Zmiana tabeli opłat i prowizji w mBanku – od 1.03.2021 znacznie trudniej o darmową kartę debetową!

mBank poinformował swoich klientów o zmianach w tabeli opłat i prowizji, które wejdą w życie 1.03.2021 (dla klientów indywidualnych) oraz 7.01.2021 (dla klientów firmowych). Zmian jest bardzo dużo. Obok wprowadzania nowych opłat (oraz podwyżek istniejących) bank zdecydował się na sporą zmianę zwalniającą z opłat za kartę debetową wydaną do eKonta osobistego.

Zmiana tabeli opłat i prowizji w mBanku

Zmiana tabeli opłat w mBanku dla kont osobistych

Prawdopodobniej dla większości z nas ta zmiana będzie najbardziej istotna. W chwili obecnej, do uniknięcia opłaty w wysokości 7 zł za obsługę karty debetowej wydanej do eKonta osobistego, wymagane jest wykonanie zaledwie jednej transakcji bezgotówkowej kartą. Od marca 2021 wymagane będzie wydanie aż 350 zł! Na pocieszenie można jedynie dodać, że mBank ciągle sumuje tu transakcje z kart debetowych i kredytowych, jeśli takowe mamy.

Drugą istotną zmianą dla klientów mBanku będzie wprowadzenie prowizji za płatności w kasynach, salonach gier, zakładach bukmacherskich, loteriach czy totalizatorach. Do tej pory za te transakcje można było płacić kartą bez żadnych opłat. Teraz mBank pobierze od tego aż 4% prowizji. Tak, dobrze czytacie: 4% za dostęp do własnych środków, które teraz bardziej opłaci się wypłacić w gotówce, aby następnie zapłacić w jednym z takich miejsc.

Tu jednak również uważajmy i nie wypłacajmy czasem środków w placówce banku. Ogólnoświatowy trend przenoszenia wszystkiego do internetu przyśpiesza: wpłata i wypłata gotówki w placówce będzie nas kosztować nie 9, a 10 zł. Tu zdecydowanie bardziej opłaca się skorzystać z wpłatomatów mBanku, Planet Cash lub Cashline lub bankomatów mBanku, Euronet, Planet Cash lub Santander (na min. 100 zł).

Jeśli natomiast skorzystamy z wpłatomatu Euronetu, to zapłacimy nie 0,2% (min. 2 zł), ale 0,5% (min. 5 zł).

Dodam, że jeśli zechcemy zlecić przelew w BOK lub placówce, to zapłacimy już nie 2 zł, ale 6 zł. Warto więc stawiać na darmowe przelewy internetowe i mobilne.

Masz stare eKonto? Większość opisanych zmiany dotyczy również ciebie – choć mogą one być nieco inne i najlepiej samodzielnie je przeanalizować. Przykładowo użytkownicy kart debetowych wydanych do starych rachunków również będą zwolnieni z opłaty (zwiększonej od marca do 10 zł) po wydaniu 350 zł, ale tylko po zalogowaniu się co najmniej raz w miesiącu do aplikacji mobilnej banku. Bez logowania (a po wydaniu 350 zł) zapłacą 3 zł, a nie 0 zł.

Zmiana tabeli opłat w mBanku dla kart kredytowych

Powyższe zmiany to dopiero początek. Prawdziwe tsunami przeszło bowiem przez tabelę opłat dla posiadaczy kart kredytowych. Bank najzwyczajniej w świecie chce sobie zrekompensować niższe wpływy odsetkowe w związku z obniżką stóp procentowych, o czym zresztą pisze w mailu. Na szczęście tu większość zmian wejdzie w życie 1.03.2022, więc mamy ponad rok na reakcję.

A co się zmieni? Po pierwsze – bank zwiększa prowizje za korzystanie z danej karty kredytowej. Praktycznie każda opłata roczna poszła w górę – od zmian z 70 zł na 100 zł dla karty Visa Classic po zmianę z 900 zł na 1200 zł dla karty World Elite.

W większości przypadków zmianie ulegają też warunki zwalniające z opłat: na przykład usunięcie limitu ilościowego transakcji kartą (240 transakcji rocznie) na rzecz samego limitu kwotowego.

W górę idzie również prowizja za przelewy z rachunku karty (z 5% min. 4 zł na 7% min. 6 zł) oraz pojawia się ta sama prowizja za transakcje w kasynach czy u bukmacherów, jak dla kart debetowych – 4% wartości transakcji.

W przypadku karty World Elite mBank wprowadza również opłatę za wydanie karty dodatkowej (600 zł) oraz za jej posiadanie (600 zł rocznie, bez możliwości zwolnienia z opłaty).

Posiadaczy kart kredytowych mBanku zachęcam do samodzielnego sprawdzenia nadchodzących zmian.

Zmiana tabeli opłat w mBanku dla rachunków firmowych

Zmiany dotyczyć będą również klientów firmowych – a tu zmiany zajdą już 7.01.2021. Główne zmiany to podwyżki opłat. Przykładowo mBiznes Konto Standard będzie teraz kosztować nie 9, a 19 zł, jednak ciągle wykonanie przelewu do ZUS będzie nas zwalniać z opłaty. W górę idzie wysokość opłaty za kartę (choć dopiero 4.05.2021) – zamiast 5 zł zapłacimy 7 zł, jednak bank pozwoli nam na korzystanie ze starej stawki po wydaniu… 500 zł miesięcznie.

Co ciekawe mBank wziął się również za klientów starych rachunków mBiznes Konto które dotychczas były darmowe. Teraz, aby nie zapłacić aż 19 zł miesięcznie, konieczne będzie wykonywanie przelewu do ZUS. Warunki dotyczące opłaty miesięcznej za kartę będą takie same, jak dla konta Standard.

Pozostałe zmiany, głównie dotyczące kont firmowych dla większych firm, dostępne są pod tym adresem.

Chcę zmienić bank. Co wybrać?

Jeśli zastanawiacie się, czy są jeszcze banki niewymagające od nas zbyt wielu działań aby nie płacić za podstawowe usługi, to odpowiedź brzmi: oczywiście! Co więcej: otwierając konta w kilku z takich banków możemy dodatkowo zgarnąć premię na start. Gdzie i ile zyskamy?

Po pierwsze: w Santander Bank Polska. Tu, kilka miesięcy temu, bank poszedł na rękę klientom i wymaga już nie 5, ale zaledwie 1 transakcji w celu zwolnienia z opłaty za kartę. Oprócz tego wymagany jest również wpływ 500 zł (może być ze swojego konta w innym banku) i nie ponosimy żadnych opłat miesięcznych. Co więcej: do zgarnięcia mamy 200 zł na start, a za opłacanie rachunków bank zwraca nam 1% w moneybacku.

Bardzo podobne warunki od lat dostępne są w Banku Millennium. Wystarczy, że na konto wpłynie 1000 zł (np. ze swojego konta w innym banku) i wykonamy jedną transakcję kartą lub BLIKiem, a konto i karta nic nas nie kosztują. To opcja szczególnie dobra dla osób korzystających z bankomatów, bo po spełnieniu tych warunków korzystamy z nich również za darmo – w całej Polsce. A na start możemy zgarnąć 220 zł + Allegro Smart gratis ;)

Kolejny bank o niemal identycznych warunkach zwalniających z opłat to Pekao S.A. Ponownie za wpływ min. 500 zł oraz 1 transakcję kartą mamy darmowe prowadzenie konta i posiadanie karty. A na start do zgarnięcia mamy 150 zł.

Hitem ostatnich miesięcy jest nowe konto Citibanku. Tu za kartę i konto nie płacimy nic – bez spełniania żadnych dodatkowych warunków! Gratis otrzymujemy również 4 wypłaty z bankomatów miesięcznie oraz bardzo dobre kursy wymiany walut. No i 150 zł na start + 10 kodów na nadania Inpost! :)

Na koniec jeszcze jeden bank, który wymaga od nas 1 transakcji (i nic więcej!). Mowa o BNP Paribas, gdzie dodatkowo możemy zgarnąć rekordowo wysokie premie na start. Obecnie do zgarnięcia jest aż 385 zł, ale bank lubi wprowadzać nowe oferty dosłownie co kilka dni, dlatego warto śledzić tę zakładkę :)

Nie przegap!

Komentarze

 • I tak oto mBank, który zaczynał rewolucję bankowości internetowej w Polsce spada na szary koniec. Od pioniera do bankstera można by powiedzieć.

  nsmarcin Odpowiedz
 • Co z osobami które mają konto bez karty- została zamknięta? Też mają płacić??

  heniek131 Odpowiedz
 • Kto normalnie korzystający z rachunku ma problem by zapłacić nią w miesiącu minimum 500 zł?

  Gawex Odpowiedz
 • Jeśli dobrze rozumiem regulamin to wystarczy zamknąć kartę i konto dalej będzie bezpłatne?

  Dariusz Odpowiedz
 • Czy możliwe jest aby zrobić przelew do ZUS z 2 różnych banków dzielac należną składkę na pół?

  dark82 Odpowiedz
  • ZUS w zasadzie nie narzuca ilości przelewow, grunt zeby bylo w terminie zaplacone.

   Anom
  • Inna kwestia jak panie urzędniczki do tego podejdą, bo źle rozksięgują i bigos ;P jak oczekują wpłaty 10zł to takiej szukają 9,99 i 10,01 jest złe, to mówi ŻYCIE.

   AH2V2
 • czyli prowadzenie starego (nastoletniego) eKonta bez kart, dalej bez opłat?

  keram7m Odpowiedz
  • Stare eKonto bez karty dalej bezpłatne.

   Michał
  • Te stare to teraz „eKonto standard” a nowe to”eKonto osobiste”. To pobieranie w „starym” 3zł za kartę po spełnieniu wydatku na 350zł w stosunku do zwolnienia w „nowym” to wygląda na nierówne traktowanie klientów, wręcz sekowanie posiadaczy telefonów, bo warunkach otwarcia i użytkowania, nie było i niema wymogu posiadania smartfona a tylko na nim można zainstalować ich apkę. Ciekawe jak by to wytłumaczyli przed UKE ?

   yosa
 • A stare eKonto to jakie ?
  Drugie pytanie – czy dobrze zrozumiałam że teraz jak we wpłatomacie Euronet wpłacę gotówkę na konto w mbanku to zapłacę prowizję?

  agnese2a Odpowiedz
 • Szkoda. Tyle lat mam u nich konto. 1 w miesiącu wystarczyło kartą zapłacić i był spokój. Za dużo kont w innych bankach mam, by jeszcze tutaj specjalnie wydawać 350zł….
  Coś mi się wydaje że dużo klientów stracą….

  IreneuszN Odpowiedz
 • Za 350zł to ja mam 3,50zł zwrotu w Alior ;P

  AH2V2 Odpowiedz
  • pięknie to ująłeś, w prosty sposób choć trochę można walczyć z inflacją

   adaś
 • Czy znalazł ktoś, czy oprócz wprowadzenia prowizji 4% za płatności w kasynach coś jeszcze się zmieni dla kont Intensive?

  Klakier Odpowiedz
 • Już chyba dobre 10 lat temu aktywowałem pakiet do ekonta. Wszystko za darmo łącznie z prestiżową karta debetową mc gold (jej prestiż polega na bezpłatnych wypłatach z bankomatu poniżej 100pln). Pakiet kosztuje 19,90 miesięcznie, chyba że jest w sumie 5k/mc wpływu lub 100k środków razem.

  ls5 Odpowiedz
 • Cześć! :) Konto w mBąku trzymam tylko dla Moich Celów i oprocentowania 2,5%, z tym, że stuknęło mi teraz równo 4 miesiące od założenia. Wiem, że były dyskusje na temat tego jak długo jest wyższe oprocentowanie, ale nie mogę się dokopać w którym wątku. Ktoś poratuje? Bo nie wiem, czy zamykać już teraz, czy czekać może do końca miesiąca, bo jeszcze coś naliczą.

  Zuzanna Odpowiedz
 • opłaty przy koncie mKonto Intensive praktycznie bez zmian, a to konto wciąż jest bardzo dobrą opcją

  DG Odpowiedz
 • czy w zwiazku ze zmianami warunków mogę teraz wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym?

  M Odpowiedz
  • tak, nawet w bankowości elektronicznej możesz sobie wyklikać zamknięcie natychmiastowe :)

   Pietia
  • takie pytanie czy przy natychmiastowym zamknięciu tak czy inaczej dzwonią z infolinii żeby to potwierdzić?

   mike@miki
  • Do mnie nie dzwonili w środę wypowiedzenie, w czwartek konto zamknięte.

   Bogusia
 • Adminie do tej pory jak wpłacałam kasę w Euronet korzystając z karty mbank to nie była pobierana prowizja. Na wykazie zmian jest inny % do końca lutego a od marca jeszcze wyższy. Czy tzn ze Euronet do wpłat gotówki bez prowizji juz odpada?

  agnese2a Odpowiedz
  • Już od dawna Euronet jest płatny w mbanku, bezpłatne tylko własne mBanku i PlanetCash.

   ls5
 • W takim razie pytanie czy zastrzeżenie karty w systemie, rezygnacja jest możliwa i czy w przypadku rezygnacji z karty rachunek zostaje?

  Fazi Odpowiedz
 • Wcześniej najlepsza karta to była visa classic obecnie bedzie najgorsza wiec trzeba zmienic na jakas w promocji najlepiej by bylo przenieść karte do innego banku be procedury ? Ale nie wiadomo czy to teraz jest realne . Przeniesienie do santander nie daje żadnego bonusu jesli okres karencji sie nie skonczył
  .Gdzie wyrobienie nowej kredytowej jest dodatkowa kasa w gotówce bo w city banku tylko bon do Biedry ,a niedawno 400zł w gotowce .

  krooso Odpowiedz
 • Mbank zastawił jeszcze jedna pułapkę To obowiązkowe podpisanie anesu do rozliczania kredytu kart inaczej bardzo wysokie opłaty sobie naliczy .Jedyny plus ze te wszystkie prowizje mają niby byc pobrane dopiero po zakonczeniu roku lub w 2022?

  „Podnosimy opłatę roczną pobieraną po zakończeniu każdego roku
  użytkowania karty głównej, jeśli oprocentowanie kredytu Twojej
  karty kredytowej, zgodnie z umową zależy od iloczynu stopy
  lombardowej i wskaźnika z tej umowy wczesniej 70 zł lub 240 transakcji a nowe to 210zł dodatkowo poza opłata za karte 100zł

  krooso Odpowiedz
  • To dotyczy starych kart z oprocentowaniem 4x stopa lombardowa NBP. Jeśli masz oprocentowanie karty 7.2% to masz te niby „lepsze” warunki i nie będzie Ci proponowany aneks.

   wacek
 • Za złodziejskie kredyty CHF, podkradanie środków, bo „im wolno/ bo to mają zapisane w umowie” i głupie pyskowanie prezesa niech ci szubrawcy idą na dno! Typowa banksterska jednostka, a kiedyś przed 2005r. wzór bankowości do naśladowania.

  Nakłaniam kogo mogę do rezygnacji z używania ich kart, zamykania tam konta i tak mBąk niczego się nie nauczy.

  Drzeworyt Odpowiedz
 • Podobno mBank ma jakąś świąteczną promocję dla mobilnych – sprawdźcie czy się łapiecie.

  Be@ Odpowiedz
 • Mbank z okazji świąt rozdaje prezenty.
  1. Wypełnij wniosek dostępny w Twojej skrzynce wiadomości w serwisie transakcyjnym lub w aplikacji mobilnej. Wybierz na wniosku jedną nagrodę i wyraź niezbędne zgody.

  2. Do 31.12.2020 r. zapłać 5 razy za dowolne zakupy kartą debetową, kredytową lub BLIKIEM

  3. Dostaniesz od nas mOkazję z kodem dostępu do Twojej nagrody

  Do wyboru: 90 dni do audioteki, 90 dni do lecton, 90 dni do empik Music, 180 dni do empik Premium

  JoX Odpowiedz
 • Na osłodę: lokaty Happy i Happy Pro w Idea Banku – mocno w górę:) Odpowiednio: 2,9% oraz 2,5%.

  Michał Odpowiedz
 • Doładowanie R. za 350zł załatwi sprawę? :)

  edeanex Odpowiedz
 • Czy dostał ktoś jeszcze promo z mbank w mOkazjach, że za każdą zbliżeniową płatność z użyciem Google Pay dają 1 zł – max zwrotu 20 zł (promo przyszło na konto bez żadnej karty). Czy faktycznie trzeba płacić zbliżeniowo czy inna metoda płatności Google Pay w telefonie np. Allegro też przejdzie? Ktoś ma doświadczenie w tej materii?

  Bobek Odpowiedz
 • W którym z banków wymienionych na końcu są bezpłatnie wszystkie wplatomaty albo przynajmniej wplatomaty euronetu?

  Hcguxxgjxuf Odpowiedz
  • Bezpłatne wpłaty w Euronet: Idea Bank, Nest Bank, Citi Handlowy
   Bezpłatne wypłaty z Euronet: Idea Bank (5 w miesiącu), Nest Bank (bez limitów), Citi Handlowy (4 w miesiącu).

   Adam K.
  • Gdyby ktoś jednak chciał wypłacić np. 3100 zł – to musi to zrobić w 4 ratach.

   Bogdan
  • Dziękuję

   Hcguxxgjxuf
 • Ktory z proponowanych na koncu bankow ma bezpłatne wplatomaty?

  Prosiak Odpowiedz
 • Można teraz zamówić kartę debetową WOŚP. Dla intensive wydanie i obsługa bezpłatne.

  Bolo Odpowiedz
 • A jak z kontem w EUR? Czy tutaj też wchodzą jakieś podwyżki/zmiany opłat?

  Rafał Odpowiedz
 • bączek proponuje zamianę konta osobistego na intensive: „Teraz, w promocji, gwarantujemy Ci bezpłatne prowadzenie mKonta Intensive przez 6 miesięcy […] Zawsze możesz zmienić zdanie i wrócić do niższej taryfy”

  adaś Odpowiedz
 • A czy opłaty za kartę będą również w przypadku eKonta mobilnego? Dawniej było ono oprocentowane za 4$ do kwoty 3000 zł i do tej pory karta za darmo bezwarunkowo.

  Fixer Odpowiedz
 • Jaki jest teraz warunek, żeby uniknąć opłaty przy zwykłej debetówce do starego e-konta? Totalnie się pogubiłam w tych regulaminach – 350 zł czy wystarcza 5 transakcji?

  dialam Odpowiedz
  • dialam, stare czyli ekonto-standard mi przysłali na maila takie info (od 01.03.2021)
   ——————————————-
   a) Visa payWave, Mastercard PayPass, Visa Tymczasowa, Visa Foto, Visa Pionowa, Mastercard Pionowa, Mastercard Mobilna. Wysokość opłaty to 0 zł, jeśli w danym
   miesiącu kalendarzowym: Użytkownik karty co najmniej raz zaloguje się do aplikacji mobilnej oraz wartość transakcji bezgotówkowych, wykonanych przez Użytkownika karty (i nie anulowanych) dowolną: kartą debetową i/lub kartą kredytową z oferty dla klientów indywidualnych za ostatni miesiąc wyniesie minimum 350zł i jedno logowanie do aplikacji mobilnej

   Wysokość opłaty to 3 zł, jeśli w danym miesiącu kalendarzowym wartość transakcji bezgotówkowych, wykonanych przez Użytkownika karty (i nie anulowanych) dowolną: kartą debetową i/lub kartą kredytową z oferty dla klientów indywidualnych za ostatni miesiąc wyniesie minimum 350zł

   Wysokość opłaty to 10 zł, jeśli w danym miesiącu kalendarzowym Użytkownik karty nie spełni warunków opisanych powyżej.
   (Obowiązuje od 01.03.2021 r.)
   ……………………………………………….
   Więc jak korzystasz tylko z dostępu przez internet z kompa (nie masz smartona i w konsekwencji ich apki) to w „promocji” dla starych klientów za wierność mBąkowi, dostajesz przywilej stałej opłaty min. 3 zł nawet jak wyrobisz normę 350 zł :((

   yosa
  • @yosa, dzięki, zlikwiduję debetówkę, korzystam tylko z kredytówki miles&more

   dialam
 • tak, nawet w bankowości elektronicznej możesz sobie wyklikać zamknięcie natychmiastowe :)

  10 grudnia 2020, 08:27 • Pietia

  @Pietia możesz podpowiedzieć jak to wyklikać bo nie mogę znaleźć

  rychu75 Odpowiedz
  • Również nie znalazłem odnośnika (celowo ukryty?).
   Wpisałem w pomocy w wyszukiwarce „wypowiedzenie (lub zamykanie) konta” i wyskoczył link i wniosek. 2 konta zamknięte prawie natychmiastowo, 1. brak kontaktu, 2. kontakt z infolinii. Appkę i BE również blokują z możliwością odblokowania tej drugiej. Do siego :)

   Czytelnik
  • Jest możliwość zamknięcia, najpierw zastrzegłem kartę płatniczą, a potem: na górze ekranu masz : „Pomoc” -> załatw swoje sprawy-> inna sprawa -> klikasz na KAtegorie -> Rachunki -> Wpowiedzenie umowy w częsci …… – > i reszta już z górki :)
   JA wybrałem natychmiastowe z przyczyny zmiany taryfy opłat i prowizji.
   Jutro zobaczę czy zmakną i czy będą dzwonić.

   Start84
 • konsul mnie poinformował że zastrzeżenie karty jest tożsame z rezygnacją z niej, czyli po zastrzeżeniu nie będzie pobierana opłata

  adaś Odpowiedz
 • czy bank pobierze opłatę za kartę debetową do ekonta osobistego w marcu , jeśli przed zastrzeżeniem karty (planuję to zrobić za kilka dni) nie zrobię nią płatności na min.350zł ? czy mogę zastrzec kartę już i nie bedzie żadnej opłaty?

  Kuba01 Odpowiedz
 • „Wysokość opłaty to 0 zł, jeśli w DANYM miesiącu kalendarzowym…wartość transakcji bezgotówkowych, wykonanych przez Użytkownika karty (i nie anulowanych)….za
  OSTATNI miesiąc wyniesie minimum 350 zł”
  czyli: DANY=OSTATNI=MARZEC=pobiorą opłatę w kwietniu, więc aby uniknąć wykręć kartą 350 zł w marcu (tak aby transakcje jeszcze w marcu na tą sumę się rozliczyły) i w marcu zamknij (zastrzeż) kartę.

  yosa Odpowiedz
  • Spełniłam warunki bezpłatności konta w marcu, na koncie 0 zł i chcę je zamknąć. Jest możliwość zamknięcia przez bankowość elektroniczną tak, żeby w przyszłości nie było problemów z ewentualnym otwarciem rachunku w razie ciekawej promocji?
   W kwietniu żadne opłaty nie będą naliczone?

   hanka08
  • Jezeli znowu nie zmienili, to po zalogowaniu: POMOC=>ZAŁATW SWOJE SPRAWY=>INNA SPRAWA=>KATEGORIE=>RACHUNKI=>WYPOWIEDZENIE UMOWY W CAŁOŚCI….itd. i tu wypełnij wniosek i potwierdź chęć likwidacji rachunku(ów) ps. nie wiem jak tam jest, bo nie zamykam ale dopisz, że wypowiadasz też umowę bankowości elektronicznej (internet, apkę, telefon itd.) Jak zamkną, próby logowania, przelew za 1gr (powinien wrócić) i test dostępu na infolinii z telekodem.

   yosa
 • „Dla chcących więcej – VIII edycja” – proponują zamianę standardowego konta na Intensive i przez pełne 6 miesięcy (praktycznie 7 przy skorzystaniu na początku miesiąca) będzie bezwarunkowo bezpłatne – choć i tak nie skorzystam, gdyż po ich podwyżkach zaopatrzyłem się już w inną główną kartę płatniczą innego banku

  adaś Odpowiedz
 • Skomentuj

  Chcesz mieć pewność, że nikt inny nie podpisze się twoim nickiem? Zarejestruj się (lub zaloguj) na LiveSmarter!

  Ostatnie wpisy