Najlepsze lokaty bankowe i konta oszczędnościowe – styczeń 2022

Przed nami nowy, 2022 rok. Pod względem oprocentowania depozytów będzie on prawdopodobnie zupełnie inny, niż rok 2021. Zamiast stawek oscylujących w okolicach pół procenta powinniśmy widzieć oferty z kilkukrotnie wyższym oprocentowaniem. Oczekuje się, że kolejny krok nastąpi już w najbliższy wtorek, kiedy RPP ponownie zbierze się aby podnieść stopy procentowe. Zanim jednak banki podniosą oprocentowanie depozytów najprawdopodobniej minie parę dni (albo nawet tygodni), dlatego sprawdźmy gdzie opłaca się ulokować swoje środki już teraz, na początku stycznia 2022.

3% do 10 000 zł przez rok + 1,7% do 200 000 zł + 50 zł na start

Tradycyjnie najlepszy zestaw zarówno dla nowych, jak i obecnych klientów, oferuje Getin Bank. 3% na koncie oszczędnościowym do 10 000 zł przez okrągły rok zyskają osoby, które dopiero otworzą konto w tym banku.

Niska kwota maksymalna? To nie problem. Na tym samym koncie oszczędnościowym obowiązuje również druga promocja (również dla obecnych klientów), w ramach której wszystkie nowe środki zarabiają 1,7% do 200 000 zł oraz 1,1% od 200 000 zł do 400 000 zł.

Ten sam bank oferuje również lokatę na nowe środki, której oprocentowanie wynosi nawet 2%, w zależności od wariantu:

3% w Nest Banku

3% dostępne jest również dla nowych klientów konta osobistego Nest Banku. Problem w tym, że dotyczy to jedynie wariantu 6-miesięcznego z zapewnionym wpływem wynagrodzenia. Wersja 3-miesięczna bez wymogu wpływu wynagrodzenia daje już „tylko” 1,5%. Kwota maksymalna lokat to 10 000 zł, a z oferty można skorzystać tylko raz. Wymagane jest założenie konta osobistego.

3% w Credit Agricole

Od dzisiaj 3% do 75 000 zł na lokacie rocznej mogą zyskać nowi klienci klienci Credit Agricole. Co więcej: kolejne 50 000 zł na 1,5% mogą ulokować na promocyjnym koncie oszczędnościowym (po 3 miesiącach oprocentowanie spada). A gdyby tego było mało, to aż 555 zł czeka na nas w formie premii na start.

Do 2,61% na Indeksowanym Koncie Oszczędnościowym Toyota Bank

Bardzo ciekawą ofertę konta oszczędnościowego (zwłaszcza dla większych kwot) ma Toyota Bank. Indeksowane Konto Oszczędnościowe oferuje bowiem oprocentowanie oparte o stawkę WIBOR 3M z przedostatniego dnia roboczego danego kwartału. Do 100 000 zł zarabiamy WIBOR 3M + 0,1 pp marży, a powyżej 100 000 zł – WIBOR 3M. Oznacza to, że w chwili obecnej przez najbliższy kwartał oprocentowanie wyniesie aż 2,61% do 100 000 zł oraz 2,51% powyżej.

Aktualizacja: od 17.01 oprocentowanie spada do stawki WIBOR 3M do 100 000 zł oraz WIBOR 3M – 2 pp poniżej. Oznacza to, że w chili obecnej zarobimy 2,51% do 100 000 zł oraz 0,51% powyżej.

Haczyki? Są trzy. Po pierwsze – stawka mrożona jest na kwartał, czyli jeśli stopy procentowe pójdą w górę (na początku stycznia, lutego i pewnie marca) to szybko może wcale nie być taka rewelacyjna jak teraz (natomiast dobrze zadziała w drugą stronę, kiedy stopy będą obniżane). Po drugie – prowadzenie konta wynosi 30 zł, jednak opłata jest zwracana po kilku dniach jeśli nie dokonaliśmy żadnej wypłaty z tego konta oszczędnościowego. Przy czym jest tu jeden wyjątek: opłacenie lokat nie wlicza się do tego limitu, dlatego wypłatę z IKO najlepiej wykonać za pośrednictwem np. lokaty 3-dniowej. Albo jeszcze krótszej.

Trzecia wada? Konto zakładamy poprzez wizytę kuriera – nawet, jeśli już mamy konto osobiste w tym banku. Trzeba bowiem pamiętać, że Toyota Bank to dość mały bank i pewne procesy są nieco bardziej analogowe.

2,5% w Pekao S.A.

2,5% dostępne jest również dla nowych klientów Pekao S.A. Kwota maksymalna to 20 000 zł, a oprocentowanie obowiązuje aż przez pół roku. No i premia na start – w tym wypadku 100 zł.

2% + 1,7% na koncie oszczędnościowym w Alior Banku + 300 zł na start

1,7% do 100 000 zł na koncie oszczędnościowym oferuje również Alior Bank. Konieczne jest ulokowanie nowych środków, a czas trwania promocji podwyższonego oprocentowania to 3 miesiące od pierwszego wpływu.
Pamiętajmy jedynie, aby co miesiąc wpłynęło minimum 2000 zł na konto osobiste – inaczej bank naliczy nam nie 1,7% a 1% w skali roku.

A jeśli o koncie mowa to od dzisiaj możemy zgarnąć niesamowicie łatwe 300 zł za jego założenie. Co więcej: w ramach jednej z korzyści do wyboru mamy możliwość otrzymania kolejnych 2% do 10 000 zł na koncie oszczędnościowym – pod warunkiem, że wydamy co miesiąc 300 zł.

2% w Aion Bank

Do końca lutego wysokie oprocentowanie obowiązuje również w Aion Banku – i to bez żadnych haczyków czy ograniczeń kwotowych! Przypominam, że w porównaniu do „normalnych” banków za usługi Aion Banku płacimy comiesięczny abonament. W ramach niego otrzymujemy dostęp do pewnych usług bez limitów ilościowych. I tak oprocentowanie 2% na koncie oszczędnościowym otrzymują użytkownicy planu All-Inclusive za 49,99 zł, 1,5% otrzymują opłacający plan Smart za 29,99 zł, a 1% – klienci darmowego planu Light. Łatwo więc zauważyć, że nawet darmowy plan daje nam niezłe 1% – i to bez ograniczeń kwotowych (a do tego 30 zł na start). Płatne plany opłacają się jednak dość szybko – bo już przy kilkudziesięciu tysiącach miesięcznie bardziej opłaca nam się płacić abonament, ale zyskiwać więcej w odsetkach.

Pamiętajmy również, że Aion Bank oferuje kody startowe, dzięki którym możemy uzyskać 2 pierwsze miesiące subskrypcji za darmo (kod: LIVEFREE), albo 6 miesięcy za pół ceny (kod: LIVESMARTER50). Wtedy granica opłacalności przesuwa się jeszcze niżej – dlatego w zdecydowanej większości przypadków najlepiej skorzystać z planu All-Inclusive i zapakować swoje środki na 2% w skali roku – bez limitu kwotowego (choć standardowo polecam nie przekraczać równowartości 100 000 euro).

Więcej o tej ofercie pisałem w swoim prześwietleniu oferty. Oprócz wysokiego oprocentowania ma ona jeszcze kilka innych, przydatnych cech.

1,8% do 10 000 zł przez 4 miesiące + do 500 zł na start

Równie ciekawą ofertę ma mBank, w ramach swojej promocji startowej. Tu do zgarnięcia mamy nawet 500 zł za założenie konta oraz 1,8% na koncie oszczędnościowym „Mój Cel” – ale pod warunkiem, że będziemy na nim odkładać pieniądze, czyli dorzucać min. 100 zł miesięcznie. Kwota maksymalna to również 10 000 zł, a czas trwania oferty to 3 miesiące (plus miesiąc startowy).

Co ciekawe oferta dostępna jest również dla obecnych klientów – ci również mogą założyć konto „Mój Cel” z oprocentowaniem 1,8% przez 3 pełne miesiące kalendarzowe pod warunkiem, że posiadali w mBanku mniej niż 1000 zł na lokatach i kontach oszczędnościowych 31.08.2021.

Do 1,7% w Inbanku

Bankiem, który oferuje relatywnie wysokie oprocentowanie dla dużych kwot, jest estoński Inbank, działający w Polsce na podstawie europejskiego paszportu. Bank ten limituje swoje lokaty do maksymalnie 400 000 zł, a w chwili obecnej możemy zgarnąć 1,6% na lokacie rocznej czy 1,5% na lokacie półrocznej.

Co ważne: lokaty w Inbanku zakładamy bez konieczności otwierania konta, a środki przelewamy na depozyt za pomocą szybkiego przelewu (pay-by-link).

1,6% na koncie oszczędnościowym Santander Consumer Bank

Do 26.01 możemy zarobić 1,6% do 200 000 zł na koncie oszczędnościowym Santander Consumer Bank. Co istotne: rachunek nie wymaga zakładania konta osobistego, nie ma też limitu darmowych przelewów wychodzących. Konto zakładamy przez wniosek internetowy za pomocą przelewu.

…i do 1,3% na lokatach

Santander Consumer Bank oferuje również sensownie dobrze oprocentowane lokaty bez haczyków – choć głównie te długoterminowe:

1% w ING Banku do 100 000 zł

Również ING Bank wznowił swoją ofertę Otwartego Konta Oszczędnościowego (OKO) oraz OKO Bonus. Na obu rachunkach zgarniemy 1% do 50 000 zł ale na nieco innych zasadach – więcej o ofercie pisałem parę dni temu. Obecnie oferta została odnowiona na niemal tych samych warunkach.

1% na Lokacie Mobilnej + 350 zł w Santander

1% możemy również zgarnąć na Lokacie Mobilnej w Santander Bank Polska – pod warunkiem, że zakładamy ją pierwszy raz (w tej edycji). Kwota maksymalna to 20 000 zł, a czas trwania oferty – 4 miesiące. Dodatkowo zakładając konto możemy zyskać świetne 350 zł premii na start – i to na bardzo łatwych warunkach!

PS. Przypominam, że pełny i aktualny ranking lokat oraz kont oszczędnościowych dostępny jest zawsze w zakładce „Rankingi”.

Nie przegap!

Komentarze

 • @Rafal
  Sam sobie odpowiedziałeś: ” … z wyłączeniem transferów środków pieniężnych związanych z założeniem lokaty w Banku”. Jeżeli ktoś założył IKO na początku stycznia to pierwszą opłatę bank pobierze 1 lutego, następną 1 marca a 10 marca odda tą którą pobrał 1 lutego. Przy odpowiednio dużej kwocie wychodzimy na niewielki zysk, bo pewnie tych pobranych pierwszych 30 zł nie uda się odzyskać. Problem z następną opłatą. Jeżeli nadwyżkę przelejemy na lokatę, to teoretycznie powinna być zwrócona. Chodzi o to, kiedy bank bada saldo IKO, zaraz po założeniu lokaty czy na koniec danego m-ca. Ja osobiście uważam, że po założeniu lokaty można ją będzie zaraz zerwać.

  Waldemar Odpowiedz
 • Oczywiście, po 17 stycznia 100k n IKO w Toyocie jest małoopłacalne, bo w Neście na NKO i NRO od dziś jest 2,3% a kto ma „stare” NKO to nawet 2,8%. Nie wiadomo tylko czy Nest nie zmieni mechanizmu liczenia oprocentowania.

  Waldemar Odpowiedz
 • Czyli na IKO w Toyota pobranie opłaty za konto też się zalicza do zmniejszenia salda? Trochę to bez sensu…

  diego Odpowiedz
  • Chyba nie, ale w razie czego można w dniu pobrania prowizji zrobić wpłatę 30 zł, aby wyrównać saldo.

   g.romek
  • Opłatę i tak pobierze z góry za każdy miesiąc, nie ma możliwości jej nie pobrania, jeśli nie będzie wypływu w postaci przelewu to wtedy za miesiąc zwrócą opłatę

   Dzikus
  • Rozumiem, że opłatę pobierze tak jak na Moto Koncie. O to mi właśnie chodziło, czy czasem opłata nie będzie wypływem z konta… Myślę jednak, że byłby to absurd.

   diego
  • Takim samym absurdem byłoby naliczenie odsetek i pobranie od nich podatku jako wypływ :) swoją drogą oni te opłaty pobierają i zwracają jak kiedyś Getin Bank w systemie GB24 przed Laty, jeszcze sprzed getin online, pamięta ktoś te czasy? Sama bankowość getina w środku to było to samo tylko inaczej pomalowane, jak w Toyocie i Deutsche Banku :)

   Dzikus
 • Czy na Nest Rodzinne Oszczędności można dokładać ponad to, co jest zadeklarowane jako comiesięczna kwota? Jeśli rzeczywiście NRO jest oprocentowane na 2,3% to nie ma obecnie konkurencji… Tylko czy można dorzucać coś ekstra, a jeśli tak, to do jakiej kwoty?

  Marcinek Odpowiedz
  • Można, o ile masz założone jakiś czas temu, nowe są oprocentowane tylko do tysiąca złotych :)

   Dzikus
 • @Marcinek
  NRO to konto oszczędnościowe, na które w ramach promocji przez okres 5,10 lub 15 lat wpłacasz co miesiąc określone kwoty. Zadeklarowanych kwot nie możesz wypłacić bo stracisz prawo do premii, ale wpłacać dodatkowo możesz tyle ile chcesz. Nie ma limitu, chociaż rozsądek podpowiada by nie wpłacać więcej niż gwarancje BFG.

  Waldemar Odpowiedz
 • @Marcinek
  Zapomniałem napisać, ale Dzikus jest czujny i uzupełnij. Takie oprocentowanie- 2,3%- mam na NRO, zakładanych w 2016 r. oraz zwykłych KO zakładanych w 2020 i w styczniu 2021 r. bodajże.

  Waldemar Odpowiedz
 • Na koncie oszczędnościowym Nest podnieśli mi na 2,8 a na NRO 2,3. Nie ma sensu szukać żadnych lokat jak tam jest taki procent :)

  Damian Odpowiedz
 • @Damian
  Kiedy zakładałeś NKO w Neście ?

  Eugeniusz Odpowiedz
 • @Damian
  OK. Dzięki. Gratulacje, masz świetny procent.

  Waldemar Odpowiedz
 • Nest 4% do 50k na 6mies. Wpływ wynagrodzenia wymóg 1000zł , da radę z odpowiednim tytułem?

  Elo320 Odpowiedz
 • Na IKO Toyoty patrzę z perspektywy osoby która musi raz na miesiąc lub dwa wypłacić większość środków z KO ​a następnie po kilku dniach powrócić z kapitałem.
  Dlatego biorąc pod uwagę:
  a) regulamin IKO TOYOTY
  c) od wczoraj 2,3% w NEST (konto założone w 2017)
  w moim przypadku skorzystanie z IKO TOYOTY było by na pograniczu opłacalności.

  Chyba że wypali ten pomysł z lokatą zakładając jednocześnie, że:
  a) likwidacja będzie mogła być wykonana na inny rachunek niż ten z którego była wpłata
  B) nie wystąpią dodatkowe opłaty np. za przelew zewnętrzny
  (nie czytałem jeszcze TOIP).

  Rafal Odpowiedz
  • Można założyć lokatę i zerwać na inne konto w Toyocie – sprawdzone, a opłat z ROR za przelew zewnętrzny nie ma. Także nie ma tu mowy o zamrażaniu pieniędzy.

   sm1
 • @sm1
  Czy tego samego dnia można zerwać lokatę, czy lepiej poczekać z 1 dzień?

  Eugeniusz Odpowiedz
 • @Dzikus
  A dlaczego? Oczywiście na sporej kwocie traci się na oprocentowaniu. Z lokat takich ” do zerwania” nadają sie lokaty Mix- na 24 ew. 26-miesięcy bo dają 0,2% dziennej kapitalizacji. Mi natomiast chodzi o to, kiedy bank ” odnotowuje „, że środki z IKO poszły na lokatę. W momencie zakładania lokaty? pod koniec dnia? Osobiście uważam, że w momencie przelewu bank identyfikuje odbiorcę/ tzn. sprawdza czy kasa z IKO idzie na lokatę/. No ale chciałbym sie upewnić bo może ktoś ma już osobiste doświadczenia w tej sprawie.

  Eugeniusz Odpowiedz
  • Wg mnie po typie operacji a nie salda – czytaj założenie lokaty z IKO jest typem nie wpływającym na zmniejszenie salda a przelew wewnętrzny czy zewnętrzny jeśli istnieje bezpośrednio wpływa na naliczenie opłaty, żadne saldo wg mnie nie musi być sprawdzane tylko czy w miesiącu był dany typ transakcji – przelew krajowy, przelew własny lub inny, który dają możliwość z tego konta wykonać

   Dzikus
 • Czy do zwrotu opłaty za Moto Konto zaliczy się też saldo na IKO czy tylko posiadanie średniego miesięcznego salda lokat w wysokości min. 2500 zł ? xyz

  prawdziwy-xyz Odpowiedz
  • Jest napisane ta:
   Opłata zwracana w przypadku utrzymywania minimalnego miesięcznego średniego salda konta w wysokości 1 000 zł lub minimalnego miesięcznego średniego salda lokat w wysokości 2 500 zł lub (…) Średnie miesięczne saldo konta obliczane jest jako suma sald na koniec każdego dnia miesiąca kalendarzowego, podzielona przez ilość dni w danym miesiącu. ————–Średnie miesięczne saldo lokat to saldo środków zgromadzonych na innych rachunkach oraz na wszystkich posiadanych lokatach———-, obliczane jako suma sald na koniec każdego dnia miesiąca kalendarzowego, podzielona przez ilość dni w danym miesiącu.

   A więc albo 1000 zł na stałe na Moto Koncie + 2,49 które będzie płacone i zwracane. albo na IKO ponad 2500 zł.

   Ja123
  • Sorry, lepiej 1000 zł + jakieś 5-6 zł, bo ta opłata 2,49 to jest dziwnie naliczana i zwracana

   Ja123
 • Do zwrotu opłaty za IKO liczy się tylko na IKO bo to oddzielny produkt. Do zwrotu opłaty za Moto Konto liczy się saldo na tym koncie ew. na lokatach. Regulamin nic nie mówi o zaliczeniu środków z kont oszczędnościowych do wymaganego salda.

  Waldemar Odpowiedz
  • ; Regulamin nic nie mówi o zaliczeniu środków z kont oszczędnościowych do wymaganego salda;. To mnie martwi i nie wiem jakie konto założyć aby na nie zrywać lokatę ? A jakie Wam pokazuje oprocentowanie w szczegółach IKO , bo u mnie 2,53 od dnia załozenia, to jakieś dziwne ? xyz

   prawdziwy-xyz
  • No nie bardzo :) do zwrotu za konto osobiste liczą się salda wszystkich rachunków spoza tego konta i lokat cytat z tabeli: Średnie miesięczne saldo konta obliczane jest jako suma sald na koniec każdego dnia miesiąca kalendarzowego, podzielona przez ilość dni w danym miesiącu. Średnie miesięczne saldo lokat to saldo środków zgromadzonych na innych rachunkach oraz na wszystkich posiadanych lokatach, obliczane jako suma sald na koniec każdego dnia miesiąca kalendarzowego, podzielona przez ilość dni w danym miesiącu.

   Dzikus
  • Co myślisz dzisiaj o obligacjach trzyletnich ?

   Pietrucha
  • Pół roku jesteś stratny względem dostępnych na rynku RO. Po tym czasie dostajesz czysty WIBOR 6M przez kolejne 2,5 roku.
   Teraz WIBOR 6M to 3,15%, ale za pół roku powinien być wyższy.

   Nie wiem jakie miałeś produkty do tej pory, ale na ten moment lepsza jest lokata w nest banku na pół roku, oraz podobnie wychodzi RO dla nowych w Getinie (tylko podnieśli wymagania darmowości konta).

   Obligacje to były fajne przed majem 2020, teraz to niestety nędzne ochłapy.

   Xor
  • dzięki

   Pietrucha
 • Czy można skorzystać w ING z obu promocji jednocześnie OKO na start i OKO bonus na 1,5 % jeżeli spełnia się warunki promocji na start i ma się już OKO i OKO premium otworzone wcześniej? Wg. infolinii można skorzystać tylko z jednej promocji a po dłuższych debatach i konsultacjach mówią , że można z dwóch . Ktoś może wie jak to wygląda w praktyce ? xyz

  prawdziwy-xyz Odpowiedz
 • OKO bonus już kiedyś działało na 2,5% bez problemu z tymi dwoma otwartymi wcześniej a nie wiadomo do końca jak będzie z tym OKO na start ?Chodzi cały czas o to ,że można mieć dwa OKO w tej samej walucie. W którym roku było te 2,5% ? xyz

  prawdziwy-xyz Odpowiedz
 • Zasiliłem Nest KO kwotą próbną, aby zobaczyć jakie oprocentowanie otrzymam na rachunku.

  Konto założone w 2019, wieć naliczono mi 2,3%.

  Czy jest jakiś znany limit kwotowy, czasowy, inny (?) na te oprocentowanie ?

  paqero Odpowiedz
 • Skomentuj

  Chcesz mieć pewność, że nikt inny nie podpisze się twoim nickiem? Zarejestruj się (lub zaloguj) na LiveSmarter!

  Ostatnie wpisy