Najlepsze lokaty bankowe i konta oszczędnościowe na maj, czyli ostatnia szansa na wysokie oprocentowanie!

Po marcowej obniżce stóp procentowych w kwietniu nastąpiła kolejna – ponownie o 0,5 punktu procentowego. W efekcie tego banki zaktualizowały swoje tabele oprocentowania lokat niemal natychmiastowo, znacznie tnąc oprocentowanie. Na szczęście z kontami oszczędnościowymi tak się nie stało. Dlaczego? Bo wiele promocyjnych ofert podwyższonego oprocentowania wprowadzanych jest w formie kilkutygodniowych edycji – w związku z czym zostało jeszcze kilka ofert, które kończą się dosłownie na dniach, a zostały stworzone jeszcze „po staremu”. Kto chce zaklepać sobie oprocentowanie od 2,5% do 3,5% przez najbliższych kilka miesięcy (a nawet rok) – ten ma ostatnią szansę!

3,5% + 2,7% do 400 000 zł w Getin Banku

Prawdopodobnie najlepszych w tej chwili pomysłem jest skorzystanie z pakietu promocji Getin Banku. Jeśli jesteśmy nowym klientem i założymy konto osobiste w Getin Banku, to zyskamy gwarancję oprocentowania na koncie oszczędnościowym w wysokości 3,5% – i to aż przez rok! Wymagane będzie jedynie, aby co miesiąc przelać na konto (osobiste) min. 1000 zł i podwyższone oprocentowanie jest nasze.

Minus? 3,5% dotyczy jedynie kwoty 10 000 zł, jednak tu z pomocą przychodzi druga oferta tego banku – znacznie ciekawsza z perspektywy osób, które mają większy kapitał. Tylko do 5.05 możemy aktywować sobie podwyższone do 2,7% oprocentowanie na Elastycznym Koncie Oszczędnościowym. Od momentu aktywacji oferta będzie dostępna przez 92 dni – i to dla kwoty do 400 000 zł! W zasadzie jedyny warunek aby z niej skorzystać to posiadanie konta osobistego, wyrażenie zgód marketingowych i przelania nowych środków (czyli nadwyżki nad saldo z dnia 31.03.2020). Oznacza to, że oferta dostępna jest zarówno dla nowych, jak i obecnych klientów. Sam mam zresztą Elastyczne Konto Oszczędnościowe i prawdopodobnie przeleję na początku tygodnia jakąś drobną kwotę w celu aktywacji promocji, a dopiero później przeleję resztę (jak skończą mi się stare lokaty w innych bankach).

2,7% do 400 000 zł w Getin Banku

Dodam również, że zakładając konto osobiste w Getin Banku możemy zgarnąć 50 zł premii w programie poleceń oraz 100 zł do Decathlona. Pamiętajmy również, że promocje podwyższonego oprocentowania na EKO są wprowadzane co jakiś czas, więc prawdopodobnie z konta skorzystamy prędzej czy później ponownie – już na nowych warunkach.

3% do 20 000 zł + 250 zł na start w Credit Agricole

Druga propozycja to konto oszczędnościowe w Credit Agricole, które dostępne jest w promocji dla nowych klientów. Osoby, które nie korzystały wcześniej z oferty tego banku mogą zgarnąć 3% do 20 000 zł przez okres 3 miesięcy.

Oferta dostępna jest do końca maja, a jeśli mamy zamiar z niej skorzystać i założyć konto, to warto połączyć ją z 200 zł premii na start oraz 50 zł z polecenia.

2,5% do 30 000 zł od Pekao

Kolejnym bankiem oferującym dobre oprocentowanie dla nowych klientów jest Pekao S.A. Tutaj możemy wyciągnąć 2,5% dla kwoty do 30 000 zł przez okres 120 dni. Dodatkowo do zgarnięcia jest 200 zł na start za założenie konta osobistego.

2,5% do 200 000 zł do ING

Co, gdybyśmy jednak chcieli założyć sobie konto oszczędnościowe z którego później jeszcze skorzystamy – czyli takie, na którym bank lubi odpalać kolejne promocje podwyższonego oprocentowania po zakończeniu poprzednich? Tu, oprócz wspomnianego Getin Banku, dobrym wyborem może być ING Bank.

Tylko do 6.05 możliwe jest założenie Otwartego Konta Oszczędnościowego, które na start oferuje 2,5% do 100 000 zł przez okres 4 miesięcy. Wszystko wskazuje na to, że jeśli 7.05 ruszy kolejna oferta, to na znacznie gorszych warunkach, dlatego warto się śpieszyć!

Co, jeśli jesteśmy już klientem ING (albo mamy więcej środków) i też byśmy chcieli coś zyskać? Tu z pomocą przychodzi specjalne subkonto OKO Bonus, na którym również zyskamy 2,5% do 100 000 zł przez okres 4 miesięcy, jednak tym razem dla nowych środków – czyli nadwyżki nad saldo z dnia 2.03.2020. Ta oferta jest również dostępna do 6.05 i najprawdopodobniej nowa edycja będzie znacznie gorsza.

Pamiętajmy również, że zakładając konto w ING możemy zgarnąć łatwe 160 zł premii. Warto korzystać!

3% do 20 000 zł + 2,5% do 100 000 zł w Alior Banku

Chyba ostatnim bankiem, który ciągle pozwala na zgarnięcie 2,5% do 100 000 zł, jest Alior Bank. Tu również promocja kończy się na początku maja (dokładnie 10.05), więc mamy jeszcze kilka dni aby ją sobie zaklepać – na okres 3 miesięcy. To konto również znane jest z tego, że co jakiś czas pojawia się nowa oferta podwyższonego oprocentowania nowych środków, więc być wykorzystane ponownie. Obecnie data wyznaczania salda nowych środków to 31.03.2020.

Jest jednak pewien haczyk. Domyślnie Konto Mega Oszczędnościowe oferuje 1,7% w skali roku, a aby podwyższyć oprocentowanie do 2,5% konieczne jest zapewnienie wpływów na konto osobiste w wysokości min. 1500 zł.

A skoro o koncie osobistym mowa, to tutaj zdecydowanie warto pokusić się o Konto Jakże Osobiste Alior Banku. Dlaczego? Ano dlatego, że w ramach tego rachunku możemy wybrać (za darmo) jedną z kilku korzyści. Na przykład 1% moneybacku od transakcji mobilnych czy… 3% na koncie oszczędnościowym do 20 000 zł. Ta ostatnia oferta dostępna jest do końca czerwca (później nie zdziwię się, jeśli zostanie obniżona), dlatego warto z niej korzystać.

A może lokatę?

Jeśli natomiast chodzi o same lokaty bankowe, to tutaj możemy zauważyć niewielkie przetasowania na szczycie. Wśród czołowych ofert (dla nowych klientów) zaobserwowaliśmy obniżenie oprocentowania o 0,5 – 1 punkt procentowy:

Co z pozostałymi ofertami? Jest ciężko. W zasadzie aby uzyskać jeszcze wysokie oprocentowanie, na dłuższy okres, bez dodatkowych warunków (jak zakładanie konta, nowe środki, niski limit kwotowy itp.) możemy skorzystać z Lokat Facto, czyli włoskiego banku posiadającego oddział w Polsce. Oprócz ogromnego plusu jakim jest sensowne oprocentowanie to rozwiązanie ma dwa minusy. Pierwszy – środki w tym banku gwarantowane są nie przez polski Bankowy Fundusz Gwarancyjny, ale jego włoski odpowiednik – co jednak nie ma w tej chwili większego znaczenia. Druga, bardziej namacalna wada, to długi czas oczekiwania na ew. wypłatę środków w momencie przedczesnego zerwania lokaty – musimy wtedy czekać około 30 dni. Oczywiście najlepiej lokaty po prostu nie zrywać (nie tracimy wtedy wypracowanych odsetek).

Inne opcje? Sensowne oprocentowanie oferuje również estoński Inbank (działający na podobnej zasadzie co Facto), a z polskich banków – ciągle do wyrwania jest ponad 2% w Idea Banku (aktualnie 2,2% na Lokacie na nowe środki Plus, czyli dla posiadaczy konta). 2% dostępne jest również na Lokacie Mobilnej w Santanderze czy Getinie.

Niżej, mimo wszystko, nie ma chyba sensu schodzić, skoro na co najmniej kilka najbliższych miesięcy możemy sobie zagwarantować wyższe oprocentowanie na jednym z kont oszczędnościowych.

PS. Przypominam, że pełny i aktualny ranking lokat oraz kont oszczędnościowych dostępny jest zawsze w zakładce „Rankingi”.

Nie przegap!

Komentarze

 • @prawdziwy
  Jesteś OK. Super.

  Beata2 Odpowiedz
 • Jak to w końcu jest z kontem cel Mbanku- jedno na 2,6% czy wszystkie osiem??

  heniek131 Odpowiedz
 • @heniek131
  Celów możesz wybrać do 8-iu, ale konto oszczędnościowe z oprocentowaniem 2,6% możesz mieć tylko jedno. We wcześniejszych postach możesz wyczytać jak ryzykować i zakładać więcej kont z oprocentowaniem 2,6%

  Waldemar Odpowiedz
  • A jeżeli założę dwa cele to który będzie na 2,6%?

   heniek131
  • a znalazł ktoś dokument formalny, z którego wynika, że można mieć akurat „8” celów ?
   Bo regulamin i tabela oprocentowania na ten temat milczy.

   Be@
  • O 8 celach jest w FAQ, natomiast w regulaminie promocji:
   „Promocja polega na przyznaniu Uczestnikowi Promocji, po spełnieniu warunków wskazanych w § 4 promocyjnego oprocentowania na rachunku umożliwiającym regularne oszczędzanie Moje cele wynoszącego 2,60% do kwoty 20 000 zł po spełnieniu warunku opisanego w ust. 2.2. Promocyjne oprocentowanie na rachunku umożliwiającym regularne oszczędzanie Moje cele naliczane jest, gdy suma wpływów w bieżącym miesiącu jest wyższa co najmniej o 100 zł od sumy obciążeń. Warunek jest sprawdzany ostatniego dnia roboczego miesiąca, w odniesieniu do wszystkich rachunków umożliwiających regularne oszczędzanie, powiązanych z tym samym rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym.3.Promocyjne oprocentowanie obowiązuje do 31.08.2020 roku.4.Oprocentowanie dla nadwyżkiponadkwotę20000 zł na rachunku umożliwiającym regularne oszczędzanie Moje cele wynosi 0,40%.5.Jeżeli Uczestnik Promocji nie spełnieni warunku opisanego w ust. 2oprocentowanie na rachunku umożliwiającym regularne oszczędzanie Moje cele wynosi 0,40%.”

   Bolo
 • @heniek131
  Oba będą na 2,6%. Na jednym rachunku możesz mieć do 8 celów i nie więcej niż 20 000. Więcej możesz mieć ale 2,6 tylko na jednym rachunku i tylko do 20k. No chyba, że zaryzykujesz i uda ci się założyć więcej niż 1 rachunek.

  Waldemar Odpowiedz
 • w którym miejscu widać jakie jest oprocentowanie mojego celu ?

  ix.ou Odpowiedz
  • Nie podaja tej informacji, zapewne specjalnie, zeby zlapac jelenia.

   keton
  • Nie ma, zobaczymy jakie oprocentowanie będzie 1 czerwca

   Kate
  • dzięki – znając mBank bez reklamacji się nie obejdzie

   ix.ou
  • Jak pisałem już tutaj:
   https://livesmarter.pl/najlepsze-lokaty-maj-2020/comment-page-2/#comment-304805
   w żadnym miejscu nie widać, wczoraj wpłaciłem testowo 10 zł a dzisiaj system sam przelał zadeklarowane 100 zł ale i to nie wzbudziło pokazania oprocentowania.
   Teraz to pozostaje poczekać do 1 czerwca aby zobaczyć jakie oprocentowanie naliczy system, przez 5 dni czyli od 110 zł przy 2,6% powinno być ((110×2,6)÷36500)×5=0,039178082=4 gr i z tego 1gr podatku.

   yosa
  • @yosa „… pozostaje poczekać do 1 czerwca”
   mbank na potwierdzeniu otwarcia rachunku pisze: „termin wypłaty odsetek – Bank wypłaci Ci na Rachunek odsetki naliczone za dany miesiąc w ostatnim dniu roboczym tego miesiąca”
   ostatni dzień roboczy maja to 29, czyli policz dla 3 dni nie 5 :)

   Czytelnik
  • Celna uwaga, tak rzeczywiście jest, 1 gr w plecy ;)). Ale ciekawe jakie dni policzą (dzień wpłaty też jak i ostatni roboczy 29.05) ?
   10zł-25.05 Ten się nie liczy, bo mniej niż 100zł a 100zł-26.05

   yosa
  • Odplyw kasy z lokat w kierunku rachunkow biezacych i ROR nie dziwi. Juz od dluzszego czasu lokaty maja gorsze oprocentowanie niz promocyjne konta. Za miesiac lub 2 bedzie artykul, ze i z tych rachunkow pieniadze pieniadze sa wycofywane.

   keton
 • A jednak zrobili nową promocję na 2,5%, więc o dziwo nie obcięli % aż tak drastycznie jak reszta banków na promocyjnych KO. Ale pewnie to przez tak niską kwotę na promocyjnym %.
  https://www.mbank.pl/indywidualny/oszczednosci/cele/cele-promo/

  pws Odpowiedz
 • RPP po raz 3 w tym roku tnie stopy %

  Daw Odpowiedz
  • Przed wyborami trzeba kupić głosy… a tych z kredytami jest przecież kilka rzędów wielkości więcej niż tych z oszczędnościami. Ciekawe czy run na banki pokazałby im że nie tędy droga?

   citkowy-lidlowy
  • Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała, że obniża główną stopę procentową do 0,1 procent z 0,5 procent, poinformował w czwartek Narodowy Bank Polski (NBP).
   Stopa depozytowa pozostała na poziomie 0,0 procent, lombardową obniżono do 0,5 procent z 1,0 procent, redyskontową do 0,11 procent z 0,55 procent, a stopę dyskontową weksli do 0,12 procent z 0,6 procent.

   gajowy
  • Banki zaorane . Ciekawe co teraz wyrośnie ? Co zrobić eby zmienic radę ? Najbardziej interesuje mnie ta stopa weksli , ma ich pradziadek trochę w szufladzie . xyz

   prawdziwy-xyz
  • Na tarcze wydali kupe kasy, to nas teraz motywują żebyśmy to zwrócili.

   majaa
  • Pradziadek ma bank? Bo banków dotyczy stopa wekslowa

   Andy59
 • W Millennium badania salda do kolejnej edycji miały miejsce 16 maja.

  Keciu Odpowiedz
  • O, to jeszcze lepiej, teraz będą pewnie za każdym razem tak dopasowywać dzień, żeby nikt przypadkiem nie trafił i nie wpłacił dla nich kasy… (chyba, że serio przypadkiem się komuś akurat uda wyzerować).
   No i nowa edycja to zawrotne 1,5%… Dobrze, że nie zerowałem i że napisali wcześniej, to wiadomo już, że nie ma po co zerować.

   pws
  • No wiesz, trudno się dziwić takim rozwiązaniom. Po to są te wszystkie promocje na „nowe środki”, że niektórzy zarabiają – a niektórzy zapominają… „Przypominanie” na forach publicznych kiedy ludzie mają przelać pieniądze – i to przypominanie miesiąc w miesiąc… to się musiało tak skończyć. Chcesz zarabiać – to sam zadbaj o swoje pieniądze: zapisz sobie kiedy masz zrobić przelew. No to teraz nie będzie przypominajek.

   BTW zauważyliście zmiany w regulaminie ? Nie można przystąpić do promocji w niedzielę. Jest dzień przerwy.
   Były dwie krótkie promocje, następna – lipcowa – pewnie będzie dłuuga.

   Be@
  • Zdaje się, że w Banku Millennium jest zmiana – na Proficie nie będzie 1,5% a jedynie 1%.
   Po ostatniej decyzji RPP szybko zmienili. Lipa.

   jmg
 • Czy ktoś pamięta jak długo ważny jest wniosek o lokatę mobilną w Getin Banku?

  Waldemar Odpowiedz
 • @gajowy
  Aż tyle? Pewny jesteś tego? Praktykowałeś?

  Waldemar Odpowiedz
  • 7 dni potwierdzam, aktualnie 2% 3M do 10 tyś

   adaś
  • @Waldemar, tak – wczoraj zapraktykowałem 👍

   gajowy
  • Ale jeśli mam aktywną mobilną z getinu do 2 czerwca, to nie mogę zaklepać sobie 2%. A co jak wcisnę przycisk Przedłuż? Albo włączę odnawialność?

   keram7m
  • Do kiedy ta lokata mobilna na 2% jest aktualna?

   ZICHI
  • Dobra sam sobie odpowiem: Przedłużenie proponuje lokatę standardową, a odnawialność to 0,3%. A kiedy obniżą chyba nikt tu nie wie, ale pewnie wkrótce. Ogólnie kiepsko.

   keram7m
 • W Santanderze jest jeszcze dostępna lokata mobilna 2% na 20 tys na 4 m-ce, a teraz 2% to niezła oferta

  Kate Odpowiedz
  • Aha, ciągle jest https://www.santander.pl/regulation_file_server/time20200529185021/download?id=150273&lang=pl_PL
   Przy okazji zauważyłem też „Nawet 1,80% w skali roku na lokacie z kartą kredytową”, kto wie, czy się jeszcze nie przyda… https://www.santander.pl/regulation_file_server/time20200406134219/download?id=159985&lang=pl_PL

   Don Quijote de la Mancha
  • „zapłacisz za zakupy w sklepach lub w internecie na łączną kwotę 1500 zł”… kosmiczne warunki za 1,80% do 30 tys

   Kate
  • Ale wykluczeń nie ma (choć nie wiem, jak to teraz praktycznie w Santanderze wygląda). Gdyby to połączyć z jakąś inną promocją za kk, to może się jeszcze przydać, wiem, że 1,8% to absurdalna wartość, ale przez te pół roku to stówka więcej, niż z 1% w Millennium, które zresztą też mogą jeszcze obniżyć…
   Facto jeszcze 2,3% na 6 i 9 miesięcy utrzymali (i 2,35% na 12 i 18), ale niektórzy mają jakieś opory…

   Don Quijote de la Mancha
  • Jednak 1500 to przez 4 m-ce :
   „na zakupy będziesz mieć czas przez 4 miesiące od momentu podpisania umowę o kartę
   kredytową.”

   Kate
  • Ano: „Podwyższone oprocentowanie 1,80% w skali roku otrzymasz na koniec 6-miesięcznego okresu lokaty, jeśli kartą kredytową: zapłacisz za zakupy w sklepach lub w internecie na łączną kwotę 1500 zł” — warunki nie są kosmiczne, tylko ten procent mikroskopijny…

   Don Quijote de la Mancha
  • W Toyocie jest lokata Plus na 1,8% na 9 m-cy – może to lepsza opcja – ale jeszcze się nie wczytałam

   Kate
 • W Santander takie cudo ?
  Może masz na myśli Getin ?

  rychu75 Odpowiedz
 • @gajowy
  @adaś
  Dzięki. RPP po raz kolejny obniżyła stopy. Obawiam się, że banki znów obniżą oprocentowanie. Do 21-go mam w Millennium, ale „zarezerwowałm” sobie Getin na 2,7% do początku sierpnia. Niestety z saldem ujemnym 10k i właśnie chcę sobie „zabezpieczyć” 2% na mobilnej.
  @adaś i gajowy
  Czy Getin wyciąga jakieś konsekwencje za niezrealizowanie wniosku o mobilkę? Czy mozna w trakcie trwania starego wniosku, złożyć nowy?

  Waldemar Odpowiedz
  • Żadnych sankcji nie ma. Jeżeli złożyłeś już wniosek o mobilną, to dopóki jego ważność nie minie, nowego nie złożysz. A jeśli jego ważność minie, to z pewnością nowa oferta będzie znacznie słabsza

   gajowy
 • W takiej sytuacji nawet wyśmiewane na przełomie kwietnia/maja obligacje zaczynają mieć sens… Biorę troszku EDO0530 i ROD0532.

  qq Odpowiedz
  • Obecne warunki obligacji nie maja sensu, nie wiem czy dobrze zrobiles.
   Rzad robi wszystko, zeby ludzie swoje oszczednosci przerzucili na kiepsko oprocentowane obligacje. Jak wrzucasz w te nowe obligacje niewielkie srodki to mozesz sprobowac na probe czegos ryzykownego. W ciagu 2-3 tygodni mozna zyskac wiecej niz trzymajac obligacje przez 12 lat.

   keton
  • „Jak wrzucasz w te nowe obligacje niewielkie srodki to mozesz sprobowac na probe czegos ryzykownego. W ciagu 2-3 tygodni mozna zyskac wiecej niz trzymajac obligacje przez 12 lat.”
   — mam nadzieję, że to było żartobliwe.

   Cechą produktów ryzykownych jest to, że są… ryzykowne. Można zyskać więcej niż na obligacjach czy lokatach, ale można też wiele stracić…

   Pochopne przenoszenie środków z depozytów bankowych na inwestycje ryzykowne bez zaplanowanej strategii, tylko dlatego, że oprocentowanie tych pierwszych jest niskie, to głupota. Już bardziej rozsądne byłoby kupowanie za „kiepskie” odsetki od obligacji (choćby te wypłacane co rok z COI) kuponów totolotka, w ten sposób można zarobić więcej, niż na samych obligacjach czy depozytach w milion lat, jednocześnie zachowując kwotę zainwestowanego kapitału.

   Don Quijote de la Mancha
  • Don – to nie byl zart. Ustalilem sobie mala kwote na „eksperymenty” z krypto i walutami. Przykladowo 2000zl. Z tych 2000zl po 10 latach bedzie ze 300zl zysku, no moze 400zl jak „dopisze” inflacja. Tymczasem w ciagu ostatnich 5 tygodni na samym BTC zyskalem 480zl zonglujac kwota 1600zl (obecnie mam saldo 2080). Nikogo do tego nie namawiam, ale jak ktos chce sie pobawic i nie straszne bedzie dla niego umoczenie 200-300zl to mozna zystac przynajmniej tyle ile wynosi ryzyko. Wiekszej kwoty na pewno w takie instrumenty bym nie zainwestowal. Ale te prawie 500zl wyjatkowo latwo przyszlo i troche kusi :) Na szczescie nie mam duszy hazardzisty.

   keton
  • „Z tych 2000zl po 10 latach bedzie ze 300zl zysku”
   — albo straty.

   „Ustalilem sobie mala kwote na „eksperymenty” z krypto i walutami”
   — właśnie o to mi chodzi, trzeba mieć ustaloną strategię, a nie bezmyślnie przenosić środki z depozytów bankowych na inwestycje ryzykowne, tylko dlatego, że oprocentowanie tych pierwszych jest niskie.
   Jednym z elementów strategii powinien być właśnie limit na inwestycje ryzykowne, kwotowy lub jako udział w portfelu. Np. u mnie jest to 1/10 oszczędności na inwestycje ryzykowne typu akcje, ETF, fundusze (mam też limit na jedną inwestycje), ale równie dobrze może to być 1/2, o ile ktoś będzie się umiał trzymać swojej strategii (np. stosować stop loss/stop limit albo buy & keep).

   Don Quijote de la Mancha
  • „nawet wyśmiewane na przełomie kwietnia/maja obligacje zaczynają mieć sens”
   — heh, nawet moje stare lokaty z Meritum Banku oprocentowane na WIBOR6M + 1,1 mogą się jednak opłacać akceptowalne… Na razie mają 2,29%, czyli jakby wg indeksu 1,19, tyle WIBOR6M miał w marcu, więc pewnie indeksowanie następuje co kwartał kalendarzowy…

   Don Quijote de la Mancha
  • Jeśli już pojawia się porównanie spekulacji na kryptowalutach z obligacjami to równie dobrze można ludziom polecić kasyno. Zamiast krypto można zagrać w ruletkę – przynajmniej odpada konieczność czekania na efekt „inwestycji”. Oszczędność czasu i nerwów.

   Czas na umiarkowane ryzyko był w połowie marca – nawet nasza giełda pozwoliła właściwie dowolnie dobierać walory. Była możliwość zebrania akcji w cenach do 50% niższych niż w styczniu 2020. Kto wykorzystał (nawet delikatnie) tę sytuację może teraz śmiać się z idiotycznych decyzji RPP oraz żałosnych zagrań banków.

   Dodam, że oprocentowanie depozytów w bankach natychmiastowo spadło nawet o ponad 1.5% natomiast oprocentowanie kredytów już nie za bardzo – przykładowy kredyt hipoteczny przed pierwszą obniżką stóp procentowych 3,29%, po obniżkach stóp 3,05%. Można to podsumować pewnym niekulturalnym słowem kończącym się na „…stwo”.
   Czekam na pierwszy bank, który da mi kredyt hipoteczny na 1.5% (bo tyle obecnie powinno wynosić oprocentowanie) – wezmę dwa albo trzy.

   Tomko
  • „Czas na umiarkowane ryzyko był w połowie marca” — ciągle kupowanie akcji w ramach swojej strategii może mieć sens, ale tak, to był dobry moment, np. ETFSP500 kupiłem na naszej giełdzie za 99,80 zł, aktualny kurs to 123,78 zł, czyli w 2,5 miesiąca zyskałem 24%, czyli jak na lokacie 119%… Ale mogłem też stracić.

   Don Quijote de la Mancha
  • lekarSTWO
   zamiast hazardu polecam udział w konkursach. Przynajmniej nie traci się kapitału, tylko czas. A efekt zbliżony. Ja nigdy nie miałam szczęścia, a dzięki pandemii (chyba?) wygrałam już 70zł. A są ludzie, którzy prawie zawodowo zajmują się konkursami, wygrywaniem darmowych próbek, kuponów…

   Be@
  • @Don, wiesz jak wyglądają zasady dywidendy z ETF SP500 na GPW? W szczególności: wypłacana jest na rachunek maklerski od razu w złotówkach? I chyba najwazniejsze – jak trzeba rozliczyć podatek z takiej dywidendy?

   idiayp
  • W ETF-ach nie ma dywidendy, to ich największy minus… niech mnie ktoś poprawi, jeśli się mylę, bo to opinia zasłyszana dosyć dawno temu…

   abc
  • @abc, mylisz się. Istnieją zarówno ETF wypłacające dywidendę, jak i akumulujące, nierzadko są dostępne dwie wersje tego samego (choć nie wśród tych na GPW); to jedna z podstawowych cech ETF, drugą jest replikacja fizyczna lub syntetyczna; jeśli ktoś już się zdecydował na zakup ETF na jakiś indeks, to oprócz wysokości pobieranej prowizji (przekładającej się na długoterminową dokładność odwzorowania wyników indeksu) i renomy emitenta właśnie te dwie cechy są kluczowe dla dokonania wyboru.

   @idiayp, sam jeszcze tego nie przechodziłem, kupowałem kilka innych ETF z naszej giełdy, ale ten na Lyxor S&P500 (jedyny na GPW wypłacający dywidendę) był dla mnie za drogi, dopiero korona dała mi tę szansę; ale o ile mi wiadomo, to sytuacja wygląda w nim tak samo, jak z ETF z zagranicznych parkietów, to już przechodziłem, zasadniczo dywidenda jest wypłacana w walucie, w której się papiery kupiło, czyli w tym przypadku PLN (zresztą ETFSP500 na GPW jest notowany właśnie w PLN), dywidenda jest wypłacana brutto i nie uwzględniana w PIT-8C (jako że z zagranicznego ETF, nie zmienia tego, że parkiet polski), ale przy PLN jest o tyle prosto, że wystarczy wszystko zsumować, wyliczyć 19% podatek i dopisać do PIT-38 całość, bo na szczęście u źródła w przypadku funduszu zarejestrowanego w Luksemburgu podatku nie pobierają (gdyby pobierali, to trzeba by opłacić opłacić tylko różnicę do 19%).

   Don Quijote de la Mancha
  • @Don,dzięki za garść wiedzy. Wydaje się to zatem naprawdę wygodnym sposobem na zapewnienie ekspozycji na SP500 :)

   idiayp
 • Dla tych co kończą dziś lokaty w Idea. Konto idealnie proste zakładane do kwietnia ma 1,1% do 1 lipca.

  R Odpowiedz
 • Dla przypomnienia w aliorze, jak ktoś dysponuje małymi oszczędnościami:

  „Do 30 czerwca 2020 r. dla kwoty 20 tys. zł obowiązuje podwyższone oprocentowanie na koncie oszczędnościowym w wysokości 2% w skali roku (bez spełnienia warunku) lub 3% w skali roku po spełnieniu warunku wykonania transakcji kartami debetowymi obciążające rachunek Konta Jakże Osobistego o łącznej wartości co najmniej 300 zł”

  Daw Odpowiedz
  • Ciekawe co będzie po 30.06…

   Kate
  • Po 30.6 bedzie pewnie przynajmniej 1 punkt w dol. W zasadzie w tym banku trzyma mnie to KO i zwroty 1%. Jak to polikwiduja, to pozegnam sie z kolejnym bankiem.

   keton
  • Jeszcze 50zł na Bezcennych Chwilach co jakiś czas.

   Łuki
  • No akurat u mnie co zaden czas. Bo nie dali mi punktow, okazuje sie ze karta byla juz w PS i punkty sie nie naleza mimo zalozenia zupelnie nowego konta w BCh.

   keton
 • mbąk dopisał 3 grosze odsetek za 4 dni 26-29.05 ze 100 zł odłożonych na moim celu, oprocentowanie choć nie jest pokazywane to jest naliczane OK

  adaś Odpowiedz
  • Nie do 29 a do 31 są dopisane odsetki na Moim celu, zresztą do kont oszczędnościowych też już są naliczone do 31 , choć jeszcze fizycznie nie zaksięgowane na tych kontach

   Bolo
  • Tutaj pisałem o naliczaniu i tam jest odpowiedż Czytelnika
   https://livesmarter.pl/najlepsze-lokaty-maj-2020/comment-page-3/#comment-305474

   „mbank na potwierdzeniu otwarcia rachunku pisze: „termin wypłaty odsetek – Bank wypłaci Ci na Rachunek odsetki naliczone za dany miesiąc w ostatnim dniu roboczym tego miesiąca”
   ostatni dzień roboczy maja to 29, czyli policz dla 3 dni nie 5 :)”

   Dnia 25.05 wpłaciłem 10 zł (za mało na 2,6% więc pewnie 0,4% naliczyli)
   Dnia 26.05 system sam przelał 100 zł na Cel
   Dzisiaj na Celu naliczyli 5 gr odsetek i 1 gr podatku.

   Liczę dla 4 dni
   Odsetki za 1 dzień od 10zł (0,4%)=((10×0,4)÷36500)x1=0,00011 zł=0,011gr
   Odsetki za 4 dni od 110zł (2,6%)=((110×2,6)÷36500)x4=0,03134 zł=3,13 gr
   Czyli na koncie powinno być = 3 gr (bez 1 gr podatku) a nie 5 gr.

   Chyba Czytelnik ma częściową rację: naliczają w ost. dzień roboczy ale okres aż do 31.05

   Liczę na 6 dni
   Odsetki za 1 dzień od 10zł (0,4%)=((10×0,4)÷36500)x1=0,00011 zł=0,011gr
   Odsetki za 6 dni od 110zł (2,6%)=((110×2,6)÷36500)x6=0,04701 zł=4,701 gr
   0,011 + 4,701 = 4,711 gr = 5 gr
   I to się u mnie zgadza (biorą pod uwagę też dziań wpłaty) ale nie rozumiem tych 3 gr (podałeś po podatku ?) odsetek naliczonych u adasia, skoro 100 zł wpłynęło u nas tego samego dnia ?

   yosa
  • adaś: „choć nie jest pokazywane to jest naliczane OK”
   U mnie przez internet, nie apkę, przy historii, z lewej strony wybierasz rachunki: ekonto, emax itd a na końcu jest: Inne->Cel i tu mam całą historię Celu, widać i 10 zł, 100 zł, 5 gr oraz 1 gr podatku

   yosa
  • No ale w szczegółach nie ma samego oprocentowania, o to chodzi…czyli policz sobie sam

   Kate
  • @yosa …w szczegółach operacji: „Kapitalizacja odsetek – Data operacji: 2020-06-01 Data księgowania: 2020-05-29”

   Czytelnik
  • zgadza się: zaksięgowane 29 maja z datą operacji 1 czerwca, właśnie te 3 grosze odsetek (już po belce) to trochę za dużo jak na 4 dni pracy ale gdy liczymy dla 6 dni to wszystko się zgadza [100*2,6%*6/365*0,81≈0,03]

   adaś
  • U mnie wpłata 100 zł 26.05 i odsetki brutto 29.05 2 gr (1 gr netto) czyli wychodzi, że liczą odsetki za 3 dni do 29.05. To na jednym koncie, na drugim wpłata 100 zł 26.05, potem 29.05 19400 i odsetki brutto 1.61 zł nie wiem dlaczego

   pytanie
  • Zrobiłeś dokładnie to samo, co ja niestety.

   Twoje Cele NIE są założone w promocji i naliczył się tylko 1% za regularny przelew. Czy wchodziłeś przez link na stronie mbank czy otwierałeś bezpośrednio w e-bankowości? Miałeś okienko do zaznaczenia zgody na regulamin promocję? Przychodziły też jakieś e-maile z potwierdzeniem.

   W wątku o lokatach za maj piszą o tym inne osoby.

   Teraz musisz pozamykać te Cele i otworzyć nowe w nowej promocji na 2,5%. Plus jest taki że będą oprocentowane promocyjnie przez 4 a nie 3 miesiące.

   Odsetki są liczone do 31.08.

   Kate
  • Sorry, piszą o tym inni w wątku 140 zł e-ebank + Cel 2,5%

   Kate
  • Ehm, odsetki zostały naliczone do 31.05 a nie do 31.08…pomyłka

   Kate
  • @adaś: gdy liczymy dla 6 dni to wszystko się zgadza [100*2,6%*6/365*0,81≈0,03]
   Tak, faktycznie, u Ciebie ((100×2,6)÷36500)×6=4,3gr=4gr
   u mnie ((110×2,6)÷36500)×6=4,7gr=5gr czyli dorzucenie tych 10zł ostro wywindowało mi zysk ;))

   yosa
  • Czyste sk… Trzeba sprawdzać czy ma się w „Pomoc -> Satus Twoich wniosków” napisane „Zakładanie celu” (czyli brak promocji) czy też oczekiwane „Zakładanie celu 2,5%/2,6%” (promocja aktywna). Do tego przez serwis internetowy nie można złożyć reklamacji (są tylko do wyboru kategorie karty/wpłatomaty).

   pytanie
  • A to nie wynika z wcześniejszego wyboru tutaj
   https://www.mbank.pl/indywidualny/oszczednosci/cele/
   skąd kieruje do zalogowania i strony zakładania celu ?

   yosa
  • Zgodnie z nowym regulaminem oprocentowanie promocyjne liczy się za 4 pełne miesiące, więc jak chcecie mieć od czerwca 2,5% to trzeba cel założyć jeszcze dzisiaj, inaczej będzie dopiero od lipca

   Kate
 • Którego dnia miesiąca są dopisywane w Aliorze zwroty 1% za płatność kartą.

  dariusz2 Odpowiedz
 • Jeżeli założyłem kilka dni temu mój cel na 2,6%, to czy mogę teraz założyć ten kolejny promocyjny na 2,5%?

  Marcinek Odpowiedz
 • Ciekawe to co piszesz, czy można założyć Cel na 2,5%, jeśli się już posiada na 2,6%? Jutro chętnie bym założył, ale skąd pewność, że jest taka opcja… Nie chcę aby kasa leżała cały miesiąc na „marnym” procencie.

  diego Odpowiedz
  • Można spróbować pod koniec miesiąca (27-28.06) pozakładać takie konta i sprawdzić jaki procent się naliczył

   Kate
  • @diego: po założeniu konta zadaj pytanie konsultantowi poprzez czat w st. jakie masz oprocentowanie.

   ix.ou
  • Kate, niezupełnie tak : Promocyjne oprocentowanie będzie obowiązywało od dnia otwarcia rachunku do regularnego oszczędzania przez cztery kolejne pełne miesiące (np. jeżeli otworzyłeś rachunek do regularnego oszczędzania na końcu września, to promocyjne oprocentowanie będzie obowiązywało przez październik, listopad, grudzień i do końca stycznia).

   JanL
 • Dzięki za rady, poczekam jednak na koniec czerwca ( 29.06.) jak doradza @Kate i zobaczymy jak naliczą % do 30.06. Pozdrawiam.

  diego Odpowiedz
  • Z tego co pisze JanL wyżej, nic to nie da. To różnica względem poprzedniej promocji. Regulamin jest w najnowszym wątku o mbanku

   Kate
  • ALbo to co napisał „pytanie”
   Trzeba sprawdzać czy ma się w „Pomoc -> Satus Twoich wniosków” napisane „Zakładanie celu” (czyli brak promocji) czy też oczekiwane „Zakładanie celu 2,5%/2,6%” (promocja aktywna). Do tego przez serwis internetowy nie można złożyć reklamacji (są tylko do wyboru kategorie karty/wpłatomaty).

   Kate
  • No faktycznie, tak miałem w tym miejscu gdy zakładałem 25.05: „Zakładanie celu 2,6%”

   yosa
 • @diego
  Możesz założyć KO Moje Cele na 2,5% mimo, że masz KO Moje Cele na 2,6%. Regulamin tego nie zabrania.

  Waldemar Odpowiedz
  • Ust.5: Punkt 8. z promocji na 2,6% brzmi identycznie jak pkt. 7 z promocji na 2,5%:
   „Uczestnik Promocji może założyć tylko jeden rachunek umożliwiający regularne oszczędzanie Moje cele na warunkach promocyjnych.”
   Praktycznie można, ale zgodnie z regulaminem wg mnie nie. Zobaczymy jakie będą wpisy pod koniec czerwca.

   Czytelnik
  • @Czytelnik, no dobrze, ale zauważ jedną rzecz – to są 2 różne regulaminy 2 różnych promocji z różnymi datami i nawet różnymi %, więc owszem, w ramach jednej promocji nie można mieć więcej niż jednego rachunku na warunkach promocyjnych, ale w kolejnej promocji już można mieć drugi. Tyle teorii, ale inna sprawa czy teraz w ogóle da się to otworzyć, w ubiegłym roku się dawało, a teraz nie wiadomo póki co, chyba, że ktoś już skutecznie spróbował.

   pws
  • Poza tym, może jednak nie rozwijać tego tematu dalej, bo jeszcze bank coś zrobi, że jednak faktycznie nie da się tego zrobić…

   pws
  • Zgadzam się, ale do przyszłych strategii to rodzynek, zainteresowania nie sposób powstrzymać.

   Czytelnik
  • Ust 7. 4. „Każda promocja organizowana przez Bank jest odrębna i oparta o odrębne regulaminy. Promocje organizowane w Banku nie podlegają łączeniu.”

   Czytelnik
 • Pytanie do lokat Facto: mamy w artykule informację, że jak zrywamy lokatę to mamy 30 dni, zanim przeleją pieniądze. Czy w sytuacji, gdy lokata dobiegnie końca – czy wówczas też czeka się 30 dni na zwrot depozytu?

  Anom Odpowiedz
  • Anom wtedy nie,jest w regulaminie opisane że tak jest w przypadku zerwania wcześniejszego. Za 2,5 miesiąca dowiem się ile poczekam jak się lokata skończy.

   bolek
 • Czy dobrze wam policzyli odsetki na kontach 123 w Santanderze? Bo z moich obliczen wynika, ze na wszystkich naliczyli odsetki do 30.05 wlacznie, a maj ma 31 dni. Przykladowo 2990 przelane 25.05 – 7 dni, powinno byc 1.72 brutto, a jest 1.47.

  keton Odpowiedz
 • @keton
  SN inaczej liczy. Za 31-go maja dostaniesz w następnym m-cu. Teraz sprawdź ile miałeś na koncie 123 w dn. 30 kwietnia, bo ten jest brany pod uwagę.

  Waldemar Odpowiedz
 • @keton
  Sprawdź czy miałeś kasę i ile na 123 w dn. 30 kwietnia, bo to bank bierze pod uwagę.

  Waldemar Odpowiedz
  • 30.04 mialem konta puste, czyli zgadzaloby sie. W takim razie bede musial sprawdzic czy dobrze policzyli za miesiac. Ciekawe, ze przez lata nie zauwazylem tego procederu.

   keton
  • Keton, przeciez regularnie co miesiac ktos tu sie skarzy ze nie zgadza mu sie oprocentowanie na 123

   aaaa
  • Ja sie nigdy nie skarzylem :) Zawsze sie zgadzalo (albo nie sprawdzalem). Ale ostatnio dosc dlugo konta lezaly puste, bo byly lepsze oferty. Faktycznie w informacjach o rachunku jest podana informacja o dacie ksiegowania odsetek – 30.05

   keton
 • Skomentuj

  Chcesz mieć pewność, że nikt inny nie podpisze się twoim nickiem? Zarejestruj się (lub zaloguj) na LiveSmarter!

  Ostatnie wpisy