Najlepsze lokaty bankowe i konta oszczędnościowe – grudzień 2022

Trzeba przyznać, że w ostatnim czasie ranking lokat stał się nieco… nudny. Praktycznie każdy bank ma już w swojej ofercie lokatę lub konto oszczędnościowe z oprocentowaniem w okolicy 8%. Niżej już w zasadzie nie ma co schodzić.

8,2% na nowe środki mBanku

Nawet 8,2% możemy zgarnąć na Lokacie na nowe środki w mBanku – i to z wysokim limitem, bo aż 500 000 zł. Tak wysokie oprocentowanie dostępne jest w wersji 12-miesięcznej, a 8,1% – w wersji półrocznej. Konieczne jest również bycie posiadaczem mKonta Intensive – dla posiadaczy „zwykłego” eKonta oprocentowanie spada do, odpowiednio, 8,1% i 8% w skali roku. Ci za to mogą zgarnąć 450 zł na start.

Stan nowych środków liczony jest na dzień 15.11.2022.

8% na lokacie i koncie oszczędnościowym w Getin Banku

8% do 400 000 zł oferuje VeloBank (a niedawno Getin Bank) na swoim Elastycznym Koncie Oszczędnościowym. Oferta obowiązuje 3 miesiące od ulokowania nowych środków (względem 13.10). Zaletą konta oszczędnościowego jest to, że możemy z niego przelewać i dorzucać środki kiedy chcemy.

Tyle samo, czyli 8% w skali roku, dostępne jest na Lokacie na nowe środki – i to w całkiem przyjemnej wersji 2-miesięcznej. W wersji kwartalnej zgarniemy pół punktu procentowego mniej, a półrocznej – już „tylko” 7%. Kwota pojedynczej lokaty to maksymalnie 150 000 zł, a lokat możemy założyć 5 (dla danego czasu trwania). W zasadzie jedynym warunkiem założenia lokaty jest przyniesienie do banku nowych środków, czyli nadwyżki nad saldo z dnia 16.11.2022.

8% w Inbanku

Wysokie oprocentowanie oferuje również estoński Inbank. Co istotne: nie ma tu praktycznie haczyków – nie jest wymagane zakładanie konta ani przynoszenie nowych środków. Kwota lokat to maksymalnie 1 000 000 zł (max. 50 000 zł per lokata), a od jutra lista lokat będzie się prezentować następująco:

8% w Credit Agricole

8% mamy również do zdobycia na lokacie mobilnej Credit Agricole. Oferta dostępna jest tylko dla nowych klientów – możemy z niej skorzystać w ciągu 14 dni od otwarcia konta. Kwota maksymalna lokaty to 75 000 zł, a czas trwania to 270 dni – czyli 3/4 roku. A to trochę sporo – raczej spodziewamy się kolejnych podwyżek stóp procentowych, dlatego lokaty długoterminowe mogą jeszcze nie być zbyt dobrym rozwiązaniem.

8% na Lokacie Witaj w Nest Banku

Kolejnym bankiem oferującym 8% jest Nest Bank na swojej Lokacie Witaj w wersji 6-miesięcznej (oraz 6% w skali roku w wersji 3-miesięcznej). Aby z niej skorzystać należy być nowym klientem, który nigdy wcześniej nie posiadał Lokaty Witaj oraz złoży dyspozycje jej otwarcia w ciągu maksymalnie 30 dni od daty otwarcia rachunku osobistego. Konieczne jest jeszcze posiadanie udzielonych zgód marketingowych.

Co ważne: lokata w wersji 3-miesięcznej nie ma żadnych dodatkowych warunków, natomiast lokata 6-miesięczna wymaga od nas zapewnienia w każdym miesiącu kalendarzowym po otwarciu lokaty wpływów na rachunek osobisty min. 2000 zł oraz wykonanie 3 dowolnych czynności spośród: płatność BLIK, płatność kartą, przelew. Jak widać warunki ponownie pokrywają się z programem poleceń.

8% w Pekao

8% oferuje również Pekao na swoim koncie oszczędnościowym. Oferta kierowana jest głównie do nowych klientów, ale przy odrobinie szczęścia skorzystają z niej też obecni. Kwota maksymalna to 200 000 zł, a czas trwania promocyjnego oprocentowania to 6 miesięcy. Zyskać też możemy równowartość ponad 500 zł lub 200 zł w gotówce.

8% w ING Banku

8% dla nowych klientów banku oraz 8% dla nowych środków oferuje również ING Bank. Pierwsza oferta dostępna jest na Otwartym Koncie Oszczędnościowym (do 400 000 zł) a druga na OKO Bonus (dla kolejnych 400 000 zł). Dodatkowo zakładając konto osobiste w banku (potrzebne do pierwszej promocji) możemy zgarnąć 200 zł.

O szczegółach obu promocji pisałem w swoim ostatnim prześwietleniu.

8% na koncie oszczędnościowym Banku Millennium

8% na koncie oszczędnościowym oferuje Bank Millennium dla osób, które przyniosą do banku nowe środki (względem 18.11.2022). Premiowane jest maksymalnie 400 000 zł przez okres 100 dni.

8% na lokatach Banku Facto

8% oferuje również działający na podstawie wewnątrzunijnych przepisów włoski bank Facto. Jeśli nie przeszkadza nam, że gwarancje środków (do równowartości 100 000 euro) zapewnia włoski odpowiednik BFG, to mamy tu do zdobycia 8% na 3- i 6-miesięcy. Innych haczyków brak – po prostu przelewamy pieniądze i zarabiamy.

Aktualna lista lokat Facto prezentuje się następująco:

8% + 400 zł w Alior Banku

8% mogą zgarnąć klienci Alior Banku na koncie Mega oszczędnościowym dla kwoty do 400 000 zł. Wystarczy, że przyniesiemy do banku nowe środki, czyli nadwyżkę nad saldo z dnia 8.11, a oprocentowanie będzie obowiązywało przez 3 miesiące.

Oprócz tego czeka na nas również 400 zł na start za założenie konta osobistego.

7,66% BEZ zakładania konta

Nieco mniej od konkurencji, ale na dużo prostszych zasadach, oferuje Santander Consumer Bank. Tu na lokacie półrocznej zarobimy 7,66% – ale bez zakładania konta i bez dodatkowych warunków – oprócz jednego: konieczne jest przyniesienie nowych środków, czyli nadwyżki nad saldo z dnia 14.11.2022. Kwota lokaty to maksymalnie 400 000 zł, a lokat możemy zakładać dowolną ilość.

Alternatywnie możemy też skorzystać z lokaty rocznej lub kwartalnej, z nieco niższymi oprocentowanie:

7,5% BEZ limitów w PKO BP

Ciekawą ofertę ma również PKO BP. Na Koncie oszczędnościowym Plus możemy zgarnąć 7,5% – pod warunkiem, że będą to nowe środki, czyli nadwyżka nad saldo z dnia 15.11.2022. Okres oprocentowania wynosi 57 dni, a kwoty maksymalnej… brak!

8% + 480 zł w Santander Banku

Podobna oferta dostępna jest również w Santander Banku, ale w formie promocyjnej lokaty miesięcznej. Do zgarnięcia mamy 8% na miesiąc bez limitów kwotowych. A oprócz tego do 480 zł na start :)

PS. Przypominam, że pełny i aktualny ranking lokat oraz kont oszczędnościowych dostępny jest zawsze w zakładce „Rankingi”.

Nie przegap!

Komentarze

 • W Alior Banku promocyjne podwyższone 8 proc. jest przez 3 miesiące a nie 4.

  Duris Odpowiedz
 • Przerabiał ktoś zamknięcie konta w In Banku. Wiem, jest to techniczne i w zasadzie nie trzeba tu nic zamykać ale ja nie lubię pozostawiać po sobie różnych spraw. W Facto np. jest ikona „zakończ współpracę z bankiem” i tu wydaje się to bardzo proste. Na razie Facto przebija Estończyków i jak tak dalej będzie to przyjdzie czas by ubić tu konto, tym bardziej, że zdecydowanie gorzej się je obsługuje w porównaniu z Facto, o czasie przelewów nie wspominając…

  jojo Odpowiedz
 • W GetinBanku, obecnie VeloBank można teraz założyć 3 lokaty na nowe środki a nie 5. Kiedyś było 5.

  AXX Odpowiedz
 • Trochę na inny temat – mam pytanie do użytkowników IKO w Toyota B. Dostaliście już zwrot 30 PLN w tym miesiącu za prowadzenie konta? U mnie brak, pytam ponieważ czyściłem konto zakładając lokaty… Oczywiście później – do zerwania.

  diego Odpowiedz
  • Dziś dostałem zwrot 30zł a też czyściłem tym sposobem konto.

   Maciek
  • @Maciek
   Dzięki za informację, konto sprawdzałem rano może dlatego jeszcze nie było – niestety teraz nie mam dostępu.

   diego
  • Jak zamknąć to konto indeksowane w Toyocie całkowicie aby nie płacić tych 30zł.
   Min kwota lokaty to 2000.. co zrobić z resztą odsetek z oprocentowania konta w kwocie poniżej tego limitu ?

   Mario44
  • @Mario44,
   może dopłać do tych 2000 i wtedy załóż lokatę. Poza tym bank chyba odeśle resztę pozostałą na koncie po jego zamknięciu bez potrącania tych 30 zł. Może jest tu ktoś kto ten proces ma już za sobą i się wypowie. Sama jestem ciekawa bo też przymierzam się do pozamykania rachunków w Toyocie.

   BiancaM
  • czy zakładając lokatę z konta IKO muszę wskazać rachunek do zwrotu środków również w Toyota? Muszę mieć ROR w Toyota czy może być konto w innym banku?

   Tsubasa
  • Z tego co wiem to musi być ROR (ja akurat mam). W innym przypadku kasa wraca na IKO.

   BiancaM
  • Dzięki za info. Szkoda, że TB nie ma żadnych ROR w promocji

   Tsubasa
 • A zawrotne w Velo jak stoją? Magiczna 8, czy nieco więcej?

  aas Odpowiedz
 • w Alior korzyść w KJO 2% zwroty również dla obecnych klientów, zagwozdka czy trzeba coś zmieniać czy z automatu mamy 2%

  adaś Odpowiedz
 • Czy zmieniał ktoś mKonto Intensive z powrotem na eKonto?
  Do tej pory mKonto miałem bez opłat, bo skorzystałem z promocji „Dla chcących więcej”.
  Ale chciałbym wrócić, ale niepokoi mnie jeden zapis promocji:
  „Jeśli Uczestnik promocji zmieni typ rachunku z mKonta Intensive na inny rachunek z
  oferty banku, z dniem przekształcenia mKonta Intensive na inny rachunek przestaje być
  Uczestnikiem promocji.”
  Czy wtedy na odchodne nie wpadnę w opłatę za konto 49,5zł?
  A może przeleję sobie na minutę 7000zł i wtedy mam pewność, jeśli dobrze rozumiem, że nie pobiorą.

  keram7m Odpowiedz
 • Cisza przed RPP

  Lucjan Odpowiedz
 • Paribas w przyszłym roku podnosi opłaty (obsługa karty, wpłaty i wypłaty gotówki). Z tego co zrozumiałam, to jeśli nie chcemy płacić za kartę to oprócz standardowego wykonania 3 transakcji musimy w każdym miesiącu zalogować się do GoOnline albo GoMobile i mieć wyrażone zgody na kontakt mailowy i telefoniczny (zgody marketingowe?). Jeśli się nie zalogujemy i nie wyrazimy zgód a tylko wykonamy 3 transakcje opłata wyniesie 2zł (obecnie 0zł). Jeśli nie spełnimy żadnych warunków opłata wzrośnie z 5zł na 7zł. Nie jestem pewna czy to znaczy, że jeśli się zalogujemy i wyrazimy zgody ale nie wykonamy 3 transakcji to nadal będzie nas obowiązywać opłata 5zł a w przypadku spełnienia wszystkich warunków (3 transakcje, logowanie, zgody) obsługa karty będzie darmowa? maksymalnie to skomplikowali

  Ew@ Odpowiedz
 • GetinVelo na zawrotnych maks 8% daje.

  Lucjan Odpowiedz
 • Jakieś przecieki co do oprocentowania nowych edycji KO, tam gdzie teraz dają 8%? czy może trzeba zaklepać obecna edycje?

  keram7m Odpowiedz
 • PKO Bank Polski oferuje 3-miesięczną lokatę dla nowych klientów indywidualnych. Jej oprocentowanie wynosi 8 proc. w skali roku. Lokata jest dostępna w IKO dla klientów, którzy założą konto w PKO (taką możliwość będą miały osoby, które w tym roku nie miały w banku konta typu ROR lub konta oszczędnościowego bądź lokaty). Depozyt jest udostępniany po pięciu dniach od założenia konta i można go założyć tylko raz na kwotę – od 10 tys. do 200 tys. zł.

  prawdziwy-xyz Odpowiedz
 • Alior KMO od 15 grudnia 8%, nie wiem którego dnia badanie salda, trzymają się sztywno tej poprzeczki 8-procentowej

  adaś Odpowiedz
 • A co tu taki brak wiadomości, muszę szukać w tym internecie co i gdzie się się zmieniło na KO w kolejnych edycjach . xyz

  prawdziwy-xyz Odpowiedz
 • Dla długodystansowców Toyota bank daje za lokaty Sprint na 180 dni 6,5 % plus 200-300 zł
  premii. Przy najniższej kwocie lokat, tj. 25 000 odsetki wraz z premią to ok. 8,5%.
  Warto więc rozważyć.

  Waldemar Odpowiedz
 • Skomentuj

  Chcesz mieć pewność, że nikt inny nie podpisze się twoim nickiem? Zarejestruj się (lub zaloguj) na LiveSmarter!

  Ostatnie wpisy