banku zarzekał sie ze juz nigdy nic nie da bylym Klientom, a teraz znowu rozdaje kase wlepiajac zaledwie rocznego bana. A nawet jesli Idea daje cashback tylko dla konto firmowych to przeciez prywatnym tez moze cos zaproponowac jesli beda mieli wieksze cisnienie na nowe rory. Tak wiec niepotrzebne konta nalezy zamykac niezaleznie co gadaja prezesi i czy cos dawali w przeszlosci.

   aaaa
  • oczywiście były też inne promocje na start jak chociażby 300 zł (6 razy po 50 zł za 5 transakcji kartą na mies), 10 cash backu czy mnóstwo innych promocji z getin online /open online z tabletani i innymi shitami na start

   Dzikus
  • Kurde, nie ma tu opcji cytowania :/
   Ja chciałem pokasować, żeby zniknąć z baz, ale no w sumie zapisanie samego peselu z ich strony to raczej nie jest trudnym zadaniem :/

   Jan Kowalski
 • Czy na Nest lokacie na 6 m-cy trzeba wpłacać wynagrodzenie czy przejdzie przelew zwykły z innego konta? Jak rozumiem albo lokata 4% albo konto oszczednosciowe 3%, nie mozna po skonczeniu jednego otworzyc drugiego (jedno lub drugie trzeba otworzyc w 30 dni od otwarcia konta)? I tak samo z nest oszczedzaniem rodzinnym?

  haha Odpowiedz
 • @aaaa
  Masz rację. Może całej dwójki to nie wyciągnąłeś ale pod względem MB lepsze trudno sobie przypomnieć/ całościowo oczywiście/. Kiedyś co bank to 10% MB to był praktycznie standard. Jeszcze LS nie było….

  Eugeniusz Odpowiedz
  • a teraz wszedzie mniejszy MB a jakos kazdy z promocji wyciaga wiecej niz wtedy :)

   Dzikus
 • @Eugeniusz
  Ach Eugeniuszu, złote czasy. Dzisiaj to posucha ale bierze się co jest.

  Eugeniusz Odpowiedz
 • Nie piję już więcej bo jutro do roboty a i sam do siebie pisze. Narka.

  Eugeniusz Odpowiedz
 • Nie pij Gieniu, nie pij. Tylko śpij, śpij. Pa!

  Waldemar Odpowiedz
 • Poproszę o odpowiedź na moje pytania kilka postów wyżej (czekałem na akceptację komentarza i w tym czasie pojawiły się nowe).

  haha Odpowiedz
 • @haha
  Nie kombinuj bo to za dobra oferta i możesz spalić. Złóż ze specjalnej strony wniosek o ROR. Wynagrodzenie musi być faktyczne, bank sobie znanymi metodami weryfikuje. Załóż od razu NRO i w ciągu 30 dni z bankowości elektronicznej złóż i opłać lokatę Witaj i KO.

  Eugeniusz Odpowiedz
  • Wynagrodzenie na razie będzie szło do bz wbk, bo tam oferta jest lepsza, stąd moje pytanie. Czy jest jakiś czas na założenie NRO licząc od otwarcia konta?

   haha
  • NRO można założyć w każdej chwili

   Mila
 • 30 dni.

  Eugeniusz Odpowiedz
 • @haha
  Sorry. Oczywiście Mila ma rację. 30 dni czasu masz na założenie KO i lokaty Witaj. Na NRO limitu czasowego nie ma. Oczywiście nie oznacza, że warto zwlekać bo oferta jest świetna, szczególnie gdy masz dzieci.

  Waldemar Odpowiedz
  • Oferta była świetna, gdy można tam było wpłacać po 3 kzł/mc, 36 kzł po roku (72 kzł po dwóch latach), to już konkretna kwota, a przy 600 zł/mc zysk w porównaniu do innych dobrych depozytów nie będzie tak imponujący…

   Don Quijote de la Mancha
 • @DQdlM
  Jeszcze lepiej byłoby gdyby można było wpłacać na 10 albo i 20 kont. Na ten moment wpłata po 600 zł/ konto plus procentowe dopłaty uzależnione od liczby dzieci sprawia, że nadal jest to oferta poza wszelką konkurencją.

  Waldemar Odpowiedz
  • Bez dzieci wpłacając po 600 zł 12 razy przez 11 miesięcy (plus 1 dzień) otrzymuje się 144 zł premii + ok. 38 zł odsetek, razem 182 zł. Wpłacając te środki na konto oszczędnościowe 3,5% (ok, wiem, raczej takich obecnie nie ma, ale można co miesiąc wpłacać na Bezkonkurencyjną Plus ?), otrzymałoby się ok. 110 zł odsetek — różnica wynosi 72 zł, nie tak mało, ale wymaga to trochę zachodu, do tego blokuje się możliwość korzystania lokat na nowe środki w Nest…
   Jeśli ktoś te 7200 zł już i tak ma, to normalnie deponując je na 11 miesięcy na 3,5%, to zarobi min. 187 zł

   Don Quijote de la Mancha
 • @Waldemar i Mila
  Dziękuję.

  haha Odpowiedz
 • Wg stanu na 12.04 w Optimie miałam 10tys. na lokacie i jakieś 100zł na KO Smart. 30.04 przelałam na Smarta nowe środki, w szczegółach konta było info: kwota do 100zł oprocentowana na 0.7%, nadwyżka ponad 100zł oprocentowana na 2.6% i wszystko się zgadza:) Dzisiaj na Smarta weszło 10tys. z zakończonej lokaty (stare środki) i w szczegółach nadal jest to samo info, chyba powinno być: do 10100zł -0.7%, nadwyżka ponad 10100zł -2.6% ?

  Ewa Odpowiedz
  • Dzisiaj info na Smarcie się zaktualizowało ale zamiast 10 100 zł starych środków oprocentowanych na 0.7% pokazuje się kwota 9 980zł, jakim cudem?
   Mam teraz: 100zł (stare śr.) + 10tys z zakończ. lokaty (stare śr.) + 120zł (odsetki z tej lokaty to chyba nowe śr?) + przelane 20tys (nowe śr.).
   Na 2.6% powinna być chyba oprocentowana nadwyżka ponad 10 100zł a nie 9 980zł. Różnica to te 120zł odsetek z lokaty, tylko dlaczego?

   Ewa
 • szkoda że idea Bank swoją bezkonkurencyjną i bezkonkurencyjną Plus miała ale już nie ma, chyba nie do końca zostało sprawdzone które lokaty są tak naprawdę na maj, bo z tego co pamiętam te lokaty miały być do końca kwietnia.

  Gosio Odpowiedz
  • Lokaty Bezkonkurencyjne zostały wycofane dzisiaj. W chwili pisania artykułu były jak najbardziej dostępne – zresztą nawet pod tymi mini-rankingami jest informacja, że jest to „Stan na 1.05.2018”. Ciężko byłoby mi aktualizować wszystkie wpisy na blogu.

   Michał
  • myślałam, że sprawdzasz z Bankami ich ofertę na każdy miesiąc – co proponują klientom np na Maj i na tej podstawie tworzysz ranking.

   Gosio
  • Oni to chyba powinni zastanowić się trochę nad ujednoliceniem oferty, bo mają 3 konta oszczędnościowe i każde na inny procent: 2,5, 2,7, 3,0 heh

   abc
  • Lokacyjnego na 2,5% już nie ma. Więc zostały 2,7 i 3,0 jako konkurencja dla WBK.

   pws
  • Oczywiście słusznie, ale tak to jest jak się czyta najpierw komentarze, a później wpisy ;)

   abc
  • Ale co ciekawe, w starym systemie nadal widzę dostępny wniosek o otwarcie Konta Lokacyjnego, ciekawe tylko z jakim skutkiem i czy by zadziałał.

   pws
 • Czy może Idea informowala o problemach z systemem. Nie można się zalogowac ani ze strony ani przez aplikacje.

  Grażka Odpowiedz
 • Idea bank podniósł oprocentowanie konta oszczędnościowego Zośka z 2,15% na 3%

  Bikczest Odpowiedz
 • Jest 3,2% w idei -wielki procent. Czekamy na 3,5% ? będzie zabawa w kotka i myszkę ?

  Barti Odpowiedz
 • Nie bardzo rozumiem – lokata Wielki Procent i lokata Wielki procent Plus na identycznych warunkach tzn. 35 dni i 3,20% !

  Grażka Odpowiedz
  • Aha, ciekawe w której się pomylili..

   Don Quijote de la Mancha
  • logiczne byłoby teraz 3,5% na 6M, skłonny byłbym wówczas kasę u n ich pozostawić i pewnie nie tylko ja :)

   jacck
  • od 10.05 leży kasa na 3%, więc chyba już nie warto rolować…

   abc
  • Spoko, akurat mi się jutro kończą lokaty.

   Imię
  • Nie jest czasem tak że wszystko co z plusem było dla tych co mają u nich konto? Aby nie krzywdzić nieposiadających konta dali to samo bez plusa.

   rychu75
  • Ale bez plusa posiadacze konta też mogą zakładać, więc po co mnożyć byty… wygląda to na pomyłkę…

   Don Quijote de la Mancha
  • Okaże się jutro, a dla bezpieczeństwa można założyć te bez plusa na przelew z innego banku…

   Bolo
  • Z plusem są dla tych, którym się kończą w IB jutro i pojutrze lokaty 105-dniowe, żeby nie odpłynęli, a bez plusa dla pozostałych, żeby zdążyli przelać środki przed upływem 2 dni (ważność wniosku) ;P

   kolo
  • Tak, czy owak 3,2%>3%

   kolo
 • Idea od dzisiaj podwyzsza oproc. Lokaty Beztroskiej – 2,80

  Grażka Odpowiedz
  • i strzelam, że zerwanie beztroskiej będzie możliwe tylko w oddziale heh ;)

   abc
 • właśnie wróciły lokaty Wielki Procent, warunki te same co ostatnio 3,2% 35 dni

  justi Odpowiedz
 • Skomentuj

  Chcesz mieć pewność, że nikt inny nie podpisze się twoim nickiem? Zarejestruj się (lub zaloguj) na LiveSmarter!

  Ostatnie wpisy