Najlepsze lokaty bankowe i konta oszczędnościowe – październik 2022

Kolejne banki dołączają do grona oferujących lokaty z oprocentowaniem 8% w skali roku. A biorąc pod uwagę, że przed nami kolejne posiedzenie RPP, na którym powinny być może zostaną podniesione stopy procentowe, lista ta powinna się jeszcze zwiększyć. Sprawdźmy więc, gdzie najlepiej ulokować swoje pieniądze, aby otrzymać w zamian najwyższe odsetki.

8% na lokatach Banku Facto

Obecnym liderem rankingu lokat są lokaty banku Facto – działającego na podstawie wewnątrzunijnych przepisów włoskiego banku. Jeśli nie przeszkadza nam, że gwarancje środków (do równowartości 100 000 euro) zapewnia włoski odpowiednik BFG, to mamy tu do zdobycia 8% na 3- i 6-miesięcy. Innych haczyków brak – po prostu przelewamy pieniądze i zarabiamy.

Aktualna lista lokat Facto prezentuje się następująco:

8% w Credit Agricole

8% mamy również do zdobycia na lokacie mobilnej Credit Agricole. Oferta dostępna jest tylko dla nowych klientów – możemy z niej skorzystać w ciągu 14 dni od otwarcia konta. Kwota maksymalna lokaty to 75 000 zł, a czas trwania to 270 dni – czyli 3/4 roku. A to trochę sporo – raczej spodziewamy się kolejnych podwyżek stóp procentowych, dlatego lokaty długoterminowe mogą jeszcze nie być zbyt dobrym rozwiązaniem.

8% na Lokacie Witaj w Nest Banku

Kolejnym bankiem oferującym 8% jest Nest Bank na swojej Lokacie Witaj w wersji 6-miesięcznej (oraz 6% w skali roku w wersji 3-miesięcznej). Aby z niej skorzystać należy być nowym klientem, który nigdy wcześniej nie posiadał Lokaty Witaj oraz złoży dyspozycje jej otwarcia w ciągu maksymalnie 30 dni od daty otwarcia rachunku osobistego. Konieczne jest jeszcze posiadanie udzielonych zgód marketingowych.

Co ważne: lokata w wersji 3-miesięcznej nie ma żadnych dodatkowych warunków, natomiast lokata 6-miesięczna wymaga od nas zapewnienia w każdym miesiącu kalendarzowym po otwarciu lokaty wpływów na rachunek osobisty min. 2000 zł oraz wykonanie 3 dowolnych czynności spośród: płatność BLIK, płatność kartą, przelew. Jak widać warunki ponownie pokrywają się z programem poleceń.

8% w Pekao

8% oferuje również Pekao na swojej Lokacie na nowe środki, ale w wersji rocznej. Krótsze okresy dają mniej, dlatego prawdopodobnie lepszym wyborem może być wtedy skorzystanie z pakietu 500 zł + 7% na koncie oszczędnościowym do 100 000 zł.

7,5% na nowe środki mBanku

Nawet 7,5% możemy zgarnąć na Lokacie na nowe środki w mBanku – i to z wysokim limitem, bo aż 500 000 zł. Tak wysokie oprocentowanie dostępne jest w wersji 12-miesięcznej, a 7,3% – w wersji półrocznej. Konieczne jest również bycie posiadaczem mKonta Intensive – dla posiadaczy „zwykłego” eKonta oprocentowanie spada do, odpowiednio, 7,3% i 7,1% w skali roku.

Stan nowych środków liczony jest na dzień 13.09.2022.

7,5% w Inbanku

Wysokie oprocentowanie oferuje również estoński Inbank. Co istotne: nie ma tu praktycznie haczyków – nie jest wymagane zakładanie konta ani przynoszenie nowych środków. Kwota lokat to maksymalnie 1 000 000 zł (max. 50 000 zł per lokata), a w chwili obecnej lista lokat prezentuje się następująco:

Z czego wynika wyższe oprocentowanie Lokaty Lojalnej względem Lokaty Standardowej? Bank ma prawo obniżyć oprocentowanie Lokaty Lojalnej (do poziomu Lokaty Standardowej) jeśli zdecydujemy się na zerwanie którejś z lokat. Jako, że różnica wynosi zaledwie 0,1 pp, to niewiele ryzykujemy.

7% na koncie oszczędnościowym Banku Millennium

7% na koncie oszczędnościowym oferuje Bank Millennium dla osób, które przyniosą do banku nowe środki (względem 23.09.2022). Premiowane jest maksymalnie 400 000 zł przez okres 100 dni.

A jeśli nie mamy konta w Banku Millennium, to w tym momencie zgarniemy za jego założenie rekordowe 500 zł. Warto korzystać!

7,18% na Indeksowanym Koncie Oszczędnościowym Toyota Bank

7,18% do 100 000 zł mogą zyskać nowi lub obecni klienci Toyota Banku. Tyle bowiem dostępne jest na Indeksowanym Koncie Oszczędnościowym, którego oprocentowanie oparte jest o stawkę WIBOR 3M. Powyżej 100 000 zł od WIBORu odejmujemy już 3 punkty procentowe marży, co daje nam w tej chwili 4,18%.

Oczywiście przy tak wysokiej stawce są pewne haczyki. Pierwszym z nich jest fakt, że oprocentowanie ustalane jest raz na kwartał (a dokładnie w przedostatni dzień).

Ważniejsze jest jednak to, że za prowadzenie konta pobierana jest z góry opłaca 30 zł i oddawana dopiero do 10. dnia roboczego kolejnego miesiąca – pod warunkiem, że nie wycofaliśmy z konta żadnych środków (choć do tego limitu nie wliczają się opłacone lokaty, np. 3-dniowe). Pamiętajmy więc aby na koncie trzymać min. 60 zł, żeby nie wpaść w debet. I dobrze zaplanować ewentualne zamknięcie rachunku w przyszłości.

Z pozytywów: od niedawna IKO możemy założyć online, bez konieczności czekania na wizytę kuriera. Konieczne jest wtedy dokonanie wideoweryfikacji z użyciem kamery, a następnie podpisanie umowy kodem SMS.

7% + 400 zł w Alior Banku

7% mogą zgarnąć klienci Alior Banku na koncie Mega oszczędnościowym dla kwoty do 200 000 zł. Wystarczy, że przyniesiemy do banku nowe środki, czyli nadwyżkę nad saldo z dnia 9.09, a oprocentowanie będzie obowiązywało przez 4 miesiące.

Oprócz tego czeka na nas również 400 zł na start za założenie konta osobistego.

7% + 580 zł w Santander Banku

Podobna oferta dostępna jest również w Santander Banku. W zamian za przyniesienie nowych środków i przelanie ich na konto Max oszczędnościowe zgarniemy 7% do 300 000 zł. A oprócz tego do 580 zł na start :)

7% w ING Banku

7% dla nowych klientów banku oraz 7% dla nowych środków oferuje również ING Bank. Pierwsza oferta dostępna jest na Otwartym Koncie Oszczędnościowym (do 400 000 zł) a druga na OKO Bonus (dla kolejnych 400 000 zł). Dodatkowo zakładając konto osobiste w banku (potrzebne do pierwszej promocji) możemy zgarnąć 200 zł.

O szczegółach obu promocji pisałem w swoim ostatnim prześwietleniu.

PS. Przypominam, że pełny i aktualny ranking lokat oraz kont oszczędnościowych dostępny jest zawsze w zakładce „Rankingi”.

Nie przegap!

Komentarze

 • A jak to jest z opłatą za konto w Toyocie Banku? Na IKO trzeba trzymać 2000 czy 2500?
  Wie ktoś?

  Eugeniusz Odpowiedz
  • Jeśli chodzi o to indeksowane 7,18% pobierają 30zł, które następnie zwracają, jeżeli w danym miesiącu nie wypłacałeś środków.

   Paweł
 • 7,5% bez limitu na nowe środki na lokacie 3m w PKO BP

  mohel Odpowiedz
 • @Eugeniusz
  Aby uniknąć opłaty za ror w Toyota Bank, najlepiej połóż na IKO- 2500 na cały m-c/ z procentem/ lub 1000 na ror/ bez oprocentowania/ też na cały m-c.

  Beata2 Odpowiedz
  • Czy na pewno wystarczy 2,5k na IKO? Czytając literalnie to musi być 2,5k na lokatach

   idiayp
  • Tabela opłat:
   Średnie miesięczne saldo lokat to saldo środków zgromadzonych —-na innych rachunkach—- oraz na wszystkich posiadanych lokatach, obliczane jako suma sald na koniec każdego dnia miesiąca kalendarzowego, podzielona przez ilość dni w danym miesiącu

   Poza tym musi być jeszcze + 60 zł na opłaty na IKO, a więc minimum 2500 + 60 zł = 25600.
   Jak pobiorą opłatę to saldo ci spadnie poniżej limitu.
   To samo na ROR, trzeba dodać 5 zł na opłaty

   Ja123
 • Czołem Inwestory,

  czekamy na RPP.
  I czy będzie w Getinie vel Velo podwyżka zawrotnych.

  Lucjan Odpowiedz
  • Stopy bez zmian więc podwyżek oprocentowania bym się nie spodziewał.

   Dobcio
  • Stopy stoją to w październiku przywitamy inflację w granicach 18,3-18,5% :D

   I pomyśleć, że RPP jest niby niezależnym organem NBP :D stojąca na straży wartości złotówki :D.

   Ego
 • @Ja123
  Skąd to info? Do tej pory było tak, że kwota opłaty pobieranej przez Bank nie wpływa na wysokość salda

  Waldemar Odpowiedz
 • Jest sposób na wyjęcie kasy z IKO aby nie płacić 30zł za prowadzenie konta? Trzeba założyć lokatę i w momencie zrywania wskazać rachunek zewnętrzny czy na Moto Konto? Ma ktoś sprawdzone, że Toyota zwraca pobrane z góry 30zł?

  Krzysztof Odpowiedz
 • @Krzysztof
  Na bank. Sprawdzone.

  Waldemar Odpowiedz
  • Ja mam w Toyota bank tylko IKO. Założyłem lokatę i po kontakcie z bankiem udało mi się zmienić rachunek do zwrotu środków z lokaty na rachunek zewnętrzny ale niestety przy próbie zerwania lokaty była tylko opcja powrotu środków na IKO. Więc lipa. Zerwałem lokatę i środki wróciły na IKO. Chyba trzeba założyć Moto konto żeby unikać opłat 30 zł za przelew.

   Jarry
 • Skarbonka na zdjęciu się rozsypała , podwyżki stóp nie ma i nie wiadomo kiedy będzie . To co to teraz będzie , co to będzie ? Zapadać w sen zimowy czy jeszcze na coś czekać ? xyz

  prawdziwy-xyz Odpowiedz
  • Nie zdziwi mnie jak Jastrząb i S-ka w listopadzie podniosą o 0,5… Oni są nieprzewidywalni. Zupełnie na odwrót jak być powinno.

   Chris
 • Nie wiem czy są w tym wątku osoby zainteresowane ale dziś zauważyłem, że PayPal wprowadził istotne zmiany w kwestii zasileń, co całkowicie eliminuje KK. I jest mi smutno z tego powodu… :)
  Czy ktoś jeszcze z tego korzystał?

  Rafal Odpowiedz
 • Po decyzji RPP wydaje mi się, że już można lokować w Facto na 8 % na 6 miesięcy…

  MB Odpowiedz
 • Chyba faktycznie teraz 6 miesięcy to jest optymalna opcja.

  JDarecki Odpowiedz
 • @Na długie lokaty chyba jeszcze ciut za wcześnie.Może dopiero w styczniu…

  Waldmar Odpowiedz
 • Jak ktoś ma Getina to idealnym rozwiązaniem jest 8.3% na 4m. Ja się skusiłem 1-ego na 8% na 2m :(

  Dobcio Odpowiedz
 • Nie panikujcie. Pod koniec miesiąca inflacja pewnie dobije do 19% i i RPP będzie musiała podnieść stopy.

  Krzysztof Odpowiedz
  • Patrzajcie na kurs złotego…

   Złoty tak szoruje po dnie, że uszkodził rurociągi na dnie Bałtyku!

   Lucjan
  • co niekoniecznie będzie się wiązało z podwyżkami depozytów, po przejściu przez przełom roku wskaźniki płynności nie będą już takie sexi dla sektora

   mohel
  • Własnie wzrost inflacji jest powodem do niepokoju. Przeciez lepiej, żeby depozyty były oprocentowne na 1% przy inflacji 3% niż żeby było oprocentowanie depozytów 8%, przy inflacji 19%

   jaceny
 • Przy przelewie powyżej 40 tyś zł w Getin Banku zaoferowano mi lokate na aż 8,3% i gdyby nie fakt że kasy potrzebuje to bym ją tam zostawił. A oferowano mi też konto oszczędnościowe tam na 8%

  YaPaE Odpowiedz
 • Ja skusiłem się na kilka lokat na 8,3% na 4 miesiące. zawrotne przy próbie przelewu do Aliora

  dariusz2 Odpowiedz
 • Nic o koncie 7,2% w BOŚ Banku ?

  Michał Odpowiedz
 • Czy ktoś może wie, co z Aionem, przed rokiem liderem w oprocentowaniu? Od sierpnia light 5%, płatne max. procent więcej, czy tam się czas zatrzymał? Zawsze komunikat był z końcem poprzedniego miesiąca, a teraz wszystko stanęło :/

  matebe Odpowiedz
 • getin – 09.10.2022 przy probie przelewu – oferty zatrzymaniowe zdecydowanie slabsze 6,0 oraz 6,3%.
  Mogłam sie jednak skusic na 8.3% na 4mce.

  villemo09 Odpowiedz
  • Zatrzymaniowe? Tzn w momencie zamykania konta? Bo ja 8%dawali mi na k.o. a 8,3% na lokate przy przelewie do innego banku

   YaPaE
  • Mi wczoraj proponowali już tylko 8% i to na lokacie, przy próbie przelewu do kilku różnych banków, np. ING, Mille, Santandera.

   asi
 • Ktoś wie ile jutro zaproponuje ING na OKO?

  Ego Odpowiedz
 • Chciałem skorzystać z życzliwości DP i wyświetlil mi się komunikat o limicie miesięcznym doładowań 538zl. Czy inni użytkownicy mogliby sprawdzić u siebie, robiąc jakąś symulacje i potwierdzić, że mają tak samo? Zaskoczyło mnie to, bo wcześniej był limit 2k dziennie.

  bernul Odpowiedz
 • W NestBanku od 1.11 ma nastąpić obniżka oprocentowania na wszystkich KO o 1%.
  Ktoś wie czy to nadal aktualne, czy może wycofali się z tego?

  Adams1 Odpowiedz
  • Z takich zmian banki sie nie wycofuja :) I tak Nest nie jest juz zbyt atrakcyjny. Widac za duzo kasy zebrali i im nie zalezy.

   keton
 • No to jak nastąpi gwałtowny odpływ kasy to może się opamiętają.

  Adams1 Odpowiedz
 • Dzisiaj otrzymałem maila z InBank z propozycją założenia 3 miesięcznej lokaty na 8%.

  Mike1 Odpowiedz
  • Dużo monet im odpłynęło do Getina

   Lucjan
  • Chyba odwrotnie. Duzo osób po tej „aferze”ucieklo z getina. Nie interesuje ich że BFG gwarantuje caka kase na koncie itp. Poprostu zapobiegawczo zamykaja konta i przelewaja do innych bankow. Sam znam kilka takich osób

   YaPaE
  • % lokat zawrotnych z Getin przemawia za tym, że w Getinie sytuacja jest bardzo stabilna, ergo – nie potrzebują kasy, bo zassali z rynku dość.
   Było 8/8,3%
   Jest dziś maks. 7-7,5%

   Lucjan
  • kasy nie potrzebują bo nie mają już kredytów frankowych i nowy twór został dokapitalizowany ,a odpływ to musieli mieć duży patrząc na nerwowe reakcje z lokatami na początku

   Michał
  • @YaPaE. Z pewnego względu nie dziwię się laikom, że nie ufają instytucjom państwowym w sprawie swoich osczędności, skoro na przestrzeni 30 lat zostali dwukrotnie okradzeni: najpierw przez Balcerowicza, na początku lat 90-tych, później przez Tuska przy OFE. Z tego samego powodu tak mało osób odkłada kasę na PKK, choć jest to mocno opłacalne dla pracownika (mniej dla pracodawcy).

   jaceny
 • Od dziś 7,50% na KO w PKO .Już pewnie tu napływa. xyz

  prawdziwy-xyz Odpowiedz
  • Kiedyś takie banki jak pko czy pekao tzw banki dla dziadköw jak to nazywalem ze wzgledu na grupe docelowa mialy najmniejsze %% a teraz te banki maja na równi z getinem i innymi bankami niszowymi. Wniosek z tego taki ze taki bank dziadkowy ma wysoki. % to inne banki mogly by dac wiekszy % jeszcze ale nie chca bo duzo osob i tak wrocilo do lokat. W tym ja zawsze obligacje ale teraz na obligacjach jest ok 10-12% przy wiekszym ryzyku wole lokaty za 7-8%

   YaPaE
  • @YaPaE najlepiej i korzystniej jest dyfersyfikować. Część w lokaty, część w obligacje. Ja do tego kupuję akcje, ale tu jest już większe ryzyko.

   jaceny
  • Owszem zgadzam sie:)
   Ja tylko część obligacji zlikwidiwałem i przeprosiłem sie z lokatami. Mam takze akcje GPW nieruchomości i metale szlachetne. Wszystkiego po trochu. Myślałem nad diamentami ale tu potrzeba więcej wiedzy i odpuściłem ten temat. Bardzo mały rynek jest w tym temacie i ciężko bylo by kupca kiedyś znakeźć z tego samego powodu co teraz ja sie wahałem nad kupnem. Oby tylko na wschodzie konflikt sie nie rozrósł i będzie ok. Choć czasy przed covidem i małej inflacji nie wróca szybko…

   YaPaE
  • Jakaś promocja za założenie konta w PKO ? xyz

   prawdziwy-xyz
  • 36 m karencja w pko w programie poleceń , nie ma nic krótszego ? xyz

   prawdziwy-xyz
  • @YaPaE
   Trochę dużo tego wszystkiego w PL ale i tak jest dobrze :)
   Do większej dywersyfikacji brakuje jeszcze papierów poza PL (na rachunku poza PL) i krypto (na własnym portfelu)
   Powodzenia:)

   Rafal
  • Jak ktos ma ror pko to ko musi tam sobie wyklikać czy jak to wygląda?

   TomekW
  • TomekW odezwij się . pv xyz

   prawdziwy-xyz
 • Podobno Mille od poniedziałku bez zmian , wyłowione w sieci . xyz

  prawdziwy-xyz Odpowiedz
 • Poradźcie, bo nie mam doświadczenia w tym zakresie. Dostałam na emaile (dwa różne) wiadomość info o promocji 1000pkt BCh za zakup na Allegro (dotyczy dwóch różnych kart). W emailu jest data trwania promocji i link do regulaminu – przy czym jest to regulamin ramowych warunków Przyśpieszaczy. Jedna karta używana, druga wcale – więc raczej mało prawdopodobne, żeby obie akurat wylosowali… Z emaila nie wynika jednak, że jest to standardowa informacja o przyśpieszaczach, te wyglądają inaczej. Po zalogowaniu do BCh nie mam takich przyśpieszaczy.
  To jak to w końcu jest ? Przysłali mi email z informacją o promocji której nie ma ? A może jest ? Dostał ktoś z Was też taką informację ?

  Be@ Odpowiedz
  • a u góry po prawej nie ma informacji jakiej karty to dotyczy ( 4 ostatnie cyfry )

   kruczi
  • No jest. Na obu emailach.
   Ale zwykle jak wysyłają info o przyśpieszaczach, to po zalogowaniu się na konto te przyśpieszacze faktycznie są. A tu nie. Poza tym dedykowana promocja na kartę, której nie używam (w ogóle), wydaje mi się podejrzana.

   Be@
  • Musisz wejść na każde konto da każdej karty i sprawdzić czy masz ten przyspieszacz. Ja mam na 3 z 5 kart. I nie trzeba zrobić 2 x 40 tylko: 2 transakcje łącznie 80 zł albo łącznie 100 zł.

   Ja123
  • Dostałam emaile do 2 kart przypisanych do 1 konta – Alior. Loguję się na każdą kartę i tego przyśpieszacza brak. Na nieużywanej – nie ma wcale przyśpieszaczy. A na używanej jakieś są – np. dawno nie widziany Carrefour – ale nie Allegro.
   Połowę warunków na tej karcie spełniłam, bo akurat mam 1 zakup.
   Emaile dostałem dopiero dziś.

   Be@
  • To masowka jest, wysyłają wszystkim jak leci. Oferta jest od czwartku, o ile się ją ma. Jak nie masz to nic z tego.

   Ja123
 • Dostałem takiego maila od BC, informacja przypisana jest do karty getinu, która już straciła ważność ze 3 miesiące temu, a nowa karta ma inny numer. Wyjaśniać z nimi czy nie, i czy zakupy dotyczą tylko na allegro w tym przypadku czy u innych partnerów programu też i w innym zwykłym miejscu też zaliczą te dwie transakcje 2×50 zł? Czas akcji 13-26.10.2022.

  zaqu Odpowiedz
  • „Jesteś w programie Bezcenne® Chwile
   i robisz zakupy na Allegro?
   To zyskujesz więcej!
   za przynajmniej 2 transakcje, każda
   o wartości min. 50 zł kartą Mastercard
   zarejestrowaną w programie!”

   Przepraszam że wklejam pod sobą, ale uciekła mi część tekstu.

   zaqu
  • Ja mam 2 x 40zł – nr karty Getinu.

   Skylla
  • codziennie rozsylaja maile z ofertami na kolejne karty
   poczekaj az dostaniesz maila z aktualnym numerem karty

   aaaa
  • To są masowe emaile marketingowe wysyłane jak leci, czy ma się tę promocję w sekcji Przyśpiesz czy nie. Wprowadzają tym samym klientów w błąd, bo wszyscy myślą, że biorą udział w promocji. Tak naprawdę, trzeba sobie sprawdzić na swoich kontach, czy macie ten przyspieszacz. Ja dostałem 5 maili dla różnych kart, a tak naprawdę ta oferta jest na 3 kartach.

   Ja123
  • Co to ma w ogóle wspólnego z lokatami ???

   KaBe
 • Czy zakup voucherow na Allegro liczy się do tej promocji?/ 2x50zl za 1000 pkt/

  Eugeniusz Odpowiedz
  • W BCh nie liczy się co kupujesz, tylko gdzie i za ile. Nie ma informacji, jaki był zakup. W podobnej promocji z Empik kupiłem karte podarunkową i było ok. Jeśli da się zapłacić kartą, to czemu nie.

   Ja123
 • @Ja123
  Dzięki.

  Eugeniusz Odpowiedz
 • Jak w Nest Banku działają limity transakcji? Zapisałam przelew z datą przyszłą i coś mnie tknęło, żeby sprawdzić limity. Okazało się, że ten przelew przewyższa zarówno limit jednorazowej transakcji jak i limit dzienny a zapisał się bez problemu, nie dostałam żadnego ostrzeżenia. Czy to znaczy, że pomimo przekroczenia limitu zostałby zrealizowany? czy jednak zostałby zablokowany a ja bym o tym nie miała pojęcia, bo przy zapisywaniu nie pokazał się żaden komunikat?

  Ew@ Odpowiedz
 • Sorki za off topic ale przypadkiem znalazłem w starych archiwach i aż się prosi powiedzieć , gdzie te czasy ? :)
  https://obrazki.elektroda.pl/1586357000_1666371830.jpg

  jojo Odpowiedz
 • Podobno alior będzie bez zmian na KO , ktoś potwierdzi ? Opanował mnie leń i nie chce mi się tego szukać . xyz

  prawdziwy-xyz Odpowiedz
 • Jak myślicie, czy w listopadzie zobaczymy gdzieś 9%?

  dariusz2 Odpowiedz
  • Niestety wątpię, myślę że będzie 8,5% jak rada podniesie stopy chociaż o te 0,25pp

   Dobcio
  • W listopadzie to bede mial ponad 18 :)

   keton
  • Ponoć rząd – w związku z coraz większym zadłużeniem – opracował plan na wypadek niewypłacalności kraju, zastanawiam się czy w najbliższym czasie nie skasować tych obligacji….

   Ja123
  • Czy można prosić o źródło tych informacji? Wg blogerów finansowych dobra strategia to sukcesywne dokupywanie tego rodzaju papierów, zwłaszcza antyinflacyjnych – w przyszłym nadal jest zakładana ok. 10% inflacja

   matebe
  • Link nie przechodzi
   Poszukaj w googlu tytułu
   Rzad-szykuje-sie-na-mozliwosc-uznania-Polski-za-niewyplacalna-Zmiany-w-prawie

   Ja123
  • @matebe
   W przyszłym roku to będzie efekt bazy, wzgledem roku obecnego.

   Lucjan
  • Ja123 – przeciez to o czym wspominasz to zupelnie inny temat, chociaz w sumie to niczego nie mozna byc pewnym

   keton
  • Założyłem, że te 18% masz z obligacji. Jak Państwo zbankrutuje, to Twoje obligacje chyba też „zbankrutują” :-). Ale rzeczywiście słabo się na tym znam, takie info mi wpadło…

   Ja123
  • Chodzilo mi o to, ze przytaczasz plany rzadu, ale one nie dotycza umarzania obligacji, tylko pokrywania wydatkow z rezerw. Ale oczywiscie zawsze jest taka mozliwosc, ze wladza ukradnie hajs, podobnie jak to zrobili z OFE

   keton
  • Nie będzie niestety podwyżki oprocentowania w pierwszym roku dla EDO i CDO – także na tym odcinku lokaty bankowe w tym momencie wygrywają, zwróćcie uwagę, że 7% w pierwszym roku, nawet jakby w drugim roku dobiły ze wskaźnikiem inflacyjnym do 10% to średnia wychodzi ok. 8,5%, a mam nadzieję, że banki nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa…

   matebe
  • @Ja123 Jak rząd bedzie niewypłacalny, to system bankowy tym bardziej bedzie niewypłacalny, więc kupuj dolary, bo wszystko stracisz. ;) Obligacje państwowe są z natury bezpieczniejsze od lokat.

   jaceny
  • @keton Tylko, ze z ofe ukradli pieniądze zwykłych Polaków, a jakby mieli ukraść pieniądze z obligacji to byliby pariasem wśród inwestorów na całym świecie i mielibyśmy reputacje Korei Płn. czy Rosji, więc tego nie przewiduje.

   jaceny
  • @metabe Patrzac na obecną politykę NBP, przewiduję, że jak inflacja nie zacznie jeszcze bardziej gwałtownie rosnąc, to oni stopy podniosą jedynie minimalnie i niewiele to zmieni w oprocentowaniu lokat, natomiast jak inflacja pójdzie do góry to obligace są zdecydowanie lepszą opcją, więc moim zdaniem długoterminowo bardziej opłaca się kupować obligacje. Przy pierwszej opcji nic nie tracisz, a przy drugiej możesz sporo zyskać.

   jaceny
  • Cytuję z internetów – tego się trochę boję, i wiem, że to pewnie pieśń przyszłości o ile w ogóle…

   Bankructwo i niewypłacalność, to terminy ekonomiczne a upadłość to termin prawny. Z bankructwem państwa mamy do czynienia, gdy nie jest ono w stanie, wobec zagranicznych partnerów, spłacać swych zobowiązań międzynarodowych i nikt nie chce mu pożyczać brakujących pieniędzy. O miałkości i iluzoryczności pojęcia makroekonomii świadczy fakt, że brakuje systemowej teorii i rozpoznania zagadnienia bankructwa państwa.
   ———–Przejawem może być odmowa wykupu obligacji w terminach zapadalności, lub wycofanie się z gwarantowania ich wykupu po okresie obsługi kosztów odsetek.

   Ja123
  • No tak. Na tym polega bankructwo państwa. Tylko z perspektywy szarego człowieka kupujacego obligacje, należy wiedzieć, że jeśli teoretycznie zbankrutuje państwo, to pociągnie za sobą cały sytem bankowy, więc oszczędnosci na lokatach też Ci przepadną. Jak by upadł teoretycznie BFG to niekoniecznie zbankrutuje państwo. Stąd obligacje skarbu państwa są uznawane za bezpieczniejsze od lokaty w banku. Więc jeśli się tego boisz to nielogiczne jest zakładnanie lokat w złotówkach.

   jaceny
  • Ale to są wg mnie rozważania czysto teoretyczne.

   jaceny
  • Nie bardzo wierze, aby panstwo w UE moglo faktycznie zbankrutowac, a dopiero wtedy obligacje bylyby zagrozone. Poki co jest to nadal oplacalne. 1 rok jest nieco gorszy od lokat/KO ale w 2 roku przewiduje, ze inflacja nie spadnie znaczaco. A jesli nawet, to nie ma co liczyc, aby lokaty pokrywaly straty na inflacji. Kazdy oczywiscie zrobi po swojemu, ale ja na swoich starszych ROD/EDO/COI w tym roku przynajmniej mniej trace na inflacji (14-18% w odroznieniu od 60% straty na lokatach 7-8%).

   keton
 • Ciekawe co z santander consumer i ich kontem oszczędnościowym. Promocja się kończy z końcem miesiąca, coś wiadomo? Ostatnimi czasy przed zakończeniem promocji były jakieś zmiany, przedłużenia promocji itp.

  Maniu Odpowiedz
 • Zawrotna Getin dziś: 8% na 2/4 miesiące.
  Brak oferty konta oszczędnościowego/ pewnie dlatego że już takie mam.
  Symulacja przelewu do Ing.

  Michał1986 Odpowiedz
 • Consumer zmienił promocje na nowe środki…
  Mamy dobrą wiadomość! Od 02.11 uruchamiamy nową promocję na nowe środki, aż 7,50% do 200 000 zł (badanie salda z dnia 25.10.2022). Oferujemy też oprocentowanie promocyjne dla wszystkich środków: 7% do 50 000 zł, 6,50% 50-200 000 zł i 6% pow. 200 000 zł. Promocja obowiazuje do 18.01.2023.

  Wyjadacz_Okazji Odpowiedz
 • News:
  Resort finansów nie wyklucza zmian w tzw. podatku Belki. Według nieoficjalnych informacji nowy projekt zakłada, że zyski kapitałowe do 10 tys. zł rocznie będą zwolnione z obowiązkowej daniny, a powyżej tej kwoty będą opodatkowane stawką 20 proc.

  Ja123 Odpowiedz
 • dziś mbank uruchomił mi promocję na ekoncie oszczędnościowym 8% do końca stycznia (limit 500.000 zł) załatwione przez czat propozycja od konsultanta, aha i nie chodzi o żadne nowe środki tylko o to co już jest ulokowane.

  Megi Odpowiedz
 • Nie wycofywałam nic załatwiałam na czacie inną sprawę i dodatkowo zapytałam konsultanta czy jest jakaś promocja oszczędnościowa zaproponował zwiększenie oprocentowania konta oszczędnościowego z 7 na 8%

  Megi Odpowiedz
 • Dzisiaj próba przelewu z GB do Aliora. Propozycja: 7,1% na 2m-ce, 7,3% na 4 m-ce. To w ogóle ewenement. Mam środki w GB na KO na 8% a jak przelewam to GB proponuje jeszcze niżej niż mam.

  Beata2 Odpowiedz
 • Przelew z Mill (Profit 7%) do PKO SA (KO 8%) propozycja lokaty 6m na… 6,9%. Nie wiem czy w tym banku ktoś myśli :/

  Ego Odpowiedz
 • Banki już ogarnęły, że większość NŚ przepływa między nimi … czuję że zaraz skończy się rywalizacja, szczególnie po nowym roku jak wymaksują sobie współczynniki w raportach rocznych …

  mohel Odpowiedz
 • Od jutra Lokata Sprint 200 dni w Toyocie 7,5%

  Romuald Odpowiedz
 • Plus 6 miesięcy 7,6%

  Romuald Odpowiedz
 • Skomentuj

  Chcesz mieć pewność, że nikt inny nie podpisze się twoim nickiem? Zarejestruj się (lub zaloguj) na LiveSmarter!

  Ostatnie wpisy