Najlepsze lokaty bankowe i konta oszczędnościowe – grudzień 2021

Kolejny miesiąc i kolejne podwyżki stóp procentowych za nami. A to oznacza, że oprocentowania depozytów powinny ruszyć w górę. Sprawdźmy więc z jakich lokat i kont oszczędnościowym warto skorzystać na początku grudnia 2021 – czekają na nas oferty nawet z oprocentowaniem 3% w skali roku.

3% do 10 000 zł przez rok + 1,7% do 200 000 zł + 50 zł na start

3% na koncie oszczędnościowym dostępne jest od dzisiaj w ofercie Getin Banku. Aby skorzystać z tej oferty wystarczy (jako nowy klient) założyć konto oszczędnościowe wraz z kontem osobistym, a następnie zapewniać comiesięczne wpływy na min. 2000 zł. W ten sposób bank pozwoli nam na to, aby nasze środki do 10 000 zł pracowały na 3% – i to aż przez rok!

Niska kwota maksymalna? To nie problem. Na tym samym koncie oszczędnościowym obowiązuje również druga promocja, w ramach której wszystkie nowe środki zarabiają 1,7% do 200 000 zł oraz 1,1% od 200 000 zł do 400 000 zł.

Ten sam bank oferuje również lokatę na nowe środki, której oprocentowanie skoczyło ostatnio do nawet 1,6% w skali roku, zależnie od wariantu:

3% w Nest Banku

Również Nest Bank zwiększył oprocentowanie swojej lokaty dla nowych klientów do 3%. Problem w tym, że dotyczy to jedynie wariantu 6-miesięcznego z zapewnionym wpływem wynagrodzenia. Wersja 3-miesięczna bez wymogu wpływu wynagrodzenia daje „tylko” 1,5%. Kwota maksymalna lokat to 10 000 zł, a z oferty można skorzystać tylko raz. Wymagane jest założenie konta osobistego.

2% w Aion Bank

Od dzisiaj do końca lutego nowe oprocentowanie obowiązuje również w Aion Banku. Przypominam, że w porównaniu do „normalnych” banków za jego usługi płacimy comiesięczny abonament. W ramach niego otrzymujemy dostęp do pewnych usług bez limitów ilościowych. I tak oprocentowanie 2% na koncie oszczędnościowym otrzymują użytkownicy planu All-Inclusive za 49,99 zł, 1,5% otrzymują opłacający plan Smart za 29,99 zł, a 1% – klienci darmowego planu Light. Łatwo więc zauważyć, że nawet darmowy plan daje nam niezłe 1% – i to bez ograniczeń kwotowych (a do tego 30 zł na start). Płatne plany opłacają się jednak dość szybko – bo już przy kilkudziesięciu tysiącach miesięcznie bardziej opłaca nam się płacić abonament, ale zyskiwać więcej w odsetkach.

Pamiętajmy również, że Aion Bank oferuje kody startowe, dzięki którym możemy uzyskać 2 pierwsze miesiące subskrypcji za darmo (kod: LIVEFREE), albo 6 miesięcy za pół ceny (kod: LIVESMARTER50). Wtedy granica opłacalności przesuwa się jeszcze niżej – dlatego w zdecydowanej większości przypadków najlepiej skorzystać z planu All-Inclusive i zapakować swoje środki na 2% w skali roku – bez limitu kwotowego (choć standardowo polecam nie przekraczać równowartości 100 000 euro).

Więcej o tej ofercie pisałem w swoim prześwietleniu oferty. Oprócz wysokiego oprocentowania ma ona jeszcze kilka innych, przydatnych cech.

Do 1,7% w Inbanku

Bankiem, który ciągle oferuję wysokie oprocentowanie dla dużych kwot jest estoński Inbank, działający w Polsce na podstawie europejskiego paszportu. Bank ten limituje swoje lokaty do maksymalnie 400 000 zł, a w chwili obecnej możemy zgarnąć 1,6% na lokacie rocznej czy 1,5% na lokacie półrocznej.

Co ważne: lokaty w Inbanku zakładamy bez konieczności otwierania konta, a środki przelewamy na depozyt za pomocą szybkiego przelewu (pay-by-link).

1,8% do 10 000 zł przez 4 miesiące + do 500 zł na start

Równie ciekawą ofertę ma mBank, w ramach swojej promocji startowej. Tu do zgarnięcia mamy nawet 500 zł za założenie konta oraz 1,8% na koncie oszczędnościowym „Mój Cel” – ale pod warunkiem, że będziemy na nim odkładać pieniądze, czyli dorzucać min. 100 zł miesięcznie. Kwota maksymalna to również 10 000 zł, a czas trwania oferty to 3 miesiące (plus miesiąc startowy).

Co ciekawe oferta dostępna jest również dla obecnych klientów – ci również mogą założyć konto „Mój Cel” z oprocentowaniem 1,8% przez 3 pełne miesiące kalendarzowe pod warunkiem, że posiadali w mBanku mniej niż 1000 zł na lokatach i kontach oszczędnościowych 31.08.2021.

1,5% do 20 000 zł przez 3 miesiące

1,5% dostępne jest również na koncie oszczędnościowym Credit Agricole. Oczywiście wymagane jest spełnienie pewnych warunków: oferta dotyczy nowych klientów, którzy nie byli posiadaczem konta dla osób fizycznych w Credit Agricole od 1.04.2018. Oprócz tego wymagane jest wyrażenie zgód marketingowych i ulokowanie maksymalnie 20 000 zł – nadwyżka ponad tę kwotę zarobi już standardowo, czyli… 0.

Oferta dostępna jest przez 3 miesiące od dnia otwarcia konta i dotyczy jednego Rachunku Oszczędzam. Co ciekawe kapitalizacja odsetek na rachunku jest dość nietypowa – bank dopisuje zarobione pieniądze co kwartał.

Co istotne: nowi klienci konta osobistego mogą przy okazji zdobyć aż 500 zł na start!

1,5% na koncie oszczędnościowym w Alior Banku + 200 zł na start

W listopadzie do oferty Alior Banku wróciła oferta konta oszczędnościowego z oprocentowaniem 1,5%. Wystarczy, że przyniesiemy tam nowe środki, co miesiąc zapewnimy wpływy min. 2000 zł i mamy wyrażone zgody marketingowe, a pieniądze zarobią 1,5% do 100 000 zł.

Dodatkowo jeśli nie mamy tam konta to możemy obecnie zgarnąć 200 zł za jego założenie.

1% w ING Banku do 100 000 zł

Również ING Bank wznowił swoją ofertę Otwartego Konta Oszczędnościowego (OKO) oraz OKO Bonus. Na obu rachunkach zgarniemy 1% do 50 000 zł ale na nieco innych zasadach – więcej o ofercie pisałem parę dni temu. Obecnie oferta została odnowiona na niemal tych samych warunkach.

Do 1,3% na lokatach Santander Consumer Bank

Santander Consumer Bank oferuje w tej chwili lokaty z oprocentowaniem 1% (w wersji 9-miesięcznej) czy 1,3% (dla lokaty 3-letniej):

1,3% + premia w Toyota Bank

Ciekawą ofertę dla swoich obecnych klientów ma Toyota Bank. Lokata Sprint 200 dni daje obecnie 1,3% w skali roku, a lokat możemy założyć nawet 20 x 15 000 zł. A do tego nawet 150 zł premii.

1% na Lokacie Mobilnej + 350 zł w Santander

1% możemy również zgarnąć na Lokacie Mobilnej w Santander Bank Polska – pod warunkiem, że zakładamy ją pierwszy raz (w tej edycji). Kwota maksymalna to 20 000 zł, a czas trwania oferty – 4 miesiące. Dodatkowo zakładając konto możemy zyskać rewelacyjne 500 zł premii na start – i to na bardzo łatwych warunkach!

PS. Przypominam, że pełny i aktualny ranking lokat oraz kont oszczędnościowych dostępny jest zawsze w zakładce „Rankingi”.

Nie przegap!

Komentarze

 • @matebe
  Od 1 stycznia IKO w Toyocie WIBOR3m/ na 30 grudnia/ + 0,1 do 100 k, powyżej 100 k WIBOR 3m. Na dziś WIBOR 2,48.

  Waldemar Odpowiedz
  • W sumie dobra opcja szczególnie w momencie, kiedy nic z nim od dziś nie zmieniali nawet w obliczu rosnącego wiboru… Nadzieja, że tak zostanie i nie trzeba będzie być szczególnie czujnym. W drugą stronę, kiedy na wiosnę 2020 co rusz bombardowali nowymi tabelami, nie udało mi się udowodnić, że przy lokacie długoterminowej info o obniżce nie poszło kanałem mailowym, co wprowadzało w błąd (strata 1%)

   matebe
 • Jeżeli chodzi o promocję „Bądź Bliżej Celu na Gwiazdkę” i 6800 pkt to jak to wygląda gdy spełniłam warunki, a Citibank sam zastrzegł mi w dniu dzisiejszym kartę kredytową, ponieważ ktoś nieuprawniony zrobił transakcję na ok. 300 PLN za pomocą mojej karty kredytowej?

  Bogusia Odpowiedz
 • Zapraszam do głosowania na TOP BANKÓW 2021
  https://forms.gle/JrcJtpZdP67wxvmy6

  Ankieta jest anonimowa (obsługiwana przez Google, trzeba mieć konto), można wybrać maks. 3 banki najlepsze pod względem oferty i opłat oraz 3 najgorsze pod względem szeroko rozumianej obsługi (reklamacje, stabilność serwisu internetowego etc.). Po wypełnieniu każdy może zobaczyć aktualne wyniki. Swoje odpowiedzi można później zmieniać.

  Don Quijote de la Mancha Odpowiedz
  • Przy okazji przypomnę top najlepszych i najgorszych banków w poprzednich edycjach:

   TOP BANKÓW 2020

   Bank najlepszy pod względem oferty (prowizje, warunki bezpłatności, promocje, wybór produktów etc.)

   1. Bank Millennium
   2. Santander Bank Polska
   3. Getin Noble Bank
   4. Alior Bank i TMUB
   5. ING Bank Śląski

   Bank najgorszy pod względem obsługi (popełniane błędy, konieczność składania reklamacji i sposób ich rozpatrywania, poziom wiedzy pracowników, dostępność i przejrzystość dokumentów, stabilność działania systemów informatycznych etc.)

   1. Bank Pekao
   2. BNP Paribas Bank Polska
   3. PKO Bank Polski i Inteligo
   4. Bank Pocztowy i Envelo
   5. Credit Agricole Bank Polska

   https://livesmarter.pl/ile-mozna-bylo-zarobic-na-promocjach-bankowych-2020/#comment-365945

   TOP BANKÓW 2019

   Bank najlepszy pod względem oferty (prowizje, warunki bezpłatności, promocje, wybór produktów etc.)

   1. Bank Millennium
   2. Getin Noble Bank
   3. Santander Bank Polska
   4. ING Bank Śląski
   5. T-Mobile Usługi Bankowe

   Bank najgorszy pod względem obsługi (popełniane błędy, konieczność składania reklamacji i sposób ich rozpatrywania, poziom wiedzy pracowników, dostępność i przejrzystość dokumentów, stabilność działania systemów informatycznych etc.)

   1. BNP Paribas Bank Polska
   2. Bank Pekao
   3. PKO Bank Polski i Inteligo
   4. Toyota Bank
   5. Bank Pocztowy i Envelo

   https://livesmarter.pl/najlepsze-lokaty-grudzien-2019/#comment-269819

   Don Quijote de la Mancha
  • Ciekawe zestawienie, choć trochę intryguje mnie Millennium na pierwszym miejscu. Przyznam że jest to mój główny bank z powodu kredytu hipotecznego (i tylko z tego). Przyznam też że serwis online wygląda i działa naprawdę dobrze, ale jest jedna rzecz do której musze się przyczepić: Absolutnie wszystko możesz sobie tam otworzyć online (limit, karta, itp) ale żeby to zamknąć musisz albo ruszyć 4 litery do banku, albo wydzwaniać na infolinie.
   Nie jest też tak że nie popełniają błędów, bo mi się zdarzyły tylko 3 (!) przy zawieraniu umowy o kredyt hipoteczny. Chociaż można to zwalić na osobę która go obsługiwała, a nie całokształt banku.
   I jeden błąd, ale kluczowy przy przenoszeniu IKE do innej instytucji. To drugie związane było oczywiście z brakiem obsługi procedury w serwisie online, ale też zupełnego braku druków i informacji na stronie banku. Oczywiście przyszedłem do placówki i mówię że chce przenieść IKE ze względu na zmianę warunków ze strony banku i nie chcę z tego tytułu żadnych kar. Przyniosłem ze sobą też 2 dokumenty wypowiedzenia i sprzeciwu ogólnego IKE z Internetu (nie ze strony banku). Miły Pan to przyjął, wypełnił za mnie druk firmowy banku (jaki problem by było zamieścić go na stronie?) i przyjął to wszystko. Po jakimś czasie moje środki zostały przetransferowane do innej instytucji, oczywiście z potrąceniem 200zł.
   Reklamacja wprawdzie przebiegła pozytywnie, ale nie do końca pomyślnie. Po prostu bank nie był już w stanie umieścić tych potrąconych 200zł na nowym IKE i musieli mi je oddać na konto. Na plus że chociaż doliczyli do tego odsetki za przetrzymanie.
   Tak więc podsumowując: Millennium jest spoko jeśli nie musisz nic zamykać, przenosić, ani nie musisz nic robić w placówce banku.

   SunThunder nie mogę się do niczego przyczepić, oprócz dziwnych smsów z kredytem. Wszystkie nagrody ładnie powchodziły, zwrot za rachunki za media działa.

   Getin natomiast to wzór jeśli chodzi o zamykanie produktów (a nawet konta!) online. Konkurencja powinna się od nich uczyć. Chociaż może nie, ponieważ chyba szykuje się akcja z Idea #2. Szkoda.

   Xor
  • A ja się zastanawiam na kogo zagłosować – i nie wiem… W tym roku nie wiele się działo u mnie finansowo. Nie kontaktowałam się w zasadzie z bankami. Nie wysłałam żadnej reklamacji. Nikt mnie w tym roku nie wkurzył. Nie dzwoniłam do Nest Banku (ci to dopiero potrafią mnie wkurzyć, tym swoim hasłem, powtarzanym w kółko przez bite 10 minut przed połączeniem z konsultantem) – ale zwykle dzwonię tam, bo się sama pomylę w przelewie.

   Chyba w Nowym Roku muszę się zmobilizować i zacząć zabawiać na bankach intensywniej. Czekam też na Wasze zestawienia roczne – żeby się zainspirować ;-) U mnie (bo robię tabelkę bilansową na bieżąco) w tym roku 1150zł z czego te 150zł to wygrane w konkursach.

   Be@
  • * zarabiać

   Be@
  • ostro :)

   aaaa
  • Ale za to większość pamięta ostatnią „promocję” Pekao, gdzie niby był krótki okres karencji a i tak nie dało rady otworzyć konta. Myślę, że pierwsze miejsce na najgorszy Bank ma już w garści.

   McKwacz
  • Pekao zawsze cos kombinuje. Ja wybralem wyciskanie idei do samego konca (pan leszek za to placil) i lepiej na tym wyszedlem. Teraz mam nadzieje na bonus 13600 pkt BCh za wymiane karty idea na pekao.

   aaaa
 • Czy ktoś z Was wie jak działa opłata za Indeksowane Konto Oszczędnościowe w Toyota Bank? 24 grudnia otworzyłam to konto i na razie nic nie wpłaciłam. Wpłaty dokonam dopiero 3 stycznia. Czy za te kilka dni w grudniu Toyota pobierze 30 zł?

  Beata2 Odpowiedz
  • Pobieranie jest z góry, potem zwracane – jak w wypadku standardowego konta, np. 1go pobieranie, 10go oddanie 2,49zł

   matebe
  • @Beata2 ja konto planuję otworzyć dopiero 3 stycznia. Ale ostatnio pytałem o opłaty na infolinii. Wg mojej wiedzy opłatę 30zl pobiorą Ci 1 stycznia, a zwrócą 10 lutego w przypadku braku wypłat z konta. A orientujesz się może z którego dnia będzie liczony WIBOR 3M przy oprocentowaniu w okresie styczeń-marzec? W dniu dzisiejszym widzę, że WIBOR 3M wynosi 2,48.

   Paweł
  • Z przedostatniego dnia roboczego grudnia – 30.12.

   sm1
 • @Paweł
  Potwierdzam info @sm1. Do obliczenia oprocentowania Wibor 3 M pod uwagę będzie brany z dn. 30 grudnia b.r. czyli jutro. Na dzień 28-go grudnia/ dziś jeszcze nie ustalono/ WIBOR 3 M wynosi 2,51. Gdyby taka stawka utrzymała się do 30 grudnia b.r. to oprocentowanie IKO w TB wynosiłoby do 100k- 2,61% powyżej 100k-2,5%. Na dziś to dobra stawka, ale trzeba pamiętać, że jednej opłaty/ 30 zł / nie da się odzyskać a i nie wiadomo jak szybko zareagują banki na kolejne podwyżki stóp procentowych przez RPP/ obstawiam 3 podwyżki w pierwszym kwartale 2022/. Też zwlekam z otwarciem konta do początku roku.

  Waldemar Odpowiedz
  • Ciekawe tylko, czy nie zrobią np. większej korekty WIBOR3M… Dowiemy się tego w najbliższym tygodniu ( prawdopodobnie ).
   P.S. Moim zdaniem będzie WIBOR3M – 0,5%… Zobaczymy, oby nie – bo ja również chcę założyć IKS.

   diego
 • Inny temat. Przelewałem ostatnio środki z konta Revoult do Pekao j naliczali mi w Pekao opłatę 20 zl, za księgowanie przelewu zagranicznego. Do którego zatem banku przelewać środki, aby uniknąć tej opłaty?

  Ciekawski Odpowiedz
  • @Beata2 jak wygląda otwarcie IKS, wszystko zdalnie, czy czekamy na kuriera i podpisy? Dzięki z góry.

   diego
  • Ciekawski, pisz w jakiej walucie interesuja Cie przelewy. Nie wszystkie przelewy zagraniczne sa darmowe a nawet jak sa darmowe to banki lubia nieslusznie pobierac oplaty np sztuczka ze zmiana przelewu pln na walutowy w pln (niby niemozliwe ale to jest tak jak przy doladowaniach transakcje karta zmieniaja z bezgotowkowej na gotowkowa). Wystarczy napisac reklamacje o zwrot oplaty wraz z odsetkami. W CA przelew pln z revoluta dostalem kilka dni temu bez oplat.

   aaaa
  • Właśnie, o jaką to walutę chodzi.
   Ja często przelewam PLN z Revolut i Revolut Business na Alior KWJ i Alior iBiznes, ale wtedy to przychodzi jako przelew krajowy, z mBanku albo z ING Banku Śląskiego (numer konta nadawcy to nie mój IBAN LT).
   Z EUR też nie powinno być problemu.
   A jak chodzi o inne waluty, to różnie może być, przede wszystkim musisz sobie odpowiedzieć, po co tych środków potrzebujesz, czy Pekao dlatego że stamtąd są bezpłatne (wewnętrzne) przelewy walutowe do XTB? Czy może o wypłatę gotówki, jeśli tak, to dla USD Alior Kantor może być dobry.

   Don Quijote de la Mancha
  • Przelew złotówkowy PLN.

   Ciekawski
  • A konto nadawcy było jakie? Twoje revolutowe z prefiksem LT?

   Don Quijote de la Mancha
  • Tak dokładnie, takie było.

   Ciekawski
  • Aha, to dobrze byłoby wiedzieć, od czego zależy, czy przelew pójdzie z indywidualnego LT, czy z polskiego ING albo mBank…

   Don Quijote de la Mancha
  • Revolut korzysta z posrednika ktory wysyla im wszystkie przelewy. Posrednik ma konto m.in. w mbank i z tego banku dostalem przelew pln w CA. Kiedys posrednik mial „awarie” i przelewy (inne niz pln i eur) wysylal z opcja SHA (zamiast OUR). Polskie banki slusznie pobieraly prowizje i rowniez teraz prowizje sa slusznie pobierane (toip w pekao nie zmienila sie). Zamiast zmieniac bank nalezy napisac reklamacje do Revoluta a tamci kaza posrednikowi usunac podwojny blad (jesli chca to moga wysylac pln do PEKAO z litewskiego banku ale niech wysylaja z opcja OUR). Jesli komus bedzie sie chcialo napisac reklamacje to pewnie wyplaca wszystkim rekompensaty tak jak za awarie podczas black friday.

   aaaa
  • Dziękuję bardzo za wszystkie podpowiedzi. Piszę zatem reklamację.

   Ciekawski
  • Tylko że Pekao pobrało opłatę zgodną z ich TOiP, więc de facto to nie wina Revoluta, że sobie pobierają opłaty i wątpię że cokolwiek dostaniemy od Revoluta.

   Angulo
  • Dziekuje za opinie ale nic z tego nie zrozumiales. Przelew zostal zle wykonany przez posrednika ktoremu placi Revolut i podobna sytuacja juz wczesniej byla. Wiec wiemy ze posrednik ma tak wysylac przelewy zeby bank nie pobieral prowizji, ale nigdy nie ma gwarancji ze nie zacznie (bo moze wprowadzic dowolna oplate za cokolwiek). Wiadomo ze w takiej sytuacji w pierwszej chwili kazdy mysli ze bank zmienil toip albo taka oplata juz byla ale bank jej wspanialomyslnie nie pobieral a skoro zaczal to zmieniamy bank (stad pytanie ktory bank w tej chwili nie pobiera prowizji).

   aaaa
 • @diego
  Ja miałam ROR w Toyocie, ale wniosek o IKO musiałam złożyć z ich strony/ on-line/. W bankowości się nie da. Następnego dnia telefon z Banku i propozycja daty przyjazdu kuriera. Ja wybrałam następny dzień. Kurier przyjechał w terminie, umowę podpisałam, konto po kilku dniach aktywne. Cały proces przebiegał szybko i bez zakłóceń.

  Beata2 Odpowiedz
 • Uwaga!!!
  Drugi przelew z NRO i NO na lokatę w NB jest płatny 9 zł. Okazuje się, że Nest Bank pozwala tylko na 1 darmowy przelew. Każdy następny wewnętrzny jest płatny. W sytuacji drugiego przelewu na rachunek wewnętrzny sytuacja była jasna. Teraz okazało się, że przelew na lokatę jest także płatny.

  Waldemar Odpowiedz
 • Ca— lokata na nowe środki: limit 75000 zł
  Czas: 1.5%=180 dni 2%=270 dni 3%=1.2.3 lata. Nowe środki: stan na 30 listopad

  Michał1986 Odpowiedz
 • Teraz pytanie, czy jest sens zakładać lokatę na 1 rok na 3%… We wtorek posiedzenie RPP więc zobaczymy o ile podniosą stopy.

  diego Odpowiedz
 • Na ten moment HIT-Zgodnie z przewidywaniami IKO w TB- 2,61 % do 100k, 2,51% ponad 100k.

  Waldemar Odpowiedz
 • Czy założenie lokaty z tego konta i późniejsze zerwanie pozwoli uniknąć tej opłaty 30zł za IKO Toyota bank..może znacie jest jakiś sposób na unikniecie tej opłaty..

  olo Odpowiedz
 • @olo
  Zgodnie z Tabelą Opłat… założenie lokaty z konta pozwoli na zwrot opłaty. Natomiast kwestią otwartą pozostaje kiedy ta lokatę można zerwać. Ja osobiście sądzę, że po przelaniu środków z IKO na lokatę, można ją będzie zaraz zerwać bez konsekwencji. Niestety, nie próbowałem to i głowy nie dam. Parę godzin temu złożyłem natomiast przez stronę www wniosek o konto.

  Waldemar Odpowiedz
 • Skomentuj

  Chcesz mieć pewność, że nikt inny nie podpisze się twoim nickiem? Zarejestruj się (lub zaloguj) na LiveSmarter!

  Ostatnie wpisy